دلبستگی ایمن

دلبستگی ایمن

فردی که دارای دلبستگی ایمن باشد در زمان کودکی ارتباط مناسبی با مادر خود داشته است. مادر در مقابل حرکات کودک واکنش‌های مناسبی نشان داده و سعی در برطرف کردن نیازهای نوزادش می‌کند.

با ویکی روان همراه باشید.

کودکان با سبک دلبستگی ایمن دارای تجارب سرشار از ایمنی و به دور از اضطراب مختل کننده هستند. این کودکان خواهان تعامل و همکاری و رفتار چسبندگی به مراقب خود بوده و در حضور او احساس راحتی می‌کنند.

کودکان با سبک دلبستگی ایمن رفتار دلبستگی واضحی بعد از جدایی اولیه و ثانویه از مادر نشان می‌دهند.

پس از اینکه مادر آنها را ترک می‌کند مادر را صدا می‌کنند، دنبال او می‌روند، او را جستجو می‌کنند و نهایتا شروع به گریه می‌کنند و نشانه‌های نگرانی را بروز می‌دهند اما بعد از مدتی آرام شده، به بازی خود ادامه می‌دهند، زیرا مطمئن هستند که مادر بازخواهد گشت. زمانی که مادر بازمی‌گردد خوشحال می‌شوند و او را بغل می‌کنند و می‌خواهند با وی تماس جسمی داشته باشند. بعد از مدت کوتاهی آرام می‌شوند و سعی می‌کنند دوباره بازی را شروع کنند. این کودکان به هنگام نیاز در جستجوی مادرشان هستند چرا که می‌دانند پاسخ مناسبی دریافت خواهند کرد.

این افراد در بزرگسالی نسبت به خودشان مثبت فکر می‌کنند، از روابط خود احساس رضایت و خشنودی دارند و دارای اعتماد به نفس بهتری نسبت به سایرین هستند.

درباره دکتر لوح موسوی

روانشناس بین المللی، کارشناس برنامه های صدا و سیمای جمهوری اسلامی، مشاور شخصیت ها و مدیران ،برتر، نویسنده کتابهای روانشناسی تلفن دفتر مشاوره ۲۲۸۸۹۴۴۸

این و هم چک کنید

از دیدگاه مشاور ازدواج، چرا ازدواج‌ ها شکست می‌‌ خورند

از دیدگاه مشاور ازدواج، چرا ازدواج‌ ها شکست می‌‌ خورند؟

از دیدگاه مشاور ازدواج، چرا ازدواج‌ ها شکست می‌‌ خورند و جدایی حاصل می شود؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − پانزده =