پرسش و پاسخ های تربیت فرزندروانشناسی کودک و نوزاد

کنجکاوی های جنسی کودک من

سوال:

پسرم ۵ سال دارد و جدیدا فهمیده ام که با دخترهای هم سن و سالش بازیهای خطرناکی انجام می دهد. چند بار مچ او را هنگامی که لباسش را درآورده بود گرفتم. پدرش هم از این رفتارهای او بسیار عصبانی است. لطفا کمکم کنید تا او را درست تربیت کنم.

پاسخ:

با ویکی روان همراه باشید

با عرض سلام و ادب
از نظر علم روانشناسی کودکان در این سن به دنبال کشف هویت جنسی خود هستند. گاهی این مکاشفه منجر به انجام بازیهای جنسی با کودکان همسالان برای کشف هویت جنسی کودک می شود.

اول از همه باید بدانید که اینگونه رفتارها کاملا طبیعی می باشند. دوم اینکه به هیچ وجه نباید مچ آنها را بگیرید یا آنها را تنبیه کنید زیرا اینگونه رفتارها موجب افزایش این کنجکاویها می شوند‌.

سعی کنید بسیار آرام این کنجکاویها را نادیده بگیرید و بطور غیر مستقیم آنها را به انجام بازیهای دیگری دعوت کنید.

از طرفی چون احتمال دارد گاهی چنین بازیهایی منجر به آسیب جنسی فرزند شما یا دیگران شود، سعی کنید فرزندان را در فضای بسته تنها نگذارید.

به یاد داشته باشید اگر با تدبیر با این کنجکاویهای هویت جنسی کودک برخورد کنید، فرزندان به سرعت این مرحله از رشد جنسی را پشت سر میگذارند.

ارادتمند شما

ویکی روان

ویکی روان سامانه سلامت روان با خدمات متنوع برای تمام فارسی زبانان است. می‌توانید در ویکی روان مشاوره روانشناسی برگزار کنید، در وبینارهای روانشناسی شرکت کرده و از مطالب مرتبط با روانشناسی استفاده کنید. جلسات مشاوره روانشناسی ویکی روان به صورت آنلاین، تلفنی و متنی برگزار می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا