خانه / روانشناسی / هدف علم روانشناسی چیست؟
اهداف علم روانشناسی
اهداف علم روانشناسی

هدف علم روانشناسی چیست؟

علم روانشناسی بررسی علمی ذهن و رفتار هاست. با این که ممکن است شما درک کنید که روانشناسی چیست اما بسیاری از مردم دقیقا نمی دانند که هدف علم روانشناسی چیست و این علم چه کاری انجام می دهد. روانشناسی چه هدفی را دنبال می کند؟ و این اهداف چه چیز هایی هستند؟

بررسی هدف علم روانشناسی

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

بیایید نگاه دقیق تری به هدف علم روانشناسی آنچه که روانشناسان به دنبال آن هستند و چگونگی استفاده از روانشناسی برای حل مسائل بیاندازیم.

برای توصیف

یک هدف علم روانشناسی توصیف رفتارهاست. ما از طریق توصیف رفتار های انسان و دیگر حیوانات می توانیم به درک بهتری از آن ها رسیده و ببینیم چه رفتار های نرمال و غیر نرمال هستند.

محققان روانشناسی از متد های بسیاری برای توصیف رفتار ها استفاده کرده اند- از جمله این متد ها می توان به مشاهده، بررسی های موردی، بررسی های همبستگی، نظرسنجی ها و گزارشات خود افراد اشاره کرد.

از اهداف روانشناسی توضیح دادن است

همانطور که می توانید تصور کنید، روانشناسان در کنار توصیف، به توضیح این رفتار ها نیز علاقه دارند. چرا برخی افراد چنین رفتاری انجام می دهند؟ چه فاکتور هایی در توسعه، پیشرفت، شخصیت، رفتار های اجتماعی و مسائل و سلامت ذهنی افراد تاثیر می گذارند؟

در طول تاریخ روانشناسی، فرضیه های بسیاری برای توضیح جنبه های مختلف رفتار های انسان مطرح شده است.

حتما بخوانید

مثال های ساده ای برای این دیدگاه ها، نظریه ی کلاسیک شرطی و همبستگی می باشد. برخی نظریه ها بر روی جنبه های کوچکی از رفتار های انسان تمرکز دارند( که به آن ها مینی نظریه می گویند)، درحالی که نظریه های دیگری نیز وجود دارند که برای توضیح همه ی جنبه های رفتاری انسان طراحی شده اند (که به آن ها نظریات بزرگ می گویند).

برای پیش بینی

جای تعجب نیست که دیگر هدف علم روانشناسی پیش بینی افکار و اعمال ما باشد. وقتی که ما در مورد اتفاقات و چرایی آن ها چیز های زیادی بدانیم ، می توانیم از این اطلاعات برای پیش بینی، زمان، علت و چگونگی تکرار وقایع در آینده استفاده کنیم.

خوشبختانه، پیش بینی رفتار ها یکی از بهترین روش ها برای دانستن دیگر علل احتمالی رفتار ها می باشد. پیش بینی همچنین می تواند به روانشناسان این امکان را دهد تا بدون دانستن مکانیزم های دیگر آن اتفاق، در صورت نیاز رفتار انسان ها را حدس بزنند.

برای مثال، اگر روانشناسان متوجه شوند که منشا یک تست روانشناسی استعدادیابی برای دانش آموزان دبیرستانی قابل استفاده است، این اطلاعلات می تواند برای ارزیابی این که چگونه برخی دانش اموزان یک درس را پاس نمی کنند، مورد استفاده قرار بگیرد.

تغییر یکی از اهداف علم روانشناسی است

اخرین و شاید مهم ترین هدف علم روانشناسی تغییر، تاثیر و کنترل رفتار ها و در نهایت بهبود زندگی ها می باشد.

در مثالی که قبلا زدیم، محققان می توانستند چیزهایی که در مورد رابطه ی بین منابع  آزمون استعداد می دانستند را ارزیابی کرده و از آن اطلاعات برای بهبود برنامه های طراحی شده برای کمک به دانش آموزان و ماندن در آن مدرسه استفاده کنند.

از درمان بیماری های ذهنی تا بهبود سلامت انسان، تغییرات رفتار انسان می تواند هدف و تمرکز اصلی روانشناسی محسوب شود.

مرور

بنابراین همانطور که متوجه شدید، ۴ هدف علم روانشناسی ، توصیف ، توضیح، پیش بینی و تغییر رفتار ها می باشند. این اهداف به طرق مختلفی شبیه به چیز هایی هستند که شما هر روز با آن ها سر و کار دارید.

مثلا وقتی با کودکان سر و کار دارید، ممکن است از خودتان بپرسید

  1. او دارد چه کار می کند؟ (توصیف)
  2. چرا او این کار را انجام می دهد؟ (توضیح)
  3. اگر من به این رفتار این گونه واکنش نشان دهم چه اتفاقی خواهد افتاد؟ (پیش بینی)
  4. و چگونه می توانم او را ازانجام این کار باز دارم؟ (تغییر).

روانشناسان و دیگر دانشمندان علوم اجتماعی، انواع این سوالات را از خود می پرسند. یک تفاوت بسیار بزرگ این است که روانشناسان از متد عملی برای تست دقیق و منظم درک رفتار های انسان ها و حیوانات استفاده می کنند.

منبع

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *