خانه / روانشناسی / آشنایی اهمیت گفتگوی درون و فواید آن
اهمیت گفتگوی درون چیست ؟

آشنایی اهمیت گفتگوی درون و فواید آن

برای بسیاری از افراد، صحبت کردن با خود امر عجیبی به نظر میرسد. این در حالی است که دانشمندان علم روانشناسی به این نتیجه رسیده اند که تمامی انسانها بسیاری از ساعات روز را در انجام گفتگوی درون با خودشان سپری می کنند. اگرچه محور این گفتگوها متفاوت است اما مساله مهم آنست که تمامی احساسات و رفتارهای ما محصول این خود گویی ها هستند. حتی در لحظه ای که تصمیم می گیریم کوچکترین حرکت بدنی مانند بالا بردن دستمان را انجام دهیم، قبل از آن با خودمان درباره این تصمیم وارد گفتگوی درون شده ایم. در ادامه به بررسی موضوع اهمیت گفتگوی درون میپردازیم.

با ویکی روان همراه باشید.

آشنایی با اهمیت گفتگوی درون

این گفتگوها عمدتا برای ما احساسات مختلفی را بوجود می آورند و احساسات ما را بر می انگیزانند. اهمیت گفتگوی درون تا اندازه ای است که روانشناسان امروزه آنرا مهمترین ابزار برای کنترل سیستم فکری احساسی و رفتاری انسان می دانند.

آلبرت الیس که یکی از بزرگترین روانشناسان شناختی می باشد درباره اهمیت گفتگوی درون معتقد است که رفتارها و احساسات ما تحت مدیریت گفتگوی درون ماست. در روش درمانی دکتر الیس (REBT) مشاور سعی می کند از محتوای گفتگوی درون مراجع خود با خبر شود و تفکرات غیر منطقی که در این گفتگوها وجود دارد را اصلاح کند.

تاثیر و اهمیت گفتگوی درون در زندگی

بهتر است بدانیم اولین قدم در راه اصلاح گفتگوی درون ما کشف محتوا و گفتگوهای رایج آن است. برای رسیدن به این هدف می توانیم به مدت ۲۰ دقیقه جلوی آینه بایستیم و گفتگوی درون مان را با صدای بلند ضبط کنیم. پس از آن به شنیدن صدای خود و پیاده سازی گفتگوهای انجام شده بر روی کاغذ بپردازیم. اگر در ۲۰ دقیقه اول صداقت داشته باشیم و خودمان را دچار خود سانسوری نکرده باشیم کلید کشف مشکلات زندگیمان را پیدا خواهیم کرد.

پیشنهاد می شود برای سرعت بخشیدن به روند کشف اسرار خود، تحلیل گفتگوی درونی نوشته شده را به همراه یک مشاور روانشناس انجام دهید

به یاد داشته باشیم هیچ چیز در زندگی ما به اندازه گفتگوی درون مان قدرت ندارد. پس آن را تحت کنترل، برای موفقیت در آن تلاش کنید و به اهمیت گفتگوی درون پی ببرید خود بگیرید.

آشنایی اهمیت گفتگوی درون و فواید آن
امتیازدهی به مطلب
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

معایب رابطه جنسی دهانی

مزایا و معایب رابطه جنسی دهانی کدامند؟

مفهوم رابطه جنسی دهانی، مفهومی جدیدی نیست. هر کسی – از مصری ها گرفته تا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *