خانه / روانشناسی / بیماری / اختلالات شخصیت / اختلال شخصیت اسکیزوئید چیست؟
اختلال شخصیت اسکیزوئید

اختلال شخصیت اسکیزوئید چیست؟

اختلال شخصیت اسکیزوئید که از زیر مجموعه اختلالات شخصیت میباشد عبارت است از سبک زندگی انفرادی بدون اشتیاق برای رابطه با دیگران. اینها افرادی هستند که مدت‌ها از جامعه کناره گرفته‌اند. احساس ناراحتی آنها در روابط اجتماعی، درونگرایی و عواطف، محدود و کند است.

بررسی اختلال شخصیت اسکیزوئید

از نظر دیگران افرادی منزوی به حساب می‌آیند. این افراد آرام، درون‌گرا و منزوی هستند. در امورات روزمره دخالت نمی‌کنند و به دیگران اهمیتی نمی‌دهند. گذشته این افراد حاکی از علاقه به انزوا و موفقیت در موقعیت‌های بدون رقابت است.

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوئید از نظر جنسی بیشتر خیال پردازند و فعالیت‌های جنسی واقعی در آنها مدت‌ها به تعویق می‌افتد، اگر هم علاقه‌ای به برقراری رابطه جنسی با فرد دیگری داشته باشند، میزان علاقه‌شان بسیار اندک است.

این افراد نمی‌توانند خشم خود را مستقیما ابراز نمایند و انرژی و علاقه خود را بیشتر در زمینه‌هایی از قبیل ریاضی و نجوم به کار می‌گیرند.

حتما بخوانید

هنگام انتخاب پیشه برای خود، مشاغلی را انتخاب می‌کنند که تنها باشند و مداخله عملی نیروهای انسانی کمتر وجود داشته باشد. در پاره‌ای موارد این اشخاص قادر به رشد و ابراز خود بوده و عقاید سازنده و بدیعی به جهانیان ارائه می‌کنند.

افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوئید از روابط نزدیک، از جمله عضو خانواده‌ ای بودن نه لذت می‌برند و نه تمایلی نشان می‌دهند

 آنها تقریبا همیشه فعالیت انفرادی را بر می‌گزینند. فعالیت‌های معدودی وجود دارد که می‌توانند از آنها لذت ببرند.

غیر از بستگان درجه اول خود دوست یا محرمی ‌ندارند. آنها نسبت به تعریف یا انتقاد شنیدن از جانب دیگران بی‌تفاوت هستند و سردی هیجانی، گستگی یا سطحی بودن عواطف را نشان میدهند.

درمان اختلال شخصیت اسکیزوئید

شروع این اختلال معمولا در دوران کودکی است و مثل تمام موارد اختلال شخصیت سابقه طولانی دارد. ولی الزاما تمام عمر دوام ندارد.

درمان اختلال شخصیت اسکیزوئید روان‌ درمانی است و مقادیر اندکی داروهای ضد افسردگی، آنتی پسیکوتیک‌ها و داروهای محرک روان در درمان پاره‌ای از بیماران مؤثر واقع شده است.

اختلال شخصیت اسکیزوئید چیست؟
3.7 (74.29%) 7 votes
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره فاطمه صبوری پور

سی ساله ليسانس روانشناسی عمومی فوق ليسانس روان شناسی تربيتی دانشجوی دكتری روانشناسی تربیتی

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

زندگی سالم در دوره سالمندی

زندگی سالم در دوره سالمندی

دوران سالمندی زمان افت کیفیت زندگی نیست، سالمندی وقت ناامیدی و بی انگیزگی نیست بلکه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *