روابط زناشویی

روش‌های رفتار صحیح با شریک زندگی کدامند؟

تحقیقات در رابطه با زوج‌های خوشبخت  و شیوه رفتار صحیح با شریک زندگی نشان می‌دهد که توانایی نشان دادن خود واقعی، باعث ایجاد یک رابطه خوب می‌شود زیرا نزدیک بودن احساسات بین دو شریک زندگی را نشان می‌دهد. با این وجود ممکن است مرزهایی وجود داشته باشد که دقیقا چقدر شما باید قوانین کنوانسیون اجتماعی را کنار بگذارید.

رفتار صحیح با شریک زندگی چطور باید باشد؟

به عنوان مثال، اگر شما به دلیل اتفاقی که در محل کار اتفاق افتاده است حال‌تان خوب نباشد، آیا ایده خوبی است که از ناراحتی و دق و دلی خود را در ارتباط با همسرتان خالی کنید؟ کارنز (۲۰۱۷)، نقش تحریک کار بر رضایت زوج‌های متاهل را بررسی کرده است.

کارنز براساس یافته‌هایش پیشنهاداتی برای حفظ تعادل در زندگی  زوجین ارائه داده است.

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
آناهیتا افخمی آناهیتا افخمی
مشاور روانشناس
از 50,000 هزار تومان
مشاهده
علی اشرف نورمحمدی علی اشرف نورمحمدی
دکتری روانشناسی
از 62,500 هزار تومان
مشاهده
سمیه بهاروند سمیه بهاروند
مشاور روانشناس
از 115,000 هزار تومان
مشاهده
فرشته همدانی فرشته همدانی
مشاور روانشناس
از 50,000 هزار تومان
مشاهده
مهناز شاه مرادی مهناز شاه مرادی
دکترای روانشناسی
از 75,000 هزار تومان
مشاهده
اسما مشمول اسما مشمول
دکتری روانشناسی
از 50,000 هزار تومان
مشاهده
بابک ساسانی بابک ساسانی
دکتری روانشناسی
از 62,000 هزار تومان
مشاهده

تلاش برای درک نیازهای زندگی مشترک

کارنز آموزش مهارت‌های سیاستی در زندگی را پیشنهاد داده است. به عقیده او کسب این مهارت به مردان کمک می‌کند تا بتوانند روحیه سازشگری خود را بالا ببرند، برای مثال می‌توانند با همکاران خود سازش بیشتری داشته باشند تا حداقل میزان منازعه را در زندگی زناشویی خود تجربه کنند.

مطالعه یک صفحه از کتاب‌های مهارت‌های سیاسی به این معنی است که شما با رابطه خود با شریک زندگی خود به عنوان وقت و انرژی خود را نگاه می‌کنید.

به مرزهای شریک زندگی خود احترام بگذارید

بر مبنای اصول رفتار صحیح با شریک زندگی هرگز با یک آشنا برای درد و دل کردن در مورد مسائل شخصی صحبت نکنید. شریک زندگی شما ممکن است مایل به حفظ حریم خصوصی خود در برابر آشنایان باشد.

با احترام رفتار کنید

 با همسر خود با احترام صحبت و برخورد کنید. هیچ دلیلی وجود ندارد که با شریک زندگی خود بی‌ادب و یا ناراحت باشید.

شریک زندگی
رفتار صحیح با شریک زندگی

در استفاده از کلمات مورد نظرتان مراقب باشید

 این شاخص مهارت سیاسی شامل آستانه اجتماعی یا دانستن چیزهای مناسب برای گفتن به دیگران است. شما مجبور نیستید خود را کاملا به عنوان شدید در نزدیک‌ترین روابط خود ویرایش کنید، اما هنوز هم مهم است که گفتار خود را به نحوی که صدمه و یا بی‌احترامی ‌نیست، بیان کنید.

به یاد داشته باشید که رابطه یک خیابان دو طرفه است

شما می‌خواهید و انتظار دارید که شریک زندگی شما با مهربانی و احترام رفتار کند. شما باید خود نیز با همسرتان رفتاری با مهربانی و احترام داشته باشید.

مطابق اصول رفتار صحیح با شریک زندگی باید حساسیت‌های همسرتان را درک کنید و در نظر داشته باشید که تا چه اندازه می‌تواند تحت تاثیر قرار بگیرد.

درجه حساسیت همسرتان نسبت به فشارهای زندگی، شرایط استرس‌ زا و تنش‌ها را در نظر داشته باشید و حتی حساسیت او نسبت به برخی شوخی‌ها، معاشرت با برخی از افراد را در نظر بگیرید و انتظار عکس‌ العمل مشابه خودتان را از او نداشته باشید.

نگاهی به آینه

از ظاهر همسر خود تعریف کنید. به یاد داشته باشید با گذر زمان بدن دستخوش تغییراتی می‌گردد. حتی خود شما هم تغییراتی کرده‌اید.

همسرتان را تایید کنید

 آیا شما در کارهایی که همسرتان انجام می‌دهد، تردید دارید یا احساس می‌کنید که همسرتان گاهی اوقات اشتباه می‌کند یا برای لباس‌های زیادی هزینه می‌کند؟

اگر سعی کنید او را درک کنید و کارهایش را تایید کنید این کار باعث می‌شود که شریک زندگی خود احساس پذیرفتن از جانب شما را کند.

قبل از این‌ که چیزی بگویید از خود بپرسید، خود را متوقف کنید

به یاد داشته باشید هنگامی‌ که بعضی از کلمات گفته می‌شود، نمی‌توان آنها را نادیده گرفت و ممکن است تاثیر زیادی را روی همسرتان بگذارد. اگر میخواهید در رفتار صحیح با شریک زندگی متبحر شوید باید حواستان به حرفهایتان باشد.

تصویر فاطمه صبوری پور

فاطمه صبوری پور

سی ساله ليسانس روانشناسی عمومی فوق ليسانس روان شناسی تربيتی دانشجوی دكتری روانشناسی تربیتی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا