کاریزما چیست

معنی کاریزما چیست؟ معنی کاریزماتیک در روانشناسی

کاریزما (Charisma) آن چیزی است که هر فرد موفقی به آن نیاز دارد، داشتن یک شخصیت کاریزماتیک باعث می شود به موفقیت های اجتماعی بیشتر برسید و آرام آرام به درجات بالا دست پیدا کنید. دوستان زیادی در بخش مشاوره آنلاین خودشناسی سایت ویکی روان از ما می پرسند معنی کاریزما چیست و کاریزماتیک یعنی چه؟ چطور باید فردی کاریزماتیک باشیم و بر دیگران تاثیر بزاریم؟ خب در این مطلب سایت روانشناسی ویکی روان به بررسی دقیق معنی کاریزماتیک در رشته روانشناسی و از دید علمی می پردازیم.

معنی کاریزما چیست؟

معنی-کلمه-شوگر-ددی

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

کاریزما توانایی جذب، دلربایی و نفوذ در قلب و ذهن افراد اطراف شما است.

البته انواع مختلفی از کاریزماتیک بودن وجود دارند، برخی موقر و زیبا هستند و دیگران با شور، شوق و سرزنده هستندف هر شخص ویژگی خاص خود را دارد و بر اساس آنها باید ویژگی های کاریزماتیک را در خود ایجاد کند

این یعنی فرمول خاصی برای آن وجود ندارد و هر شخص باید بر اساس ویژگی های شخصیتی خود پیش برود.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد در جمعی قرار بگیرید که فردی بیشتر از دیگران توجه ها را به خوب جلب می کند. شاید فردی را دیده باشید که فقط با یک سلام ساده تمام نگاه ها را می دزدد و همه را مبهوت خود می کند.

دیگران این افراد کاریزماتیک را دوست دارند و جذب آنها شده اند، حتی اگر ندانند چرا؟

خیلی ها آنها را افرادی با نعمت های خدادادی می دانند، اشخاصی که مهره مار دارند

اما دوستان اینطور نیست، ماریزماتیک بودن یک علم است، علمی که هر کسی می تواند آن را بیاموزد و استفاده کند.

معنی کلمه کاریزما در فارسی چیست؟

کاریزما کلمه فارسی نیست و از زبان دیگری وارد زبان شیرین فارسی شده است، اما شناخت دقیق معنی کاریزما در فارسی کمک می کند راحتر تر به آن تبدیل شوید.

معنی کلمه کاریزما به انگلیسی می شود Charisma (تلفظ درست کاریزما به انگلیسی می شود: kə-ˈriz-mə) بر اساس تعریف دانشنامه وبستر معنی کلمه کاریزماتیک می شود: جادوی شخصیت یک فرد که باعث ایجاد وفاداری و اشتیاق دیگران در او می شود.

دقیقا مانند استرس که کلمه ای فارسی نیست، جای خود را در دل زبان فارسی و البته دیگر زبان ها باز کرده است.

معنی کاریزما در فارسی می شود، جذابیت ناشناخته، جذابیت نادیده، جذابیت احساسی و مواردی مشابه

در یک کلام کاریزما جذابیتی از مجموعه جذابیت های دیگر است و مانند معنی استرس بیشتر باید درک شود تا متوجه معنی کلمه کاریزما شوید!

اجزای تشکیل دهنده شخصیت کاریزماتیک چیست؟

رفتارهای جذاب مردانه

کاریزما غالبا به یک کیفیت وصف ناپذیر عجیب و مرموز در فرد مورد نظر گفته می شود – که شما یا آن را دارید و یا ندارید – اما در واقع پیدا کردن شاخصه های کلیدی که یک فرد را کاریزماتیک می سازد، آسان است.

ویژگی های فردیکه در نهایت معنی کاریزما را ایجاد می کنند، شامل موارد زیر هستند، اما به آن ها محدود نمی شوند:

  1. داشتن اعتماد به نفس واقعی و قابل اتکا
  2.  سرزندگی
  3. خوش بینی
  4. لبخند همیشگی و جذاب (منظور خنده نیست)
  5. زبان بدن پرمعنی و حساب شده
  6. و یک صدای دوستانه و پرشور (حتی منظور صدای بم و پخته نیست)

داشتن کاریزما کمک زیادی در ارتباط با دیگران می کند و باعث می شود افراد صادقانه جذبتان شوند.

افرادی که شخصیت های مغناطیسی دارند، بر روی افکار دور و یا پیغام های ورودی گوشی های هوشمند تمرکز نمی کنند، آن ها با افرادی که در محل حضور آن ها هستند، ارتباط برقرار می کنند و آنها را تحت تاثیر قرار می دهند

آن ها سوالاتی زیرکانه را مطرح می کنند، به خوبی گوش می دهند، کنجکاو هستند، به تعامل چهره به چهره اهمیت می دهند و آگاهانه زبان بدن خود را کنترل می کنند.

افراد دارای کاریزما فریبنده، همدل و شنوندگان خوبی هستند. آنها ارتباط چشمی موثری برقرار می کنند. آن ها همچنین رفتاری مشتاقانه دارند و با قاطعیت و فصیح صحبت می کنند.

اگرچه افراد ممکن است درباره تعریف و معنی کاریزما توافق نداشته باشند، اما به طور کلی می توانند در مورد این که چه کسی آن را دارد و چه کسی ندارد نظر یکسانی داشته باشند. این دقیقا همان حسی است که از معنی کلمه کاریزماتیک می آید اما افراد نمی توانند آن را توضیح دهند.

عناصر تشکیل دهنده کاریزمای شخصی چیست؟

در بالا گفتیم معنی کاریزما در فارسی چیست و به ویژگی های ظاهری افراد کاریزماتیک اشاره کردیم، اما عناصر واقعی که موجب بروی کاریزما می شود چیست؟ در ادامه به آنها می پردازیم.

۱- آنها بیانگر احساسی هستند

افراد کارازماتیک احساسات خود را به طور خود به خود و صادقانه بیان می کنند. این به آن ها اجازه می دهد تا بر حالات و احساسات دیگران نیز تاثیر بگذارند. این چیزی است که در جلسات مشاوره خودشناسی آنلاین یا حضوری هم تاکید زیاد بر آن می شود تا افراد بتوانند واقعی تر خودشان را بیان کنند.

حتما بخوانید

همانطور که اشاره کردیم، همه ما کسانی را می شناسیم که به نظر می رسد وقتی وارد اتاق می شوند، “اتاق را روشن می کنند“.

آن ها معمولا عواطف مثبت خود را بیان می کنند، اما می توانند هنگامی که عصبانی یا تحریک می شوند، ما را هم تحریک عاطفی می کنند.

۲- حساسیت عاطفی در تعریف کاریزما

شوگر-ددی-کیست

این مورد، توانایی خواندن احساسات دیگران است و به فرد کاریزماتیک اجازه می دهد تا با واکنش به احساسات خود ارتباط عاطفی برقرار کند.

این افراد شنونده های فعالی هستند، یعنی به خوبی به دیگران گوش می دهند و تاکید زیادی بر صحبت کردن ندارند. این کار باعث می شود بتوانند شخصیت دیگران را به خوبی تحلیل کرده و بر اساس آن اقدام کنند.

۳- کنترل عاطفی از دیگر توانایی های افراد کاریزماتیک است

افراد کارازماتیک توانایی کنترل و تنظیم نمایش های عاطفی خود را دارند.

آن ها “از کوره در نمی روند” (مگر آن که عمدا بخواهند برای موضوعی جو سازی کنند). آن ها بازیگران عاطفی خوبی هستند که می توانند وقتی نیاز دارند جذابیت خود را تغییر دهند.

۴- بیانگری اجتماعی

این مورد در معنی کاریزما، مهارت ارتباط کلامی و توانایی درگیر کردن دیگران در تعاملات اجتماعی است.

افراد کارازماتیک ماهر هستند و در سرگرم کردن دیگران و خوش صحبت بودن مهارت دارند. البته این مهارتی است که شما هم می توانید بیاموزید

آن ها قطعا با بیانگری احساسی خود ما را تحت تاثیر قرار می دهند، اما قدرت در بیان آن ها هم وجود دارد. تقریبا تمام رهبران کارازماتیک، سخنگویان ماهری هستند.

پیشنهاد می کنیم برای روشن شدن موضوع حتما مطلب یادگیری اصول صحبت کردن را در سایت ویکی روان بخوانید.

۵- افراد کارازماتیک مهارت های اجتماعی زیادی دارند

اهمیت مهارت های اجتماعی در کاریزما چیست؟ بیشتر از چیزی که فکر را کنید!

این مورد، مهارت در خواندن و تفسیر شرایط اجتماعی است، توانایی گوش دادن به دیگران و “هماهنگ شدن” با آن ها

این به افراد کارازماتیک کمک می کند تا مردم دار، مودب و نسبت به محیط اطرافشان حساس باشند. می بینید که چیزی فراتر از معنی کاریزما که در بالا گفتیم بیان نشده است.

۶- کنترل اجتماعی هنر اصلی افراد کاریزماتیک است

مشاوره درمان افسردگی در ویکی وران

این مورد یک مهارت اجتماعی پیچیده است که برای افراد کارازماتیک اهمیت ویژه ای دارد، این را می توان به شیوه ای دید که رهبران کارازماتیک خود را با وقار و متانت نشان می دهند.

این به آن ها این امکان را می دهد تا با انواع مردم تناسب و ارتباطات احساسی و اجتماعی داشته باشند و این خصوصیت افراد کارازماتیک را از ما که دارای جذابیت شخصی کم تری هستیم، متمایز می کند

در حالی که این ها ۶ “بخش اصلی” از کاریزمای شخصی هستند و داشتن هر یک از آن ها به طور کلی بهتر است، این مسئله هم بسیار حائز اهمیت است که افراد در میان مهارت های مختلف تعادل داشته باشند.

به عنوان مثال، بیان عاطفی بیش از حد، بدون توانایی کنترل و “غلبه بر آن” می تواند از کاریزما و جذبه شخصی بکاهد.

تعادل در هر یک از این شش بخش موجب ایجاد شخصیتی کاریزماتیک و تاثیرگذار است که در نهایت در یادها می ماند و احترام دیگران را می خرد.

چگونه شخصیت کاریزماتیک داشته باشم؟

اولین اصل برای داشتن یک شخصیت کاریزماتیک این است که خودتان را بشناسید و خودتان را به قولی حفظ باشید.

این اصل کمک میکند تا بهتر قدم بردارید چون ندانسته نمی دانیم به کجا می رویم، امکان دارد شما بر اصول گفتاری خود تمرکز کنید اما قافل از آنکه زبان بدن ضعیفی دارید!

پیشنهاد می کنیم در بخش مشاوره تصویری و آنلاین سایت ویکی روان، با مشاور مورد نظرتان جلسه مشاوره خودشناسی غیرحضوری برگزار کرده و با کمک این فرد متخصص تمام جنبه های شخصیتی خود را پیدا کنید.

این روش بهترین قدم برای داشتن شخصیتی ماریزماتیک است که باید بردارید:

مشاوره آنلاین شناخت شخصیت

دوستان عزیز این مطلب ویکی روان درباره معنی کاریزما به روز خواهد شد. اگر شما هم توضیح و نظری در راستای این مطلب دارید در بخش نظرات منتظر شما هستیم.

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

تفاوت میگرن با سردردهای دیگر

تفاوت میگرن با سردردهای دیگر (تفاوت میگرن و سردرد)

تفاوت میگرن با سردردهای دیگر برای عده زیادی نامفهوم است به همین خاطر در بخش …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *