تربیت جنسی کودکان چیست و چطور انجام میشود؟

تربیت جنسی کودکان یکی از مهم ترین اصولی است که باید در سنین پایین انجام شود تا از اختلالات جنسی در آینده جلوگیری به عمل آورد. در واقع تربیت جنسی کودکان یکی از رایج ترین موضوعات جلسه مشاوره روانشناسی کودک است که توسط متخصص روانشناس انجام می شود. در ادامه این مطلب ویکی روان به بررسی تمام و کمال موضوع تربیت جنسی کودکان و نوجوانان از دید رشته روانشناسی کودک می پردازیم.

منظور از تربیت جنسی کودکان چیست؟

تربیت جنسی کودکان چیست؟

با سایت ویکی روان همراه باشید.

آموزش جنسی به کودکان نیازی نیست که یک بحث همه جانبه باشد. مثلا نیاز نیست در مورد عمل دخول در سکس و رابطه کامل جنسی صحبت شود.

نشانه ‌های کودک خود را در مورد آنچه که او نیاز دارد و چه زمانی باید بداند، دنبال کنید.

تربیت جنسی کودکان غالباً به عنوان درس های ساده آناتومی در طی دوران خردسالی آغاز می‌ شود

اما در سنین مدرسه ممکن است کودک شما شروع به پرسیدن سوالات خاص در مورد رابطه جنسی کند. اگر نمی ‌دانید که چه پاسخی به این سوالات دهید، ادامه این مطلب سایت ویکی روان را مطالعه کنید، درباره تربیت جنسی کودکان در سنین مدرسه بحث خواهیم کرد.

انتظار سوالات مفصل را داشته باشید

کودکان نوپا و کودکان پیش دبستانی اغلب به پاسخ ‌های مبهم مربوط به سوالات تولد نوزادان قانع هستند.

بر اساس یافته های مشاوره کودک و نوجوان، کودکان در سنین مدرسه تمایل دارند سوالات خاص ‌تری در مورد ارتباط بین رابطه جنسی و تولد نوزاد بپرسند

با پیچیده ‌تر شدن سوالات کودک در مورد رابطه جنسی و شاید به دلیل خجالت، ممکن است برای کسب اطلاعات به دوستان یا منابع دیگر مراجعه کند.

وقتی کودک در سنین مدرسه از رابطه جنسی سوال کرد، از او بپرسید که در حال حاضر چه می ‌داند. تصورات غلط را اصلاح کنید و سپس جزئیات کافی را برای پاسخ به سوالات خاص ارائه دهید.

به سوالات کودک خود نخندید و لقب خاصی به اندام جنسی کودک خود ندهید که ممکن است این سیگنال را به او بدهد که نباید درباره این قسمت ‌های بدن صحبت کند.

این مثال ها را تربیت جنسی کودکان در نظر بگیرید

آموزش جنسی کودکان

اما مهم ترین موضوعاتی که والدین در تربیت جنسی کودکان باید به آن توجه کنند چیست؟ خوب به موارد زیر دقت کنید:

۱- رابطه جنسی چیست؟

اینکه رابطه جنسی چیست بر می گردد به اصل موضوع.

خیلی از بچه ها شنیده های خود درباره رابطه جنسی را با شما در میان می گذارند که باید با صبوری زیاد به آنها گوش داده و پاسخی برای سوالات آنها داشته باشید.

پیشنهاد می کنیم مطلب تعریف رابطه جنسی چیست را حتما در ویکی روان مطالعه کنید.

۲- نعوظ چیست؟

ممکن است بگویید: “آلت تناسلی مرد معمولاً نرم است. اما گاهی اوقات سفت می‌ شود و در جای خود می ‌ایستد. به این نعوظ گفته می‌شود.”

شرح دهید که نعوظ می ‌تواند در هنگام خواب یا لمس آلت تناسلی روی دهد.

۳- پریود چیست؟

تحقیر در دوران کودکی

توضیح دهید که چگونه قاعدگی یک قسمت مهم از چرخه تولید مثل و یک قسمت طبیعی از دوران بلوغ است.

در روند تربیت جنسی کودکان باید خونریزی قاعدگی و محصولات بهداشتی زنانه را توضیح دهید

ممکن است بگویید: “در دختران، پریود به معنای بلوغ بدن برای حامله شدن است.”

۴- چگونه افراد رابطه جنسی برقرار می ‌کنند؟

اگر فرزند شما در مورد نحوه انجاک رابطه جنسی سوال دارد، صادق باشید. ممکن است بگویید: “وقتی زن و مردی رابطه جنسی برقرار می‌ کنند، آلت تناسلی مرد داخل واژن می ‌شود.

این نوع رابطه جنسی می ‌تواند باعث شکل ‌گیری کودکان شود.” استفاده از یک کتاب همراه با تصاویر یا نمودارها را برای کمک به کودک در نظر بگیرید.

۵- آیا دو دختر می ‌توانند رابطه جنسی برقرار کنند؟ یا دو پسر؟

شاید کافی باشد که بگویید: “رابطه جنسی مخصوص زن و مرد است و آنها باید همدیگر را دوست داشته باشند.

وقتی سوالات پیچیده تر می شود بهتر است از روانشناس و مشاور کودک کمک بگیرید تا جواب های دقیق برای آن داشته باشید. خیلی مواقع نیاز نیست حقیقت جامعه را برای فرزندتان شرح دهید.

۶- خودارضایی چیست؟

ممکن است بگویید: “خودارضایی زمانی است که خود ناحیه تناسلی را مالش دهید.” به کودک خود یادآوری کنید که خودارضایی یک فعالیت خصوصی است.

به یاد داشته باشید کنجکاوی های کودکتان باید پاسخ داشته باشد.

پیشنهاد می کنیم مطلب منظور از خودارضایی چیست را حتما در ویکی روان مطالعه کنید.

به یاد داشته باشید، شما زمینه را برای بحث‌ های صادقانه و آزاد در سال ‌های آینده فراهم می ‌کنید. در نظر بگیرید که چه کسی برای آموزش کودک شما بهترین است شما یا تلویزیون، اینترنت یا دوستان فرزندتان؟

احساس وحشت و نگرانی در سنین پایین

مشاوره-اینترنتی-در-ویکی-روان

بین سنین ۸ تا ۱۲ سال، کودکان معمولاً نگران هستند که آیا “نرمال” هستند یا خیر؟

به خصوص هنگامی که صحبت از اندازه آلت تناسلی و اندازه پستان می ‌شود. در روند تربیت جنسی کودکان حتما توضیح دهید که چه برای پسران و چه برای دختران دوران بلوغ اتفاق می‌ افتد

بلوغ ممکن است در سنین مختلف، زودتر یا دیرتر برای بعضی از کودکان آغاز شود، اما در نهایت همه این مسئله تجربه می‌ کنند. شما ممکن است بخواهید تجربیات مربوط به دوران رشد خود را به او بگویید، به ویژه اگر قبلاً همین نگرانی ‌هایی را داشتید که اکنون فرزندتان دارد.

مسئولیت ‌ها و عواقب

با کودک خود در مورد عواقب عاطفی و جسمی فعالیت جنسی، مانند بارداری، عفونت های مقاربتی و طیف وسیعی از احساسات صحبت کنید.

گفتگو دباره این موارد اکنون می ‌تواند به کودک شما کمک کند تا قبل از بلوغ احساس استرس نداشته باشد.

در حالی که به کودک خود در مورد خطرات رابطه جنسی می‌ گویید، از ذکر شادی ‌ها نیز نترسید. به کودک خود بگویید که رابطه جنسی می ‌تواند در یک رابطه عاشقانه و متعهدانه زیبا باشد.

لحظه ‌های روزمره در آموزش جنسی کودکان مهم هستند

از فرصت ‌های روزمره برای بحث در مورد رابطه جنسی استفاده کنید. لحظه ‌های قابل یادگیری همه جا هستند.

اگر در خانواده بارداری وجود دارد، در مورد چگونگی رشد کودک در بدن زن صحبت کنید

اگر تبلیغاتی برای یک محصول بهداشتی زنانه مشاهده کردید، از آن به عنوان سکوی پرشی استفاده کنید تا درباره پریود صحبت کنید.

اگر یک زن و شوهر در یک فیلم تلویزیونی شروع به معاشرت می ‌کنند، درباره روابط و عاشق شدن صحبت کنید. نقش خود را در آموزش جنسی بچه ها را جدی بگیرید.

فرزند خود را تشویق کنید که از بدن خود مراقبت کند، احساس عزت به نفس سالم پیدا کند و از منابع معتبر اطلاعاتی کسب کند.

رویکرد متفکرانه شما در زمینه آموزش جنسی می ‌تواند به کودک شما کمک کند تا یک عمر رابطه جنسی سالم داشته باشد.

شاید موضوع تربیت جنسی کودکان در نظر شما بسیار ساده باشد اما در نظر داشته باشید کوتاهی والدین یا پاسخ های اشتباه می توانند ذهنیت بچه ها در مورد مسائل جنسی را به کل تغییر دهند و آنها را در مسیری قرار دهند که مسیر اشتباه است.

پیشنهاد می کنیم حتما در مورد آموزش های جنسی فرزندتان با یک متخصص و روانشناس کودک و نوجوان در ارتباط باشید تا به عنوان والد بهترین قدم را برای فرزندتان بردارید.

شما دوست عزیز می توانید از سراسر دنیا در سایت روانشناسی ویکی روان جلسه مشاوره آنلاین روان شناسی به صورت صوتی و تصویری با بهترین های ایران برگزار نمائید.

کافیست به لینک زیر مراجعه و مشاور مورد نظرتان را انتخاب کنید.

https://www.wikiravan.com/consultation/childpsychology

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

قرص افزایش میل جنسی زنان

معرفی قرص افزایش میل جنسی زنان (۶ مورد)

قرص افزایش میل جنسی زنان یکی از راه های بالا بردن میل خانم ها به …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *