خانه / روانشناسی فردی / شخصیت / کاریزما چیست؟
کاریزما چیست

کاریزما چیست؟

کاریزما توانایی جذب، دلربایی و نفوذ افراد اطراف شما است. البته انواع مختلفی از افراد کارزماتیک وجود دارند، برخی موقر و زیبا هستند و دیگران با شور و شوق، سرزنده هستند. کاریزما غالبا یک کیفیت وصف ناپذیر عجیب و مرموز تلقی می شود – که شما یا آن را دارید و یا ندارید – اما در واقع شکستن بسیاری از عوامل کلیدی که یک فرد را کاریزماتیک می سازد، آسان است.

چنین عواملی عبارت از موارد زیر هستند اما به آن ها محدود نمی شوند: اعتماد به نفس، سرزندگی، خوش بینی، لبخند همیشگی، زبان بدن پرمعنی، و یک صدای دوستانه و پرشور.

تعریف کاریزما چیست؟

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

کاریزما به حضور شما در ارتباط با دیگران هم کمک می کند. افرادی که شخصیت های مغناطیسی دارند، بر روی افکار دور و یا متون ورودی گوشی های هوشمند تمرکز نمی کنند، آن ها با افرادی که در محل حضور آن ها هستند، ارتباط برقرار می کنند.

آن ها سوالاتی را مطرح می کنند و کنجکاو هستند و به تعامل چهره به چهره اهمیت می دهند. این افراد فریبنده، همدل هستند، شنوندگان خوبی هستند، و ارتباط چشمی برقرار می کنند. آن ها همچنین رفتاری مشتاقانه دارند، و با قاطعیت و فصیح صحبت می کنند.

اگرچه افراد ممکن است درباره تعریف کاریزما توافق نداشته باشند، اما به طور کلی می توانند در مورد این که چه کسی آن را دارد و چه کسی ندارد نظر یکسانی داشته باشند.

اما کاریزما چیست؟

من این سوال را بیش از ۳۰ سال مطالعه کرده ام و معتقدیم که درک خوبی از ویژگی های شخصی داریم که می تواند هر فرد را “کارازماتیک” کند. این “کاریزمای شخصی” همان رهبری کاریزماتیک نیست، اما رهبران کاریزماتیک، اگر نگوییم همه، از بلوک های سازنده اصلی شخصیت جذاب فردی برخوردار هستند.

کاریزمای شخصی یک صورت فلکی از مهارت های پیچیده اجتماعی و احساسی است. آن ها به افراد کارازماتیک اجازه می دهند تا دیگران را در سطح عاطفی عمیق تحت تاثیر قرار دهند و بر دیگران تاثیر بگذارند، تا به طور موثر با آن ها ارتباط برقرار کنند و ارتباطات بین فردی قوی ایجاد کنند.

عناصر کاریزمای شخصی

بیانگری احساسی. افراد کارازماتیک احساسات خود را به طور خود به خود و صادقانه بیان می کنند. این به آن ها اجازه می دهد تا بر حالات و احساسات دیگران تاثیر بگذارند.

حتما بخوانید

همه ما کسانی را می شناسیم که به نظر می رسد وقتی وارد اتاق می شوند، “اتاق را روشن می کنند”. آن ها معمولا عواطف مثبت خود را بیان می کنند، اما می توانند هنگامی که عصبانی یا تحریک می شوند، ما را هم تحریک کنند.

حساسیت عاطفی در تعریف کاریزما

این مورد، توانایی خواندن احساسات دیگران است و به فرد کاریزماتیک اجازه می دهد تا با واکنش به احساسات خود ارتباط عاطفی برقرار کند.

کنترل عاطفی

افراد کارازماتیک توانایی کنترل و تنظیم نمایش های عاطفی خود را دارند. آن ها “از کوره در نمی روند” (مگر آن که عمدا بخواهند برای موضوعی جو سازی کنند). آن ها بازیگران عاطفی خوبی هستند که می توانند وقتی نیاز دارند جذابیت خود را تغییر دهند.

بیانگری اجتماعی

این مورد در کاریزما مهارت ارتباط کلامی و توانایی درگیر کردن دیگران در تعامل اجتماعی است. افراد کارازماتیک ماهر هستند و در سرگرم کردن دیگران و خوش صحبت بودن مهارت دارند.

آن ها قطعا با بیانگری احساسی خود ما را تحت تاثیر قرار می دهند، اما قدرت در بیان آن ها هم وجود دارد. تقریبا تمام رهبران کارازماتیک، سخنگویان ماهری هستند.

حساسیت اجتماعی

این مورد، مهارت در خواندن و تفسیر شرایط اجتماعی است، توانایی گوش دادن به دیگران و “هماهنگ شدن” با آن ها. این به افراد کارازماتیک کمک می کند تا مردم دار و مودب و نسبت به محیط اطرافشان حساس باشند.

کنترل اجتماعی

این مورد یک مهارت اجتماعی پیچیده است که برای رهبران کارازماتیک اهمیت دارد. این را می توان به شیوه ای دید که رهبران کارازماتیک (“کارازماتیک های” روزانه) خود را با وقار و متانت نشان می دهند.

این به آن ها این امکان را می دهد تا با تمام انواع مردم تناسب و ارتباطات احساسی و اجتماعی داشته باشند و این خصوصیت افراد کارازماتیک را از ما که دارای جذابیت شخصی کم تری هستیم، متمایز می کند.

در حالی که این ها ۶ “بلوک سازنده” از کاریزمای شخصی هستند و داشتن هر یک از آن ها به طور کلی بهتر است، این مسئله هم بسیار حائز اهمیت است که افراد در میان مهارت های مختلف تعادل داشته باشند.

به عنوان مثال، بیان عاطفی بیش از حد، بدون توانایی کنترل و “غلبه بر آن” می تواند از کاریزما و جذبه شخصی بکاهد.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *