ترس از سوراخ

تعریف ترایپوفوبیا یا فوبیای سوراخ چیست؟ علائم و درمان

فوبیای سوراخ یا ترس از سوراخ های منظم می تواند عجیب ترین فوبیایی باشد که تا حالا دیده و شنیده اید. اما ترس از سوراخ های منظم یک ترس رایج بین افراد مبتلا به آن و یکی از موضوعات جلسات مشاوره روانشناسی درمان ترس ها در ویکی روان است. معمولا افراد بعضا خودشان هم نمی دانند این فوبیا را دارند تا زمانی که با آن مواجه شوند. آیا دیدن لانه زنبور، اسفنج های دریایی یا حباب های صابون باعث لرزیدن و ناراحتی شما می شود؟ اگر بله، شما می توانید ترایپوفوبیا (trypophobia) داشته باشید، یعنی نوعی ترس از سوراخ های کوچک و بزرگ!

به دلیل ترس و انزجار بسیاری از مردم از تصاویر مربوط به سوراخ های منظم (فوبیای سوراخ) بر روی بدن یا هر جسم دیگر، در این مقاله ویکی روان از تصاویر مربوط به ترایپوفوبیا استفاده نشده است.

ترس از سوراخ یا فوبیای سوراخ چیست؟

روان درمانی

با بخش مقالات علمی و روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

نام فوبیای ترس از سوراخ، Trypophobia است که از کلمات یونانی “trypta” گرفته شده است که به معنی سوراخ است و “phobos” به معنی ترس است، اما این اصطلاح به یونان باستان بر نمی گردد.

طبق گزارش ها “ترایپوفوبیا” اولین بار در سال ۲۰۰۵ در یک انجمن وب ظاهر شد. از آن زمان به بعد هم، در شبکه های اجتماعی و وبلاگ ها ظاهر شد.

این یکی از ترس های عجیب و غریب از چیزهای بی ضرر است، مانند چیتوفوبیا، ترس از مو یا میکروفوبیا، ترس از چیزهای کوچک.

افراد مبتلا به ترس از سوراخ یا همان ترایپوفوبیا هر زمان که الگوهای ایجاد شده از سوراخ را می ‌بینند، واکنش فیزیکی و عاطفی شدیدی نشان می‌دهند که شبیه چندش شدن است

افراد مبتلا به فوبیای سوراخ هر چه خوشه دایره بزرگ ‌تر باشد، احساس ناراحتی بیشتری می‌ کنند.

به سختی میتوان حدس زد که چه تعداد از افراد ترس از سوراخ را دارند، چون خیلی از آنها پیش از مواجهه با چنین صحنه هایی نمی دانند به فوبیای سوراخ مبتلا هستند.

اما جالب است بدانید یک صفحه مربوطه به تریپوفوبیا در فیس بوک دارای ۱۳۰۰۰ عضو است و صفحه دیگری دارای بیش از ۳۰۰۰ عضو می باشد.

آیا ترایپوفوبیا واقعی است؟

طبق گفته انجمن روانپزشکی آمریکا (APA)، فوبیای واقعی باید به اندازه ای ترس و نگرانی داشته باشد که در برنامه روزانه فرد اختلال ایجاد کند. اما ترایپوفوبیا این شرایط را ندارد.

APA به طور رسمی این اختلال را در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات ذهنی ویرایش ۵ (DSM – ۵) که حجم بزرگی از همه بیماری‌ های روانی شناخته‌ شده و علایم آن‌ ها است، تشخیص نمی‌ دهد.

کارشناسان می گویند ترایپوفوبیا بیشتر انزجار است تا ترس.

همانطور که قبلا گفتیم، این یک حالت چندش آور است که مو به تن مبتلایان سیخ می کند! پیشنهاد می کنیم برای روشن شدن موضوع، حتما مقاله تفاوت ترس با فوبیا چیست را در ویکی روان بخوانید.

علائم ترس از سوراخ چیست؟

اختلال اضطراب بیماری

در بخش مشاوره درمان ترس و فوبیا در ویکی رون زیاد این سوال و دریافت می کنیم که آیا من هم فوبیای سوراخ دارم؟ از دیدن این تصاویر خوشم نمی آید پس من هم مبتلا هستم؟؟؟

علائم ترایپوفوبیا بسیار شبیه حمله هراس (پانیک) است. دیدن سوراخ ها می تواند باعث ایجاد مواردی مانند:

 • حالت تهوع
 • لرزش
 • تنگی نفس
 • ضربان قلب سریع اولین علامت ترس از سوراخ است
 • عرق کردن
 • خارش و یا مورمور شدن پوست مانند اینکه چیزی روی پوست می خزد

باشد.

مبتلایان به ترایپوفوبیا (فوبیای سوراخ) این علائم را چندین بار در هفته یا هر روز تجربه می کنند. بعضی اوقات ترس از حفره ها هرگز از بین نمی رود.

اما بیشتر علائم فوبیای سوراخ زمانی رخ می دهد که آنها تصویری مربوط به این فوبیای را مشاهده کنند و بعد از آن دیگر نتوانند به آن تصویر فکر نکنند.

مشاورین چگونه فوبیای سوراخ را تشخیص می‌ دهند؟

مشاوره روانشناسی جنسی در ویکی روان

پزشکان چیزهای زیادی درباره ترایپوفوبیا نمی دانند و تشخیص آن برایشان دشوار است.

اما یک روانشناس در مورد علائم شما و اینکه چگونه آن‌ ها بر زندگی روزمره شما تاثیر می‌ گذارند، سوال خواهد کرد تا به قطعیت برسد.

یک گروه از محققان یک لیست ۱۷ سواله را به نام پرسشنامه ترس از سوراخ ایجاد کردند.

این گزارش از مردم می‌خواهد که نشانه‌ها را مانند اضطراب یا ترس در مقیاس از ۱ (“نه در همه“) تا ۵ (“بسیار“) در زمانی که تصاویر سوراخ را می‌ بینند، به کار برند.

اما تمام موضوع به خودتان و علائم فوبیای سوراخ که در بالا به آنها اشاره شد بر می گردد.

علت ابتلا به ترایپوفوبیا چیست؟

سندروم کوشینگ

شناخت علت فوبیای سوراخ شاید سخت ترین کار ممکن برای علم باشد، اما اینکه دلیل پیدایش ترایپوفوبیا چیست به موارد بسیاری بر می گردد.

به احتمال زیاد واکنش ‌های تکاملی در مغز ما برنامه‌ ریزی شده‌ اند تا زنده ماندن ما را تضمین کنند و با مشاهده این سوراخ ها احساس خطر به آنها دست می دهد، یعنی نمی توانند وضعیت را به خوبی تحلیل و بررسی کنند و شرط را بر خطرناک بودن آن می گذارند

برای مثال ترس از ارتفاع را در نظر بگیرید؛ بدون آن، ممکن است انسان‌ ها هرگز یاد نگرفته باشند که از صخره‌ ها یا لبه‌ های خطرناک دور بمانند.

یا ترس از عنکبوت و حشرات دیگر را در نظر بگیرید؛ بسیاری از دانشمندان بر این باورند که این ترس مشترک به جلوگیری از ارتباط با موجودات سمی کمک می‌ کند.

به همین خاطر مهم ترین علت فوبیای سوراخ به حفظ جان انسان و دور کردن او از خطر مربوط می شود.

چگونه ترس از سوراخ های خوشه ای کوچک به ما کمک می کند تا زنده بمانیم؟

برخی از روانشناسان بر این باورند که ترس از سوراخ می تواند یک “واکنش رفلکس” مبتنی بر “انزجار بیولوژیکی” باشد.

بسیاری از حیوانات، به خصوص مارها، قورباغه ها و حشرات دارای پوست یا مو هستند که به صورت الگوهایی پوشیده شده اند که شامل نقاط کوچک خوشه ای است

پس این تصاویر یادآور صحنه هایی هستند که ما در آن احساس خطر می کنیم. حالا مشخص می شود فوبیای سوراخ ریشه های بسیار عمیقی در وجود ما دارد که از آن آگاهی نداشته ایم.

ترس از سوراخ در مغز ما برنامه ریزی شده است!

درمان تغییرات هورمونی

محققان برای ترایپوفوبیا چند توضیح جالب آورده اند.

واکنش شدید ممکن است راهی برای محافظت از خود در برابر خطر باشد

برخی از مسموم ترین حیوانات روی کره زمین، مانند پادشاه کبرا، ماهی پفکی و قورباغه سمی، دارای الگوهای سوراخی مانند روی پوست خود هستند، این الگوها مانند نمونه هایی است که افراد مبتلا به ترایپوفوبیا را آزار می دهد.

بیماری های کشنده مانند سرخک و آبله باعث ایجاد بثورات پوستی دایره ای می شود.

ترس از سوراخ (فوبیای حفره) می تواند واکنشی باشد که انسان برای جلوگیری از بیمار شدن به وجود آورده است.

در مواجهه با فوبیای سوراخ این امکان وجود دارد که خود تصاویر باعث ترس شوند. برخی افراد ممکن است نسبت به ترکیبی از نور و تاریکی در تصاویر سوراخ حساسیت بیشتری داشته باشند.

پژوهشگران در مورد ترس از سوراخ می‌گویند که الگوهای سوراخ مانند یک نوع انرژی بصری تولید می‌کنند که می‌تواند منجر به یک واکنش ناخوشایند شود

برخی از محققان معتقدند که ترس از سوراخ ناشی از اضطراب اجتماعی است، هر چند این نظریه آنچنان هم قوی نیست.

دایره ها کمی شبیه به خوشه های چشم و یا چهره هایی هستند که به شما خیره شده اند و در صورت عصبی شدن در تنظیمات اجتماعی می توانند ناراحت کننده باشند.

چه کسی فوبیای حفره می گیرد؟

فوبیا سوراخ در زنان بیشتر از مردان شایع است.

این اختلال در خانواده ها نیز جریان دارد. در یک مطالعه، حدود ۲۵٪ از افرادی که ترایپوفوبیا داشتند نیز بستگان نزدیکی با این بیماری داشتند

برخی از افرادی که از الگوهای سوراخ می ترسند، اختلالات روانی دیگری نیز دارند، از جمله:

البته نگران نباشید، اما اگر فوبیای سوراخ شما را آزار می دهد باید به مشاور روانشناس برای درمان ترس مراجعه نمائید تا مشکل ریشه ای درمان شود.

رابطه بیماری های عفونی و ترایپوفوبیا چیست؟

علاوه بر این، برخی زیست شناسان بر این باورند که ترایپوفوبیا می تواند به عنوان نشانه ای برای بیماری های عفونی عمل کند.

بسیاری از بیماری های عفونی قابل مشاهده، مانند آبله مرغان و برخی از عفونت های انگلی، باعث ایجاد خوشه های سوراخ کوچک یا برآمدگی روی پوست می شوند

دوری از این موارد می تواند به عنوان یک علامت هشدار دهنده باشد تا از آلوده بودن دور بماند یا به دنبال کمک باشد.

با گفتن این مطلب، این توضیحات کاملا فرضی هستند. از آنجا که ترایپوفوبیا به اندازه سایر ترس های رایج مورد مطالعه قرار نگرفته است، در مورد چگونگی رخ دادن آن، چقدر رایج است و سایر سؤالات، اطلاعات کمی در دست است.

راه درمان فوبیای سوراخ چیست؟

مشاوره-اینترنتی-در-ویکی-روان

همانطور که بالاتر گفتیم، افراد زیادی دنبال درمان فوبیای سوراخ هستند، اما از آنجا که ترایپوفوبیا یک اختلال واقعی نیست، هیچ درمان واقعی برای آن وجود ندارد.

برخی از مطالعات نشان می دهد که یک داروی ضد افسردگی مانند سرترالین (Zoloft) به همراه یک نوع گفتگو درمانی (مشاوره روانشناسی) به نام درمان شناختی رفتاری (CBT) با یک مشاور روانشناس، مفید است.

درمان شناختی رفتاری تلاش می کند تا ایده های منفی ناشی از ترس یا استرس را تغییر دهد

اگر تصاویر از الگوهای دایره ای شما را آزار می دهد، گفتگو با افراد دیگری که ترس شما را دارند می تواند کمک کننده باشد. همچنین استفاده از گروه های حمایتی برای افراد مبتلا به ترایپوفوبیا بصورت آنلاین بسیار مفید است.

یعنی افرادی مانند خودتان که فوبیای سوراخ ریز و درشت دارند را پیدا کرده و در مورد تجربیات آنها صحبت کنید.

پیشنهاد ویکی روان برای درمان ترایپوفوبیا چیست؟

ببینید دوستان، اختلالاتی مانند ترس از سوراخ بیشتر موضوعات ذهنی هستند، ما ۲ راهکار ساده برای درمان فوبیای سوراخ ارائه می کنیم که اگر مفید بودند همین راهکارها را برای درمان فوبیای سوراخ پیش بگیرید، در غیر اینصورت بهتر است به متخصص و مشاور روانشناس مراجعه کنید:

 1. به هیچ وجه تصاویر مربوط به این فوبیا را تماشا نکنید. حتی برای لحظه ای
 2. در زمان مرور ذهنی این تصاویر، به موضوعی که به آنها علاقه دارید فکر کنید. یا در کل کانون توجه خود را منحرف کنید.

همانطور که گفتیم فوبیای سوراخ یک پدیده ذهنی است، درمان ترایپوفوبیا به طور کلی وجود ندارد اما می توانید با کنترل کانون توجه خود تا حد زیادی آن را درمان نمائید. یکبار دیگر این مطلب را بخوانید تا متوجه شوید قدرت اصلی ذهن انسان در دست خود اوست.

همچنین شما دوست گرامی می توانید در بخش مشاوره روانشناسی سایت ویکی روان، به صورت آنلاین با مشاور مورد نظرتان برای درمان انواع فوبیا از جمله فوبیای سوراخ گفتگو جلسه مشاوره اینترنتی کنید.

برای ورود به بخش مشاوره روانشناسی آنلاین اینجا کلیک کنید.

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

آثار طلاق بر مردان

آثار طلاق بر مردان چیست؟ (اثرات جسمانی و روانی)

آثار طلاق بر مردان به بخش های مختلف زندگی آنها وارد می شود به همین …

یک دیدگاه

 1. من نمیدونستم این ترس و دارم
  البته بیشتر انزجار دارم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *