راه های ترمیم رابطه عاطفی

راه های ترمیم رابطه عاطفی کدامند؟

زندگی عاطفی یکی از انرژی بخش ترین قسمت های زندگی ماست که همه خواهان آن هستیم.

زندگی عاطفی دارای بالا و پایین های بسیاری است که البته جنبه های دیگر زندگی را هم دستخوش تغیییر قرار می دهد که یک مشاوره ازدواج براحتی می توان زندگی زناشویی شما را در شیب صعودی قرار دهد.

در ادامه به بررسی راه های ترمیم رابطه عاطفی میپردازیم. 

لطفا با وبسایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

راه های ترمیم رابطه عاطفی (صد در صد تضمینی)

همه انسانها در آرزوی داشتن یک رابطه عاطفی عمیق هستند که در سایه ی آرامش آن بتوانند به رویاهای زیبای خود رنگ واقعیت ببخشند.

دکتر گری چاپمن می گوید: آرزوی عشق رمانتیک، ریشه های عمیقی در ساختار روانی ما دارد. بنابراین تمامی انسانهای سالم به برقراری چنین ارتباطی نیاز دارند.

اما این تنها یک آرزو و پیش بینی است و اکثر ما وقتی وارد یک رابطه عاطفی می شویم، تمامی آرزوها را نقش برآب می بینیم و این شکست می تواند ساختار روانی ما را متزلزل کند.

برای بسیاری از افراد این شکست بارها و بارها تکرار می شود اما هیچگاه به دنبال علت اصلی این شکست ها نمی روند تا به ترمیم رابطه عاطفی دست بزنند.

راه های ترمیم رابطه عاطفی
راه های ترمیم رابطه عاطفی

یکی از مسائل بسیار مهم در بحث رابطه عاطفی، مبحث مخزن عاطفی است.

مخزن عاطفی جایگاهی است که انسان با محبت کردن و محبت شدن آن را پر می کند.

این مخزن در صورت خالی بودن، انسان را مجبور به برقراری ارتباط و تامین کردن نیاز عاطفی می کشاند.

دکتر چاپمن در توصیف این مخزن مثال جالبی می آورد:

برخی از مردان در اثر رنج ناشی از یک مخزن خالی عشق، از زندگی زناشویی خود دست می کشند تا شاید در جای دیگری بتوانند نیاز خود به مهر و محبت را برآورده سازند

نتیجه می گیریم هدف اصلی برقراری یک رابطه عاطفی علاوه بر برطرف شدن نیازهای جنسی، پر شدن مخزن عاطفی مان است.

معرفی روش های ترمیم رابطه عاطفی

و همینطور قطع کردن یک رابطه عاطفی در ارتباطات زناشویی نشانه ی برنشدن و بی نتیجه ماندن آن بوده است.

نکته ی بسیار مهم در اینجاست که ورودی مخزن عشق هر انسان با دیگری فرق می کند و هر انسانی با یک زبان متفاوت عشق خود را ابراز کرده و یا عشق دریافت می کند.

اما بزرگترین کشف دکتر چاپمن اینست که:

انسانها با همان زبان عشق خودشان به دیگران عشق می ورزند بی خبر از اینکه هر انسانی زبان عشق متفاوتی دارد

به همین علت است که یک رابطه عاطفی علاوه بر یک شروع زیبا و رمانتیک پس از مدتی به جنگ و دعوا تبدیل می شود و هر دو طرف از علت آن بی خبرند.

تصور کنید دو انسان از کشور آفریقا و چین به زبان محلی خودشان شروع کنند به حرف زدن و تبادل نظر؛ قطعا پس از مدتی گفتگویشان به نتیجه نمی رسد و ارتباطشان کم کم رو به سردی می رود.

سخن گفتن به زبانهای عشق متفاوت نیز دقیقا مانند همین است. دکتر چاپمن یک دسته بندی کلی برای این زبانهای عشق درست کرده و آنها را به پنج زبان عشق معرفی می کند:

راه های ترمیم رابطه عاطفی کدامند؟

زبان اول عشق، کلام تایید آمیز:

کلام تایید آمیز دقیقا به معنای تایید کردن و تشویق کردن نکات و جنبه های مثبت شخصیتی و رفتاری طرف مقابل و از بهترین راه های ترمیم رابطه عاطفی است. بسیاری از ما به طور غیر ارادی در ارتباطمان فقط به دنبال نقاط ضعف طرف مقابلمان هستیم و به جای تایید و تشویق، از سرکوفت زدن و کندن زخمهای کهنه ی یکدیگر لذت می بریم.

درصورتیکه اگر بدانیم کلام تایید آمیز چه معجزه ای می توند در زندگی ما داشته باشد، همیشه به دنبال علتی برای تایید و تشویق طرف مقابلمان می گردیم.

برای انسانهایی که زبان عشقشان کلام تایید آمیز است، شنیدن جنبه های مثبت شخصیت، قدرشناسی و تایید شدن حیاتی ترین راه حفظ و از راه های ترمیم رابطه عاطفی است.

به یاد داشته باشیم زبان، قدرت آفرینش زندگی و مرگ را دارد.

زبان دوم عشق، وقت گذاشتن برای یکدیگر:

 اشتباه رایج درباره ی این موضوع اینست که بسیاری از افراد فکر می کنند همینکه در کنار یکدیگر باشند، نیاز وقت گذاشتن برای یکدیگر در یک رابطه عاطفی را برآورده می سازند.

درحالیکه برآورده کردن این نیاز خود نیازمند توجه و تمرکز کامل می باشد.

افرادی که زبان عشقشان وقت گذاشتن است نیازمند وقت گذاشتن به صورت متمرکز هستند.

آنها نیاز دارند طرف مقابلشان با آنها به پیاده روی، خرید و غیره برود و وقتی صحبت می کنند طرفشان در چشمان آنها نگاه کند و به حرفهایشان به طور کامل و باتوجه مستمر گوش فرا دهد.

یک رابطه عاطفی ایده آل برای آنها این تعریف را دارد.

رابطه عاطفی

زبان سوم عشق، دریافت هدیه: 

هدیه خریدن و هدیه گرفتن راه ابراز علاقه از سوی اینگونه افراد و از راه های ترمیم رابطه عاطفی است.

این افراد دوست دارند از طرف مقابلشان هدیه دریافت کنند اما نکته ی جالب اینجاست که معمولا ارزش مالی هدایا برای آنها بی اهمیت است و صرف خرید هدیه به آنها احساس محبوب بودن می بخشد.

زبان چهارم عشق، خدمت به یکدیگر: 

در رابطه عاطفی اینگونه افراد از خدمت کردن طرف مقابلشان به عشق آنها پی می برند. انجام دادن کارهای عقب افتاده، ظرف شستن، جارو کردن، لباس شستن و خرید کردن می تواند نمونه های بارزی برای ابراز محبت به اینگونه افراد باشد.

زبان پنجم عشق: تماس فیزیکی:

برقراری ارتباط لمسی، روابط زناشویی، نوازش و در آغوش گرفتن، زیباترین احساس را در این دسته از افراد به وجود می آورد. این افراد بسیار احساساتی هستند و در رابطه عاطفی عشق خود را از طریق رابطه فیزیکی منتقل می کنند.

پس از شناختن زبانهای پنجگانه عشق مهمترین کار کشف زبان عشق خودمان و طرف مقابلمان است.

از بهترین راه های ترمیم رابطه عاطفی اینست که مطالب این مقاله را با شریک عاطفی خود در میان بگذارید و از او بخواهید زبان عشق خود را به شما معرفی کنید تا بهترین رابطه عاطفی را تجربه کنید.

به یاد داشته باشید که بعضی از افراد چند زبان عشق دارند اما این تنوع دارای اولویت بندی است و همه ی افراد به یک زبان بیشتر از زبانهای دیگر سخن عشق می گویند.

این کار بهانه بسیار خوبی است تا زبان عشق خودتان را نیز پیدا کنید و به کسی که دوست دارید با او رابطه عاطفی بسیار رویایی و رمانتیک داشته باشید اطلاع دهید.

اگر احساس میکنید که شکست عاطفی یا عشقی خورده اید، و به دنبال این هستید که شکست عاطفی و درمان آنرا بیابید، سایت ویکی روان با ارائه خدمات مشاوره شکست عشقی میتواند راهی مطمئن برای شما بیابد تا از زندگی خود لذت ببرید و در اینده رابطه خوبی را شروع کنید.

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره دکتر لوح موسوی

روانشناس بین المللی، کارشناس برنامه های صدا و سیمای جمهوری اسلامی، مشاور شخصیت ها و مدیران ،برتر، نویسنده کتابهای روانشناسی تلفن دفتر مشاوره ۲۲۸۸۹۴۴۸

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *