خانه / روانشناسی فردی / اعتماد به نفس / اعتماد به نفس چیست ؟
اعتماد به نفس چیست ؟

اعتماد به نفس چیست ؟

معنی اعتماد به نفس چیست ؟ اعتماد به نفس به معنی قضاوت کردن خود می باشد. تحقیقات مقدماتی در این زمینه، تفاوت زیادی بین ویژگی اعتماد به نفس در انسان های مختلف قائل شده اند (سطح ذاتی اعتماد به نفس). اعتماد به نفس دارای بخش اکتسابی نیز می باشد.

اعتماد به نفس چیست ؟

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

داشتن اعتماد به نفس بالا یکی از فاکتور های اصلی سلامت ذهن و محرک مهمی برای رفتار های انسان در فعالیت هایش می باشد. اعتماد به نفس معمولا در ارتباطات احساسی ما در زندگی خود را نشان می دهد. مثلا این احساس می تواند در هنگام موفقیت و یا احساس منفی پس از یک شکست، باعث افزایش و یا کاهش احساسات مثبت در ما شود.

حتما بخوانید: کمبود اعتماد به نفس دشمن رابطه

در جواب سوال اعتماد به نفس چیست باید گفت اعتماد به نفس دارای مفهومی مرتبه ای است و در هر قسمت از زندگی انسان، ممکن است یک بخش از اعتماد به نفس خود را نشان دهد. اعتماد به نفس، مفهومی قابل اندازه گیری و بسیار ارزشمند است که می تواند باعث افزایش احساسات مثبت در انسان شود.

اهمیت و ارزش داشتن اعتماد به نفس چیست ؟

داشتن اعتماد به نفس می تواند در رسیدن به اهداف مهم زندگی به فرد کمک کند و به او احساس ارزشمندی بدهد. این نوع تمرکز بر روی هدف در جوامع و فرهنگ غربی به طرز چشمگیری عمومیت یافته است. متاسفانه، اعتماد به نفس بسیار بالا گاهی می تواند باعث احساس غرور بی جا و افسردگی نیز شود.

این مسئله بیشتر در افرادی دیده می شود که نمی توانند خود را اثبات کنند. تحرک برای رسیدن به این هدف، به جای یادگیری بیشتر باعث رفتار های استدلالی می شود. این اعمال بیشتر باعث انجام رفتار های ناسالم و پس از مدتی کاهش اعتماد به نفس می شوند.

حتما بخوانید: راه های افزایش اعتماد به نفس کودک

احساسات مثبت و کاهش اضطراب گاهی با وابستگی همراه است که می تواند اعتیاد آور باشد. تحقیقات نشان داده اند که در برخی افراد که به خودشیفگی دچار هستند، در حقیقت در مقابل خواست درونی شان تسلیم شده اند که این مسئله در اغلب موارد آثار مخربی را به همراه دارد. افرادی که دارای کمبود مزمن اعتماد به نفس هستند نیز نمی توانند در جامعه و گروه ها حضور داشته باشند و به همین دلیل وابستگی در آن ها افزایش پیدا می کند.

افزایش اعتماد به نفس غیر وابسته و یا به اصطلاح “یادگیری عشق ورزیدن به خود” یک مفهوم مثبت است که نشانی از سلامت ذهن می باشد. این مفهوم، باعث می شود که شخص برای اهدافش ارزش قائل شود. بررسی های تحقیقاتی نشان داده اند که بدست آوردن توانایی تصمیم گیری که با وابستگی همراه نباشد، در طولانی مدت بر روی سلامت ذهنی تاثیر مثبتی خواهد داشت.

میتوانید مقالات مربوط به اعتماد به نفس را در بخش اعتماد به نفس مطالعه کنید.

اعتماد به نفس چیست ؟
4.5 (90%) 6 votes
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

مردان چه اندامی را دوست دارند

مردان چه اندامی را دوست دارند ؟

در پاسخ به این سوال که مردان چه اندامی را دوست دارند اصلا جای تعجب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *