اهداف علم روانشناسی
اهداف علم روانشناسی

۴ هدف علم روانشناسی چیست؟ (اهداف روانشناسی)

شاید برای خیلی ها مشخص نباشد که هدف علم روانشناسی چیست و چرا این رشته ایجاد شده است؟ علم روانشناسی علم بررسی اصولی و علمی ذهن و رفتارهاست. با این که ممکن است شما درک کنید که روانشناسی چیست اما بسیاری از مردم دقیقا نمی دانند که هدف علم روانشناسی چیست و این علم چه کاری انجام می دهد. روانشناسی چه هدفی را دنبال می کند؟ و این اهداف چه چیزهایی هستند؟ در ادامه در این مطلب سایت ویکی روان به مهم ترین اهداف روانشناسی می پردازیم.

هدف علم روانشناسی چیست؟

رشته-روانشناسی-عمومی-مشاوره

با بخش مقالات روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

بیایید نگاه دقیق تری به هدف علم روانشناسی و آنچه که روانشناسان به دنبال آن هستند و چگونگی استفاده از روانشناسی برای حل مسائل بیاندازیم. در ادامه این مطلب ویکی روان به مهم ترین اهداف روانشناسی می پردازیم:

۱- روانشناسی، علمی برای توصیف کردن

اولین هدف علم روانشناسی توصیف رفتارهاست.

ما از طریق توصیف رفتارهای انسان و دیگر حیوانات می توانیم به درک بهتری از آن ها رسیده و ببینیم چه رفتارهایی نرمال و غیر نرمال هستند

محققان روانشناسی و مشاورین روانشناس از متدهای بسیاری برای توصیف رفتارها استفاده کرده اند، از جمله این متدها می توان به

 • مشاهده
 • بررسی های موردی
 • بررسی های همبستگی
 • نظرسنجی ها
 • و گزارشات خود افراد

اشاره کرد.

۲- از اهداف روانشناسی توضیح دادن است

رشته روانشناسی کودک

همانطور که می توانید تصور کنید، روانشناسان در کنار توصیف، به توضیح این رفتارها نیز علاقه دارند.

چرا برخی افراد چنین رفتاری انجام می دهند؟ چه فاکتورهایی در توسعه، پیشرفت، شخصیت، رفتار های اجتماعی و مسائل و سلامت ذهنی افراد تاثیر می گذارند؟

در طول تاریخ روانشناسی، فرضیه های بسیاری برای توضیح جنبه های مختلف رفتارهای انسان مطرح شده است.

حتما بخوانید

مثال های ساده ای برای این دیدگاه ها، نظریه کلاسیک شرطی و همبستگی می باشد.

برخی نظریه ها بر روی جنبه های کوچکی از رفتارهای انسان تمرکز دارند (که به آن ها مینی نظریه می گویند)، در حالی که نظریه های دیگری نیز وجود دارند که برای توضیح همه جنبه های رفتاری انسان طراحی شده اند (که به آن ها نظریات بزرگ می گویند).

مشاهده کردن به خصوص در جلسات مشاوره روانشناسی به وضوح دیده می شود و مشاور قصد دارد با استفاده از آن به کم فرد مراجع بیاید.

۳- پیش بینی کردن از مهم ترین اهداف روانشناسی است

جای تعجب نیست که دیگر هدف علم روانشناسی پیش بینی افکار و اعمال ما باشد.

وقتی که ما در مورد اتفاقات و چرایی آن ها چیز های زیادی بدانیم، می توانیم از این اطلاعات برای پیش بینی، زمان، علت و چگونگی تکرار وقایع در آینده استفاده کنیم.

خوشبختانه، پیش بینی رفتار ها یکی از بهترین روش ها برای دانستن دیگر علل احتمالی رفتار ها می باشد.

پیش بینی همچنین می تواند به روانشناسان این امکان را دهد تا بدون دانستن مکانیزم های دیگر آن اتفاق، در صورت نیاز رفتار انسان ها را حدس بزنند

برای مثال، اگر روانشناسان متوجه شوند که منشا یک تست روانشناسی استعدادیابی برای دانش آموزان دبیرستانی قابل استفاده است، این اطلاعلات می تواند برای ارزیابی این که چگونه برخی دانش آموزان یک درس را پاس نمی کنند، مورد استفاده قرار بگیرد.

۴- تغییر یکی از اهداف علم روانشناسی است

روانشناسی در کسب و کار

آخرین و شاید مهم ترین هدف علم روانشناسی تغییر، تاثیر و کنترل رفتار ها و در نهایت بهبود زندگی ها می باشد.

در مثالی که قبلا در سایت ویکی روان زدیم، محققان می توانستند چیزهایی که در مورد رابطه بین منابع آزمون استعداد می دانستند را ارزیابی کرده و از آن اطلاعات برای بهبود برنامه های طراحی شده برای کمک به دانش آموزان و ماندن در آن مدرسه استفاده کنند.

از درمان بیماری های ذهنی تا بهبود سلامت انسان، تغییرات رفتار انسان می تواند هدف و تمرکز اصلی روانشناسی محسوب شود.

روانشناسان از طریق استفاده از انواع مشاوره روانشناسی به این مهم دست پیدا می کنند و به مرور و در چند جلسه روان درمانی فدر مراجع را در وضعیت روانی پایدارتر قرار می دهند، در واقع این تفاوت اصلی روانشناس با روانپزشک است چون مشاورین روانپزشک بیشتر از دارو درمانی برای درمان بیماری های روانی افراد استفاده می کنند.

برای آشنایی بیشتر پیشنهاد می کنیم مطلب منظور از مشاوره روانشناسی چیست را در سایت ویکی روان مطالعه نمائید.

۵- گسترس علم و آگاهی

عده ای از متخصصین این مقوله مهم ترین هدف روانشناس می دانند.

محققین، متخصصین، دانشجویان و اساتید رشته روانشناسی همگی سعی دارند با تحصیل و تحقیق درباره تمام رشته های روانشناسی، علاوه بر پیشبرد و گسترش علمی این علم زیبا در فضای آکادمیک، مردم نسبت به اهمیت روانشناسی مطلع کرده و بیش از پیش باعث گسترس علم و اگاهی در جامعه علمی و عمومی شوند.

۶- بهبود وضعیت روانی عموم مردم دیگر هدف اصلی روانشناسی است

دیگر هدف اصلی روانشناسی به بهبود وضعیت روانی عموم جامعه باز میگردد.

اگر مردم بدانند مشاور روانشناس کیست و چه کمکی می تواند درجهت بالا بردن سطح کیفی زندگی آن بکند، بدون شک از خدمات روان درمانی بیش از پیش استفاده خواهند کرد.

این وضعیت در نهایت منجر به رشد و تعالی تک تک افراد و در کل بالندگی جامعه خواهد شد، این از مهم ترین اهداف روانشناسی است که خوشبختانه به مرور زمان در حال رسیدن به آن هستیم.

خب، در بالا به این سوال پاسخ دادیم که هدف علم روانشناسی چیست؟ اهداف روانشناسی نشان می دهند این علم هدفی جز برطرف کردن مشکلات روحی روانی افراد جامعه ندارد.

مروری بر تمام اهداف روانشناسی

بنابراین همانطور که متوجه شدید، ۴ هدف علم روانشناسی عبارتند از:

 1. توصیف
 2. توضیح
 3. پیش بینی
 4. و تغییر رفتار ها

می باشند.

این اهداف به طرق مختلفی شبیه به چیزهایی هستند که شما هر روز با آن ها سر و کار دارید، مثلا وقتی با کودکان سر و کار دارید، ممکن است از خودتان بپرسید

 1. او دارد چه کار می کند؟ (توصیف)
 2. چرا او این کار را انجام می دهد؟ (توضیح)
 3. اگر من به این رفتار این گونه واکنش نشان دهم چه اتفاقی خواهد افتاد؟ (پیش بینی)
 4. و چگونه می توانم او را ازانجام این کار باز دارم؟ (تغییر)

روانشناسان و دیگر دانشمندان علوم اجتماعی، انواع این سوالات را از خود می پرسند.

یک تفاوت بسیار بزرگ این است که روانشناسان از متد عملی برای تست دقیق و منظم درک رفتارهای انسان ها و حیوانات استفاده می کنند.

اگر مردم بدانند روانشناسی چقدر می تواند به آنها کمک کند بیشتر از آن استفاده می کنند و به آن نزدیک تر خواهند شد

شما دوست عزیز و گرامی می توانید با مراجعه به بخش مشاوره روانشناسی سایت ویکی روان از خدمات مشاوره آنلاین از هر جای دنیا استفاده نمائید.

کلیک کنید

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

علائم پایین بودن عزت نفس

۱۶ مورد از علائم عزت نفس پایین (کمبود عزت نفس)

علائم عزت نفس پایین در بسیاری افراد دیده می شود اما بیشتر آنها زیر بار …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *