خانه / عشق / راه های پیشگیری از شکست عشقی
شکست عشقی و درمان آن

راه های پیشگیری از شکست عشقی

شکست عشقی موضوعیست که خیلی ها شاید با آن روبرو شده باشند و زندگی بسیاری را به سمت و سوی خطرناکی نیز برده است. اما در پیشگیری از شکست عشقی چگونه باید باشیم؟ واقعا چگونه باید خود را دوباره پیدا کرد؟ چگونه باید به بیراهه نرفت؟ خیلی سوالات در مسیر درمان شکست عشقی نیز پیش می آید اما پاسخ صحیح چیست؟ چگونه از شکست عشقی جلوگیری کنیم شاید خیلی اوقات قبل از درمان باید پیشگیری کرد ما در این مطلب قصد داریم هر دو مورد را توضیح داده و به آن بپردازیم.

راه های پیشگیری از شکست عشقی

با ویکی روان همراه شوید.

بیشتر تلاش کنید

ممکن است حس کنید برای ساخت و حفظ رابطه عشقی، باید تلاش بیشتری کرد یا عشق و محبت بیشتری را به رابطه تزریق کرد.

بله، عشق و محبت عمیق، بسیار خوب و ارزشمند است و رابطه را گرم‌تر می‌کند اما چیزی که نهایتا رابطه را حفظ می‌کند و باعث تداوم آن می‌شود، چیز دیگری است.

در حقیقت چیزهای دیگری هستند که سرنوشت یک رابطه را رقم می‌زنند و اگر از آن مطلع نباشید، هرچقدر هم که رابطه شما پر از عشق و محبت باشد، در معرض تهدیدهای زیادی است و دیر یا زود پایان خواهد یافت یا سرد خواهد شد.

اگر به آمار جهانی نگاهی کنید، متوجه خواهید شد.

پیشگیری از شکست عشقی

طبیعت از رابطه‌هایی حمایت می‌کند که در آن رشد صورت پذیرد

در یک رابطه عشقی خوب، هر دو طرف تمایل به رشد دارند. آنها تعصبی روی آنچه هستند ندارند و می‌دانند که می‌توانند نقاط ضعف درونی خود را بهبود داده و رفته رفته، رابطه را نسبت به آسیب‌های مختلف، بیمه کنند.

در حقیقت‌گویی فقط رابطه‌ای توسط تمام کائنات و آفرینش حمایت می‌شود که در آن دو طرف رشد کنند و عیب‌های درونی خود را بر طرف کنند و این باید هدف اول هر دو طرف باشد.

رفع عیب‌ها و ناآرامی‌های درونی و ایجاد آرامش و حس بی‌نظیر درونی بصورت مجزا و برای هر کدام از طرفین توسط خودشان، بسیار مهم‌تر از عشق ورزیدن به یکدیگر است.

شناختن احساسات

اینکه این رابطه از نظر شما چقدر سطحی ست، دلیل نمی شود که برای فرزندتان نیز همینطور باشد.

برای پیشگیری از شکست عشقی سعی کنید احساسات خودتان را از ماجرا جدا کنید. شما ممکن است عصبانی، دستپاچه یا نگران آسیب دیدن فرزندتان باشید؛ یا اینکه کل ماجرا برایتان بی اهمیت باشد؛ به این معنا که فکر می کنید این یک شکست عاطفی و عشقی آنقدرها جدی و مهم نیست.

اما یادتان باشد که شما با احساسات او طرف هستید و این عواطف واقعی و مهم هستند. 

همدلی و پذیرش احساسات الزاماً تایید رابطه یا رفتارش نیست. در چنین شرایطی به او بگویید: “من هم اگر جای تو بودم، همین قدر ناراحت و آزرده می شدم.” و یا اینکه ” من هرچقدر هم سعی کنم نمی توانم درک کنم که تو چقدر ناراحتی.”  

در جریان پیشگیری از شکست عشقی اصلا سرزنش نکنید

سعی نکنید از موقعیت پیش آمده به نفع مواضع خودتان استفاده کنید. بخصوص از گفتن جملاتی مانند “می دانستم عاقبت همین میشود”، “به تو گفته بودم” یا “مثل روز برایم روشن بود ” و … پرهیز کنید.

حتی در چنین شرایطی طرف مقابل را هم زیر سوال نبرید. به نوجوان و خودتان فرصت بدهید که این دوران بگذرد؛ بعدا هر دو حرف های بیشتری برای گفتن خواهید داشت.

سین جیم نکنید

یکی از مهمترین عوامل در پیشگیری از شکست عشقی که نوجوان را از آسیب های چنین روابطی و از شکست عشقی دور نگه می دارد؛ علاوه بر رابطه ی خوب و عشقی والدین با نوجوان، عزت نفس بالای خود او است

خودتان را به جای فرزندتان گذاشته و سعی کنید دوره ی نوجوانی تان را به خاطر بیاورید. از خودتان بپرسید اگر من جای او بودم چه احساسی داشتم و دلم می خواست چه رفتاری با من بشود و چگونه عشقی به من بورزند.

در شرایط فعلی قطعا او به حمایت شما نیاز دارد، اما در عین حال باید طوری رفتار کنید که او شما را بپذیرد و به خلوتش راه بدهد، نه اینکه شما به زور وارد خلوت او بشوید.

مقابله با شکست عشقی

به او بگویید: “اگر دوست داشتی با من حرف بزنی، من کنارت هستم.” اگر با شما صحبت کرد، فقط گوش بدهید و همدلی کنید (نصیحت، سرزنش یا آموزش را بگذارید برای بعد!) و اگر می خواست تنها باشد، این فرصت را به او بدهید، اما نادیده اش نگیرید؛ نوجوان ممکن است در چنین شرایطی تصمیم نامعقولی بگیرد.

تاب بیاورید!

گفتیم که این تجربه برای یک نوجوان همانقدر واقعی ست که برای یک بزرگسال، بنابراین نوجوان ها نیز در پیشگیری از شکست عشقی یک پروسه ی چهار مرحله ای را طی میکنند:

  • انکار
  • خشم
  • غم
  • پذیرش

به او کمک کنید تا این مراحل را مثل کنترل خشم به سلامت طی کند. نوجوان درهر مرحله ای ممکن است رفتارهای متفاوتی داشته باشد.

شما و اطرافیان به عنوان حلقه ی حمایتی و عشقی فرزندتان باید این احساسات و هیجانات را تاب بیاورید؛ چه خشم  و عصبانیت باشد و چه غم و اندوه فراوان. 

برای جلوگیری از شکست عشقی برنامه ریزی کنید!

وقتی کمی تب و تاب فرزندتان فرو نشست، سعی کنید با یک برنامه ریزی درست به او کمک کنید تا تمرکزش را از روی موضوع بردارد و دوباره به زندگی عادیش همراه با موفقیت بیشتر عشقی برگردد.

در مورد برنامه هایی که قصد ترتیب دادنش را دارید، حتما با او مشورت کنید؛ اگر مایل است حال و هوایش را عوض کند ولی در عین حال خلوت خودش را هم داشته باشد، حمایتش کنید.

در نهایت در پروسه پیشگیری از شکست عشقی اگر دوره ی سوگواری برای رابطه ی از دست رفته طولانی شد، با یک مشاور صحبت کنید.

البته یادتان باشد پذیرش ماجرا با فراموش کردن آن یکی نیست. بخصوص خروج کامل از یک تجربه ی عاطفی با توجه به سابقه ی آن معمولا شش ماه طول میکشد. اما این به معنای اینکه نوجوان بعد از یک ماه هنوز در مراحل قبلی مانده باشد، نیست.

پیش از واقعه

با خواندن این مطلب احتمالا متوجه شده اید که برای یک حمایت و رسیدن به موفقیت باید از قبل آماده بود.

در واقع یکی از مهمترین عواملی که امکان کنترل و حمایت از فرزندمان را در چنین شرایطی فراهم میکند؛ وجود ارتباط و همراهی با اوست که در طول زمان و به تدریج میسر می شود

برای برقراری این رابطه عشقی و حمایت در برابر چنین تجربه هایی چه اقداماتی می توانیم انجام دهیم:

گفتگو کنید

اگر می خواهیم نفوذ مثبتی روی فرزندانمان داشته باشیم، لازم است ابتدا یک رابطه ی مثبت، صمیمانه و پویا با آنها برقرار کنیم.

تا آنجا که می توانید با فرزندتان در تماس و گفتگو باشید. در این گفتگوها همیشه از موضع برتر وارد بحث نشوید. نگویید: “تو نمی فهمی!” بگویید: “شاید من اشتباه می کنم، کمک کن که متوجه بشوم.”

اگر جایی به این نتیجه رسیدید که در اشتباه هستید، بپذیرید و اگر در مورد موضوعی تردید داشتید، فرصت بخواهید تا بیشتر فکر کنید. این سبک گفتگو به برقراری و تداوم یک رابطه ی پویا و مثبت بین شما و فرزندتان کمک می کند.

شکست عشقی و درمان آن

آگاهی بدهید

در پیشگیری از شکست عشقی سعی نکنید از موقعیت پیش آمده به نفع مواضع خودتان استفاده کنید. بخصوص از گفتن جملاتی مانند “می دانستم عاقبت همین میشود”، “به تو گفته بودم” یا “مثل روز برایم روشن بود ” و … پرهیز کنید

هرگز احتمال اینکه نوجوان شما درگیر یک رابطه عاطفی بشود را نادیده نگیرید. پیش از اینکه چنین اتفاقی بیفتد، درباره ش با او صحبت کنید.

به او بگویید که اگر چنین تجربه ای داشت، کاملا طبیعی است و می تواند روی کمک شما حساب کند. اما در عین حال درباره ی خطرات این رابطه یا ملزوماتش هم او را آگاه کنید. 

مرز بگذارید

معمولا رابطه ی نوجوان با نوجوان یا جوانان با هم بیشتر یک تجربه محسوب می شود و تا زمانی که در چهارچوب خانواده و اخلاق می گنجد، مشکل خاصی به وجود نمی آورد.

اما وقتی نوجوانی اعم از دختر یا پسر با فردی بزرگتر از خودش ارتباط برقرار می کند، بیشتر باید نگران این رابطه باشیم.

بخصوص وقتی این رابطه در معرض دید خانواده نباشد یا از گفتگوی صرف خارج شده و ابعاد جدی تری پیدا کرده باشد. در چنین شرایطی و حتی قبل از آن در مرحله ی آگاهی بخشی باید این مرزها را برای نوجوان تعیین و روشن کنید.

حتما برای پیشگیری از شکست عشقی احترام بگذارید

یکی از مهمترین عواملی که نوجوان را از آسیب های چنین روابطی دور نگه می دارد؛ علاوه بر رابطه ی خوب والدین با نوجوان،عزت نفس  بالای خود او است. 

برای اینکه فرزندتان از عزت نفس بالایی برخوردار باشد، به او احترام بگذارید و آموزش بدهید که چطور می تواند در روابطش با دیگران، برای آنها مرز تعیین کند و اجازه ندهد مورد آسیب و بی احترامی قرار بگیرد.

عزت نفس درونی یکی از مهمترین عواملی است که فرزند شما را حتی در غیاب شما در امان نگاه می دارد. ضمن اینکه ارزشهای لازم را در چارچوب یک گفتگوی منطقی و مستدل به آنها منتقل کنیم.

این ارزش ها تا حد زیادی مرزهای برقراری یک رابطه ی سالم و موجه را برای نوجوان مشخص می کند.

شما اگر بهترین عشق را هم در رابطه ایجاد کنید اما عیب‌های درونی خود را برطرف نکرده و تمایلی به تغییر نداشته باشید، رابطه دیر یا زود به چالش‌های جدی بر خواهد خورد

پس اگر می‌خواهید رابطه خود را حفظ و روز به روز زیباتر کنید، از همین اکنون تصمیم بگیرید که هر بار درباره چیزی بحث می‌کنید یا حس بدی در رابطه ایجاد می‌شود، هر کدام از طرفین بصورت مستقل خود را از درون طوری رشد دهد که در دفعات بعدی، درباره آن موضوع خاص، بتواند آرامش خود را حفظ کند.

راه های پیشگیری از شکست عشقی
امتیازدهی به مطلب
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره زهره مسلمیان

کارشناس خانواده ،مشاور، عضو تیم تحریره روانشناسان ویکی روان

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

روانشناسی ازدواج ماه تولد

روانشناسی ازدواج ماه تولد

خیلی ها به این موضوع اعتقاد ندارند که ماه های تولد میتواند بر روی کیفیت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *