طرحواره-رها-شدگی-شیلا-توکلی-ویکی-روان

رادیو روانشناسی | بررسی طرحواره رها شدگی

اتفاقات احساسی و روابط عاطفی تاثیرات زیادی بر زندگی شخصی و اجتماعی ما دارند. این موضوع و اتفاقی که برای یکی از بازدیدکنندگان سایت ویکی روان افتاده است دلیلی شدند تا شیلا توکلی مشاور و روانشناس مثبت گرا در سایت به بررسی آن با دید طرحواره رها شدگی بپردازند.

بررسی موضوع طرحواره رها شدگی و احساس طرد شدن

در ادامه موضوعی را میخوانیم که یکی از بازدید کنندگان با ما درمیان گذاشتند.

در انتهای این متن نیز پاسخ شیلا توکلی در قالب فایل صوتی در رادیو روانشناسی قرار دارد تا بتواند راهنمای افرادی باشد که احتمالا مشکلات مشابهی دارند.

پرسش

پارسال سال سختی را پشت سر گذاشتم.

پارسال دو خواستگار داشتم که هر دو در مدت زمان متفاوتی با من در ارتباط جهت آشنایی بودند.

هر دو نفر اینها بعد از مدتی و بدون هیچ توضیحی من را ترک کردند.

این باعث شدن اعتماد به نفس من به شدت پایین بیاید و احساس کنم هیچ ارزشی ندارم.

امسال خواستگار دیگری دارم که به گفته خودش به شدت به من علاقه مند است ولی من باور نمیکنم.

هر چی میگن و ابراز علاقه میکنن من باور نمیکنم.

بارها وقتی برخورد من را میبینن حتی قسم میخورن میگن دلیلی نداره و من قلبا دوستت دارم.

به طور وسواس‌ گونه ایی به قیافه‌ام حساس شدم فکر میکنم ایرادی در چهره ام هست حتی چندین میلیون هزینه کرده ام که اشکالات چهره ام رفع بشه.

یک ترس شدید از طرد شدن مجدد دارم و اینکه به شدت نیاز به همسر دارم.

لطفا من را راهنمایی کنید.

شایان ذکر است دختر ۴۲ ساله ایی هستم که علی رغم چهره و خانواده و موقعیت اجتماعی موجه و گرم بودن تا به حال ازدواج نکرده ام.

پاسخ مشاور

احساس رها شدگی یا طردشدگی یک مسئله ای هست که از دوران بدوی و هنگامی که انسان به قبیله تعلق داشته وجود داشته است.

احساس رها شدگی با پیشرفت و تکامل مغز و به طبع اون تغییر در نوع زیست خودش کم کم به جامعه پیوسته و زندگی فردی خودش رو آغاز کرده است.

اما این احساس تعلق به جمع رو هنوز در وجود خودش حس می کنه و اگر از جامعه یا فرد طرد بشه و فاصله بگیره دچار احساس عدم امنیت و رهاشدگی پیدا می کنه.

که این احساس خوشایندی نیست و فرد رو دچار اضطراب و ناامنی میکند.

بنابراین فرد سعی میکنه به هر قیمتی شده یا به افراد بچسبد و یا اصلا وارد جمع نشه تا اینکه ترک اش نکنند تا این حس رو تجربه نکنه و این رفتار موجب این میشه که همیشه در روابط فردی و بین فردی خودش دچار مشکل باشد.

برای درمان طرحواره رها شدگی که اغلب در دوران کودکی برای ما شکل میگیره باید خطاهای شناختی فرد اصلاح بشه و فرد با خودآگاهی و بالا بردن سطح عزت نفس در خودش بتونه به نقطه ی تعادل برای ایجاد ارتباط با دیگران برسه تا روابط سالم و ماندگاری رو تجربه کند.

 

دانلود فایل صوتی

 

دوست عزیز میتوانید در بخش مشاوره روانشناسی آنلاین سایت ویکی روان از خدمات مشاوره تصویری با شیلا توکلی استفاده نمائید.

تنها کافیست به بخش مشاوره مراجعه نمائید، از بین پکیج های موجود ایشان یکی را انتخاب و جلسه مشاوره خود را رزرو کنید.

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

چرا افسرده می شویم

چرا افسرده می شویم؟ (تحلیل اختصاصی)

چرا افسرده می شویم؟ شاید دلایل زیادی برای افسرده شدن یک فرد به ذهنتان خطور …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *