شخصیت

معنی کاریزما چیست؟ معنی کاریزماتیک در روانشناسی

چگونه کاریزما داشته باشیم؟ کاریزماتیک یعنی چه؟

کاریزما (کاریزما به انگلیسی = Charisma) آن چیزی است که هر فرد موفقی به آن نیاز دارد، داشتن یک شخصیت کاریزماتیک باعث می شود به موفقیت های اجتماعی بیشتر برسید و آرام آرام به درجات بالا دست پیدا کنید. دوستان زیادی در بخش مشاوره آنلاین خودشناسی سایت ویکی روان می پرسند معنی کاریزما چیست و کاریزماتیک یعنی چه؟ چطور باید فردی کاریزماتیک باشیم و بر دیگران تاثیر بزاریم؟ خب در این مطلب سایت روانشناسی ویکی روان به بررسی دقیق معنی کاریزماتیک در رشته روانشناسی و از دید علمی می پردازیم.

معنی کاریزما چیست؟ (شخصیت کاریزماتیک چیست؟)

معنی-کلمه-شوگر-ددی

با سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

کاریزما توانایی جذب، دلربایی و نفوذ در قلب و ذهن افراد است. این به نوعی ساده ترین معنی کاریزما است، یادتان باشد کاریزما یاد گرفتنی است و می توانید در هر سن و سالی به شخصیت کاریزماتیک تبدیل شوید. افراد زیادی در جلسات مشاوره آنلاین روانشناسی در سایت ویکی روان دنبال یادگیری کاریزما هستند و موفق هم می شوند.

البته انواع مختلفی از کاریزماتیک بودن وجود دارند، برخی موقر و زیبا هستند و دیگران با شور، شوق و سرزنده هستند، هر شخص ویژگی خاص خود را دارد و بر اساس آنها باید ویژگی های کاریزماتیک را در خود ایجاد کند.

این یعنی فرمول خاصی برای آن وجود ندارد و هر شخص باید بر اساس ویژگی های شخصیتی خود پیش برود. پس برای داشتن شخصیت کاریزماتیک اصلا فکر دنباله روی و تقلید از دیگران نباشید و راه خودتان را پیدا کنید.

روش های کاریزما داشتن برای افراد متفاوت است و بر اساس شخصیت و ویژگی های آنها می تواند تغییر کند!

شاید برای شما هم پیش آمده باشد در جمعی قرار بگیرید که فردی بیشتر از دیگران توجه ها را به خوب جلب می کند. شاید فردی را دیده باشید که فقط با یک سلام ساده تمام نگاه ها را می دزدد و همه را مبهوت خود می کند.

دیگران این افراد کاریزماتیک را دوست دارند و جذب آنها شده اند، حتی اگر ندانند چرا؟

خیلی ها آنها را افرادی با نعمت های خدادادی می دانند، اشخاصی که مهره مار دارند

اما دوستان اینطور نیست، کاریزماتیک بودن یک علم است، علمی که هر کسی می تواند آن را بیاموزد و استفاده کند چون برای رسیدن به موفقیت در زندگی کاربرد زیادی دارد.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
پردیس میرمعینی پردیس میرمعینی
دکتری روانشناسی
از 65,000 هزار تومان
زهرا محبوبی زهرا محبوبی
دکتری روانشناسی
از 62,500 هزار تومان
محمود مردانی محمود مردانی
مشاور تغذیه
از 300,000 هزار تومان
پوریا رضائی پوریا رضائی
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
سعیده حامد سعیده حامد
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
محمد رضا سعید فیروزه محمد رضا سعید فیروزه
دکترای روانشناسی
از 125,000 هزار تومان
مهدیه پاکدامن مهدیه پاکدامن
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
مینا فرهادی مینا فرهادی
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان

معنی کلمه کاریزما در فارسی چیست؟

کاریزما کلمه فارسی نیست و از زبان دیگری وارد زبان شیرین فارسی شده است، اما شناخت دقیق معنی کاریزما در فارسی کمک می کند راحتر تر به آن تبدیل شوید.

معنی کلمه کاریزما به انگلیسی می شود Charisma (تلفظ درست کاریزما به انگلیسی می شود: kə-ˈriz-mə) بر اساس تعریف دانشنامه وبستر معنی کلمه کاریزماتیک می شود: جادوی شخصیت یک فرد که باعث ایجاد وفاداری و اشتیاق دیگران در او می شود.

دقیقا مانند استرس که کلمه ای فارسی نیست، جای خود را در دل زبان فارسی و البته دیگر زبان ها باز کرده است.

معنی کاریزما در فارسی می شود، جذابیت ناشناخته، جذابیت نادیده، جذابیت احساسی و مواردی مشابه.

در یک کلام کاریزما جذابیتی از مجموعه جذابیت های دیگر است و مانند معنی استرس بیشتر باید درک شود تا متوجه معنی کلمه کاریزما شوید!

اجزای تشکیل دهنده شخصیت کاریزماتیک چیست؟

رفتارهای جذاب مردانه

کاریزما غالبا به یک کیفیت وصف ناپذیر عجیب و مرموز در فرد مورد نظر گفته می شود – که شما یا آن را دارید و یا ندارید – اما در واقع پیدا کردن شاخصه های کلیدی که یک فرد را کاریزماتیک می سازد، آسان است.

ویژگی های فردیکه در نهایت معنی کاریزما را ایجاد می کنند، شامل موارد زیر هستند، اما به آن ها محدود نمی شوند:

 1. داشتن اعتماد به نفس واقعی و قابل اتکا
 2.  سرزندگی
 3. خوش بینی
 4. لبخند همیشگی و جذاب (منظور خنده نیست)
 5. زبان بدن پرمعنی و حساب شده
 6. و یک صدای دوستانه و پرشور (حتی منظور صدای بم و پخته نیست)

داشتن کاریزما کمک زیادی در ارتباط با دیگران می کند و باعث می شود افراد صادقانه جذبتان شوند.

افرادی که شخصیت های کاریزماتیک و مغناطیسی دارند، بر روی افکار دور و یا پیغام های ورودی گوشی های هوشمند تمرکز نمی کنند، آن ها با افرادی که در محل حضور آن ها هستند، ارتباط برقرار می کنند و آنها را تحت تاثیر قرار می دهند.

آن ها سوالاتی زیرکانه را مطرح می کنند، به خوبی گوش می دهند، کنجکاو هستند، به تعامل چهره به چهره اهمیت می دهند و آگاهانه زبان بدن خود را کنترل می کنند.

افراد دارای کاریزما فریبنده، همدل و شنوندگان خوبی هستند. آنها ارتباط چشمی موثری برقرار می کنند. آن ها همچنین رفتاری مشتاقانه دارند و با قاطعیت و فصیح صحبت می کنند.

اگرچه افراد ممکن است درباره تعریف و معنی کاریزما توافق نداشته باشند، اما به طور کلی می توانند در مورد این که چه کسی آن را دارد و چه کسی ندارد نظر یکسانی داشته باشند. این دقیقا همان حسی است که از معنی کلمه کاریزماتیک می آید اما افراد نمی توانند آن را توضیح دهند.

مشاوران پیشنهادی ویکی روان:

کاریزما چه کاربردی در زندگی دارد؟

حالا می دانیم تعریف کاریزما چیست، اما کاربرد کاریزما چیست و چرا باید آن را آموزش ببینیم؟

شاید در موقعیتی قرار گرفته باشید که نیاز به متقاعد کردن دیگران داشته باشید یا می خواهید دیگران از خودشان برای شما صحبت کنند تا در شناخت شخصیت دیگران بهتر عمل کنید، اما موفق نشده اید!

کاریزما کمک می کند به سادگی در ارتباط با دیگران عالی عمل کنید و خیلی از خواسته های شما اتوماتیک انجام شوند. در واقع افراد وقتی با فرد کاریزناتیک روبرو می شوند ناخواسته قصد کمک کردن و نشان دادن توانایی های مفید خود را دارند.

به همین دلیل حتی از تعریف کاریزما و کاربرد آن در کسب موفقیت در کار هم استفاده می شود چون محیط کار محلی برای تعامل با دیگران و تحت تاثیر قرار دادن آنها است و می توانید از معنی کاریزما برای جلب اعتماد دیگران استفاده کنید. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم با مشاوره تصویری روانشناسی ویکی روان آموزش ببینید تعریف کاریزما چیست و چطور در کنار مشاور روانشناس می توانید آن را آموزش ببینید؟

عناصر تشکیل دهنده کاریزمای شخصی چیست؟

در بالا گفتیم معنی کاریزما در فارسی چیست و به ویژگی های ظاهری افراد کاریزماتیک اشاره کردیم، اما عناصر واقعی که موجب بروی کاریزما می شود چیست؟ در ادامه به آنها می پردازیم.

۱- آنها بیانگر احساسی هستند

افراد کارازماتیک احساسات خود را به طور خود به خود و صادقانه بیان می کنند. این به آن ها اجازه می دهد تا بر حالات و احساسات دیگران نیز تاثیر بگذارند. این چیزی است که در جلسات مشاوره خودشناسی آنلاین یا حضوری هم تاکید زیاد بر آن می شود تا افراد بتوانند واقعی تر خودشان را بیان کنند.

حتما بخوانید

همانطور که اشاره کردیم، همه ما کسانی را می شناسیم که به نظر می رسد وقتی وارد اتاق می شوند، “اتاق را روشن می کنند“.

آن ها معمولا عواطف مثبت خود را بیان می کنند، اما می توانند هنگامی که عصبانی یا تحریک می شوند، ما را هم تحریک عاطفی می کنند.

۲- حساسیت عاطفی در تعریف کاریزما

شوگر-ددی-کیست

این مورد، توانایی خواندن احساسات دیگران است و به فرد کاریزماتیک اجازه می دهد تا با واکنش به احساسات خود ارتباط عاطفی برقرار کند.

این افراد شنونده های فعالی هستند، یعنی به خوبی به دیگران گوش می دهند و تاکید زیادی بر صحبت کردن ندارند. این کار باعث می شود بتوانند شخصیت دیگران را به خوبی تحلیل کرده و بر اساس آن اقدام کنند.

شاید عجیب باشد، اما تحقیقات نشان می دهد حتی شوگر ددی ها هم باید از کاریزما برخوردار باشند تا بتوانند دیگران را جذب کنند!

۳- کنترل عاطفی از دیگر توانایی های افراد کاریزماتیک است

افراد کارازماتیک توانایی کنترل و تنظیم نمایش های عاطفی خود را دارند.

آن ها “از کوره در نمی روند” (مگر آن که عمدا بخواهند برای موضوعی جو سازی کنند). آن ها بازیگران عاطفی خوبی هستند که می توانند وقتی نیاز دارند جذابیت خود را تغییر دهند. نتایج به دست آمده از جلسات مشاوره روابط عاطفی نشان می دهد، آشنایی با مفهوم کاریزما کمک می کند در مدیریت رابطه عاطفی بهتر عمل کنیم که نتیجه آن احساس آرامش بیشتر است.

۴- بیانگری اجتماعی یکی  از خصوصیات افراد دارای کاریزما است

این مورد در معنی کاریزما، مهارت ارتباط کلامی و توانایی درگیر کردن دیگران در تعاملات اجتماعی است.

افراد کارازماتیک ماهر هستند و در سرگرم کردن دیگران و خوش صحبت بودن مهارت دارند. البته این مهارتی است که شما هم می توانید بیاموزید

آن ها قطعا با بیانگری احساسی خود ما را تحت تاثیر قرار می دهند، اما قدرت در بیان آن ها هم وجود دارد. تقریبا تمام رهبران کارازماتیک، سخنگویان ماهری هستند.

پیشنهاد می کنیم برای روشن شدن موضوع حتما مطلب یادگیری اصول صحبت کردن را در سایت ویکی روان بخوانید.

۵- افراد کاریزماتیک مهارت های اجتماعی زیادی دارند

اهمیت مهارت های اجتماعی در کاریزما چیست؟ بیشتر از چیزی که فکر را کنید!

این مورد، مهارت در خواندن و تفسیر شرایط اجتماعی است، توانایی گوش دادن به دیگران و “هماهنگ شدن” با آن ها

این به افراد کارازماتیک کمک می کند تا مردم دار، مودب و نسبت به محیط اطرافشان حساس باشند. می بینید که چیزی فراتر از معنی کاریزما که در بالا گفتیم بیان نشده است. داشتن روابط اجتماعی کمک می کند سریع تر به خواسته های شخصی برسیم.

۶- کنترل اجتماعی هنر اصلی افراد کاریزماتیک است

مشاوره درمان افسردگی در ویکی وران

این مورد یک مهارت اجتماعی پیچیده است که برای افراد کارازماتیک اهمیت ویژه ای دارد، این را می توان به شیوه ای دید که رهبران کارازماتیک خود را با وقار و متانت نشان می دهند.

این به آن ها این امکان را می دهد تا با انواع مردم تناسب و ارتباطات احساسی و اجتماعی داشته باشند و این خصوصیت افراد کارازماتیک را از ما که دارای جذابیت شخصی کم تری هستیم، متمایز می کند

در حالی که این ها ۶ “بخش اصلی” از کاریزمای شخصی هستند و داشتن هر یک از آن ها به طور کلی بهتر است، این مسئله هم بسیار حائز اهمیت است که افراد در میان مهارت های مختلف تعادل داشته باشند.

به عنوان مثال، بیان عاطفی بیش از حد، بدون توانایی کنترل و “غلبه بر آن” می تواند از کاریزما و جذبه شخصی بکاهد.

تعادل در هر یک از این شش بخش موجب ایجاد شخصیتی کاریزماتیک و تاثیرگذار است که در نهایت در یادها می ماند و احترام دیگران را می خرد.

7- قانون کاریزما : کسی نمی خواهد رئیس دیگران باشد

یکی از مهم ترین قوانین کاریزما داشتن این است که این افراد نمی خواهند بر دیگران سلطه داشته باشند. بر خلاف چیزی که دیگران درباره شخصیت کاریزماتیک فکر می کنند، آنها کاری برای سلطه انجام نمی دهند، بلکه دیگران میل به حرف شنوی از آنها دارند.

حالا که می دانید شخصیت کاریزماتیک چیست پس باید راه کاریزما داشتن را یاد بگیریم.

چگونه شخصیت کاریزماتیک داشته باشم؟

قبلا در ویکی روان به این سوال پاسخ دادیم چطور کاریزما داشته باشیم و توضیح دادیم حضور در جلسات مشاوره تلفنی روانشناسی کمک می کند در حضور مشاور با تعریف کاریزما آشنا شده و آن را کسب کنید.

با این حال اگر برای شما هم سوال است که چگونه کاریزما داشته باشیم باید به موارد زیر دقت کنید:

1- خودتان را خوب بشناسید

اولین اصل برای داشتن یک شخصیت کاریزماتیک این است که خودتان را بشناسید و خودتان را به قولی حفظ باشید.

این اصل کمک می کند تا بهتر قدم بردارید چون ندانسته نمی دانیم به کجا می رویم، امکان دارد شما بر اصول گفتاری خود تمرکز کنید اما غافل از آنکه زبان بدن ضعیفی دارید!

2- نقاط قوت شخصیت تان را بشناسید

یکی از راه های کاریزما داشتن این است که بدانید در چه مواردی همین الان قوی هستید. شناخت کافی نسبت به وضعیت فعلی کمک می کند تا سریع تر به شخصیتی کاریزماتیک تبدیل شوید.

بدانید در چه چیزهایی قوی هستید و در چه چیزهایی باید بهتر شوید. روی نقاط قوت خود تمرکز  کنید.

3- خجالت نکشید

مهم ترین دشمن کاریزما داشتن خجالت است، فرقی ندارد دلیل کمرویی و خجالت کشیدن چیست با این روش نمی توانید کاریزما داشته باشید. تمام تلاش های شما برای کاریزماتیک بودن با خجالت کشیدن از بین می رود. پیشنهاد می کنیم مقاله راه های رفع خجالت و کمرویی را در ویکی روان مطالعه کنید.

4- از مربی استفاده کنید

بهترین راه برای افرادی که سوال می پرسند چگونه کاریزما داشته باشیم این است که از یک مربی آگاه کمک بگیرند. فردی که خود کاریزما دارد و به این ویژگی خود آگاهی دارد به خوبی می تواند راهنما باشد.

همچنین کمک گرفتن از مشاور روانشناس خوب می تواند سرعت یادگیری را بالا ببرد و راه های داشتن شخصیت کاریزماتیک را آموزش دهد. اگر ایران حضور ندارید، مشاوره خارج از کشور بهترین انتخاب برای ارتباط با متخصص است.

5- اسم افراد را به یاد بسپارید

این تکنیک ساده و قدیمی کمک زیادی می کند تا بتوانید محبوب  دیگران شوید. نام افراد را در همان جلسه اول به خاطر بسپارید و از آن استفاده کنید. این کار باعث می شود به مرور کاریزمای بیشتری در نظر دیگران کسب کنید.

پیشنهاد می کنیم در بخش مشاوره روانشناسی تصویری و آنلاین سایت ویکی روان، با مشاور مورد نظرتان جلسه مشاوره خودشناسی غیرحضوری برگزار کرده و با کمک این فرد متخصص تمام جنبه های شخصیتی خود را پیدا کنید.

این روش بهترین قدم برای داشتن شخصیتی ماریزماتیک است که باید بردارید:

مشاوره آنلاین شناخت شخصیت

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
کورش مهدیون کورش مهدیون
مشاور روانشناس
از 150,000 هزار تومان
ساناز موقر ساناز موقر
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
مژگان افضلی مژگان افضلی
دکتری روانشناسی
از 100,000 هزار تومان
محمد جواد افشاری نژاد محمد جواد افشاری نژاد
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
سید محمد ستارزاده سید محمد ستارزاده
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
مریم سادات موسی کاظمی مریم سادات موسی کاظمی
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
محمد امین چالاک محمد امین چالاک
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
لیلا فراهانی لیلا فراهانی
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان

پیشنهاد ویکی روان

دوستان عزیز این مطلب ویکی روان درباره معنی کاریزما چیست به روز خواهد شد. اگر شما هم توضیح و نظری در راستای این مطلب دارید در بخش نظرات منتظر شما هستیم.

اگر نیاز به ارتباط با روانشناس برای درک معنی کاریزما دارید، مشاوره فوری روانشناسی بهترین انتخاب برای ارتباط سریع با روانشناس است. می توانید در موضوعات متنوع در ویکی روان مشاوره برگزار کنید:

موضوعات مشاوره

ویکی روان

ویکی روان سامانه سلامت روان با خدمات متنوع برای تمام فارسی زبانان است. می‌توانید در ویکی روان مشاوره روانشناسی برگزار کنید، در وبینارهای روانشناسی شرکت کرده و از مطالب مرتبط با روانشناسی استفاده کنید. جلسات مشاوره روانشناسی ویکی روان به صورت آنلاین، تلفنی و متنی برگزار می‌شوند.

‫4 دیدگاه ها

 1. خیلی عالی توضیح دادین
  واقعلا سایتهای دیگه الکی پر و بال دادند و از اصل مطلب دور میشند و در آخر هم به جواب نمی رسی . ولی سایت شما عالی پاسخ داده . ممنون از شما
  حیفم اومد نظر ندم دمتون گررررررم

 2. سلام
  خیلی ممنون
  مقالتون عالیه
  و برای من به شخصه خیلی آموزنده بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا