خانه / روانشناسی / بیماری / روانشناسی درمان میگرن و کنار آمدن با این بیماری
روانشناسی درمان میگرن و کنار آمدن با این بیماری

روانشناسی درمان میگرن و کنار آمدن با این بیماری

قرار است در این مبحث از مباحث درمانی و روانشناسی درباره میگرن صحبت کرده و در مورد راه حل های درمان آن و از بین بردن آن صحبت کنیم. به یاد داشته باشید میگرن نوعی اختلال عصبی می باشد که به موجب آن رگ های عصبی و مواد شیمیایی مغز با هم در گیر می شوند.

آشنایی با بیماری میگرن

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه شوید .

همان طوری که می دانیم بیماری میگرن در اغلب خانواده ها مشاهده می شود.  ولی ژن ها تنها دلیل آن نیستند. مطالعات اخیر حاکی از آن است که عوامل محیطی نقش مهمی را در ایجاد این نوع بیماری ایفا می کنند.

بیماری میگرن چیست؟

بر اساس نتایج این تحقیق، جریان خون در مغز به وسیله مجموعه‌ای از رگ‌های به هم پیوسته کنترل می‌شود که در بیماران میگرنی ساختار این رگ‌ها با تغییراتی مواجه می‌شود.

محققان نورولوژیست می‌گویند:

اختلال اضطرابی در بینایی و حساسیت به نور و فشار خون بالا در برخی بیماران مبتلا به میگرن، در اثر همین تغییرات شریان‌های مغزی ایجاد می‌شود.

بنابر آمار سازمان بهداشت جهانی (WHO)، در بین بیماری‌هایی که باعث ایجاد ضایعات مغزی و معلولیت می‌شوند، میگرن رتبه بیستم را به خود اختصاص داده است.

باید به این اشاره کنیم که مشخصه اصلی بیماری میگرن در مورد هر کسی، سردرد است. اما بر خلاف تصور عمومی، میگرن فقط یک سر درد آزار دهنده نیست.

علائم بیماری میگرن کدامند؟

بلکه یک مجموعه بسیار ناتوان کننده از نشانه های عصبی به شمار می آید که معمولا به صورت دردی مکرر و شدید در یک سمت سر آشکار می شود. با این حال در هر ۳/۱ از حملات میگرنی، معمولا هر دو طرف سر تحت تاثیر قرار می گیرند.

اصولا حملات میگرنی بین ۴ تا ۷۲ ساعت طول می کشد که اغلب به همراه یک یا چند نشانه ناتوان کننده نیز پدیدار می شوند.

بیماری میگرن ممکن است به صورت:

  • اختلالات بینایی
  • حالت تهوع
  • استفراغ
  • سر گیجه
  • حساسیت شدید به صدا
  • نور
  • حس لامسه و بویایی و یا بی حسی در سر و صورت

رخ دهند. البته توانایی افراد با یکدیگر متفاوت است. همچنین علائم و میزان حملات آنان با هم فرق دارند.

شایان ذکر است، انواع مختلفی از بیماری میگرن وجود دارد. نوع اصلی میگرن معمولا با علامت عمده آن شناخته می شود.

میگرن مانند تیری در حال حرکت است. علائم آن می تواند از یک حمله به حمله بعدی تغییر می کند. بدین ترتیب است که بسیاری از افراد مبتلا به بیش از یک نوع آن درگیر می شوند

اکثر افراد مبتلا به حملات میگرن، معمولا درمان خود را با داروهای بدون نسخه شروع می کنند. بیماران گاهی وقت ها با پزشک خود مشورت می کنند.

زیرا نشانه های آن ها شدید تر شده که منجر به ناتوانی آن ها می شود. اما بیش از نیمی از بیماران مبتلا به میگرن هرگز تشخیص داده نمی شوند.

اختلال میگرنی یک نوع تشخیص مجزایی است که توسط یک فرآیند حذف مشخص می شود. تا کنون آزمایشی مبنی بر  تشخیص صحیح آن صورت نگرفته است.

بیماری میگرن با تجزیه و تحلیل علائم، بررسی سابقه خانوادگی، انجام آزمایش های پزشکی و از بین بردن علل احتمالی سر درد نیز تشخیص داده می شود.

با این حال تشخیص آن همیشه آسان نیست. زیرا علائم اغلب در شرایط دیگری به وجود می آیند.

چنان چه علائم میگرن شما را ناتوان کرده باشند و یا تغییراتی پیدا کنند، دیگر به درمان های سر درد اقدام نکنید. بهتر است در این موقعیت با پزشک متخصص مشورت کنید.

راه درمان بیماری میگرن

یکی از قدیمی ترین گیاهان دارویی برای رفع اختلاتل میگرن وجود دارد که آن را می توان در بسیاری اشکال مختلف استفاده نمود. این گیاه شامل چای دم کرده و یا حتی چای خام می باشد.

زیرا این گیاه حاوی یک ماده شیمیایی قوی موسوم به پاتنولید می باشد که با سر درد میگرنی مرتبط است. اگرچه دکتر ماوسکوپ در این زمینه توضیحاتی می دهد، که، علم امروزی هنوز واقعا پاسخی برای علت و چگونگی آن نتوانسته پیدا کند.

حتما بخوانید

یکی از اولین مطالعات در مورد این گیاه در دهه ۱۹۸۰ از بریتانیای کبیر وارد شد. ضمن این مطالعات پی بردند که قریب به %۷۰ افرادی که روزانه مقداری از برگ های گل مینا را می جویدند، علائم آن ها بهبودی چشمگیری یافت و میگرن آن ها کاهش فراوانی پیدا کرد.

Butterbur

همچنین ماوسکوپ نیز در ادامه می افزاید که، برخلاف گل مینا، این گیاه در هر صورت سمی است. اما مکملی فرآوری شده است. با این وجود خواص ضد سر درد قابل توجهی دارد.

به نظر می رسد مواد شیمیایی  موجود در گیاه Butterbur جهت از بین بردن اسپاسم و کاهش التهاب که می تواند باعث سر درد شود، نیز مفید است.

طبق تحقیقاتی که در سال ۲۰۰۴ به عمل آمده است، بیمارانی که حدودا ۷۵ میلی گرم از این گیاه را دو بار در روز مصرف می نمودند، به میزان ۴۸% سر درد کمتری داشتند که در مقایسه با افرادی که از داروهای بی اثر استفاده می کردند، کاهش ۲۶% داشتند.

در حالی که به طور عمده اقداماتی در جهت پیشگیری و بهبود قرار گرفته است، شواهد اولیه دال بر آن وجود دارد که می تواند به عنوان یک دارو بیماری میگرن را درمان کند.

با در نظر گرفتن آن، تقریبا هر ۱۰۰ میلی گرم هر سه ساعت (تا ۳۰۰ میلی گرم در ۲۴ ساعت) به راحتی می توانید این ترفند را انجام دهید.

منیزیم

تحقیقات دامنه دار ماوسکوپ حکایت از آن دارد که، افراد مبتلا به میگرن و سر درد های مکرر، غالبا با کمبود منیزیم مواجه هستند.

وی همچنین نشان می دهد که معمولا تزرذیق مواد معدنی باعث کاهش درد می شود. قابل ذکر است، وقتی که در دفتر کار از میگرن رنج می برید، تزریق صرفا عملی ترین درمان نمی تواند باشد. در صورتی که مکمل ها می توانند کمک شایانی باشند.

یک مطالعه که اخیرا انجام شده، ثابت می کند که مصرف مکمل های روزانه منیزیم، در مقایسه با ۱۶% از افرادی که از قرص های بی اثر استفاده می نمودند. موجب کاهش فرکانس میگرنی می شوند که به طور تقریبی ۴۲% می باشد.

وی همچنین می افزاید به طور کلی برخی از مردم در جذب منیزیم مشکل دارند که این مشکل می تواند موجب عوارض ناخوشایندی مانند اسهال شوند. اما در مجموع ۲۰۰ میلی گرم میزان روزانه آن در نظر گرفته می شود.

امگا ۳

میزان این نوع چربی سالم می تواند با التهابی که ناشی از بسیاری از سر درد ها ویا میگرن ها می باشد، نیز مبارزه کند. در واقع مجله بهداشت سلامت دانه های کتان را به همه توصیه می کند.

بهر حال مصرف ماهی خصوصا قزل آلا و مکمل های روغن ماهی، می تواند کمک فراوانی کند

 علاوه بر درمان بیماری میگرن در مورد امگا ۳ مزایای بی شمار دیگری وجود دارد که حتی اگر به سر درد شما نتواند کمک نکند، هیچ دلیلی برای منع آن نمی بینیم.

بو کردن نعناع

هر کسی که سر درد دارد می داند که هر بوی خاصی ممکن است، درد را افزایش دهد. اما دکتر ماوسکوپ در این زمینه شرح می دهد که، قرص نعناع به طور خاص می تواند اثرات درد را کاهش دهد که دارویی بسیار منحصر بفرد محسوب می شود.

زنجبیل راهی برای کاهش درد میگرن

وی همچنین نقل می کند که این ادویه معجزه آسا برای رفع ناراحتی های معده شناخته شده است که می تواند تهوع ناشی از میگرن را نیز کاهش دهد.

همچنین این دارو ممکن است به لطف خواص ضد التهابی باعث کاهش درد شود. فقط باید مطمئن شوید که زنجبیل خالصی را بگیرید.

مالش سر

ممکن است هیچ تحقیقی در رابطه با مالش سر وجود نداشته باشد. اما در درمان بیماری میگرن هیچ انکار نمی کنیم که احساس خوبی داشته باشید.

معمولا افراد به طور غیر منتظره دچار سر درد می شوند و اگر این مالش برای آن ها جواب می دهد پس چرا اقدام نکنید؟ هر چیزی که به شما احساس خوشایندی می دهد، نیز انجام دهید.

ماساژ

در همان حال ماساژ تمام بدن می تواند بسیار مفید واقع شود. بخشی از این احتمالا به خاطر کاهش استرس می باشد. زیرا تنش و اضطراب باعث سر درد می شود.

مراقبه

دکتر ماوسکوپ توضیح می دهد، یکی از راه های دستیابی به کاهش استرس به صورت رایگان، تمرین آرام و ملایم است که می توان مراقبه را به عنوان یکی از دو روش طبیعی درمان میگرن نامید.

اندک شواهد بنیادی وجود دارد مبنی بر این که مدیتیشن و یوگا به ویژه می تواند درد را کاهش دهد.

بیشتر بنوشید

بسیاری از سر درد ها ناشی از کم آبی بدن است. همان طور که ماوسکوپ می گوید، وی نیز بیمارانی دارد که وقتی که آن ها احساس درد میگرنی می کنند، به سرعت لیوان های آب را می نوشند تا عملا باعث کنترل این اختلال شوند. آن ها نیز می دانند که به واقع باید مانع پیشرفت بیماری شد.

طب سوزنی

نتایج حاصل از تحقیقات در مورد اثرات این روش، طب سنتی چینی را در بر می گیرد. اخیرا یک مطالعه مورد پرسش واقع گردیده است.

که آیا طب سنتی ارائه شده به دلیل توجه بیش از حد متخصصین طب سوزنی، بیشتر از داروهای بی اثر تاثیر دارند. طرفداران طب سوزنی معتقدند که، سوزن می تواند درد حاصل از ماده شیمیایی را کاهش دهد.

کافئین

کافئین یک شمشیر دو لبه است. اگر شما به چند فنجان قهوه در روز ( یا حتی به میزان مکرر داروهای سر درد با فرمولاسیون کافئین ) متکی هستید، هنگامی که احساس سر گیجه می کنید، احتمالا سر درد تان دوباره شروع می شود.

دکتر ماوسکوپ ضمن انجام تمرینات مدیتیشن، فعال بودن را، روش موثر دیگری برای جلوگیری و درمان میگرن معرفی می کند. البته بسیاری از مردم در معرض سر درد هستند.

اما تعدادی از افراد گفته اند، هنگامی که احساس درد می کنند، می توانند با یک پیاده روی آرام، از بروز بیماری میگرن پیشگیری کنند.

سرد و گرم شدن

وی ضمن بیاناتی دیگر می افزاید، برخی از مردم در هنگام درد میگرنی، احساس سردی می کنند. این در حالی است که در سرشان احساس گرمی می کنند.

وی پیشنهاد می کند که در چنین مواقعی به عنوان یک تسکین دهنده موقت، احساسات خود را تغییر دهید. مثلا سعی کنید در حالی که بدنتان در وان گرم است با یک بسته یخ سرتان را سرد نگه دارید.

این روش خیلی عملی نیست مگر این که در خانه باشید و زمان زیادی را صرف آن کنید.

بیماری میگرن بطور کامل ریشه کن میشود ؟

طبق آخرین پژوهشها میتوان چنین نتیجه گیری کرد که بین بیماری میگرن و رگهای مغزی ارتباط وجود دارد

پژوهشگران دانشگاه پنسیلوانیا با اشاره به نتایج حاصل از تحقیق انجام شده در این زمینه می‌گویند:

با وجود فراگیر بودن سردرد های میگرن، این بیماری ناشناخته باقی مانده و درمان قطعی ندارد، اما تحقیقات جدید حاکی از آن است که بین میگرن و رگ‌های مغزی ارتباط وجود دارد.

درباره ویکی روان

ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب اطلاعات کاربردی مرتبط با رشته روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ما در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

چگونگی بخشش خیانت همسر

راههای بخشش خیانت همسر چیست؟ (۱۰ پیشنهاد ویژه)

بخشش خیانت کار ساده ای نیست و از توان بسیاری خارج است. اما با این …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *