خانه / روانشناسی فردی / اعتماد به نفس / علائم اعتماد به نفس بالا کدامند؟
علائم اعتماد به نفس بالا کدامند؟

علائم اعتماد به نفس بالا کدامند؟

میدانید که اعتماد به نفس چیست و چه تاثیر شگرفی بر میزان موفقیت و دستاوردهای ما در زندگی دارد. افراد تلاش بسیار زیادی برای افزایش سطح اعتماد به نفس خود میکنند تا بتوانند در زمره کسانی قرار بگیرند که دارای عزت نفس بالایی هستند. اما نشانه ها و علائم اعتماد به نفس بالا چیست؟ از کجا بفهمیم اعتماد به نفس ما در چه وضعیتی قرار دارد؟

آشنایی با علائم اعتماد به نفس بالا

با مطالب روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

از علائم اعتماد به نفس بالا این است که به ندرت دچار شک می شویند

افراد مطمئن و با اعتماد به نفس بالا، انسان های با دل و جراتی هستند و می دانند چه می خواهند و چگونه باید به آن دست پیدا کنند.

اولین نشانه ی فردی که اعتماد به نفس دارد این است که کم تر دچار شک و تردید می شوند

زیرا یک راه و تصمیم مطمئن را انتخاب کرده و دیگر از یک مسیر به مسیر دیگر تغییر جهت نمی دهند و دقیقا می دانند چه می خواهند و چه چیزی را انتخاب می کنند.

هیچ وقت سعی ندارند به جای فرد دیگری باشند

فکر می کنم این مسئله واضح باشد. افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند هیچ گاه سعی نمی کنند رفتار جعلی از خود نشان داده و یا برای بهتر به نظر رسیدن، رفتار و حرکات کس دیگری را تقلید کنند.

زیرا آن ها به قدری به خود اطمینان دارند و می دانند به قدری خوب هستند که نیاز نباشد خود را تغییر دهند.

هر جایی که لازم باشد نظر خود را می گوید

اعتماد به نفس بالا به این معناست که اشتباه های خود را نیز بپذیرید و اگر نظراتتان درست نباشند آن ها را عوض کنید. اما این مسئله نیز اهمیت دارد که هر کجا لازم بود، بر سر عقیده ی خود بمانید و پافشاری کنید.

زیرا خیلی اوقات با این که فکر و ایده ی شما درست است، افراد زیادی با شما مخالفت می کنند و قطعا اشتباه از جانب آنان است. پس باید بر روی عقیده ی خود بمانید و دیگران را متقاعد کنید که فکر شان اشتباه است.

از نشانه های اعتماد به نفس بالا یک مسیر مشخصی را در زندگی دنبال می کنند

این کاملا بدین معنی ست که شما می دانید در زندگی چه می خواهید و دقیقا برنامه ای دارید و می دانید چگونه می خواهید بدان دست پیدا کنید.

اگر شما ندانید دقیقا در زندگی چه می خواهید و نتوانید آن را کنترل کنید، اطمینان داشتن به خود و زندگی تان اندکی دشوار است.

خیلی سریع تحت تاثیر حرف دیگران قراد می گیرند

این بزرگ ترین نشانه ای است که می توانیم بگوییم فردی اعتماد به نفس دارد یا خیر.

تنها کافی ست امتحان کنیم که حرف دیگران بر روی او تاثیر می گذارد یا خیر. اگر کسی نتواند شما را تحت تاثیر قرار دهد بدین معنی ست که شما می دانید چه کسی هستید، چه می خواهید و باید به حرف چه کسانی گوش دهید.

این بدین معنی ست که شما می دانید که تنها فردی که باید به او اهمیت دهید، خودتان هستید. زیرا این زندگی خود شماست، نه کس دیگری.

با خودشان راحت هستید

از دیگر علائم اعتماد به نفس بالا این است که می دانید که به اندازه ی کافی خوب هستید. یعنی شما می دانید می توانید هر کاری که بخواهید را انجام دهید و نیازی به تایید شدن از سوی کس دیگری ندارید و از این که چنین فردی هستید بسیار خوشحال و خرسندید.

نیازی به تایید شدن از جانب کسی ندارند

افراد بسیاری دائم سعی دارند دیگران آن ها را تایید کنند. این بدین معنی ست که آن ها دوست دارند ببینند دیگران از تصمیم آن ها راضی هستند یا خیر.

اگر شما واقعا اعتماد به نفس دارید نیازی نیست که کسی شما را تایید کند زیرا شما خود می دانید که کارتان درست و به جا بوده است

با اقتدار صحبت می کنند

اقتدار و قدرت، با دانش و تجربه بدست می آید. و همانطور که قبلا گفته بودم، دانش و علم، پایه و اساس اعتماد به نفس است. از علائم اعتماد به نفس بالا این است که میدانید چه موگویید و آنچیزی که میگویید چه معنایی دارد.

از پیشرفت دیگران شاد می شوند

از آنجایی که این افراد جایگاه خود در زندگی را به خوبی می شناسند، از درخشش دیگران نمی هراسند. حتی برای دیگران تلاش می کنند تا آن ها نیز خود را بالا بکشند و دیگران را تشویق می کنند.

آن ها عقیده دارند که هر کسی که کارش را درست انجام دهد سزاوار ترقی و پیشرفت است.

انسان های قاطعی هستند

یکی از بزرگ ترین مسائل که باعث به تعویق انداختن و در نتیجه شکست می شود، عدم قطعیت است.

مثلا وقتی از خودتان می پرسید” چه زمانی باید شروع کنم؟” و یا “چه زمانی باید با آن روبرو شوم؟”، شروع کردن آن کار طول می کشد و هیچوقت نمی توانید آن کار را شروع و به اتمام برسانید.

اما از علائم اعتماد به نفس بالا در انسان هایی که اعتماد به نفس بالایی دارند، با قطعیت هرچه تمام تر دست به انتخاب های متعدد می زنند.

انسان هایی دوست داشتنی و فروتن هستند

دوست داشته شدن نیازمند این است که افراد دیگر برای آن چیزی که هستند، شما را دوست داشته باشند اما باید بدانید که ارزش ها همیشه نسبی هستند.

افرادی که اعتماد به نفس دارند، دوست داشتنی هستند و خودشان را بسیار زیاد قبول دارند

از این رو تمایل دارند دیگران را با آغوش باز بپذیرند. اگر با آن ها باشید سعی می کنید همیشه رابطه ی نزدیکی با آن ها برقرار کنید.

هیچگاه از یادگیری دست نمی کشند

بگذارید یک بار دیگر این را بگویم. دانش و دانایی لازمه ی اعتماد به نفس است و عدم یادگیری، باعث شک و عدم اطمینان می شود.

برای تقویت اعتماد به نفس تان -که کار سختی است و باید برای آن تلاش بسیار زیادی کرد- باید علم خود را افزایش دهید. اما دانش و دانایی فواید دیگری نیز برای اعتماد به نفس دارد: باعث می شود بتوانند دیگران، خود و زندگی را بهتر درک کنند. در واقع هر چقدر بیشتر دانش داشته باشید، کم تر دیگران را قضاوت می کنید.

علائم اعتماد به نفس بالا کدامند؟
5 (100%) 1 vote
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

علائم اعتماد به نفس بالا کدامند؟

علائم اعتماد به نفس بالا کدامند؟

میدانید که اعتماد به نفس چیست و چه تاثیر شگرفی بر میزان موفقیت و دستاوردهای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *