خانه / خانواده / روابط زناشویی / ده ویژگی روابط زناشویی سالم
ویژگی روابط زناشویی سالم

ده ویژگی روابط زناشویی سالم

 گاهی اوقات ترک اعتیاد به برقراری روابط زناشویی برای فرد دشوار است بنابراین نمی تواند یک رابطه ی سالم و صمیمی را درک کند. مورین کنینگ، مشاور ازدواج و خانواده، ۱۰ ویژگی مهم یک رابطه جنسی سالم را در کتاب خود با نام هوس، خشم، عشق: تشخیص اعتیاد جنسی و مسیر رسیدن به روابط زناشویی سالم معرفی میکند.

 با ویکی روان همراه باشید.

روابط زناشویی سالم به فرد احساس شادی و نشاط می بخشد

در روابط زناشویی سالم احساساتی مانند امنیت، صمیمیت و صداقت را تجربه می کنید. ممکن است زمان ببرد تا احساساتی مانند خطر، عدم صمیمیت و شرم را از خود دور کنید اما باید صبر و پشتکار داشته باشید.

احساسات فیزیکی و عاطفی شما برانگیخته می شوند

در روابط زناشویی سالم، زوجین از نقطه ضعف های عاطفی و احساسات فیزیکی یکدیگر آگاه هستند و می توانند همدیگر را بدون نیاز به اسپری های بی حس کننده یا تاخیری از نظر عاطفی و فیزیکی تحریک کنند.

خلاقیت و اشتیاق فرد دوباره سر باز می کند

این موضوع تنها به رابطه جنسی محدود نمی شود بلکه فعالیت های مفیدی مانند نواختن موسیقی، نقاشی یا نوشتن را نیز شامل می شود.

روابط زناشویی تنها وسیله ای برای ارضای نیازهای عاطفی نیست

با روش هایی که به مسائل جنسی مرتبط نیستند خود را پرورش دهید

تمایلات جنسی تنها راه رسیدن به لذت نیستند. می توانید به طور مرتب از طریق سایر روش هایی که شامل مسائل جنسی نمی شوند بیشترین لذت را در زندگی تجربه کنید. لذت را در فعالیت های فیزیکی و احساسی مانند یک دوش آب گرم، نوشیدن یک فنجان چای یا…پیدا کنید.

بخوانید: توقع مردان در روابط زناشویی

رنج و استرس را به عنوان بخش تفکیک ناپذیری از زندگی می پذیرید

توانایی فائق آمدن بر مشکلاتی مانند ناامیدی و خستگی بدون این که به تمایلات جنسی پناه ببرید بخشی مهمی از روند بهبود کیفیت زندگی به شمار می آید. از جمله سایر روش هایی که می توانید از طریق آن ها با مشکلات زندگی مبارزه کنید می توان به نوشتن،گوش دادن به موسیقی، ورزش کردن، صحبت کردن با یک دوست و شرکت کردن در تمریناتی که به شما احساس آرامش می دهند اشاره کرد.

آشنایی با روابط زناشویی سالم

از نظر عاطفی می توانید آسیب پذیر شوید

درحالی که افرادی که به رابطه جنسی اعتیاد دارند از خیانت می ترسند و برای حفظ خود از آسیب پذیری به احساسات خود حالت جنسی می بخشند در یک رابطه ی جنسی سالم یاد می گیرید که آسیب پذیری بخش مهمی از ارتباط صادقانه با دیگران را تشکیل می دهد.

در ارتباط خود با دیگران مرزهای سالمی را تشکیل می دهید و آن ها را حفظ می کنید

افرادی که به روابط زناشویی اعتیاد دارند در ایجاد حد و مرزهای سالم برای ارتباط خود با دیگران با مشکل مواجه می شوند. این افراد یا بسیار سرسخت و جدی هستند یا به حفظ حد و مرزهای سالم برای ایجاد یک رابطه ی امن با دیگران اهمیتی نمی دهند. ایجاد حد و مرزهای سالم در برقراری ارتباط با دیگران در عین حال که امنیت شما را فراهم می کند باعث آسیب پذیری شما نیز می شود.

تمایلات جنسی در روابط زناشویی سالم متوازن و متعادل هستند

معمولا نیروی قوای جنسی در افرادی که به برقراری روابط زناشویی سالم اعتیاد دارند زیاد است. این افراد در تمایلات جنسی خود تعادل ندارند یعنی یا به شدت به برقراری رابطه جنسی تمایل دارند یا احساسات جنسی خود را بروز نمی دهند و سرکوب می کنند. برای داشتن روابط زناشویی موفق زمانی که به بلوغ جنسی می رسید می توانید تمایلات جنسی خود را به شیوه ای مناسب کنترل کنید.

به مشکلات  سایر افراد بیشتر دقت می کنید

برقراری روابط زناشویی سالم این امکان را برای شما فراهم می کند تا در عوض این که از حرف های دیگران رنجیده خاطر شوید و احساسی رفتار کنید اتفاقات و مشکلات زندگی سایر افراد را بهتر درک کنید. طرز فکر و واکنش های هر فرد با دیگری متفاوت است بنابراین برقراری ارتباط صمیمانه با سایر افراد نقش مهمی را در ایجاد حس همدردی در شما و درک مشکلات آن ها ایفا می کند.

یاد می گیرید به دیگران اعتماد کنید

برای این که بتوانید بر اعتیاد خود به برقراری رابطه ی جنسی غالب شوید ابتدا باید بر روی اعتماد به خود و شناسایی درست خود تمرکز کنید سپس می توانید حد و مرزهای سالمی را در برقراری رابطه با دیگران ایجاد کنید تا از اعتماد کردن به افراد پشیمان نشوید.

ده ویژگی روابط زناشویی سالم
امتیازدهی به مطلب
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

تست کمال گرایی هیل

تست کمال گرایی; آیا به کمال گرایی مبتلا هستید؟

کمال گرایی معمولا به عنوان یک ویژگی شخصیتی در نظر گرفته میشود که با تلاش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *