خانه / روابط جنسی / نحوه آموزش مسائل جنسی به کودکان
نحوه آموزش مسائل جنسی به کودکان

نحوه آموزش مسائل جنسی به کودکان

آموزش مسائل جنسی به کودکان از مهمترین و سرنوشت سازترین موضوعات در هر خانواده میباشد. طرز بیان روابط جنسی و انواع آن با آینده فردی و اجتماعی کودک ما ارتباط کاملا مستقیم خواهد داشت.

با ویکی روان همراه باشید.

آموزش مسائل جنسی به کودکان از تولد تا ۳ سالگی 
کودک در این سنین نسبت به اعضای بدن خود کنجکاو می شود، از لمس کردن آلت تناسلی خود لذت میبرد، البته این نوع لذت با لذت جنسی متفاوت است.

٣ تا ۴ سالگی به بعد 
سن سوال کردن است و یک طیف سوالات بچه ها همین سوالات جنسی است. البته این سوالات جنسی ناشی از کنجاوی، جلب توجه و وقت گذراندن است. در این سنین می بایست با آموزش مسائل جنسی به کودکان نام درست اعضای بدنش را به او یاد دهید. پدر و مادر می توانند در این سنین در مورد اعضای مختلف بدن و نحوه ی کار کردشان توضیحات ساده و قابل فهمی به کودک بدهند.

کودک در این سنین نیاز به تماس های جسمانی دارد، می بایست والدین آنها را در آغوش بگیرند و از این طریق به آنها محبت کنند. در این سنین می توان به تدریج به او تفاوت و خصوصی بودن بعضی از اندامهای بدنش را یاد داد.

برای مثال: بینی عضوی از صورت است و دست زدن به آن اشکالی ندارد، ولی آلت تناسلی اندامی خصوصی است و دیگران نباید به آن دست بزند یا آنرا به کسی نشان داد. تفاوت دختر و پسر بودن را به او بیاموزید. در آموزش مسائل جنسی به کودکان یاد بدهید که اگر کودک دیگری قصد داشت آلت تناسلی او را ببیند، با مخالفت کردن و گفتن اینکه : “این قسمت از بدن من کاملا خصوصی است”، مانع از انجام این کار شود .

۴ تا ۵ سالگی 
در این سن، احساس کنجکاوی درباره تمام مسایلی که به جنسیت مربوط میشود، وجود دارد. برای مثال، دختر و پسر چه تفاوتی با هم دارند؟ چرا مردان حامله نمیشوند؟ کودک چگونه به دنیا میآید؟

این مرحله مهمترین بخش در آموزش مسائل جنسی به کودکان میباشد. در جواب سوالاتش از او بپرسد “تو چی فکر میکنی؟” و اطلاعتش را تصحیح کند. جوابها باید صحیح، علمی، ساده و در حد فهم کودک باشد.

ارضای حس کنجکاوی درباره اندامهای تناسلی کودکان دیگر، از طریق بازیهایی مثل دکتر بازی در این سن رواج پیدا میکند. اگر آنها را حین دکتر بازی دیدید آنها را دعوا نکنید. به آنان توضیح دهید اعضای خصوصی بدن کدام قسمتها هستند و اگر سوالی دارند از شما بپرسند تا آموزش مسائل جنسی به کودکان به آرامی و درست پیش برود.

سن ۵ تا ۶ سالگی 
سنی است که هورمونهای جنسی خیلی کم ترشح میشوند. در این سن کودک را تشویق کنید تا سوالات مختلف خود را درباره جنسیت و اندامهای تناسلی، از شما یا افراد قابل اطمینان خانواده بپرسد پس شما هم سعی کنید به سوالات بچه ها کوتاه اما صحیح، پاسخ دهید.

عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 7 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

ضمیر باطن تاثیر پذیر من

ضمیر باطن تاثیر پذیر من

سلام دوستان عزیز، زندگی بالا و پایین کم نداره. اتفاقات زیادی برای ما می افتد …

یک دیدگاه

  1. بچه ها بعضي وقتها سوالات خنده داری میپرسن 😀

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *