واکنش کودکان به طلاق والدین

کودکان طلاق چه مشکلاتی دارند؟

کودکان طلاق چه مشکلاتی دارند؟

عکس العمل و واکنش کودکان به طلاق دوستانه و حتی غیر دوستانه والدین هم میتواند بسیار وخیم یا کاملا عادی باشد. به هر حال طلاق چیزی نیست که بچه ها میخواهند و باید به خوبی این پروسه مدیریت شود. معمولا واکنش کودکان و فرزندان شما به طلاق، یک واکنش احساسی است و فکر آنها را مشغول می کند. طلاق می تواند تاثیرات مختلفی روی کودکان بگذارد. در ادامه این مطلب در وب سایت ویکی روان، قصد داریم تا این موضوع را کاملا بررسی کنیم.

مشکلات فرزندان طلاق چیست؟

کودکان طلاق چه مشکلاتی دارند؟ متاسفانه گاهی رابطه والدین آنقدر پر تنش و ناآرام است که خانه به میدان جنگی بزرگ تبدیل می‌شود و قربانیان این جنگ کودکانی هستند که ناخواسته و به اجبار والدین شان پا به این جهنم گذاشته‌اند. زندگی در این محیط ناامن و خشن میتواند آسیب های روانی و عاطفی جبران ناپذیری برای کودکان در پی داشته باشد. در چنین شرایطی گاه والدین تصمیم به جدایی میگیرند. این مقاله با هدف آشنایی والدین با مشکلات احتمالی، به بررسی اجمالی تغییرات رفتاری و روانی فرزندان و واکنش کودکان به طلاق والدین می پردازد. با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

تغییر در رفتار و خلق‌و‌خوی کودکان بلافاصله پس از جدایی والدین یک اتفاق بسیار شایع است. شما به عنوان پدر و مادر باید انتظار برخی تغییرات را در رفتار و احساس فرزندانتان داشته باشید. اما لزوما بر اساس واکنشی که آنها بلافاصله پس از جدایی نشان می دهند، نمی‌توان پیشبینی کرد چگونه آنها در سال‌های بعد با این موضوع کنار خواهند آمد.

بررسی واکنش کودکان به طلاق والدین

برای مثال بعضا واکنش کودکان به طلاق والدین بسیار شدید میباشد درحالی که ممکن است در آینده خیلی خوب با آن سازگار شوند. از طرف دیگر در بعضی کودکان واکنش‌های رفتاری و عاطفی شدیدی دیده نمی شود. اما آنها در کنار آمدن با جدایی والدین حتی پس از گذر سالها با مشکلات فراوانی روبه رو هستند.

فرزندان صرف نظر از اینکه چه سنی دارند واکنش های روانی و رفتاری متفاوتی به جدایی نشان میدهند.

سن بچه ها هنگام وقوع طلاق نمیتواند ملاک مناسبی برای پیشبینی سازگاری آنها در آینده باشد.

بسیار مهم است که بدانیم فرزندان اغلب ترکیبی از احساسات مختلف از جمله غم و اندوه، خشم، ترس، گناه و سردرگمی را در این دوران تجربه می‌کنند.

 • مشکلات خواب
 • عدم علاقه به انجام فعالیت‌ها و بازی‌هایی که قبلا برای کودک لذت بخش بودند
 • ابراز وابستگی شدید برای در آغوش کشیده شدن از طرف والدین و یا منزوی بودن
 • عدم تمایل به برقراری رابطه اجتماعی
 • اضطراب
 • افسردگی

را میتوان جزئی از واکنش های احتمالی کودکان به طلاق دانست.

رفتار بچه ها بعد از طلاق والدین

به طور کلی کودکانی که قبل از جدایی والدین دارای مشکلات رفتاری و خلقی هستند پس از جدایی این مشکلات در آنها شدت خواهد گرفت. به عنوان مثال در واکنش کودکان به طلاق والدین چند هفته پس از جدایی گاه پدر و مادر احساس میکنند دیگر فرزندشان را نمی‌شناسند. چون او خلق و خوی بدی پیدا کرده و به کوچکترین مساله‌ای به شدت واکنش نشان می‌دهد. در کلاس درس باعث بی‌نظمی می شود، با همکلاسان خود دعوا می‌کند و تکالیف درسی خود را انجام نمی‌دهد.

حتما بخوانید

متاسفانه این قبیل رفتارها بخصوص در پسرها بعد از طلاق بسیار رایج است. البته این بدین معنی نیست که این رفتارها تا ابد ادامه خواهد داشت. پرخاشگری و مشکلات رفتاری در بچه ها پس از جدایی میتواند در روابط بین فردی و پیشرفت تحصیلی آنها تاثیرات منفی بگذارد. این مساله نه تنها به اعتماد به نفس کودک ضربه می زند. بلکه موجب احساس گناه، سردرگمی و خشم در والدین نیز خواهد شد. پدر و مادر اغلب خود را مسئول مشکلات رفتاری کودکانشان میدانند و با پرورش احساس گناه در خود در تصمیم گیری و انجام رفتار مناسب دچار سردرگمی می‌شوند.

رفتار مناسب با فرزندان پس از طلاق

نکته بسیار مهم پس از طلاق این است که والدین باید بدانند پس از طلاق، چطور با فرزندان خود رفتار کنند و با رفتار های خود، جلوی آسیب های روانی و اجتماعی خاص در فرزند خود را بگیرند. نکته بسیار مهمی که باید به آن دقت داشته باشید این است که بسته به جنسیت و سن فرزندتان، باید رفتار های خود را بسنجید و به شکل مناسب با آنها برخورد کنید. مراحل اصلی رفتار با فرزندان پس از طلاق عبارتند از:

 1. از لحاظ جسمی و عاطفی همیشه در دسترس فرزندان خود باشید: فرزندان شما پس از طلاقتان بسیار بیشتر از گذشته به شما نیاز دارند و شما باید تحت هر شرایطی نزد کودکان خود باشید.
 2. درباره احساسات خود صحبت کنید: درباره احساسات خود با فرزندانتان صحبت کنید و با صحبت کردن با آنها، شرایط را بهتر کنید.
 3. برای رسیدن به آنها تلاش کنید: کودکان معمولا در واکنش نسبت به طلاق والدین خود، ناراحت، خشمگین یا بعضا افسرده می شوند. شما باید تلاش داشته باشید تا با صحبت کردن، کاری کنید که کودک خود را تخلیه کند و ناراحتی خود را کم کند.
 4. در حضور کودک با والد دیگر بحث نکنید: یکی از چیز هایی که حتما باید در نظر داشته باشید این است که هیچ وقت در مقابل فرزند خود با یکدیگر دعوا نکنید.
 5. در زمانی که کودک درباره احساسات خود صحبت می کند، اجازه دهید کاملا صادق باشد: هیچ وقت از کودک خود نخواهید که در این جریان طرف شما را بگیرد. بگذارید کاملا صادقانه نظر خود درباره ماجرای جدایی شما از همسرتان را از دیدگاه خودش بازگو کند.
 6. صبور باشید: صبوری قطعا مهم ترین چیز در رفتار مناسب با فرزندتان بعد از طلاق است. باید صبور باشید تا او نسبت به سن خود، آن را تجزیه و تحلیل کند و با آن کنار بیاید.

 

نوع واکنش کودکان به طلاق والدین

تحقیقات در این زمینه نشان میدهد واکنش‌های اولیه ممکن است بسیار تند و شدید باشد و گاه یک الی دو سال ادامه پیدا کند. حتی برخی کودکان ممکن واکنش های طولانی مدتی نشان دهند. بسیار مهم است که والدین واکنش‌های فرزندان طلاق را درک کنند و برای بروز چنین مشکلاتی آماده باشند.

سازگاری فرزند طلاق با موقعیت جدید پس از جدایی بستگی به نحوه تغییر شرایط در خانواده و کیفیت رابطه با والدین پس از جدایی دارد. اگرچه معمولا پسرها در پذیرش شرایط و موقعیت پس از طلاق نسبت به دخترها مشکلات و سختی بیشتری را متحمل میشوند. اما این به معنی عدم توانایی پسرها در سازگاری و ایجاد پیامدهای منفی نیست.

به هر حال آگاهی و درک والدین نسبت به این واکنش ها و حفظ رابطه عاطفی و رفتاری مناسب به فرزندان کمک خواهد کرد که از این پروسه گذر کرده و راحت‌ تر با شرایط جدید پس از جدایی سازگار شوند.

در این مواقع بهترین تصمیم مشورت با یک مشاور روانشناس در مورد وضعیت فرزندان میباشد.

 

در صورت تمایل میتوانید از خدمات مشاوره روانشناسی سایت ویکی روان استفاده کنید.

مشاوره روانشناسی آنلاین

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

افسردگی بالینی چیست؟ (علائم و درمان افسردگی بالینی)

افسردگی بالینی (افسردگی بالینی به انگلیسی = Clinical depression) یکی از انواع بیماری افسردگی است …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *