خانه / موفقیت / آشنایی با راه های ایجاد و حفظ انگیزه درونی
ایجاد و حفظ انگیزه درونی

آشنایی با راه های ایجاد و حفظ انگیزه درونی

ایجاد انگیزه درونی برای قرار گرفتن در مسیر رسیدن به اهداف و نیل به موفقیت مورد نظر بسیار حیاتی میباشد. تقریبا همه ما در صورت عدم وجود انگیزه درونی و یا حتی بیرونی از مسیر حرکتی خود خارج میشویم و تا مشاهده دوباره آن منابع انگیزشی به حالت اینرسی خود ادامه میدهیم. در متن حاضر قصد بررسی و مطالعه انگیزه درونی از نظر روانشناسی را داریم تا بتوانیم از آن برای تحریک روانی خود استفاده کنیم.

با ویکی روان همراه باشید.

میدانیم که شور و انگیزه درونی ، نوعی انرژی است که از درون ما نشات می‌گیرد و می‌تواند ما را به موفقیت و رشد فردی برساند.

راه های ایجاد انگیزه درونی کدامند؟

همه‌ ما در زندگی این حس را حتی به شکل کوتاه‌ مدت تجربه کرده‌ایم. اما آنچه اهمیت دارد این است که یاد بگیریم چطور این انرژی درونی را همواره در خود فعال نگه داریم.

“چطور می‌توانیم انگیزه درونی خود را حفظ کنیم؟” این سوالی است که مطرح شده است.

آقای “متیو جونز” به عنوان یک مربی مهارت‌های زندگی و کارشناس رشد فردی در پاسخ به این سوال می‌گوید:

ایجاد انگیزه به خصوص انگیزه‌ درونی کار سختی است. درست مانند “شادی” که هر چه بیشتر به دنبال آن می‌رویم، سریع‌ تر از دست ما فرار می‌کند. وقتی شما به هر علتی با انگیزه درونی می‌شوید، احساس می‌کنید که انرژی کافی برای تغییر و تحول کل جهان هستی را دارید اما زمانی که این انگیزه در شما افت پیدا می‌کند از تخت خواب هم به سختی بلند می‌شوید و رسیدن به تمام اهداف خود را غیر ممکن فرض می‌کنید. چرا ایجاد انگیزه درونی به شکل روزانه کار سختی است؟

طبیعتا، ” انگیزه درونی ” یک شی نیست که بتوان به شکل ملموس آن را به دست آورد. بلکه یکی از حالت‌های روحی است که شور و شوق درونی شما را درگیر خود خواهد کرد.

وقتی شما فرآیند محور هستید و خود را تا رسیدن به هدف نهایی دور احساس نمی‌کنید، زمان به خودی خود می‌گذرد و در نهایت شما به هدف خود خواهید رسید. بنابراین انگیزه درونی چیزی غیر از حرکت و فرآیند نیست، بلکه عاملی است که پس از درگیر شدن با یک عملکرد، شکل خواهد گرفت. پس اگر به دنبال انگیزه درونی هستید خود را در کاری مشغول کنید. در این صورت انرژی و سوخت کافی برای رسیدن به انتهای مسیر برای شما فراهم خواهد شد.

در ادامه به ۴ راهکاری برای ایجاد انگیزه‌ درونی روزانه‌‌ به شما کمک میکند، اشاره خواهیم داشت:

۱.  برای ایجاد انگیزه درونی در زمان حال باشید

ما اغلب فاقد انگیزه درونی هستیم چرا که یا در گذشته سیر می‌کنیم یا نگران آینده هستیم. با خیال راحت نفس بکشید و اجازه دهید افکارتان از هر گونه پیوندی به گذشته و قضاوتی نسبت به آینده آزاد و رها باشد. هر چه از لحاظ درونی خود را آرام‌ تر کنید، احساس امنیت بیشتری در زمان حال پیدا خواهید کرد و در چنین موقعیتی، انگیزه درونی در شما جان خواهد گرفت.

زندگی در زمان حال

“در زمان حال بودن” به معنای درک زمان و مکان فعلی است که بیانگر نوعی درک و آگاهی ذهنی از لحظه‌‌ حال را شامل می‌شود. آگاهی ذهنی از شرایط به این معنا نیست که به ترافیک وحشتناک مسیر رفتن به محل کار، فکر کنید یا وقتی رئیس شما ناراحتی و خشم خود را نسبت به شما و دیگر کارمندان ابراز می‌کند، موضع بگیرید. بلکه زندگی در زمان حال به معنای آن است که انرژی شما صرف مسائلی شود که ارزش کافی داشته باشند.

زمان حال

برای دستیابی به انگیزه‌ درونی توانمندهای خود را کشف کنید

انگیزه درونی و توانمندی، به شما قدرت و اعتماد به نفس می‌دهد تا شایستگی‌های نهفته‌ خود را بیدار کنید. لازمه‌‌ی داشتن اعتماد به نفس این است که شما خود و نیازهایتان را بشناسید. برای بالا بردن توان روحی خود به تمرین و زمان نیاز دارید که فرآیندی انرژی‌ بر است و خودآگاهی زیادی لازم دارد.

در این‌جا منظور از اعتماد به نفس، یک اعتماد به نفس کاذب و ساختگی نیست بلکه نوعی احساس امنیت درون است که از خود فرد نشات می‌گیرد. توانمندی به معنای آن است که در هر لحظه بتوانید بهترین تصمیم‌گیری را داشته باشید و برای خود و اطرافیان‌ تان، عشق، شادمانی و احساس رضایت ایجاد کنید.

۲. ایجاد انگیزه درونی و هدف‌ گذاری

وقتی ندانید که در زندگی به کجا می‌خواهید برسید، پس چطور می‌خواهید در خود ایجاد انگیزه درونی کنید؟ نداشتن اهداف واضح و روشن، مانند این است که شما بدون دریافت هیچ نوع حقوقی، مدام و بی وقفه کار کنید. اینکه ندانید چگونه موفق شویم انرژی ما را میگیرد.

طبیعی است که در چنین شرایطی انگیزه درونی خود را به سرعت از دست خواهید داد. اگر خواهان این هستید که انگیزه درونی شما زنده باقی بماند، باید بدانید که هر قدمی‌که می‌گذارید تا چه اندازه شما را به هدف بلند مدت خود نزدیک می‌کند. زمانی که به این درک برسید که هر فعالیتی، فرصتی برای رسیدن به هدف شما محسوب می‌شود، انرژی کافی برای تحمل روزهای سخت را پیدا خواهید کرد.

برای ایجاد انگیزه درونی یاد بگیرید بزرگ فکر کنید

یاد بگیرید بزرگ فکر کنید

چشمانتان را ببندید. هدف‌های بلند‌ مدت را تا حد امکان با ریزترین جزئیات ممکن تصور کنید. سپس تمام ایده‌هایتان روی یک کاغذ مخصوص یادداشت کنید. هر چه وضوح اهداف‌ تان را برای خود روشن‌تر کنید، تصور بهتری از آن‌ها پیدا خواهید کرد. هیچ اشکالی ندارد که اهداف شما با گذر زمان تغییر کند. آنچه اهمیت دارد شکل‌گیری یک انگیزه درونی جدید در وجود شما است که با مرور پیوسته‌ ایده‌ها فراهم می‌شود.

کوچک فکر کنید

حالا که اهداف بزرگ خود را تشخیص دادید، نوبت به رسیدگی کارهای کوچک است. واضح است که برای رسیدن به اهداف خود نیاز به پله‌هایی دارید. لیستی از تمام پله‌های مورد نیاز را پیدا کنید. به این نکته توجه داشته باشید که جزئیات را هم در لیست خود قید کنید. اهداف کوچک‌ تر شما می‌توانند در بازه‌ های زمانی سالیانه، ماهانه و هفتگی زمان‌بندی شوند.

برای ایجاد انگیزه درونی فکر کردن باید جزئی از برنامه‌‌‌های روزانه‌‌ی شما باشد

 در پله‌‌ی نهایی، اهداف سالانه، ماهانه و هفتگی خود را به کارهای روزانه تبدیل ‌کنید. اگر بتوانید تمام جنبه‌های زندگی‌تان را در راستای هدف خود قرار دهید، حتی آشپزی کردن شما حرکتی به سوی هدف نهایی‌تان قلمداد خواهد شد. فایده‌‌ی تقسیم‌ بندی اهداف بزرگ به کارهای روزانه‌‌ی کوچک این است که ما را در رسیدن به هدف خود پویا نگه می‌دارد و در حین این که در زمان حال زندگی می‌کنیم، روی آینده نیز سرمایه‌ گذاری خواهیم داشت.

۳. برای ایجاد انگیزه درونی در درون خود تامل کنید

درون خود را در پایان هر روز، هر هفته، هر ماه و هر سال بررسی کنید. هر چند که ممکن است کار سختی به نظر برسد اما به خاطر بسپارید که درون‌ گرایی نه تنها خودآگاهی شما را بهبود می‌بخشد، بلکه کمک می‌کند تا در مسیر رشد خود، ثابت‌قدم باقی بمانید.

خودآگاهی به تنهایی یک نیروی محرکه محسوب نمی‌شود بلکه ارزیابی‌های شما از خود را در بازه‌های زمانی مختلف بازگو می‌کند و به شما می‌گوید که چه مقدار از مسیر را پیموده‌اید.

بر روند پیشرفت خود نظارت داشته باشید

همان‌طور که درونتان واکاوی می‌کنید، به پیشرفت‌های کوتاه‌ مدت خود هم توجه کنید. چرا که اهداف کوتاه‌ مدت پیوند شما را به هدف‌های بلند‌مدت، محکم‌تر می‌کند و دیدگاه درستی از مسیر پیش رو به شما نشان خواهد داد. ضمن این که کمک خواهد کرد تا تلاش‌های خود را به رسمیت بشناسید. همچنین برنامه ریزی برای رسیدن به موفقیت بسیار مهم میباشد.

برای موفقیت‌های خود جشن بگیرید

برای موفقیت‌های خود جشن بگیرید

 حتی رسیدن به نقاط عطف کوچک هم، ارزش جشن گرفتن دارند. این موفقیت‌ها ممکن است در وهله‌‌ اول به چشم شما ناچیز جلوه کنند چرا که هنوز خود را از قله‌‌ی اصلی هدف دور احساس می‌کنید اما آن‌چه اهمیت دارد این است که با این راهکار، انگیزه درونی در وجود شما حفظ خواهد شد.

تجدید قوا در بین مسیر، روش موثر و کارآمدی است که ذهن شما را به جای تمرکز بر کمبودها و کاستی‌ها، به سمت فرصت‌ها سوق می‌دهد. این دیدگاه، در حین خوش بینانه بودن، واقعیت را هم در نظر می‌گیرد و با در نظر گرفتن خطراتی که خارج از ناحیه‌‌ی امن شما وجود دارد، امکان رسیدن به هدف را تقویت می‌کند.

۴.  رو به جلو حرکت کنید تا انگیزه درونی به دست آورید

هیچ جایگزینی برای سخت کوشی وجود ندارد. بعضی از مردم تظاهر به داشتن انگیزه می‌کنند حال آن که در واقعیت، انگیزه‌‌ی درونی آن‌ها در یک حالت نوسانی قرار دارد. در حالی که انگیزه درونی، نیازمند اراده و سعی و تلاش مداوم است. پس اگر به دنبال موفقیت هستید، هزینه‌های رسیدن به آن را هم قبول کنید.

وقتی انگیزه درونی در شما شکل می‌گیرد

وقتی احساس با‌انگیزه بودن پیدا می‌کنید، عادت‌های روزمره‌‌ی شما نیز تغییر می‌کند. برای مثال، اگر عادت داشتید که ساعت‌ها وقت خود را صرف وبگردی یا تماشای تلویزیون و یوتیوب و چک کردن شبکه‌های اجتماعی کنید، حالا خود را در مسیر هدف‌ تان هل می‌دهید و توانمندی‌های خود را در کارهای مهم‌تر صرف می‌کنید.

وقتی انگیزه درونی شما افت پیدا می‌کند

 در روزهایی که شما هیچ انگیزه درونی در خود احساس نمی‌کنید، باید خویش را مجبور سازید تا به هر شکلی که ممکن است، بهره‌ وریتان حفظ کنید. گاهی اوقات شور و انگیزه قبل از عمل اتفاق نمی‌افتد بلکه بعد از آن که درگیر کار شدیم، در ما شکل خواهد گرفت. بنابراین برای ایجاد انگیزه در خود، باید گاهی از ترفند و فریب کمک بگیرید.

آیا آمادگی برای باانگیزه شدن را دارید؟ پس دست به کار شوید! ایجاد انگیزه نیاز به سعی و تلاش زیادی دارد. خیلی از افراد تصور می‌کنند که کارآفرینان و مدیران عامل شرکت‌ها پس از بیدار شدن از خواب، آمادگی کامل دارند تا روز پیش رو را تحت سلطه‌‌ی خود درآورند. در حالی که عده‌‌ی کمی‌ به این حقیقت واقف هستند که هیچ ابتکار عمل و فرآیندی بدون انگیزه و رشد فردی پیش نخواهد رفت.

اگر انگیزه درونی ، در قالب یک شی یا کالا بود، مطمئنا ارزش فوق‌ العاده‌ای داشت. حتی موفق‌ترین مردم دنیا به دنبال راهکارهایی هستند که انگیزه‌‌ درونیتان زنده نگاه دارند.

بنابراین، اگر شما هم می‌خواهید که به بالاترین حد رشد و پیشرفت خود دست پیدا کنید، نیاز به مواردی مثل هدف‌گذاری، تاملات درونی و تلاش کردن در حین بی‌حوصلگی خواهید داشت. پس به عنوان اولین قدم، توانمندی‌های بالقوه‌‌ی خود را پیدا کنید تا با کمک انگیزه، آن‌ها را عملی سازید.

همانطور که اشاره شد دستیابی به موفقیت های کاری و حتی موفقیت های تحصیلی و فردی بدون ایجاد انگیزه درونی ممکن نمیباشد. میبایست با راهکارهای ذکر شده در بالا مددام به دنبال تقویت انگیزه خود باشید. به یاد داشته باشید شما قادر به انجام هر کاری هستید.

عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 7 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

هورمون ملاتونین

آشنایی با هورمون ملاتونین

اگر در حین خواب در شب دچار مشکلات روانی هستید، ممکن است از کمکل های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *