خانه / Uncategorized / روانشناسی و بررسی نوع صحیح رفتار پدر با دختر
روانشناسی انتظار دختران از پدران

روانشناسی و بررسی نوع صحیح رفتار پدر با دختر

تا حالا به این فکر کرده اید که از نظر روانشناسی رفتار پدر با دختر چگونه باید باشد؟ علاقه و مهر و محبت پدران نسبت به دختران بسیار زیاد است، سعی کنید به مرور فرزند خود را با حجاب و عفاف و خویشتن داری آشنا کنید، آموزش این مفاهیم در آینده تاثیرات فراوانی در شکل گیری رفتارهای فرزندتان در جامعه خواهد گذاشت، محبت خود را از دخترتان دریغ نکنید؛ این موجودات حساس و ظریف و بسیار آسیب پذیر هستند.

بهترین نوع رفتار پدر با دختر چگونه باید باشد؟

«دخترها بابایی هستند»؛ شما هم این جمله را بارها شنیده‌اید. این باور اشاره دارد به اهمیتی که دخترها به پدرهایشان می‌دهند و تاثیری که رفتار پدر با دختر بر آنها میگذارد.

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه شوید.

بررسی چگونگی رفتار پدر با دختر

گفتن از اثرات حجاب و مضرات بی‌حجابی از سمت شما که مرد هستید، برای دخترتان مفهوم تازه‌تری دارد. پس اجازه دهید با نگاه شما به مسئله نگاه کند و با دیدباز و منصفانه‌تر و به دور از جنجال و جوگیری ماجرا را بررسی کند.

پس با آرامش با دخترتان صحبت کنید، مثال بیاورید، اثرات و مضرات را بگویید و از تجارب‌تان برایش تعریف کنید.

دخترها بابایی هستند

شاید اینطور به‌ نظر برسد که پدر و پسر روابط نزدیک‌تری با هم دارند چون هم‌ جنس‌اند با هم راحت‌ترند.

رفتار پدر با دختر

با اینکه این مسئله را نمی‌توان انکار کرد، اما نباید میزان اهمیتی که پدران برای دخترانشان دارند را از نظر دور داشت.

حتی اگر تفاوت سنی زیاد یا روابط رسمی‌تری با هم داشته باشند، باز هم نقش پدرها در زندگی دختران و شخصیت، باورها و تصورشان از جنس مخالف و یافتن هویت جنسی‌، بسیار حائز اهمیت است.

در رابطه با شکل رفتار پدر با دختر یکی از موضوعاتی که پدران می‌توانند در آن نقش جدی و اصولی بازی کنند، موضوع حیا، حجاب و عفاف در میان دختران است

با حجاب بودن یک دختر به عوامل بسیاری وابسته است که نقش تربیتی خانواده یکی از پررنگ‌ترین آنهاست. پدر خانواده برای اینکه دختری باحجاب، عفیف و باحیا داشته باشد تنها وظیفه‌اش نه گفتن‌های بی‌رویه نیست.

راه باحجاب شدن دختران، از کودکی یک دختر آغاز شده و تا جوانی او ادامه دارد. در ادامه به برخی رفتارهای پدرانه و اثرات آن بر حجاب دختران خواهیم پرداخت.

در رفتار پدر با دختر به انتخاب خودتان دقت کنید

قبل از هر چیز نیاز است که شما همسری را انتخاب کرده باشید که معتقد به حجاب مورد نظر شما و عرف باشد و آن را رعایت کند. انتخاب فردی که اعتقادی به این مسئله ندارد یا در رعایت آن دچار مشکل است به این امید که «درستش می‌کنم» کار عقلانی‌ای نیست.

بچه‌ها اهل تقلیدند، قبل از آنکه بتوانند درباره چیزی فکر کنند و بر اساس عقل‌شان آن را پذیرفته و انجام دهند، نگاه کرده و تقلید می‌کنند. پس خیلی نمی‌توانید توقع داشته باشید که دختر مادری که به حجاب اعتقادی ندارد، محجبه بار بیاید.

حجب و حیا را در او تشویق کنید

دختر شما برایش مهم است که شما چه نظری درباره کارها و رفتار او دارید.

اگر شاهد حساسیت و قدرشناسی شما در ارتباط با حجاب باشد، طبعا به آن علاقه‌مند خواهد شد.

چه اشکالی دارد که بارها و بارها عفت، حجاب و متانت همسر و دخترتان در موقعیت‌های مختلف را با روش‌ها متنوع تشویق کنید

در نوع رفتار پدر با دختر خریدن یک شاخه گل و با گفتن جملاتی مثل «من به تو افتخار می‌کنم»، «رفتارت را که دیدم به‌خودم بابت داشتنت بالیدم»، « از اینکه دختر/ همسری مثل تو دارم بسیار خوشحال و شاکرم» و… می‌تواند قوت قلب خلل‌‌ ناپذیری به زن‌های زندگی‌تان بدهد.

بر اساس رابطه پدر و دختر باید با او صحبت کنید

گفتن از اثرات حجاب و مضرات بی‌حجابی از سمت شما که مرد هستید، برای دخترتان مفهوم تازه‌تری دارد.

پس اجازه دهید با نگاه شما به مسئله نگاه کند و با دیدباز و منصفانه‌تر و به دور از جنجال و جوگیری ماجرا را بررسی کند

پس با آرامش با دخترتان صحبت کنید، مثال بیاورید، اثرات و مضرات را بگویید و از تجارب‌تان برایش تعریف کنید.

ادب کلام را رعایت کنید

حجاب و عفاف رابطه‌ مستقیمی با ادب کلام دارد. مطمئنا یک دختر حجابش تنها منحصر به پوشش‌اش نمی‌شود، یکی از بارزترین مظاهر حجاب، نوع و محتوای کلام است.

به یاد داشته باشید منظور از حجاب آن چیزی است که مد نظر شما و تربیت خانوادگیتان میباشد.

بنابراین بر مبنای شکل درست رفتار پدر با دختر زمانی که با دخترتان به گفت‌وگو می‌نشینید و وقتی که در محیط خانواده حضور دارید، کلام‌تان باید با محل کار و در جمع دوستانتان تفاوت‌هایی داشته باشد، حتی جنس کلامی که هنگام صحبت با پسرتان دارید، با زمان گفت‌وگو با دخترتان باید فرق کند.

روانشناسی انتظار دختران از پدران

دخترتان را در آغوش بگیرید

شما نخستین و قدرتمندترین تکیه‌ گاه برای دخترتان هستید. بسیاری از ناهنجاری‌های اخلاقی که در دخترتان بروز می‌کند ناشی از کمبود محبت و نداشتن پشتیبانی قوی و عاطفی است در رفتار پدر با دختر نمود کرده است.

شاید شما به‌ عنوان یک مرد نتوانید این مسئله را به‌خوبی درک کنید اما اگر پدری مهربان، صبور، قوی و همدل باشید، نصف راه را در تربیت فرزند دخترتان رفته‌اید.

بنابراین از در آغوش کشیدن دخترتان احساس شرم نکنید. او را بارها و بارها در آغوش بگیرید، ببوسید و مورد عنایت و محبت پدرانه خودتان قرار دهید

منبع محبت باشید

یکی از علل گرایش به بی‌حجابی و داشتن آرایش‌های تند و زننده، نیاز به توجه و جلب محبت از سمت جنس مخالف است.

بله، زن‌ها دوست دارند که زیبایی‌شان مورد توجه و ستایش قرار بگیرد اگر شما این توجه و محبت را به دخترتان داده باشید، نیاز او را مرتفع کرده‌اید

زیبایی‌هایش را ببینید، به زبان آورید؛ «چه موهای زیبایی داری»، «چه چشم‌های پاک و معصومی داری»، «چقدر با این لباس زیبا شده‌ای» و… این‌ محبت و تعریف‌ها اعتماد به نفس را در دخترتان تقویت می‌کنید.

در گفتن این جملات سعی کنید طوری از دخترتان تعریف کنید که تنها به زیبایی ظاهری تکیه نکنید، زیبایی ظاهر و صفات عالیه او را به هم گره بزنید.

قانون پوشش در خانه

در چهار دیواری خانه و در میان خانواده، همه محرم‌اند، بنابراین قوانین حجاب، برداشته می‌شود اما این به‌ معنای بی‌قانونی نیست. مطمئنا قوانین پوشش در میان همسران، خواهر و برادر، پدر و دختر، پسر و مادر، تفاوت‌ها و خط و مرزهایی دارد.

به دخترتان آموزش دهید که در میان محارم هم باید حدود و خط مرزهایی را رعایت کند

این آموزش‌ها در مورد رفتار پدر با دختر مستلزم این است که خودتان هم اهل رعایت باشید و با این استدلال که «من که باباشم» به حریم شخصی او وارد نشوید.

زمان ورود به اتاقش در بزنید و عنوان کنید که در زدن‌تان برای این بوده که مطمئن شوید او آمادگی ظاهری ورود شما را هم دارد.

آزادی در خانه

در محیط خانه و خانواده آنقدر سختگیر نباشید که دخترتان به‌ دنبال راه فراری برای نفس کشیدن باشد.

به هر حال نوع پوشش در خانه و در میان خانواده باید تفاوت‌هایی با بیرون از خانه داشته باشد.

اگر چه رعایت حدومرزها هم اهمیت دارد. با توجه به این موضوع، اگر دخترتان به لوازم و لباس‌ هایی علاقه دارد که استفاده از آنها در بیرون از خانه و در مقابل نامحرم، محل اشکال است، چه عیبی دارد که اجازه دهید از آنها در خانه استفاده کند و از زیبایی‌اش لذت برده و سرشار شود و دیگر نیازی به‌خودنمایی در بیرون از خانه نداشته باشد.

حتی در خرید آنها پیشقدم شوید اما موقعیت استفاده از آنها را برایش بگویید تا متوجه حد و مرزها شود.

در رابطه پدر و دختر باید نگاهتان را حفظ کنید

جمله‌ «خواهرم حجابت، برادرم نگاهت» شاید خیلی به گوش‌تان خورده باشد، آنقدر که دیگر چندان به آن فکر نکنید و این وابستگی جدانشدنی را نادیده بگیرید.

اگر می‌خواهید جامعه‌ای با زنان عفیف و باحیا داشته باشید، اگر آرزویتان داشتن دختری است که متانت و وقار و حجابش باعث افتخارتان باشد

باید به‌ عنوان یک مرد، پدر و همسر، نگاهتان را حفظ کنید و به حجاب و حریم همه زنان جامعه به اندازه مادر، خواهر، دختر و همسر خودتان احترام بگذارید. ا

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

اهمیت خانواده از نظر روانشناسی چیست؟

نقش و اهمیت خانواده در روانشناسی چیست؟ (۱۵ مورد)

اهمیت خانواده در زندگی و البته جامعه بیش از چیزی است که ما فکر می …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *