روانشناسی کودک و نوزاد

دلبستگی ایمن

فردی که دارای دلبستگی ایمن باشد در زمان کودکی ارتباط مناسبی با مادر خود داشته است. مادر در مقابل حرکات کودک واکنش‌های مناسبی نشان داده و سعی در برطرف کردن نیازهای نوزادش می‌کند.

با ویکی روان همراه باشید.

کودکان با سبک دلبستگی ایمن دارای تجارب سرشار از ایمنی و به دور از اضطراب مختل کننده هستند. این کودکان خواهان تعامل و همکاری و رفتار چسبندگی به مراقب خود بوده و در حضور او احساس راحتی می‌کنند.

کودکان با سبک دلبستگی ایمن رفتار دلبستگی واضحی بعد از جدایی اولیه و ثانویه از مادر نشان می‌دهند.

پس از اینکه مادر آنها را ترک می‌کند مادر را صدا می‌کنند، دنبال او می‌روند، او را جستجو می‌کنند و نهایتا شروع به گریه می‌کنند و نشانه‌های نگرانی را بروز می‌دهند اما بعد از مدتی آرام شده، به بازی خود ادامه می‌دهند، زیرا مطمئن هستند که مادر بازخواهد گشت. زمانی که مادر بازمی‌گردد خوشحال می‌شوند و او را بغل می‌کنند و می‌خواهند با وی تماس جسمی داشته باشند. بعد از مدت کوتاهی آرام می‌شوند و سعی می‌کنند دوباره بازی را شروع کنند. این کودکان به هنگام نیاز در جستجوی مادرشان هستند چرا که می‌دانند پاسخ مناسبی دریافت خواهند کرد.

این افراد در بزرگسالی نسبت به خودشان مثبت فکر می‌کنند، از روابط خود احساس رضایت و خشنودی دارند و دارای اعتماد به نفس بهتری نسبت به سایرین هستند.

ویکی روان

ویکی روان سامانه سلامت روان با خدمات متنوع برای تمام فارسی زبانان است. می‌توانید در ویکی روان مشاوره روانشناسی برگزار کنید، در وبینارهای روانشناسی شرکت کرده و از مطالب مرتبط با روانشناسی استفاده کنید. جلسات مشاوره روانشناسی ویکی روان به صورت آنلاین، تلفنی و متنی برگزار می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا