خانه / روانشناسی / آشنایی با روانشناسی ورزشی و شاخه های گوناگون آن
رشته روانشناسی ورزشی

آشنایی با روانشناسی ورزشی و شاخه های گوناگون آن

روانشناسی ورزشی شاخه ای از تحقیقات روانی میباشد که تاثیر حالات روحی افراد را بر روی ورزش، کارکرد و فعالیت فرد بررسی میکند. برخی از ورزشکاران مشهور، تمرینات خود را با روانشناسان ورزشی پیش میبرند تا بازدهی آنها در طول ورزش بیشتر شود.

آشنایی با رشته روانشناسی ورزشی

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

روانشناسان ورزشی علاوه بر ورزشکاران حرفه ای، به افراد معمولی نیز در جهت کمک به داشتن زندگی سالم تر کمک خواهند کرد.

روانشناسان ورزشی اغلب به ورزشکاران کمک میکنند تا بر فشار های ناشی از رقابت غلبه کرده و تمرکز و انگیزه لازم را بدست آورند.

علاوه بر این، روانشناسان کارکرد ورزشکاران را افزایش داده و به آنها در جهت بازیابی نیروی خود کمک خواهند کرد.

روانشناسی ورزشی نه تنها برای ورزشکاران حرفه ای، بلکه برای افراد عادی که میخواهند از ورزش کردن لذت ببرند نیز مفید میباشد.

تاریخچه روانشناسی ورزشی

این شاخه روانشناسی، علمی تقریبا نوپا در زمینه روانشناسی میباشد. در سال ۱۹۲۰، کارل دیم، اولین آزمایشگاه روانشناسی ورزشی جهان را در برلین آلمان افتتاح کرده و در سال ۱۹۲۵، دو آزمایشگاه روانشناسی ورزشی دیگر به این آزمایشگاه اضافه شدند.

حتما بخوانید

یکی از این دانشگاه ها توسط پانی در دانشکده فرهنگ ورزشی در شهر لنین گراد و دیگری توسط کولمن گریفیت در دانشگاه ایلینویز افتتاح شد.

گریفیت برای اولین بار در سال ۱۹۲۳، دوره های آموزشی روانشناسی ورزشی را آغاز کرده و بعد ها کتابی در این مورد با نام The Psychology of coaching منتشر کرد.

در سال ۱۹۳۲، آزمایشگاه گریفیت بعلت کمبود بودجه بسته شده و پس از آن، تا قبل از سال ۱۹۶۰، آزمایشات زیادی در این زمینه انجام نگرفت.

فروکیو آنتونلی ، مجمع جهانی روانشناسی ورزشی را در سال ۱۹۶۵ تشکیل داد و این شاخه روانشناسی تا سال ۱۹۷۰، به عنوان یک واحد درسی در دانشگاه های امریکای شمالی انتخاب شد.

روانشناسی ورزشی

اولین مجله در مورد این شاخه، با نام  مجله جهانی روانشناسی ورزشی در سال ۱۹۷۰ منتشر شده و پس از آن، در سال ۱۹۷۹ به مجله روانشناسی ورزشی تغییر نام داد.

در سال ۱۹۸۰، آزمایشات در شاخه روانشناسی ورزشی مورد تمرکز بیشتری قرار گرفته و تحقیقاتی در زمینه تاثیر روحیه فرد در بازده ورزشی و تاثیر ورزش در بهبود عملکرد سیستم عصبی فرد صورت گرفت.

زیرشاخه های اصلی روانشناسی ورزشی

در شاخه روانشناسی ورزشی، زیر شاخه های مختلفی وجود دارد که هر کدام بر روی موضوعی خاص تمرکز میکنند. برخی از روانشناسان ورزشی تنها در یکی از این شاخه ها مطالعه داشته و برخی دیگر، در تمامی این موضوعات تحقیق میکنند.

حتما بخوانید
  • تخیل: شامل تصور کردن در مورد انجام وظیفه ای خاص مانند شرکت در رویدادی ورزشی یا انجام مهارتی خاص میشود.
  • انگیزه: زیرشاخه ای مهم در زمینه روانشناسی ورزشی میباشد که بر هر دو نوع انگیزه بیرونی و انگیزه درونی تمرکز دارد. انگیزه های بیرونی شامل جایزه ها، مدال و شهرت بوده و انگیزه های درونی، شامل انگیزه برای موفقیت در یک رقابت و یا غرور پس از پیروزی میباشند.
  • تمرکز: شامل مهارت های لازم برای کم کردن عوامل حواس پرتی مانند صدای تماشاچیان و تمرکز بر روی وظیفه فردی میشود.

شغل روانشناسی ورزشی

این شغل، برای افرادی که به علم روانشناسی و ورزش علاقه دارند بسیار مناسب میباشد.

سازمان روانشناسی آمریکا، این شغل را بسیار درآمد زا معرفی کرده و بر اساس آمار بدست آمده، افرادی که در این زمینه فعالیت میکنند سالانه ۶۰ تا ۸۰ هزار دلار درآمد دارند.

آشنایی با روانشناسی ورزشی و شاخه های گوناگون آن
5 (100%) 1 vote
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

شروع صحبت با دختر

روش شروع صحبت با دختر چطور است؟

برای آقایان زیاد پیش میاید که با دختر مورد علاقه خود بارها برخورد دارند اما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *