خانه / روانشناسی / بیماری / اختلالات کنترل تکانه / جنون آتش افروزی ( Pyromania)
جنون آتش افروزی

جنون آتش افروزی ( Pyromania)

افرادی که مبتلا به جنون آتش افروزی هستند علاقه شدیدی در بر پا کردن مکرر حریق عمدی دارند و احساس رضایت پس از انجام عمل آتش افروزی می‌کنند. این افراد علاقه‌ مندی، شیفتگی و کنجکاوی زیادی نسبت به وسایل آتش نشانی دارند.

بررسی اختلال جنون آتش افروزی

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

این افراد احساس تنش و یا تحریک عاطفی قبل از عمل آتش افروزی را دارند و احساس لذت، رضایت یا رهایی به هنگام آتش‌ افروزی یا موقع مشاهده یا شرکت در پیامدهای آن دارند.

علائم و نشانه های اختلال جنون آتش افروزی

خصوصیت بارز این افراد این است که ایجاد حریق برای نتایج مادی، ابراز ایدئولوژی اجتماعی، اقتصادی، پنهان ساختن فعالیت جنایی، ابراز خشم و نفرت، بهبود بخشی وضع زندگی، واکنش در مقابل توهمات و هذیان‌ ها نبوده و ناشی از اختلال قضاوت نیست.

شیوع آتش‌ افروزی بیمارگون در کل جمعیت معلوم نیست. شیوع آتش افروزی در طول عمر که فقط یک مولفه از آتش افروزی بیمارگون است و به خودی خود برای تشخیص کافی نیست، ۱۳/۱ درصد در نمونه جامعه گزارش شده، ولی رایج‌ ترین اختلالات همزمان، اختلال شخصیت ضد اجتماعی، اختلال مصرف مواد و قمار بازی بیمارگون بودند.

در مقابل، به نظر می‌رسد که آتش‌ افروزی بیمارگون به عنوان تشخیص اصلی، بسیار نادر باشد. در بین نمونه افرادی که به نظام جنایی می‌رسند و آتش‌ افروزی مکرر دارند، فقط ۳/۳ درصد نشانه‌ هایی دارند که ملاک‌ های کامل را برای آتش‌ افروزی بیمارگون برآورده می‌کند.

راه درمان جنون آتش افروزی

روان درمانی بینش گرا و رفتار درمانی بهترین روش برای این افراد است اما به دلیل خطر تکرار آتش افروزی و در نتیجه خطر برای دیگران نیاز به مراقبت دقیق وجود دارد. ممکن است مؤسسات شبانه‌ روزی، بیمارستان‌ های شبانه و یا سایر مؤسسات منظم ضرورت داشته باشد.

جنون آتش افروزی ( Pyromania)
امتیازدهی به مطلب
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره فاطمه صبوری پور

سی ساله ليسانس روانشناسی عمومی فوق ليسانس روان شناسی تربيتی دانشجوی دكتری روانشناسی تربیتی

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

نگاه های مرد عاشق

نگاه های مرد عاشق چگونه است؟

هر کسی نگاه مخصوص به خود را دارد، نگاه های مرد عاشق هم با یک مرد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *