خانه / بارداری و زایمان / بایدها و نبایدهای برقراری رابطه جنسی بعد از زایمان که باید بدانید
رابطه جنسی بعد از زایمان

بایدها و نبایدهای برقراری رابطه جنسی بعد از زایمان که باید بدانید

اگر زایمان طبیعی داشته باشید، نباید بلافاصله به روابط جنسی با همسر خود فکر کنید چون ممکن است دردناک باشد. اما این که رابطه از چه زمانی شروع شود کاملاً بستگی به زن دارد. در ادامه به بررسی موضوع رابطه جنسی بعد از زایمان میپردازیم.

رابطه جنسی بعد از زایمان

از مزایای برقراری رابطه جنسی بعد از زایمان چه میزان اطلاع دارید حضور فرد جدید در جمع خانواده می تواند محدودیت های فراوانی برای رابطه سکس زوجین ایجاد کند و اینن امر تاثیرات روانی مختلفی بر روحیات زنان خواهد گذاشت.

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه شوید.

رابطه جنسی بعد از زایمان

ممکن است خیلی از افراد بپرسند، می‌توان بعد از زایمان رابطه جنسی داشت یا نه؟ دکتر راگنی راجاسینگام، سخنگوی دانشگاه زنان و زایمان انگلیس درباره رابطه جنسی پس از زایمان گفته:

شاید بهتر باشد او در ابتدا از ژل استفاده کند. اما اگر زن پس از زایمان دچار خون‌ ریزی شود، احتمال عفونت وجود دارد. این عفونت خطری جدی است و زنان باید مراقب باشند.»

اما آیا زایمان اثرات اختلالات روانی روی زنان دارد؟ او می‌گوید:

«این بستگی به میزان حمایتی دارد که از زن می‌شود. همچنین رفتار خود زن و انتظاراتش. اگر شما انتظار داشته باشید که بلافاصله به همان‌ جایی برگردید که بودید، اوضاعتان دشوار می‌شود.

شما دیگر از یک فرد مستقل تبدیل شده‌اید به فردی که زندگی یک نفر دیگر کاملاً وابسته به شماست.

زنان می‌توانند به این چالش‌ها غلبه کنند اما اغلب انتظار جامعه از آنها این است که مادری خندان باشند و همیشه لبخند بزنند. آن‌ها باید بدانند
که چنین چیزی واقعیت ندارد.

اوضاع مادران بسته به حمایتی که از آنها می‌شود و دوستانی که دارند، می‌تواند آسان یا سخت باشد.»

چه زمانی برای شروع دوباره ی رابطه جنسی بعد از زایمان مناسب و بی خطر است؟

بسیاری از متخصصین توصیه می کنند بهتر است تا ۴ هفته پس از زایمان تان صبر کنید و ارتباط جنسی برقرار نکنید.

قطعا داشتن ارتباط و دخول کامل تا ۲ هفته پس از زایمان اصلا امکان پذیر نیست و خطرناک است. زیرا در این دوران شما هنوز خونریزی داشته و در معرض عفونت رحمی قرار دارید.

اگر شما برای زایمان تان بخیه شده اید و یا بدن تان چاک داده شده است، قطعا پزشک شما توصیه می کند که تا ۶ هفته پس از بهبودی ، از داشتن رابطه ی جنسی خودداری کنید.

پس از این که پزشک تان اطمینان حاصل کرد که برقراری ارتباط برای شما خطرناک نیست و شما به بهبودی کامل دست پیدا کرده اید، می توانید با شریک خود ارتباط برقرار کنید.

چه زمانی می توانم از داشتن رابطه جنسی بعد از زایمان به اندازه ی سابق لذت ببرم؟

داشتن میل جنسی کم تر از سابق، تا چند هفته و یا چند ماه پس از زایمان طبیعی است. در ۶ هفته ی اول پس از زایمان ، شما احساس کوفتگی و گیجی می کنید و حتی ممکن است هنوز درد داشته باشید.

بدن شما هنوز نیاز به بهبودی دارد و هم زمان باید از کودک تازه متولد شده تان نیز پرستاری و مراقبت نیز کنید.

در این دوره به دلیل کاهش سطح استروژن، تا ۶ هفته رطوبت واژن تان کم تر می شود. اگر خودتان به فرزند تان شیر می دهید، این خشکی واژن مدتی بیشتر طول می کشد و یا اگر شیر دادن را با فاصله ی زمانی بیشتری انجام دهید، ممکن است به تدریج خشکی واژن بهبود پیدا کند.

همچنین علل دیگری نیز وجود دارند که ممکن است شما نیاز جنسی تان کاهش پیدا کند. تطبیق پیدا کردن با نقش مادری، می تواند اندکی سخت و استرس آور باشد. ممکن است نسبت به تغییرات بدن خود ناراحت و افسرده شوید.

ممکن است از بارداری دوباره هراس داشته باشید – بخصوص اگر بخواهید یک فرم دیگری از جلوگیری را امتحان کنید.

اگر شما آماده ی از سر گیری ارتباط جنسی هستید، به خودتان اندکی استراحت دهید. زیرا شما برای انطباق پذیری فیزیکی و احساسی با تقاضاها و مراقبت از کودک تازه متولد شده تان به زمان کافی نیاز دارید و نیازی نیست اگر اماده نیستید، برای داشتن رابطه عجله کنید.

در این صورت است که ارتباط جنسی می تواند برایتان لذتبخش باشد و به اندازه ی قبل از بارداری، از آن احساس خرسندی کنید.

اگر احساس کنم که آمادگی رابطه جنسی پس از زایمان را دارم اما نگران درد آن هستم، چه؟

طبیعی است که شما نگران درد قسمت های چاک داده شده و یا بخیه شده ی بدن تان باشید. برای برخی خانم ها این درد پس از مدتی از بین می رود. اما برخی دیگر تا مدت ها احساس ناراحتی و درد را دارند. پس باید مراقب باشید.

سعی کنید در ابتدا خیلی آرام ارتباط تان را شروع کنید، از بدن یکدیگر لذت ببرید و این کار را با احساس و عشق انجام دهید.

سعی کنید زمانی این کار را انجام دهید که وقت کافی داشته باشید تا با یکدیگر معاشقه کنید.

برقراری روابط جنسی بعد از زایمان

اگر فکر می کنید که هنوز آمادگی این را ندارید، با دست و یا دهان اطراف ناحیه ی کلیتوریس را لمس کنید تا ببینید تحریک می شوید یا خیر. اگر احساس درد داشتید، از شریک خود بخواهید به واژن تان نزدیک نشود.

هنگامی که احساس کردید آمادگی دارید، سعی کنید پوزیشنی را انتخاب کنید که بر روی میزان و عمق دخول تمرکز داشته باشید. اگر بدن تان چاک داده شده است، طوری بخوابید که به بخیه هایتان فشار وارد نشود.

استفاده از محصولات نرم کننده باعث می شود که با وجود خشکی واژن تان، احساس ناراحتی کم تری کنید. اطمینان حاصل کنید که شریک تان از احساس خوب یا ناراحتی شما در حین ارتباط جنسی کاملا با خبر است.

اگر پس از اتمام دوره ی توصیه شده ، هنوز هم احساس کردید درد دارید، و یا بیش از حد نگران زخم هایتان بودید، به یک متخصص توانبخشی رحم مراجعه کنید.

این متخصصان توابخشی می توانند مشکلاتی که باعث نگرانی و دردسر مادران پس از زایمان می شوند را برطرف کنند؛ از جمله ارتباط جنسی دردناک، بی اختیاری ادرار و… .

چه زمانی واژن من به حالت نرمال باز خواهد گشت؟

واژن شما احتمالا بر اثر زایمان منبسط و متراکم شده است، اما این مسئله طبیعی است و پس از گذشت چند روز یا چند هفته به حالت طبیعی خود باز خواهد گشت و جمع می شود.

بازگشت واژن شما به حالت نرمال به این فاکتور ها بستگی دارد: ژنتیک، سایز فرزند تان، تعداد زایمان هایی که داشته اید و انجام ورزش های Kegel.

رابطه جنسی بعد از زایمان ممکن است در ابتدا احساس خوبی به شما ندهد

دکتر Rebecca Booth -متخصص زنان می گوید:

” فرض بر این است که درد رابطه ناشی از زایمان است – که همینطور نیز می باشد – اما نباید کم شدن میزان استروژن ها که بر روی ارتجاعی بودن بافت واژن تاثیر می گذارند را نیز نادیده بگیریم.”

میزان استروژن درست پس از زایمان کاهش پیدا می کند – بخصوص در دوران شیردهی.  دکتر Booth می گوید:

” هنگامی که یک زن پس از زایمانش شروع به شیردهی می کند، کاهش میزان استروژن با افزایش پرولاکتین و اکسیتوسین درآمیخته شده و زن در ۲ الی ۳ ماه اول ، علائم یائسگی را تجربه خواهد کرد.

این علائم شامل گرگرفتگی، خشکی واژن و اغلب اوقات درد می باشند. زنانی که تحت عمل C شکل قرار گرفته اند ممکن است رابطه ی جنسی بسیار دردناکی حتی پس از ۶ هفته نیز داشته باشند.

اگر شما برش اپیزیوتومی یا سایر برش ها را داشته اید، مدت زمان بهبودی شما بستگی به نوع برش یا میزان برش دارد. دیگر عللی که شما نمی توانید پس از زایمان رابطه ی جنسی داشته باشید.

کمبود خواب، تغییر تحریکی که بین شما و پارتنرتان بوجود آمده است و یا تصوری که از اندام خود دارید و فکر می کنید که شکم تان به اندازه ی گذشته صاف و خوش فرم نیست.

همچنین اگر خودتان به فرزند تان شیر می دهید نیز ممکن است حال و حوصله ی رابطه را نداشته باشید. دکتر Booth می گوید:” شیردهی باعث آزاد سازی اکسیتوسین می شود – اکسیتوسین هورمونی است که باعث احساس خوب نسبت به فرزند و کاهش میل جنسی می شود-.”

از نظر انسان شناسی، پرهیز از رابطه ی جنسی یک تکنیک بدنی برای جلوگیری از دوباره باردار شدن است. بیماران معمولا از دانستن این که این دلیل پرهیز آن ها از رابطه ی جنسی نیست خوشحال می شوند.

من خود به شخصه می توانم این موضوع را تصدیق کنم. زیرا من فرزند دومم را تا ۲ سالگی شیر ندادم و بازگشتم به زندگی جنسی نسبت به فرزند اولم که به او شیر می دادم، با درد زیادی همراه بود.

اندکی از آن بدلیل این بود که من اولین زایمانم نبود، اما مطمئن هستم که هورمون ها و تغییرات آن ها نیز در این مسئله دخیل هستند.”

رابطه ی جنسی در این زمان بسیار اهمیت دارد

Amy Levine مربی جنسی در مورد رابطه جنسی بعد از زایمان می گوید:

” اگر کشش جنسی فیزیکی وجود نداشته باشد، و یا خیلی محدود باشد، زوجین پس از زایمان به سرعت با هم احساس نزدیکی پیدا می کنند، که این خیلی خوب است.

احساس عدم نزدیکی منجر به دوری و دلخوری می شود. با لمس یکدیگر شروع کنید و هنگامی که احساس کردید آماده هستید، شروع کنید.

یکی از دوستان ما اعتراف می کرد که تا زمانی که فرزندشان ۶ ماهه شده بود، نتوانسته بود با همسرش ارتباط برقرار کند.

جای تعجب نیست؛ زیرا آن ها اصلا تمرینات لازم و معاشقه انجام نمی دادند. “

بایدها و نبایدهای برقراری رابطه جنسی بعد از زایمان که باید بدانید
امتیازدهی به مطلب
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره ویکی روان

ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب اطلاعات کاربردی مرتبط با رشته روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ما در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

تست کمال گرایی هیل

تست کمال گرایی; آیا به کمال گرایی مبتلا هستید؟

کمال گرایی معمولا به عنوان یک ویژگی شخصیتی در نظر گرفته میشود که با تلاش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *