با شیطنت کودکان چه کنیم؟ علت شیطنت کودکان چیست؟

چگونه شیطنت کودکان را کنترل کنیم؟ چه راهکارهایی برای مدیریت بچه های شیطون پیشنهاد می کنید؟ با شیطنت کودکان چه کنیم؟ این سوالاتی هستند که در سایت ویکی روان از ما پرسیده می شود. معمولا بخش زیادی از جلسات مشاوره کودک آنلاین در ویکی روان هم مربوط به پرسش والدین درباره بچه های شیطون آنهاست. حتما این مقاله را تا انتها دنبال کنید تا متوجه شوید چگونه شیطنت کودکان را مدیریت کنیم؟

با شیطنت کودکان چه کنیم؟ (۱۰ تکنیک کاربردی)

مشاور-روانشناس-کودک

با سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

اگر فرزند «شیطانی» داشته باشید، سطح تحمل شما به عنوان والدین مورد آزمایش قرار می‌ گیرد.

اگر به خاطر برآورده نکردن خواسته ‌های کودکتان، دور شما بدود و فریاد بزند یا گریه کند، احتمال دارد خونسردی خود را از دست داده و اوقات تلخی کنید.

همچنین ممکن است تعجب کنید که چه کار اشتباهی کردید که منجر به چنین رفتاری در کودک شما شده است. اما جای نگرانی نیست. اگر بدانید که این رفتار شیطنت ‌آمیز از کجا ناشی می ‌شود، دیگر خود را سرزنش نمی‌کنید.

می‌ توانید با روش سازنده ‌تر و دلسوزانه ‌ای به مسئله بچه های شیطون بپردازید. با مطالعه این مطلب ویکی روان متوجه خواهید شد که چگونه می ‌توانید با کودک سرکش و شیطان خود رفتار کنید و به شما می گوییم برای برای شیطنت کودکان چه باید کرد؟

علل شایع رفتار شیطنت ‌آمیز کودک چیست؟

در زیر چند علت شیطنت کودکان ذکر شده است:

۱- مغز در حال رشد است

ما اغلب فراموش می‌ کنیم که مغز کودکان هنوز در حال رشد است.

پس از تلاش دقیق و مداوم والدین، مهارت‌ هایی مانند خودکنترلی در کودکان ایجاد می ‌شوند.

بنابراین اگر فرزند شما به هشدار شما گوش نمی ‌دهد و یا خشمگین می ‌شود یا از شما سرپیچی می‌کند، ممکن است به این دلیل باشد که هنوز ناحیه ‌ای از مغز که با خودکنترلی درگیر است، کاملا رشد نکرده باشد.

خب می پرسید در این حالت با با شیطنت کودکان چه کنیم؟ البته که صبر و تلاش مداوم شما نیز لازم است.

۲- اثرات جسمی

علت شیطنت کودکان می تواند زیاد باشد:

  • گرسنگی
  • تشنگی
  • کمبود خواب
  • یا بیماری

می‌تواند از بسیاری جهات حتی بزرگسالان را تحت تأثیر قرار دهد و آنها را تحریک ‌پذیر کند و برای بچه ‌ها این اثرات دو برابر است.

بنابراین اگر آنها خسته یا گرسنه هستند یا شیرینی زیادی خورده باشند، تمایل به فعالیت بیشتری دارند. چگونه شیطنت کودکان را مدیریت کنیم؟ حتما تغذیه کودکان را بررسی کنید، اجازه ندهید مواد قندی زیادی مصرف کند.

به طور کلی رفتار به بچه ها بسیار حساس است، چون آنها بسیار بسیار آسیب پذیر هستند و رفتار اشتباه والدین تاثیر مخربی بر آنها می گذارد.

پیشنهاد می کنیم حتما با یک مشاور روانشناس کودک آنلاین یا حضوری در تماس باشید تا بر اساس اصول علم روانشناسی، شما را در نحوه برخورد با فرزندتان راهنمایی کند.

به خصوص در مدیریت بچه های شیطون، مشاور کودک می تواند به خوبی والدین را راهنمایی کند.

۳- خیلی زیاد، خیلی سریع

مهم است که بدن و ذهن کودک خود را فعال نگه دارید، اما این باید با آسایش مناسب نیز متعادل شود.

گاهی اوقات وقتی کودک شما به دلیل تحریک بیش از حد احساس استرس می ‌کند (که ممکن است به دلیل معاشرت یا فعالیت بدنی باشد)، رفتار او ممکن است تغییر کند.

ممکن است کج‌ خلقی کند یا بیش از اندازه فعال باشد. زمانی که کودکان تعادل خوبی بین فعالیت و استراحت دارد، این رفتار کمتر می‌ شود.

با این تکنیک به راحتی می توانید مدیریت بچه های شیطون را انجام دهید و خسته هم نشوید!

۴- نیاز به استقلال در بچه ها

شما به عنوان والدین، ممکن است بخواهید کودکتان مستقل باشد، اما زمانی که فرزندتان تلاش می ‌کند کارها را به تنهایی انجام دهد، ممکن است عصبانی شوید.

بنابراین وقتی کودک نوپای شما در انتخاب لباس شخصی خود لجبازی می کند و در نهایت با پوشیدن لباس عجیب و غریب به مدرسه می ‌رود، سعی کنید صبور باشید

آگاه باشید که تصمیم او هر چقدر احمقانه یا غلط به نظر برسد، در حال یادگیری استقلال است و این ربطی به علت شیطنت کودکان ندارد!

۵- احساسات طاقت‌ فرسا

احساسات قدرتمند مانند ترس، ناراحتی، یا سرخوردگی می‌ توانند بر روی کودکان تاثیر بگذارند چون به آن‌ ها عادت ندارند و مکانیسم‌ هایی برای مقابله با چنین احساساتی در سنین پایین ایجاد نمی ‌شود.

بنابراین هنگامی که کودکان بیش از حد تحت فشار قرار می‌ گیرند، ممکن است مزاحمت ایجاد کنند، فریاد بزنند، گریه کنند و کودکان با این روشها احساسات خود را بیان می ‌کنند.

اگر کودکتان خود را به زمین می ‌کشد یا فریاد می‌ زند یا گریه می‌ کند، باید در این مدت از او حمایت کنید و به او بیاموزید که چگونه با احساساتش کنار بیاید

بسیاری از والدین در جلسات مشاوره کودک می پرسند با با شیطنت کودکان چه کنیم؟ در چنین شرایطی سر فرزند خود فریاد نزنید، با لحنی ملایم و یکنواخت صحبت کنید.

۶- بچه ها نیاز دارند تا انرژی بسوزانند

این یکی از مهم ترین راه های مدیریت بچه های شیطون است.

یادتان باشد، کودکان اغلب انرژی زیادی دارند که باید بسوزانند

آن ‌ها به طور مداوم به فعالیت فیزیکی مثل دوچرخه‌ سواری، دویدن یا بازی در فضای بیرون نیاز دارند. بنابراین اگر کودک شما در مواقعی که قرار است بخوابد یا چرت بزند فعال است، این نشانه آن است که باید انرژی خود را بسوزاند.

مطابق چیزی که در جلسات مشاوره آنلاین تربیت کودک ویکی روان گفته می شود، باید مسئولیت فرزند خود را به عهده بگیرید و یکی از این وظایف وقت گذاشتن برای فرزندتان است.

۷- ناسازگاری بچه ها

بیش فعالی در کودکان

هر خانواده قوانین خاصی برای بچه ها دارد که انتظار می ‌رود به آنها پایبند باشند.

اگر کودک شما هیچ قانونی برای پیروی کردن ندارد و یا اگر با قوانینی که برای کودک خود تعیین کرده ‌اید، مدارا کنید، ممکن است کودک شما ناامید شده و عمل ناشایست انجام دهد

بنابراین در مدیریت بچه های شیطون و هنگام تنظیم قوانین و انتظارات از کودک خود ثابت قدم باشید. او وقتی بداند که از او چه انتظاری دارید، بهتر پاسخ داده و رفتار می‌کند.

بسیاری از والدین در سایت ویکی روان می پرسند چگونه شیطنت کودکان را مدیریت کنیم در حالی که هیچ قانون مشخصی برای بچه ها در خانواده در نظر نگرفته اند!

پیشنهاد می کنیم مطلب تعریف روانشناسی کودک چیست را حتما در ویکی روان مطالعه کنید.

۸- خلق و خوی شما

انسانها بطور کلی تحت تأثیر خلق و خوی افراد پیرامون خود قرار می گیرند. بنابراین، اگر رفتاری منفی و خشنی نسبت به کودکتان نشان دهید، ممکن است رفتار مشابهی را نشان دهد.

اگر شما در اطراف آن ‌ها آرام و صبور باشید، او هم همین احساس را به نمایش خواهد گذاشت.

در واقع طبق یافته ها در مشاوره کودک و نوجوان، یک علت شیطنت کودکان این است که والدین خود رفتار صحیح و قابل استنادی ندارند و کودکان هم از آنها الگو برداری می کنند.

۹- عشق به بازی در بچه ها دیگر دلیل شیطنت کودکان است

اگر کودک شما قبل از بیرون رفتن کفش ‌ها یا کلیدهای ماشین را پنهان می ‌کند، به این دلیل است که او عاشق بازی کردن، به خصوص با والدین است.

این نشانه ‌ای از رفتار جلب ‌توجه است و شما باید درک کنید که کودک می‌خواهد زمانی را با او سپری کنید.

می پرسید برای شیطنت کودکان چه باید کرد؟ رفتار کودکان را تحلیل کنید و در مقابل او صبور باشید.

۱۰- خصوصیات مختلف بچه ها

هر کس صفات، نقاط قوت و ضعف متفاوتی دارد. برخی افراد با انگیزه و متمرکز هستند در حالی که دیگران دلسوزند.

در مورد بچه ‌ها هم همین طور است و ممکن است بر رفتار آنها تأثیر بگذارد. شناختن نقاط قوت آنها هنگام برخورد با رفتارهای شیطنت ‌آمیز مهم است، البته پیشنهاد می کنیم از مشاور روانشناس متخصص در زمینه کودکان کمک بگیرید تا دچار اشتباه و سوبرداشت نشوید.

چگونه با یک کودک سرکش رفتار کنیم؟

کودکان اوتیسم

خب در بالا به مهم ترین دلایل شیطنت کودکان پرداختیم، اما به سوال اصلی برمی گردیم: چگونه شیطنت کودکان را کنترل کنیم؟

چند راهنمای ساده برای کمک به والدین که بدانند با شیطنت کودکان چه کنیم و چطور آنها را راهنمایی کنیم.

۱٫ رفع محدودیت ها

هر آنچه فرزندتان می ‌گوید را قبول نکنید. محدودیت‌ هایی را تعیین کنید و مسئولیت تصمیم‌ گیری درباره نیازهایش را کاملا بر عهده او نگذارید.

اگر کج‌ خلقی کرد با او ملایم باشید، سپس به او بگویید که با چنین رفتاری به خواسته ‌اش نخواهد رسید.

۲. ثابت ‌قدم باشید

در رفتار با بچه های شیطون باید ثابت قدم باشید، این یک اصل در مشاوره کودکان است.

هر روز با کودکان خود متفاوت رفتار نکنید. اگر روزی با فرزند خود محکم باشید و روز دیگر ملایم باشید، او شما را جدی نمی گیرد

برای مثال، اگر یک روز به او اجازه ندهید که برای مدت طولانی تلویزیون تماشا کند و روز بعد به او اجازه دهید که تمام آنچه که می‌ خواهد را تماشا کند، تنها به این دلیل که سرتان شلوغ است و می‌ خواهید او ساکت بماند، یک پیام ترکیبی به کودک ارسال خواهید کرد.

بنابراین در تنظیم و پیروی از قوانین ثابت قدم باشید.

حتما مطالعه کنید: نحوه برخورد با کودکی که فیلم مبتذل دیده چیست؟

۳- به کودک خود استقلال دهید

هر کاری که فرزندتان باید انجام دهد را دیکته نکنید! در رابطه با انتخاب لباس یا تصمیم‌ گیری در مورد نحوه نوشیدن شیر، استقلال کمی به او بدهید.

این تکنیک برای مدیریت بچه های شیطون بسیار کاربردی است اما والدین کمی آن را جدی می گیرند.

۴- زمان تماشای تلوزیون را محدود کنید

استرس کودکان چیست؟

می دانیم با شیطنت کودکان چه کنیم؟ یادتان باشد که تماشای کارتون‌ ها بدون هیچ گونه محدودیت موجب افزایش آشفتگی در کودکان می ‌شود و آن‌ ها را بیش از حد هیجان ‌زده و مستعد رفتارهای آزاردهنده می‌ کند.

بنابراین مشخص کنید که کودک شما چقدر می ‌تواند تلویزیون تماشا کند و یا بازی کامپیوتری انجام دهد.

۵- پیامدها را تعریف کنید

در مدیریت بچه های شیطون، به کودک خود اجازه دهید از عواقب رفتار شیطنت ‌آمیز خود آگاه شود.

او باید بداند که اگر بی ‌دلیل کج‌ خلقی و پرخاش کند به دردسر می‌ افتد

به او بگویید که این نوع رفتار غیر قابل ‌قبول است و باید اصلاح شود چون شما به عنوان خانواده آن را نمی پذیرید.

۶- در مقابل اوقات ‌تلخی او، محکم بایستید

اگر کودک مدام گریه ‌کند، ممکن است وسوسه شوید که در برابر خواسته ‌های او تسلیم شوید.

خواسته‌ های او را هر بار که گریه می‌ کند یا برافروخته می‌ شود، برآورده نکنید، زیرا با این کار در طولانی ‌مدت فقط او را لوس می ‌کنید

او تصور می ‌کند با گریه یا فریاد می ‌تواند به هر چیزی دست یابد، بنابراین بیاموزید که گریه ‌های او را نادیده بگیرید. خودش گریه ‌اش را قطع خواهد کرد.

این تکنیک طلایی را والدینی باید بیاموزند که مدام می پرسند چگونه شیطنت کودکان را مدیریت کنیم اما سر تسلیم در مقابل بچه ها فرود می آوردند!

۷- توجه کنید

دستیابی به سلامت ذهنی کودکان

گاهی اوقات کودکان رفتار شیطنت ‌آمیزی از خود نشان می‌ دهند زیرا می‌ خواهند مورد توجه والدین خود قرار بگیرند.

یاد بگیرید که به آرامی به کودک خود گوش دهید، از او بپرسید چرا این کار را انجام می ‌دهد و چه کاری می‌ توانید انجام دهید تا آن را متوقف کند

کودکتان به رفتار ملاحظه ‌کارانه شما به خوبی پاسخ خواهد داد.

۸- لطفا سر کودک خود داد نزنید

حوصله به خرج دهید و سر کودکتان فریاد نزنید! این یک رفتار بسیار مخرب است و در شخصیت او تاثیر منفی می گذارد.

ممکن است به دلیل پرخاشگری شما موقتا رفتار شیطنت‌ آمیز خود را متوقف کند اما او می تواند در آینده از شما تقلید کند.

۹- خشمتان (دق و دلی) را بر سر کودکتان خالی نکنید

یک روانشناس کودک خبره همیشه می گوید:

زمانی که حال بدی دارید و کودک شما به درستی رفتار نمی ‌کند، احساسات منفی خود را به او منتقل نکنید

زمانی که کودکتان مقصر نیست و سر او فریاد بزنید، او از دست شما عصبانی می ‌شود و ممکن است بدرفتاری کند. آرام باشید و وضعیت را با صبر و حوصله کنترل کنید.

کودکان تاثیر پذیر هستند، رفتار آرام شما مورد توجه کودکتان قرار خواهد گرفت و او با مشاهده شما یاد می‌ گیرد که در لحظات عصبانیت آرام بماند.

۱۰- یک برنامه روتین تنظیم کنید

روانشناسی کودک

وقتی مدرسه کودکتان تعطیل است، برای او یک برنامه زمان‌ بندی شده و مشخص تعیین کنید.

این کار قوانینی برای زندگی او به وجود خواهد آورد و کودک شما احساس می ‌کند که مجبور نیست رفتار بدی داشته باشد چون او یک روش منظم و محکم برای پیروی دارد.

روال خواب و غذا خوردن را نیز تنظیم کنید تا تکلیف زندگی خود را بداند. خیلی نواقع علت شیطنت کودکان این است که نمی داند چه چیزی در انتظار اوست و والدین آنها را به حال خود رها کرده اند!

چگونه شیطنت کودکان را مدیریت کنیم؟ پیشنهاد ما چیست؟

ارتباط با کودکان

رفتار شما آینه‌ ای برای رفتار فرزندتان خواهد بود، بنابراین مطمئن شوید که رفتار شما برای پیروی ایده ‌آل است.

زیاد نسبت به او سختگیری نکنید زیرا این کار باعث شیطنت و عصبی ‌شدن او می‌ شود و احساسات و انتظارات شما را درک نخواهد کرد

رفتار صریح و شفاف با کودکتان باعث می‌ شود که او مرتبا رفتار شیطنت‌ آمیزی نداشته باشد. کودک خود را گرامی بدارید، او را دوست داشته و به او احترام بگذارید مطمئنا او نیز مهربانانه پاسخ خواهد داد.

دوست گرامی، از هر جای دنیا که هستید می توانید در بخش مشاوره آنلاین سایت ویکی روان با مشاور روانشناس مورد نظرتان، به صورت صوتی و یا تصویری با استفاده از کامپیوتر و گوشی همراه صحبت نمائید.

برای مشاهده لیست روانشناس ها به لینک زیر مراجعه نمائید:

https://www.wikiravan.com/consultation/

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

چرا افسرده می شویم

چرا افسرده می شویم؟ (تحلیل اختصاصی)

چرا افسرده می شویم؟ شاید دلایل زیادی برای افسرده شدن یک فرد به ذهنتان خطور …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *