روابط زناشویی

آشنایی با وظایف زوج های شاغل نسبت به هم

زن و شوهرهایی که هر دو بیرون از خانه کار می‌کنند در صورتی که مشکلات شاغل بودن را بشناسند می‌توانند با هم به توافق برسند. بدون شک برای داشتن زندگی آرام و بدون درد سر وظایف زوج های شاغل باید واضح و مشخص باشد تا مشکلی پیش نیاید.

در ادامه به بررسی وظایف زوج های شاغل نسبت به هم میپردازیم، با ویکی روان همراه باشید.

در این روزگار وانفسای اقتصادی، واضح است که وضعیت مالی خانه ای که در آن به جای یک نفر، دو نفر کار می کنند و پول درمی آورند، به مراتب بهتر و مطلوبتر است، ضمن اینکه برخی معتقدند زن هایی که کار بیرون می کنند، به ارزش پول واقف ترند و ضمنا فرصت چندانی هم برای خرجش ندارند، در نتیجه پس انداز بیشتری عاید خانواده خواهد شد!

آشنایی با وظایف زوج های شاغل نسبت به هم

خانم های شاغل در طول روز با آدم های بیشتری سر و کار دارند و با پیشامدها، گرفتاری ها و چالش های بیشتر و متنوع تری به نسبت یک خانم خانه دار مواجه می شوند.واضح است که وضعیت مالی خانه ای که در آن به جای یک نفر، دو نفر کار می کنند و پول درمی آورند، به مراتب بهتر و مطلوبتر است.

در واقع همان قدر که شاغل بودن زن، نیازش به همسر را برای پر کردن خلأهای عاطفی اش کمتر می کند و تنش های احتمالی را کاهش می دهد، می تواند باعث دور شدن تدریجی زن و مرد از یکدیگر هم بشود. البته نه اینکه مسئولیت گرم نگه داشتن کانون خانواده همیشه با زن باشد اما در شکل سنتی خانواده که خانم ها همیشه خانه دار  بوده اند، این توقع بیشتر متوجه زن ها بود.

به هر حال یکی باید انرژی بیشتر و حواس جمع تری در این رابطه داشته باشد و از آنجایی که آقایان به طور معمول و سنتی، بیشتر در نقش شاغل فرو رفته اند، معمولا این نقش را متوجه خانم ها می دانند

خوش بودن از وظایف زوج های شاغل میباشد

یکی از راههای کنار هم بودن زوج شاغل این است که مسیر رفت و برگشتتان از محل کار به خانه و برعکس را با هم باشید. در صورت امکان مسیرهای مشترک را پیدا کنید و تا جایی از مسیر با هم بروید

معمولا زن و مردهای شاغل وقتی به خانه برمی گردند، دیگر دل ودماغ و حوصله ای برایشان باقی نمانده. دلشان می خواهد فقط دراز بکشند و استراحت کنند. اگر تقسیم کار صورت نگرفته باشد که دیگر ارتباطشان بالکل قطع می شود؛ زن بعد از کار بیرون فقط مشغول رسیدگی به امور خانه است و حرص خوردن از دست آقا اما شما غیر از تقسیم کار، بهتر است برنامه های مشترکی تعریف کنید که بهتان لذت با هم بودن را یادآوری کند. برای اینکه زوج های شاغل کنار هم به خوشی زندگی کنند، راهکارهایی را پیشنهاد می دهیم.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
پگاه عبادی پگاه عبادی
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
آناهیتا افخمی آناهیتا افخمی
مشاور روانشناس
از 210,000 هزار تومان
سید حامد واحدی اردکانی سید حامد واحدی اردکانی
دکترای روانشناسی
از 100,000 هزار تومان
کیومرث مروت کیومرث مروت
دکتری روانشناسی
از 75,000 هزار تومان
زهرا محبوبی زهرا محبوبی
دکتری روانشناسی
از 62,500 هزار تومان
سیما حداد سیما حداد
دکتری روانشناسی
از 75,000 هزار تومان
بابک ساسانی بابک ساسانی
دکتری روانشناسی
از 100,000 هزار تومان
زهره قربانی زهره قربانی
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان

جدولی برای تقسیم کار

بنشینید یک لیست درست و درمان از وظایف زوج های شاغل و کارهای خانه بنویسید و به نسبت عادلانه و معقول – که لزوما هم مساوی نیست – بین خودتان تقسیمش کنید. از آنجا که ممکن است آقایان مهارتشان در برخی کارها کمتر باشد، خوب است خانم خانه دستشان را بازتر بگذارد تا آنچه در آن توانایی بیشتری دارند یا حتی ترجیحش می دهند را بردارند تا بعدا جای گله و بهانه ای نماند.

شاغل

لطفا گول نخورید

مردها معمولا انجام کار را تا بتوانند به بعد موکول می کنند. هم به نظر خیلی هاشان، کارهای خانه بی اهمیت است و سه سوته انجام می شود، هم بعضی شان از ته دل می دانند اگر کمی تعلل کنند، خانم خانه کاسه صبرش لبریز می شود و خودش کار را تمام می کند. پس خانم ها! مقاومت کنید.

در کار هم مداخله نکنید

چه کسی خوشش می آید یکی هی بیاید بالای سرش و بکن و نکن راه بیندازد؟ حالا که وظایف زوج های شاغل برای هر کدامتان معلوم است، بی زحمت سرتان به کار خودتان باشد و هی به کار هم سرک نکشید. بکن و نکن ها مال زمان نوشتن لیست بود. اگر لیستی برای تهیه غذا آماده کرده اید، پس می دانید چیزی که عادتان می شود، خیلی غافلگیرانه یا «از زیر کار در رو»یی نیست. مشخص است که آقا نباید هر شب نوبتش را تخم مرغ آب پز بدهد به خوردتان یا از بیرون غذا بگیرد.

کار امروز مال امروز

اگر هر شب قبل خواب نیم ساعت وقت بگذارید، فرداتان روز روشن تری خواهد بود. این نیم ساعت، با هم نیم ساعت های جهان فرق می کند و زمانی است شگفت انگیز در خانه. در این نیم ساعت پایانی لیوان های کثیف را بشویید. لباس های کف خانه و کتاب ها و مجلات و ریخت و پاش ها را جمع کنید. حتی دستی هم به جاهای گرد گرفته بکشید. ظرف های چیده شده توی آب چکان را در جای مخصوصش بگذارید و خرت و پرت های روی گاز را جمع کنید.

ماهی یکبار خرید کنید

معمولا زن و مردهای شاغل وقتی به خانه برمی گردند، دیگر دل ودماغ و حوصله ای برایشان باقی نمانده. دلشان می خواهد فقط دراز بکشند و استراحت کنند. اگر تقسیم کار و وظایف زوج های شاغل صورت نگرفته باشد که دیگر ارتباطشان بالکل قطع می شود

یکی از دغدغه های همیشگی منزل، انجام خریدهای ضروری است. وقتی در خانه چیزی کم داشته باشید، کارتان به طرز مسخره و بیهوده ای زیاد می شود و جر و بحث هاتان فزونی می گیرد. مهم نیست که سوپری چقدر دور یا نزدیک باشد؛ مهم این است که آقا حوصله تکان خوردن از جایش را ندارد و هی تعلل می کند و در نتیجه بساط دعوا به راه می افتد. بنابراین هر ماه یک پنج شنبه را وقت اساسی بگذارید و بروید مایحتاج ماه خانه را تهیه کنید.

یک بار مصرف های جان راحت کن

چه ایرادی دارد وقتی مهمان غیرجدی و «ندار» دارید، از ظروف یک بار مصرف استفاده کنید؟ سفره یک بار مصرف، بشقاب یک بار مصرف، پیاله و کاسه یک بار مصرف زندگی را به کامتان شیرین خواهد کرد. از نوع دوستدار طبیعتش هم استفاده کنید که نه وجدان درد داشته باشید نه نگرانی بابت سلامت.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
فرشته همدانی فرشته همدانی
مشاور روانشناس
از 55,000 هزار تومان
علیرضا سروش علیرضا سروش
دکتری روانشناسی
از 100,000 هزار تومان
محمد جواد اسکندری محمد جواد اسکندری
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
مریم جاویدی مریم جاویدی
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
سید محمد ستارزاده سید محمد ستارزاده
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
مهدیه پاکدامن مهدیه پاکدامن
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
معصومه چوبین معصومه چوبین
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
نسرین دشتبانیان نسرین دشتبانیان
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان

ساعت ها را با هم تنظیم کنید

طبیعی است که زن و شوهرهای شاغل نتوانند وقت خیلی زیادی را با هم بگذارنند. یک سوم شبانه روز خواب، یک سوم دیگرش کار، رفت و آمد و … این مشاغل علی رغم همه محاسنشان گاهی دشمنی نرمی با نهاد خانواده دارند و خیلی زیرپوستی شما کبوترهای عاشق را از هم دور می کنند.

برای مقابله با این جنگ خانمان برانداز خوب است هر کاری که می توانید بکنید تا زمان های با هم بودنتان را افزایش دهید. یکی از راههای کنار هم بودن زوج شاغل  این است که مسیر رفت و برگشتتان از محل کار به خانه و برعکس را با هم باشید. در صورت امکان مسیرهای مشترک را پیدا کنید و تا جایی از مسیر با هم بروید.

ویکی روان

ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب اطلاعات کاربردی مرتبط با رشته روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ما در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا