با برخورد متعصبانه در تربیت فرزند خداحافظی کنیم

با برخورد متعصبانه در تربیت فرزند خداحافظی کنیم

از دیدگاه علم روانشناسی زمانیکه انسان نمی تواند با علم و حقیقت مسئله ای را به دیگران تفهیم کند، ناچاراًً به تعصب روی می آورد این موضوع در مورد برخورد متعصبانه در تربیت فرزند نیز صدق میکند.

برخورد متعصبانه در تربیت فرزند

انسان های متعصب هیچگاه دلیل موجهی برای عقاید خود ندارند و ناچار هستند با تکرار جاهلانه یک سری مفاهیم خودشان را راضی کنند.

تعصّب هیچگاه جایگزین مناسبی برای تعقل نیستد و اگر در محیط حساس خانواده ذره ای از آن را نمایان کردیم، قدم بلندی در راه تخریب و آشفتگی افکار فرزندانمان برداشته ایم.

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

امیرالمؤمنین (ع) می فرمایند: (انسان نادان را جز در حالت افراط و تفریط نمی بینی) این نشانگر آنست که تعصب و افراط کردن، پاسخی ناخودآگاه نسبت به جهل درونی انسان و پوشش حماقت فکری اوست.

بنابراین برای برقراری اعتدال روحی و رفتاری در فرزندانمان، همواره باید میانه رو و معتدل باشیم و از برخورد متعصبانه در تربیت فرزند پرهیز کنیم.

این تعادل تنها با تعقل و تفکر آزاد و بدون تعصب در انسان شکل می گیرد و هرگاه اعتقادی را بدون بررسی و تحلیل پذیرفتیم، به طور یقین دچار تعصب شده ایم.

همچنین به یاد داشته باشیم کنجکاوی یکی از صفات انسان است که در زمان کودکی معمولا بیشتر جلوه پیدا می کند. زمانیکه فرزندان ما علت مسائل و مفاهیم را از ما می خواهند، عدم آگاهی ما ممکن است ما را به تعصب و گمراهی بکشاند.

ممکن است بعضی از والدین برای خودشان بخواهند قوانین غلطی را در زمینه تربیتی وضع کنند و بگویند این پدر و مادر هستند که حرف آخر را می زنند؛ اما به یاد داشته باشیم که در مبحث آموزش دین، طرف اصلی ما خداوند متعال است.

بنابراین هیچگاه حق نداریم برخورد متعصبانه در تربیت فرزند داشته باشیم

اگر چه ممکن است فرزندان ما در ابتدا سلطه پذیر باشند و عقایدی که ما به آنها تحمیل می کنیم را بپذیرند، اما پس از رسیدن به استقلال فکری و مالی به مخالفت شدید می پردازند. به یاد بسپاریم که تعصب همیشه نشانه جهل و فقر فرهنگی و اعتقادی است.

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

شب ادراری در کودکان

شب ادراری در کودکان چیست؟ (علائم و راه درمان)

شب ادراری در کودکان می تواند تبدیل به کابوس والدین شود چون نمی دانند علت …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *