خانه / خلاقیت / آشنایی با انواع روش های افزایش خلاقیت و قوه تخیل
روانشناسی روشهای افزایش قوه تخیل

آشنایی با انواع روش های افزایش خلاقیت و قوه تخیل

اگر به دنبال راه های افزایش خلاقیت خود هستید حتما با ما همراه باشید تا بهترین راهکارهای آزمایش شده را در اختیارتان قرار دهیم. گاهی وقتی انجام یک پروژه را در محل کار یا تحصیل به عهده می گیرید ممکن است حسی از نا امیدی به سراغتان بیاید.

ایده پردازی کاری دشوار است بخصوص زمانی که صحبت از پردازش طرح هایی مفهومی است که باید به واقعیت بدل شوند. اما لازم نیست خیلی هم نگران باشید، چرا که حتی خلاق ترین افراد هم گاه در مسیر خلاقیت با بن بست مواجه می شوند.

در هر حال، روش های افزایش خلاقیت و قوه تخیل وجود دارند که با استفاده از آنها می توانید ذهن خود را مجدد احیا کنید و قوه تخیل خود را فعال سازید تا به بهترین راهکارها برای هر چالشی دست یابید.

روش هایی وجود دارد که با استفاده از آن می توانید قوه تخیل خود را فعال سازید.اگر قوه تخیل و ابتکار ندارید حتما بخوانید.

بررسی روش های افزایش خلاقیت و قوه تخیل

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه شوید.

روش های افزایش قوه تخیل

اصول اولیه ایجاد خلاقیت و قوه تحیل

متخصصان تفکر تاکید می کنند که به طور کلی ایجاد و افزایش خلاقیت فرایندی است که طی زمان ادامه داشته و ابتکار، انطباق‌پذیری و تحقق از خصوصیات بارز آن به شمار می‌آیند و می‌تواند جوابگویی برای مشکلات باشد. برخی از محققان اصولی برای مشخص شدن مرزهای خلاقیت تعریف نموده‌اند:

اول، اینکه خلاقیت متضمن پاسخ یا مفهومی نو باشد یا آن که احتمال وقوع آن بسیار کم باشد. اما باید توجه داشت که نو بودن و اصالت با آن که شرط لازم ایجاد خلاقیت است اما کافی نیست.

زمانی یک پاسخ را می‌توان بخشی از یک فرایند خلاقیت به شمار آورد که تا اندازه‌ای با واقعیت مطابقت داشته یا اصولاً واقعی باشد.

دوم، خلاقیت باید گره‌ای را بگشاید یا با وضعیتی تناسب داشته و یا مقصود معینی را برآورد.

سوم، خلاقیت واقعی مشروط به دوام آن بینش ابتکاری، ارزیابی و تفسیر و رشد آن باشد. در جمله‌ای کوتاه می‌توان اینگونه بیان کرد «خیلی‌ها ایده‌های خوب دارند اما عده کمی آنها را عملی می‌کنند». همچنین یکی از عواملی که معمولاً با خلاقیت مربوط می‌دانند موضوع هوش است.

در مورد ایجاد خلاقیت می توان به این نتیجه رسید که ایجاد خلاقیت تنها ایده‌یابی و ایده داشتن نیست (هرچند که قسمتی از آن است)، ارائه صحیح ایده و پیاده سازی آن تا حصول نتیجه مورد نظر نیز قسمت‌های دیگری از آن هستند که باید در ارتباط با آنها نیز آموزش‌ها و تکنیک‌هایی را فرا گرفت.

حتی برای کسب توانایی خلاقیت نیز، فراگیری دانش مربوطه لازم است. طبق این مولفه ها ایجاد خلاقیت تا وقتی فعالیت اجرایی عینی‌شدن آن، انجام نشده باشد، خلاقیت نامیده نمی‌شود و وقتی مسئله به طور عینی حل شد و حل آن مورد قبول قرار گرفت و نیز ویژه بودن آن کشف شد، خلاقیت نامیده می‌شود.

اکثر صاحب نظران عوامل موثر بر ایجاد خلاقیت را چنین طبقه‌بندی کرده اند:

▪ عوامل و موانع درونی (فردی)
▪ عوامل و موانع بیرونی (خانوادگی، اجتماعی و …)

در راستای ایجاد خلاقیت عوامل و موانع فردی توسط خود فرد قابل ایجاد و یا رفع است.

اما عوامل و موانع بیرونی به میزان زیادی از کنترل خود فرد خارج است و خواست و عزم گروهی و کلان برای ایجاد و رفع آنها لازم است در نتیجه با آنکه فرد به تنهایی کار خاصی در ایجاد و یا رفع این عوامل نمی‌تواند انجام دهد.

عزم راسخ به وی کمک خواهد نمود که با وجود موانعی که خارج از کنترل اوست، به آنچه که می خواهد برسد

دیدگاه دیگری وجود دارد که در آن حتی کمی افراطی تر به مقوله تلاش و کوشش برای تحقق خواسته ها نگریسته می شود. داستان زیر این دیدگاه را تا حدی شرح می دهد.

ایجاد خلاقیت
روزی سوراخ کوچکی در یک پیله ظاهر شد. شخصی نشست و ساعتها تقلای پروانه برای بیرون آمدن از سوراخ کوچک پیله را تماشا کرد. آنگاه تقلای پروانه متوقف شد و به نظر رسید که خسته شده و دیگر نمیتواند به تلاشش ادامه دهد.

آن شخص مصمم شد به پروانه کمک کند و با برش قیچی سوراخ پیله را گشاد کرد. پروانه به راحتی از پیله خارج شد. اما جثه اش ضعیف و بالهایش چروکیده بودند.

آن شخص به تماشای پروانه ادامه داد. او انتظار داشت پر پروانه گسترده و مستحکم شود و از جثه او محافظت کند و اما چنین نشد!

در واقع پروانه ناچار شد همه عمر را روی زمین بخزد و هرگز نتوانست با بلهایش پرواز کند.

آن شخص مهربان نفهمید که محدودیت پیله و تقلا برای خارج شدن از سوراخ ریز آن را خدا برای پروانه قرار داده بود، تا به آن وسیله مایعی از بدنش ترشح شود و پس از خروج از پیله به او امکان پرواز دهد.

این دیگاه می گوید گاهی اوقات در زندگی فقط به تقلا نیاز داریم. اگر خداوند مقرر میکرد بدون هیچ مشکلی زندگی کنیم،‌ فلج می شدیم، به اندازه کافی قوی نمی شدیم و هرگز نمی توانستیم پرواز کنیم. من نیرو میخواستم و خداوند مشکلاتی سر راهم قرار داد، تا قوی شوم.

من دانش طلب کردم و خداوند مسائلی برای حل کردن به من داد. من سعادت و ترقی خواستم و خداوند به من قدرت تفکر و زور بازو داد تا کار کنم . من شهامت  میخواستم و خداوند موانعی سر راهم قرار داد، تا آنها را از میان بردارم.

من انگیزه خواستم و خداوند کسانی را به من نشان داد که نیازمند کمک بودند. من محبت می طلبیدم و خداوند به من فرصت داد تا به دیگران محبت کنم. من به آنچه خواستم نرسیدم …. اما آنچه نیاز داشتم، به من داده شد.

البته این دیدگاه همه مسائل و مشکلات را به خداوند نسبت داده که همیشه اینطور نیست و بسیاری از موانع و مسائل به دلایل دیگری مثل عدم به کارگیری روش مناسب رخ می دهد اما به هر حال نگاهی که مشکل را عنصری حرکت دهنده می داند نگاهی آفریننده و سازنده است.

به هر حال با وجود ایده های خلاقانه و نو اما بدون اراده ای محکم برای به ظهور رساندن ایدها و اندیشه ها رخ نمی دهد. این شاید رمز اصلی ایجاد خلاقیت باشد:

عزم و اراده ای محکم و قاطع

«بخواه و بر خواسته خود بمان تا شاهد تجلی آن باشی» و بدان که « آرزویی در سر نمی شکفد جز آنکه توان برآوردنش نیز به تو ارزانی شده باشد. آرزومند را اما، کوششها باید.» برای ایجاد خلاقیت و رسیدن به آزادی فکری باید طبق اصول بیان شده تلاش کرد و قدم به قدم تمامی مراحل را پیگیری کرد تا به موفقیت برسیم.

در ادامه بیشتر به راه های افزایش خلاقیت به صورت علمی میپردازیم.

استراحت کنید

زمانی که افزایش تمرکز زیادی بر روی یک پروژه دارید، ذهن شما این فشار را حس می کند و در نهایت به انبوهی از افکار متفاوت می رسید که هیچ کمکی به دستیابی شما به هدفتان نمی کند.

وقتی خود را به انجام کاری وادار می کنید دچار استرس می شوید و استرس وضعیتی است که اکثر افراد تمایل دارند به هر قیمتی شده از آن پرهیز کنند.

اگر احساس می کنید که هیچ فکر و ایده ای به ذهنتان نمی رسد، کاری که در دست دارید را متوقف کرده و استراحت کنید

مردم روش های متفاوتی برای استراحت دارند، بنابراین هر کاری که می تواند شما را از افکار یا موقعیت استرس زا دور نگه دارد انجام دهید. قطعا پس از بازگشت به کار متوجه تاثیری که استراحت در شارژ مجدد قدرت ابتکار شما داشته خواهید شد.

برای افزایش قوه تخیل مدیتیشن را از یاد نبرید

گاه به دلیل حجم زیاد افکاری که هیچ ارتباطی با کاری که در دست دارید ندارند، ذهنتان قادر به تولید ایده های جالب نیست. توصیه می شود که باید از طریق مدیتیشن افکار خود را مرتب کنید.

فقط لازم است که محلی آرام و ساکت پیدا کنید، بنشینید و بر روی تنفس کنترل شده تان تمرکز کنید و ذهن خود را از تمامی افکار غیر ضروری پاکسازی کنید.

سکوت محیط اطراف به شما کمک می کند به مغز خود در کاهش افکار مازاد و تمرکز بر ضروریات کمک کنید. هر چقدر که لازم است به خودتان برای مدیتیشن زمان بدهید تا با ذهنی فعال به سراغ پروژه خود برگردید.

از بهترین روش های افزایش خلاقیت : یادداشت بردارید

اشتباهی که خیلی ها مرتکب می شوند این است که فراموش می کنند ایده های جالبی که به ذهنشان می رسد را یادداشت کنند.

گاهی، این افکار از جایی که اصلا فکرش را هم نمی کنید به ذهنتان می رسد و معمولا در آن زمان آمادگی اجرای آن ایده ها را ندارید.

برای اطمینان از آنکه ایده های خود را از دست نمی دهید، باید عادت کنید که همیشه یک قلم و دفتر به همراه داشته باشید تا بتوانید بلافاصله از ایده های جالب خود یادداشت بردارید. البته در صورت تمایل می توانید از اسمارت فون تان هم برای یادداشت برداری کمک بگیرید.

فهرست تهیه کنید

گاهی مشکل عمده موجود بر سر راه روش های افزایش خلاقیت این است که ایده هایی در ذهن فرد وجود دارد ولی نمی داند کار را باید از کجا آغاز کند. بهتر است ایده های خود را به شکل فهرست هایی از اموری که باید انجام شود در آورید.

هر ایده ای را می توانید به چند مرحله و بخش خاص تقسیم کنید. بعنوان مثال، اگر باید گزارشی را در خصوص یک کشور تهیه کنید فهرستی از نکات جالب توجه آن کشور مانند آشپزی، مقاصد گردشگری، فرهنگ و موارد دیگر تهیه کنید و بعد به تهیه گزارش خود بپردازید.

مثبت اندیش باشید

دشمن خلاقیت، عادت مخرب خود انتقادی است. این کار مانع رشد خلاقیت افراد می شود. باید همواره انگیزه داشته باشید و از ایراد گرفتن از خودتان بپرهیزید. این روحیه ی انتقادی با بهره وری و خلاقیت در تضاد است.

همواره به خود بگویید که می توانید تلاش کنید تا بدین ترتیب افزایش اعتماد به نفس صورت بگیرد و بتوانید به ایده های جدید دست یابید. به محدودیت های خود فکر نکنید و تمرکزتان را بر نقاط قوت تان قرار دهید.

توقعات را کنار بگذارید

قدرت خلاقیت شما با توقع داشتن از دیگران و یا حتی خودتان کاهش می یابد. اضطراب در خصوص نحوه عملکرد می تواند خلاقیت را در نطفه خفه کند.

برای افزایش قوه تخیل اگر توقعات و انتظارات را کنار بگذارید، از حس لزوم راضی نگهداشتن سایرین راحت می شوید و بدین ترتیب به خلاقیت خود بال و پر می دهید.

فقط به خاطر داشته باشید که باید همواره تاکید را بر کیفیت بگذارید و به جزییات توجه کنید تا خلاقیت شما شکوفا شود. زمانی که نتیجه موضوع اصلی تمرکز شما نباشد، به تخیل خود فرصت ابراز وجود بیشتری می دهید.

حتما برای افزایش خلاقیت مطالعه کنید

یکی از بهترین روش های شارژ مجدد ذهن مطالعه است. کتاب، مجله، مقاله اینترنتی و بسیاری دیگر در دسترس شما هستند تا بتوانید روحی تازه به قوه خلاقیت خود بدهید.

اما همه افراد از مطالعه لذت نمی برند. اگر شما هم جزو این افراد هستید باید سعی کنید به تدریج زمان های کوتاهی را در طول روز به مطالعه اختصاص دهید تا به تدریج با عادت مطالعه خو بگیرید.

بهتر است روزی نیم ساعت زمان صرف مطالعه مطالبی که با علایق شما در ارتباطند کنید. در همین مقالات و صفحات است که ایده های جالب به ذهن شما خطور می کند.

موسیقی گوش کنید

بمنظور افزایش خلاقیت باید محرکی وجود داشته باشد و چه محرکی بهتر از گوش دادن به موزیک مورد علاقه تان؟ برای بسیاری از مردم گوش دادن به موزیکی که دوست دارند به آنها کمک می کند تمرکز خود را به دست آورند.

لازم به گفتن نیست که ثابت شده که با گوش دادن به موسیقی می توانید بر اضطراب غلبه کنید و روش هایی را برای خروج از وضعیت نامطلوب پیدا کنید. مجموعه ای از موزیک های مورد علاقه تان را تهیه کنید و در صورت ضرورت به آن گوش دهید.

افزایش خلاقیت

سفر به افزایش خلاقیت کمک میکند

گاه برای شارژ مجدد خلاقیت باید علاوه بر تغییر سرعت به تغییر منظره هم فکر کنید.

نکته جالب توجه در خصوص سفر این است که سفر شما را از محدوده آسایش تان خارج می کند و فرصت های زیادی را پیش روی شما قرار می دهد تا بتوانید تازه ها را کشف و تجربه کنید که خود به خلاقیت شما کمک می کند.

این سفر می تواند کوتاه و در ایام آخر هفته باشد و یا سفری بلند مدت تر؛ در هر حال آنچه در انتظار شماست، به شما امکان شناخت دنیایی از ناشناخته ها را می دهد
که به رشد قوه تخیل تان کمک می کند.

کنجکاوی کنید

در راه افزایش خلاقیت خود هر زمان که با یک مانع روبرو می شوید، باید به فکر یافتن راه حل بیفتید و هرگز از حل مشکل ناامید نشوید.

کنجکاوی در این مسیر کمک بزرگی است، چون به شما کمک می کند پرسش هایی را طرح کنید و در جستجوی پاسخ آنها فرضیه هایی را برای خود تشکیل دهید.

نکات مهم در راه افزایش خلاقیت و قوه تخیل

خلاق بودن قرار نیست کار خارق العاده ای باشد. مجموعه ای از روش ها، راه حل ها، آموزه ها و خلاصه چیزهای جدید دیگری است که کمک می کنند یک جور نگاه متفاوت و خلاق به دور و برمان داشته باشیم. در ادامه به بررسی راه های کسب تفکر خلاق میپردازیم.

آنقدر طیف آن هم وسیع و گسترده است که می تواند از گذاشتن گلدان گل پشت پنجره آپارتمان شروع شود و تا پیدا کردن روش جدید برنامه نویسی کامپیوتری ادامه داشته باشد.

فقط کمی پیش نیاز می خواهد که با به کارگرفتن آنها خیلی زود آدم خلاق درونمان سر بیرون می آورد. برای شروع باید چند ویژگی شخصیتی مهم و چند فعالیت فیزیکی ساده و البته هیجان انگیزرا دورهم جمع کنیم.

بعدش دیگر خودش راهش را بلد است. می داند که کجا و چگونه به کار بیفتد و وظیفه اش را ایفا کند.

همین امر به ذهن ما فرصت فعالیت می دهد و خلاقیت ما را به چالش می کشد.

همچنین در راستای بررسی راه های کسب تفکر خلاق باید بدانید که نیمکره راست مغز ما که بر سمت چپ بدنمان تسلط دارد، مسئول مستقیم صدور دستور خلاقیت است.

اکثر ما راست دستیم و عمده فعالیت هایمان را هم با آن انجام می دهیم. روزی چندبار تمرین کردن و برای انجام کارهای کوچک از دست چپ کمک گرفتن باعث تقویت نیمکره راست می شود.

هر چقدر فعال تر، خلاقیت هم بیشتر. برای تقویتش سلسله کارهایی می توان انجام داد که از جمله آنها:

  • مجموعه ای از بازی های فکری و فیزیکی و حل معما: از ذهنتان کار بکشید. تکمیل جملات ناتمام از یک متن بریده شده، حل سودوکو و جدول، بازی با لوگو و… نیمکره دوست داشتنی تان را از کرختی بیرون می آورد.
  • نقاشی و بازی رنگ ها: مهم نیست که نقاش خوبی نیستید، خودتان را مجبور کنید با رنگ ها چیزی بکشید. نقاشی تأثیر مستقیمی بر افزایش خلاقیت دارد. خودتان را هم زیاد در معرض هنرهای بصری قرار بدهید. فیلم های انیمیشن و مستند و حتی کارتون که قوه تخیلتان را به وجد می آورد به شدت توصیه می شود.
  • از خرده ریزها دوری کنید: حجم ذهنتان را با چیزهای کوچک و مطالب بی مایه و سطحی پر نکنید. عمیق بودن و تمرکز بالا به چندبعدی فکر کردن و خلق خلاقیت کمک می کند.
  • سروکله زدن با گیاهان و طبیعت: اگر حیاط دارید باغچه کوچکی راه بیندازید و به باغبانی مشغول شوید. تلاش کنید روش نگهداری از گیاهان مختلف را یاد بگیرید.

فرار از تکرار مهمترین راه ایجاد خلاقیت است

 اگر تا به حال منتظر می نشستید که تجربه، خودش سراغتان بیاید حالا دیگر وقتش است دست به کار شوید تا چند تجربه جدید برای خودتان دست و پا کنید.

رستوران های جدید، مزه های جدید، راه های جدید برای رسیدن به منزل یا محل کار، مکان های جدید برای تفریح های دسته جمعی یا تک نفره را کشف کنید.

انعطاف پذیری

یکی از راه های افزایش خلاقیت این است که چهارچوب های ذهنی تان را بشکنید. ایده بدهید و آنها را فرماندهی کنید. اگر بخواهید زود خسته شوید یا با یک انتقاد کوچک دلسرد شوید، سد محکمی جلوی بروز خلاقیت تان زده اید.

برای ایجاد خلاقیت در خود باید شجاعت دفاع از نظرتان را داشته باشید. اهل کنکاش باشید، در برخورد با هر مشکل یا موضوعی سعی کنید راه های مختلف حل کردن آن را پیدا کنید. استقلال فکری را جدی بگیرید و به جای وابستگی به نظر دیگران، به خودتان متکی باشید.

عینک ریزبینی کمکی برای افزایش خلاقیت

دقت بالا در اشیا، مکان ها و چیدمان، به نمونه برداری کمک می کند. کاردستی ها، تابلوها و طرح های هنری یا الگوهای خوبی برای این کار هستند. برای یادگیری وقت بگذارید.

خیلی وقت ها دانستن اصول اولیه یک کار هم برای موفقیت در آن کافی است. کارهای گروهی را نادیده نگیرید. بازی ها و حل مسائل گروهی، شما را در معرض ایده های جدید قرار می دهد که هرکدامشان می تواند سر شاخه فعالیت جدیدی شود.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

اهمیت خانواده از نظر روانشناسی چیست؟

نقش و اهمیت خانواده در روانشناسی چیست؟ (۱۵ مورد)

اهمیت خانواده در زندگی و البته جامعه بیش از چیزی است که ما فکر می …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *