خانه / خواب / آشنایی با تمام فواید و مزایای خواب
مزایای خواب

آشنایی با تمام فواید و مزایای خواب

خوابیدن می تواند احساس آرامش و خوشایندی در فرد ایجاد کند. اما مزایای خواب فراتر از چیزی است که باعث بهبود خلق و خوی یا از بین بردن خماری چشم شود. در ادامه این مقاله به بررسی تمام مزایای خواب از دید روانشناسی و سلامت میپردازیم.

فواید و مزایای خواب کدامند؟

با مطالب روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

خواب مناسب بخش مهمی از یک سبک زندگی سالم است که می تواند در بهبودی سیستم قلب، وزن و ذهن انسان کمک چشمگیری داشته باشد.

دیوید راپاپورت دکترای پزشکی(MD)، مدیر برنامه اختلالات خواب دانشگاه نیویورک (NYU) می گوید:

بدن انسان در هنگام خواب شبیه ماشینی است که در گاراژ پارک شده باشد و صبح آن را به کار می اندازیم. در واقع بدن انسان در تمام طول شب استراحت می کند

در این مقاله به برخی از مزایای سلامتی خواب شبانه که توسط محققان بررسی شده است، اشاره می کنیم.

بهبود حافظه از اولین مزایای خواب است

در حالی که خواب هستید ذهن انسان به طرز عجیبی مشغول است. در طول مدتی که خواب هستید خاطرات و مهارت های عادتی را که در ذهن گذرانده اید، در هنگام بیداری به یاد می آورید. به این فرآیند تحکیم گویند.

دکتر راپاپورت استاد دانشکده پزشکی NYU Langone همچنین شرح می دهد که اگر شما در حال تلاش برای یادگیری چیزی هستید، چه فیزیکی و چه ذهنی، آن را با تکرار و تمرین یاد خواهید گرفت. اما در واقع پس از یک خواب کافی آن را بهتر یاد می گیرید.

به عبارت دیگر اگر سعی می کنید چیز های جدیدی را بیاموزید، مثلا زبان اسپانیایی یا بازی تنیس، پس از گذراندن فرآیند خواب می توانید اثرات ثمر بخش تری را کسب کنید.

زندگی طولانی تر

خواب بیش از حد یا خیلی کم ممکن است باعث شود که با طول عمر زندگی کوتاه تری نیز همراه شود. اگرچه علت و اثر آن مشخص نیست ولی بیماری ها می توانند بر روی الگو های خواب تاثیر بسزایی ایجاد کنند.

طبق مطالعه ای درباره کشف مزایای خواب که در سال ۲۰۱۰ انجام شده نشان می دهد که، زنان ۵۰ تا ۷۹ ساله نسبت به زنانی که کمتر از پنج ساعت یا بیش از شش ساعت و نیم خواب شبانه داشته اند، بیشتر دچار مرگ و میر شده اند.

خواب نیز بر کیفیت زندگی تاثیر می گذارد

جلوگیری از التهاب از دیگر فواید خواب عمیق است

التهاب با بیماری قلبی، سکته مغزی، دیابت، آرتریت و پیری زود رس ارتباط دارد. تحقیقات در مورد مزایای خواب عمیق نشان می دهد که افرادی که کمتر از ۶ ساعت می خوابند و یا به طور کلی ساعات کمتری را به خواب شبانگاهی اختصاص می دهند، سطوح خونی از پروتئین های ملتهب بیشتری را  نسبت به دیگر افراد تولید می کنند.

تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۰ انجام شده حاکی از آن است که میزان پروتئین واکنشی C که همراه با خطر بیماری قلبی است، در افرادی که شش ساعت یا کمتر خواب شبانه دارند، بیشتر مشاهده شد.

قدرت خلاقانه خود را تحریک کنید

قبل از این که کار طراحی را به پایان برسانید، و یا قبل از آن که احساس خستگی کنید، سعی کنید در حین کار خواب و استراحت خوبی داشته باشید.

به نظر می رسد مغز انسان علاوه بر ثبت خاطرات و یا ایجاد بهتر آن ها، مجددا آن ها را سازماندهی و بازسازی می کند که در نتیجه ممکن است باعث خلاقیت بیشتری شود.

فایده خواب

محققان دانشگاه هاروارد و بوستون طی پژوهش هایی در این زمینه دریافته اند که، به نظر می رسد افراد در طول خواب اجزای احساسی حافظه را تقویت می کنند که ممکن است به تحریک روند خلاقیت کمک کند.

یک برنده باشید

اگر شما یک ورزشکار هستید ممکن است یک راه ساده برای بهبود عملکردتان وجود داشته باشد: خواب

ضمن مطالعاتی که در دانشگاه استنفورد درباره مزایای خواب انجام شده، نشان می دهد که بازیکنان فوتبال دانشگاهی که سعی می کردند حداقل ۱۰ ساعت خواب شبانگاهی را در ۷ یا ۸ هفته بگذرانند، توانستند بدین صورت میانگین زمان باقی مانده شان را افزایش دهند و در نتیجه آن خستگی روزانه  کمتری داشته باشند.

نتایج این مطالعه نشان دهنده یافته های قبلی بازیکنان تنیس و شناگران است.

طبق مطالعاتی که در سال ۲۰۱۰ در مجله خواب در مورد مزایای خواب صورت گرفته حکایت از آن دارد که، کودکان بین ۱۰ تا ۱۶ ساله که دچار اختلال تنفس خواب هستند، و خورپف، آپنه و انواع دیگر مشکلات در طول خواب دارند، احتمالا مشکلاتی در رابطه با توجه و یادگیری نیز دارند.

همچنین نویسندگان مقاله اشاره کرده اند که این امر می تواند منجر به اختلال در عملکرد و آسیب های قابل توجهی در مدرسه شود.

دانشمندان طی تحقیقاتی دیگر دریافتند که دانشجویان دانشگاه که خواب کافی نداشتند، به مراتب نسبت به سایر دانشجویان نمرات کمتری کسب می کردند

توجه شدید

دکتر راپاپورت در ادامه می افزاید، کمبود خواب می تواند منجر به بروز علائمی مانند، اختلال کم توجهی – بیش فعالی(ADHD) را در کودکان ایجاد کند.

وی همچنین اذعان می کند، بچه ها همانند بزرگسالان واکنش مشابهی در مقابل محرومیت از خواب ندارند. در حالی که بزرگسالان خواب آلود به نظر می رسند، کودکان تمایل دارند بیش از حد فعال شوند.

طبق تحقیقاتی که درسال ۲۰۰۹ در نشریه Pediatricsfound انجام شده نشان می دهد که، کودکان هفت یا هشت ساله ای که کمتر از هشت ساعت خواب شبانه دارند، بیشتر احتمال دارد که بیش فعال، بی توجه و درون رانشی باشند.

وزن سالم داشته باشید

چنان چه مایلید رژیم غذایی سالمی را پیش بگیرید، لازم است ابتدا برنامه خواب منظمی داشته باشید.

محققان در دانشگاه شیکاگو در مورد مزایای خواب دریافتند که افرادی که رژیم های غذایی خود را به درستی انجام داده اند نسبت به دیگر افراد، به میزان ۵۶% کاهش وزن داشته اند. (صرف نظر از خواب مقادیر مشابهی از وزن کلی را از دست دادند)

استرس کمتر نتیجه خواب خوب است

هنگامی که استرس به خواب و سلامت بدنمان لطمه می زند،  به همان میزان می تواند سلامت قلب و عروق را تحت تاثیر قرار دهد.

دکتر ژان می گوید:

خواب قطعا می تواند سطح استرس را کاهش دهد. در نتیجه آن فشار خون عملکرد بهتری خواهد داشت

وی همچنین بر این باور است که میزان خواب می تواند بر سطح کلسترول خون تاثیر بگذارد که خود نقش مهمی را در بیماری های قلبی ایفا می کند.

اجتناب از حوادث

اداره امنیت ملی ترافیک بزرگراه در سال ۲۰۰۹ گزارش داده اند که، خستگی راننده بیشترین عامل مرگ و میر تصادفات جاده ای است.

حتما بخوانید

دکتر راپاپورت ضمن اشاره به این که خواب به عنوان مشکلی جدی برای اکثر مردم کم اهمیت پنداشته شده است، اظهار می کند که تاوان این مشکل در جامعه خیلی سنگین تر است.

وی نیز در ادامه می افزاید:

بی خوابی می تواند در زمان واکنش و تصمیم گیری تاثیر مخربی از خود به جای بگذارد

حتی یک شب خواب ناکافی می تواند در هنگام رانندگی خطرساز باشد.

جلوگیری از افسردگی از مهم ترین فواید مزایای خواب عمیق است

از فواید خواب این است که خواب کافی علاوه بر این که زود رنجی و بی حوصلگی را بر طرف می کند باعث خوش خلقی و آرامش می شود.

دکتر ژان توضیح می دهد که کمبود خواب می تواند باعث افسردگی شود. اصولا یک خواب شبانگاهی خوب، می تواند اضطراب شخص را کاهش دهد. در حقیقت استحکام عاطفی بیشتر منجر به خواب خوب می شود.

دکتر راپاپورت هشدار می دهد که اگر شما فکر می کنید ساعت های طولانی  را در طول هفته با بی حوصلگی و نگرانی می گذرانید، لزوما خواب آخر هفته نمی تواند کمکی به رفع این مشکل کند. زیرا خواب باید به صورت منظم باشد.

آشنایی با تمام فواید و مزایای خواب
5 (100%) 2 votes
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

مزایای خواب

آشنایی با تمام فواید و مزایای خواب

خوابیدن می تواند احساس آرامش و خوشایندی در فرد ایجاد کند. اما مزایای خواب فراتر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *