خانه / موفقیت / رازهای رسیدن به موفقیت در زندگی را بشناسید
رازهای رسیدن به موفقیت در زندگی

رازهای رسیدن به موفقیت در زندگی را بشناسید

همه ما به دنبال کشف رازهای رسیدن به موفقیت در زندگی هستیم تا بتوانیم زندگی ایده آل خود را هر چه زودتر تجربه کنیم. خواسته هایی که بسیاری را از ساحل امن کنونی خود خارج کرده و راهی سفری دور و دراز میکند. راهکارهای ساده و موثر برای موفقیت بسیار میباشند. در ادامه به توضیح موضوعاتی میپردازیم که بدون شک شما را در کسب موفقیت در زندگی راهنمایی خواهند کرد.

بررسی راز موفقیت در زندگی

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

هدف گذاری برای موفقیت

عید هم با تمام شیرینی ها و آجیل هایش تمام شد. شاید خیلی از ما با خود عهد کرده بودیم که فلان کار خوب را از آغاز سال جدید شروع کنیم و یا این کار بد را در سال جدید متوقف کنیم.

چند صباحی هم توفیق حاصل شد و توانستیم به عهد خود پای بند باشیم اما بعد از یک یا دو روز بر طریق مالوف رفته و عهد خود را شکستیم.

خب، این عادت خیلی از ماست: آغاز می کنیم بدون پایان. شروع می کنیم بدون انتها. تصمیم مانند مار آبی ست، گرفتنش ممکن است آسان باشد اما نگه داشتنش به مراتب دشوار تر.

وقتی تصمیمی می گیرید یک قدم جلو تر از آنانی هستید که این تصمیم را ندارند، اما فراموش نکنید تنها یک قدم در راه بسیار طولانی. به عبارت زیبا تر تصمیم اگر یک قدم باشد اجرایش هزاران قدم و در هر قدم دشواری و سختی نهفته. راه های موفقیت در زندگی

نا امیدی گناهی نابخشودنی

بنابر آنچه گفته شد راه دراز است و صعب. اما نباید نا امید شد. حضرتش فرمود اَتزعَمُ اَنَّـکَ جِـرمٌ صَغیر ‌وَفِیـکَ انطَوَی العَـالَمُ الاَکبَرُ، دل هر ذره را که بشکافی / آفتابیش در میان بینی.

اگر همه ی عالم نیز بر آن باشند که تو را از تصمیمت منصرف کنند و تو مردانه بر آن راه باشی، هرگز نخواهند توانست ذره ای خلل در عزم استوار تو به وجود آورند.

حتما یا ما یا یکی از خویشان ما در حال گرفتن رژیم غذایی ست. روز ها سختی می گذرد و شب ها به رویای خوراکی هایی رنگارنگ.

اما چرا لاغر نمی شود؟ شاید او برای خود هدف ندارد، شاید هم (و مهم تر) برنامه ریزی ندارد. یعنی اگر توانست ۳ کیلوگرم کاهش وزن داشته باشد رژیم ا به مدت یک هفته رها می نماید و اگر چاق تر نشود حتما به وزن اولیه ی خود بر می گردد.

البته فرد در رژیم هم گاهی نیاز به استراحت دارد. تخت گاز رفتن سبب شکسته شدن زود هنگام هدف می شود. اما فراموش نکنید استراحت نیز برنامه می خواهد.

برنامه ریزی

برنامه ریزی باعث می شود شما بدانید کجایید و به کجا می خواهید بروید. برنامه ریزی برای موفقیت برنامه ریزی سبب می شود اشتباهات شما به حد اقل برسد و با خود نگویید ای کاش زندگی دکمه ی بازگشت داشت.

همچنین اگر برنامه ریزی داشته باشید می توانید در غالب منطقی و به دور از احساسات منفی از اشتباهاتتان درس بگیرید.

با آدم‌های نادرست نشست و برخاست نکنید

زندگی کوتاه‌تر از آن است که بخواهید وقتتان را با کسانی بگذرانید که خوشبختی را از شما می‌گیرند.

اگر کسی بخواهد که در زندگی‌اش باشید، برای شما جا باز خواهد کرد. نباید برای پیدا کردن جایی در زندگی کسی بجنگید.

هیچوقت برای بودن با کسی که ارزش شما را نادیده می‌گیرد اصرار نکنید و یادتان باشد، آنهایی که در زمان خوشی کنار شما می‌مانند مهم نیستند، مهم کسانی هسند که در ناخوشی‌ها و ناملایمات زندگی کنارتان هستند. آنها دوستان واقعی شما هستند.

اگر می خواهید میلیونر شوید، میلیونر هایی را پیدا کنید که می خواهید مانندشان شوید. اگر می خواهید یک کارآفرین باشید، چند کارآفرین را پیدا کنید و متوجه شوید که چگونه به این موفقیت رسیده اند. تاریخ، یک معلم بزرگ است.

برای کسب موفقیت در زندگی هر روز حداقل ۱ درصد رشد کنید

همه ی ما به دنبال پیشرفت هستیم، هیچ انسانی کامل نیست. مهم ترین کارهایی که باید در زندگی انجام دهید، یادگیری، پیشرفت و تلاش هر روزه است. اگر شما در هر چیزی هر روز ۱ درصد پیشرفت کنید، پس از ۷۰ روز، پیشرفت بسیاری کرده اید. البته نمی توان دققیا متوجه شد که در روز چند درصد رشد کرده ایم.

منظور از رشد هر روزه در جهت کسب موفقیت در زندگی این است که مرتب درگیر یادگیری و تلاش باشیم تا پیشرفت کنیم. این می تواند یک روش روزانه برای موفقیت باشد، می تواند فلسفه ی زندگی باشد. سعی کنید بیشترین توان تان را برای یادگیری از تاریخ، کتاب، مقالات، فیلم ها، کنفرانس ها، تجارب بزرگان، و دیگر منابع بکار بگیرید.

هر روز می تواند یک فرصت طلایی باشد تا یک پدر، پسر، برادر، مادر، دختر، خواهر، پزشک، مهندس، زرمنده، کارآفرین، دانش آموز و یا هر چیز بهتر باشید.

خود را با افرادی که بزرگ و موفق هستند، در ارتباط نگه دارید تا باعث موفقیت شما شوند

بطور میانگین هر فردی حداقل ۵ نفر را دارد که بیشترین وقت خود را با آن ها می گذراند. اگر این افرادی که اطراف شما هستند، انسان های موفقی باشند، شما نیز از آن ها تاثیر می پذیرید.

اگر اطراف تان را افرادی که از زندگی نفرت دارند و یا شکاک هستند پوشانده باشد، شما نیز پس از مدتی به صفات آن ها دچار می شوید. من سعی می کنم در هر مرحله از زندگی ام، افرادی را کنارم داشته باشم که به قلب و روحم آرامش دهند و رویا های بزرگی دارند. طبق تجربه ی من، قهرمانان جهانی معمولا افراد بزرگ و موفقی را در کنارشان داشته و با آن ها تعامل می کردند:

همکار ورزشی، مربی، خانواده، کارآفرینان و غیره. همه ی این افراد می توانند باعث شوند تا یک ورزشکار رزمی به قهرمان جهانی رزمی تبدیل شود. این رویه در دیگر رشته ها و مشاغل نیز به همین شکل می باشد.

هیچکس نمی تواند به تنهایی به موفقیت برسد. یک ضرب المثل افریقایی است که می گوید: اگر می خواهید سریع حرکت کنید، به تنهایی بروید؛ اما اگر می خواهید مسیر بیشتری را طی کنید، با تیم حرکت کنید.

شکست هایتان را بپذیرید

هر شکست می تواند باعث یک قدم محکم تر به سمت کسب موفقیت در زندگی باشد. شکست هایتان را به عنوان یک تجربه ی شگفت انگیز برای یادگیری، پیشرفت و موفقیت با آغوش باز بپذیرید. من در زندگی ام شکست های بسیار زیادی داشته ام. با این حال سعی کرده ام که از ان ها استفاده کنم تا به موفقیت های بزرگ تری دست پیدا کنم.

حتما بخوانید: دلایل موفقیت افراد موفق

هیچ فرد موفقی وجود ندارد که در زندگی اش شکست نخورده باشد. در حقیقت، همه ی افرادی که اکنون موفق هستند، داستانی در زندگی شان دارند- داستان یک شکست بزرگ که باعث موفقیت شان شده است. پس شکست می تواند کلید کسب موفقیت در زندگی باشد.

در رابطه هایتان، بیشتر از حد توانتان تلاش کنید

من همیشه تمام توانم را بکار می گیرم تا با هر چیزی موفقیت را بسازم، اما در روابطم سعی می کنم بیشتر از حد توانم تلاش کنم و از خود مایه بگذارم – چه در روابط شخصی و چه روبط کاری. این مسئله تنها به دلیل حس نوع دوستی نیست، بلکه می تواند عمر روابط را نیز افزایش دهد.

هنگامی که در روابط تان باعث ایجاد موفقیت و ارزش دادن به طرف مقابل تان می شوید، خودتان نیز همیشه در شُرُف موفقیت قرار دارید. اما اگر عکس این قضیه باشد، همیشه در بدشانسی و شکست هستید. در حقیقت شما می توانید موفقیت و شکست را همچون آهن ربا جذب کنید. حرص و طمع شما را نابود می کند.

یک انسان معمولی هر چیزی که در دنیا به او می رسد را می پذیرد. اما یک فرد فوق العاده، خود تلاش می کند تا چیز هایی که می خواهد را از جهان بگیرد

من واقعا به این مسئله اعتقاد دارم و برای چیز هایی که می خواهم بدست آورم تمام تلاشم را می کنم.

انرژی های منفی را از خود دور کنید

به نظر من اگر خود را با افراد و انرژی های مثبت در تعامل نگه دارید، موفق می شوید. همیشه از من پرسیده می شود که چرا برای راه اندازی انجمن آهسته، و برای توسعه دادن آن، شتابان عمل کردم. درست است!

من در ابتدا برای راه اندازی انجمن آهسته عمل می کردم؛ زیرا اعتقاد داشتم که برای موفقیت یک کسب و کار، باید از افراد موفق استفاده کنم و اگر چنین نباشد، روحیه و عملکرد دیگر اعضا نیز تضعیف می شود.

هر فردی که می خواهد به مجموعه اضافه شود، در این روند تاثیر زیادی دارد. اما پس از شروع، برای توسعه دادن به آن، با شتاب عمل می کردم؛ زیرا عقیده داشتم که برای یک گروه، هیچ چیز بد تر روحیه و انرژی منفی نیست.

در زندگی نیز، هیچ چیز بدتر از انرژی منفی، خودخواهی و افراد ضعیف ، برای کسب موفقیت در زندگی ما نمی باشد. پیشنهاد من این است که احساسات و روحیه ی منفی را از خود دور کنید و از قابلیت های خود استفاده کنید. روزنه های منفی نگری را از رندگی تان خارج کنید و با سبک بالی و آزادی به سمت موفقیت پرواز کنید.

در تاریکی، به دنبال روشنایی باشید

هر فردی در روز با مشکلات زیادی مواجه می شود. باید سعی کنید از پا درنیایید، عصبانی نشوید، تنبلی و خساست نکنید و دیگر احساسات نا امیدانه و منفی را به خود راه ندهید. من معتقد ام که انرژی منفی باعث تولید انرژی منفی بیشتر می شود.

حتما بخوانید: آشنایی با انواع موفقیت

اگر دائم در زندگی تان انرژی منفی داشته باشید، به راحتی از همه چیز ناله و شکایت می کنید، شک می کنید و به همه ی شانس های زندگی تان پاسخ منفی می دهید. پس بهتر ایست با انرژی مثبت، شکر گذاری، شادی و صبوری با مسائل زندگی برخورد کنید.

منظور من این نیست که در هر تمام لحظات زندگی شادی کنیم؛ نه! این غیر ممکن است زیرا بالاخره همه ی ما انسانیم.

با این حال باید سعی کنیم همیشه از اتفاقت بد درس گرفته و به دنبال راه شادی بگردیم. خوبی و انرژی مثبت، همانند غم و انرژی منفی قابل انتخاب کردن هستند. پس مراقب انتخاب هایتان در زندگی باشید. هر طوری که زندگی کنید، همان اتفاقات برایتان پیش خواهد آمد.

برای کسب موفقیت در زندگی باید روح مبارزی داشته باشید

شکست ناپذیر باشید. اتفاقات بد برای هر کسی ممکن است پیش بیایند. همه ی این ها قسمتی از زندگی هستند. زندگی همیشه عادلانه نیست. بسیاری از ما عزیزانمان را خیلی زود از دست می دهیم. برخی با بیماری های سختی مواجه می شوند. برخی افراد دچار بدشانسی می شوند.

مهم نیست که در زندگی ما چه اتفاقاتی می افتد. با خود عهد ببندید که در زندگی تان فقط به دنبال شادی باشید و برای بدست آوردن آن مانند یک جنگجو، بجنگید. اهمیتی ندارد که چند مرتبه در زندگی سقوط کرده اید، همیشه بلند شوید و از ابتدا آغاز کنید و رویاهایتان را بسازید.

این ۱۰ رمز کسب موفقیت در زندگی در حقیقت نگرش ها، تجارب و ارزش های شخصی افراد موفق در زندگی هستند و شاید برای شما مورد قبول نباشند. بعلاوه این ها نکات جامع و کاملی نیستند که باید حتما آن ها را انجام دهید.

این ۱۰ نگرش در زندگی موفق ترین افراد تاریخ کمک بسیاری کرده اند و امیدوارم حداقل چند مورد از آن ها بتوانند برای شما نیز مفید واقع شوند.

سعی کنید همیشه در زندگی تان به دنبال خوبی باشید. همانطور که دوست دارید زندگی کنید و هیچ گاه عقب نکشید

با راستی و درستی زندگی کنید

برای کسب موفقیت در زندگی سعی کنید همیشه طوری زندگی کنید که پدر و مادر تان – حتی اگر تمام لحظات و اتفاقات بد زندگی تان را بدانند، به شما افتخار کنند. هیچکس کامل نیست. همه ی ما در زندگی مان اشتباهاتی داشته ایم.

همه ی ما گناه کرده ایم. با این حال، همیشه باید سعی کنیم بهترین و درست ترین کار را انجام دهیم. برای من راستی و درستی، انجام کار درست است- حتی زمانی که هیچکس نظاره گر کار هایم نباشد.

کاری را انجام دهید که روح تان از آن راضی باشد

اگر تنها یک چیز باشد که باید در مورد زندگی یاد بگیریم، این است که

در دنیا اشتباهات زیادی وجود دارد. موفقیت صرفا باعث شادی نمی شود. این خوشحالی ست که باعث موفقیت می شود

ما وقتی که کاری را انجام می دهیم که قلبا از آن رضایت داریم، شاد می شویم. هنگامی که در شاد ترین حالت ممکن هستیم، واقعا از زندگی لذت می بریم و دوست داریم که از ۱۰۰ درصد هر دقیقه از زندگی مان استفاده کنیم. هنگامی که توانستیم از ۱۰۰درصد هر دقیقه از زندگی مان استفاده کنیم، اتفاقات بسیار فوق العاده ای در زندگی رخ می دهد. رویاها به واقعیت تبدیل می شوند.

پس برای کسب موفقیت در زندگی کاری را انجام دهید که قلبا و روحا باعث رضایت و شادی تان می شود. جالب اینجاست که ما معمولا انتخاب نمی کنیم که چه چیزی و یا چه کسی را دوست بداریم. این قلب ما است که بدون عقلانیت و دلیل منطقی، این انتخاب را انجام می دهد.

حتما بخوانید: راه های کسب موفقیت فردی کدامند؟

هنگامی که شما جذب یک چیز یا یک فرد می شوید، این می تواند یک نشانه باشد. پس با آغوش باز از آن استقبال کنید ( تا جایی که برایتان مضر نباشد و یا شما را وادار به انجام کار های غیر عقلانی و غیر منطقی نکند). دنیا به افرادی که بطور کورکورانه چیز های اشتباه را دنبال می کنند، نیازی ندارد.

بلکه جهان به افرادی نیاز دارد که واقعا زندگی می کنند تا این دنیا را برای همه بهتر کنند. در نهایت، من ترجیح می دهم تا با چیزی که دوست دارم شکست بخوریم، تا اینکه با چیزی که از آن تنفر دارم به موفقیت برسم.

یک الگو پیدا کنید تا از آن تقلید کنید

برای کسب موفقیت در زندگی باید به دنبال سرنخ بگردید. سعی کنید یک فرد موفقی را پیدا کنید که به آن چیز هایی که می خواهید در زندگی برسید، از قبل رسیده باشد. اگر می خواهید یک عشق واقعی بدست آورید، کار هایی که زوج های خوشبخت انجام داده اند را از آن ها بیاموزید.

اگر می خواهید پزشک شوید، زندگی نامه ی پزشک های موفق در شهر یا کشور خود را بخوانید تا ببینید که برای رسیدن به موفقیت چه کار هایی انجام داده اند. اگر می خواهید یک قهرمان جهانی شوید، زندگی نامه ی قهرمانان جهانی را مطالعه کرده و سعی کنید مانند آن ها عمل کنید.

از مشکلاتتان فرار نکنید

برای کسب موفقیت در زندگی باید با مشکلاتتان روبه‌رو شوید. البته این کار ساده نخواهد بود. هیچکس در دنیا نیست که بتواند همه کارها را بی‌نقص انجام دهد. هیچکدام از ما قادر نیستیم که مدام در حال حل کردن مشکل باشیم.

درواقع، ما جوری ساخته شده‌ایم که ناراحت، ناامید و شکست‌ خورده شویم. چون این معنی واقعی زندگی کردن است، روبه‌رو شدن با مشکلات، درس گرفتن از آنها، سازگاری و حل آنها به مرور زمان.

برای کسب موفقیت در زندگی به خودتان دروغ نگویید

به هر کس دیگری در دنیا می‌توانید دروغ بگویید به جز خودتان. زندگی ما زمانی بهتر می‌شود که از فرصت‌ها استفاده کنیم و سخت‌ترین و اولین فرصتی که می‌توانیم از آن استفاده کنیم این است که با خودمان صادق باشیم.

نیازهای خودتان را پنهان نکنید

دردناک‌ترین مسئله این است که وقتی شدیداً درگیر دوست داشتن کسی هستید، خودتان را فراموش کنید و یادتان برود که شما هم فردی خاص هستید.

بله، باید به دیگران کمک کنید اما به خودتان هم همینطور. اگر قرار باشد که زمانی بیاید که به خودتان برسید و چیزهایی که به آن علاقه دارید را دنبال کنید، آن زمان همین حالاست. موفقیت در زندگی بدون توجه ویژه به خودتان امکان پذیر نیست.

سعی نکنید کسی باشید که نیستید

یکی از بزرگترین چالش‌های زندگی این است که در دنیایی که تلاش می‌کند شما را مثل بقیه کند، خودتان باشید. همیشه کسانی هستند که از شما زیباتر، باهوش‌تر، جوان‌تر باشند اما این افراد هیچوقت شما نیستند.

خودتان را تغییر ندهید تا آدمها دوستتان داشته باشند. خودتان باشید و مطمئن باشید آنهایی که باید، دوستتان خواهند داشت.

حتما بخوانید: موفقیت چیست؟

درگیر گذشته نشوید

اگر بخواهید دوباره و دوباره فصل قبلی کتاب زندگی‌تان را بخوانید، هیچوقت نخواهید توانست فصل جدید زندگیتان را شروع کنید.

برای موفقیت در زندگی معنویات را نادیده نگیرید

این که در شبانه روز با خدای خودت خلوت می کنیم، چند آیه قرآن می خوانیم، دعا می کنیم و از خدا طلب خیر برای خودت و اطرافیانت می کنیم، آنچنان آرامش و زیبایی به زندگیمان می دهد که با هیچ چیز قابل قیاس نیست، لحظه های مناجات های یواشکی با خدا، از زیباترین لحظات زندگی هر بنده ای با معبودش است، آن را به آسانی از دست ندهیم.

از اشتباه کردن نترسید

اینکه کاری انجام دهید اما اشتباه کنید ده مرتبه بهتر از این است که هیچ کاری انجام ندهید. هر پیروزی پشت سر خود مجموعه‌ای از شکست‌ها داشته است و هر شکستی پلی به سمت موفقیت است. موفقیت در زندگی در گرو تلاش و کوشش شماست.

خودتان را بخاطر اشتباهات گذشته‌تان سرزنش نکنید

ممکن است فرد نادرستی را در گذشته دوست داشته‌اید و بخاطر مسائل نادرستی گریه کرده‌اید اما هر اتفاق بدی هم که بیفتد، یک چیز مسلم است:

اشتباهات به ما کمک می‌کنند فرد یا چیزهایی را پیدا کنیم که برایمان مناسب هستند

همه ما اشتباه می‌کنیم، دچار مشکل می‌شویم و خیلی وقت‌ها افسوس گذشته را می‌خوریم.

اما باید بدانید که شما اشتباهاتتان نیستید، مشکلاتتان هم نیستید و الان اینجایید و قدرت این را دارید که بتوانید روز و آینده‌تان را آنطور که می‌خواهید بسازید. هر اتفاق کوچکی که قبلاً در زندگی‌تان افتاده است شما را موفقیت در زندگی آماده می‌کرده است.

سعی نکنید خوشبختی را بخرید

خیلی از چیزهایی که آرزو داریم داشته باشیم گران هستند. اما حقیقت این است که چیزهایی که واقعاً ما را خوشحال و راضی می‌کنند کاملاً رایگان‌اند: مثل عشق، خنده و تلاش در جهت علایقمان. موفقیت در زندگی با این موارد تعریف میشود.

سعی نکنید برای خوشبختی‌تان به دیگران تکیه کنید

اگر با کسی که درونتان است خوشبخت و شاد نباشید، با هیچ رابطه بادوامی هم خوشحال و راضی نخواهید بود. باید ابتدا ثبات زندگی خودتان را بسازید تا بعد بتوانید آن را با کسی قسمت کنید.

وقت تلف نکنید

زیاد فکر نکنید چون اینکار فقط مشکل‌ تراشی می‌کند. موقعیت‌ها را ارزیابی کنید و تصمیمات قاطع بگیرید. هیچوقت نمی‌توانید چیزی که شهامت رویارویی با آن را ندارید تغییر دهید. پیشرفت و موفقیت در زندگی نیازمند خطر کردن است.

موفقیت در زنگی

فکر نکنید آماده‌ نیستید

هیچکس هیچوقت وقتی فرصتی پیش می‌آید، ۱۰۰% آماده نیست. چون بیشتر موقعیت‌های عالی زندگی ما را مجبور می‌کند که فراتر از محدوده امن خود قدم برداریم و این یعنی احساس راحتی نخواهیم داشت.

به دلایل نادرست درگیر هیچ ارتباطی نشوید

روابط فردی باید هوشمندانه انتخاب شوند. تنها بودن خیلی بهتر از این است که با فردی نادرست باشید.

هیچ نیازی به عجله کردن نیست. اگر قرار باشد اتفاقی بیفتد، می‌افتد، آن هم در زمان درست خود، با فردی مناسب شما و به بهترین دلایل. زمانی عاشق شوید که آمادگی آن را داشته باشید نه وقتی که تنها هستید.

بودن با شریک نامناسب به موفقیت در زندگی شما اثر منفی میگزارد.

بخاطر اینکه روابط قبلی تان موفقیت‌آمیز نبوده‌اند، روابط جدید را رد نکنید

در زندگی می‌فهمید که ملاقات شما با هر فردی دلیلی دارد. بعضی از آنها آزمایشتان می‌کنند، بعضی از شما سوءاستفاده می‌کنند و بعضی به شما درس می‌دهند. اما از همه اینها مهم‌تر، بعضی از آنها بهترین اتفاق‌ها را برایتان به ارمغان می‌آورند.

حتما بخوانید: آشنایی با انواع موفقیت

سعی نکنید با همه رقابت کنید

نگران کارهایی که دیگران از شما بهتر انجام می‌دهند نباشید. سعی کنید هر روز رکورد خودتان را بالا ببرید. کسب موفقیت در زندگی مبارزه‌ای است بین خودتان و خودتان.

به دیگران حسادت نکنید

حسادت هنر شمردن نعمت‌های دیگران به جای نعمت‌های خودتان است. از خودتان بپرسید: “من چه چیزهایی دارم که بقیه حسرت آن را می‌‌خورند؟”

دست از شکایت کردن و دلسوزی برای خودتان بردازید

مشکلات زندگی به دلیلی پیش می‌آیند: برای عوض کردن مسیر شما به سمتی که باید بروید.

ممکن است همان موقع علت یک اتفاق را نفهمید و ممکن است برایتان خیلی سخت باشد اما اگر به گذشته و اتفاقات بد دیگری که برایتان افتاده بود نگاه کنید، خواهید دید که اکثر آنها شما را به سمت فضا، فرد، تفکر و موقعیت بهتر سوق داده‌اند.

پس لبخند بزنید! بگذارید همه بدانند که امروز خیلی قوی‌تر از دیروز و آماده کسب موفقیت در زندگی هستید.

کینه‌ توزی نکنید

زندگیتان را با نفرت پیش نبرید چون آخر کار خودتان را خیلی بیشتر از کسانی که از آنها نفرت دارید، اذیت خواهید کرد.

بخشش این نیست که بگویید، “کاری که در حق من کردی اشکالی ندارد.” بخشش گفتن این است: “من اجازه نمی‌دهم کاری که در حقم کردی خوشبختی من را برای همیشه نابود کند”.

بخشش بهترین راهکار است. کینه‌ها را دور بریزید، به دنبال آرامش باشید و خودتان را آزاد کنید. و یادتان باشد، بخشش فقط برای دیگران نیست، برای خودتان هم هست. اگر لازم بود، خودتان را هم ببخشید و سعی کنید دفعه بعد بهتر رفتار کنید.

نگذارید دیگران شما را تا سطح خودشان پایین بکشند

برای راحتی کسانیکه نمی خواهند خودشان را بالا بکشند، استانداردهایتان را پایین نیاورید.

وقتتان را برای توضیح دادن خودتان برای دیگران تلف نکنید

دوستانتان به آن نیازی ندارند و دشمنانتان هم حرف‌های شما را باور نخواهند کرد. همان کاری را بکنید که ته دلتان می‌گوید درست است.

 هیچوقت بدون وقفه انداختن کاری را پشت سر هم انجام ندهید

وقت نفس کشیدن دقیقاً همان زمانی است که وقتی برای آن ندارید. اگر مدام پشت سر هم به کارتان ادامه دهید، همیشه چیزهای یکسانی به دست خواهید آورد.

گاهی لازم است از کارتان دست بکشید تا همه چیز را واضح‌تر ببینید. میتوانید از روشهای رسیدن به موفقیت شغلی در این مورد استفاده کنید.

زیبایی لحظات کوچک را نادیده نگیرید

برای موفقیت در زندگی از چیزهای کوچک لذت ببرید چون یک روز به عقب نگاه می‌کنید و می‌فهمید که چیزهای بزرگی بوده‌اند. بهترین قسمت زندگی‌تان همان لحظات کوچک و بی نام و نشانی است که به کسی که برایتان مهم است لبخند می‌زنید.

کسب موفقیت در زندگی

سعی نکنید همه چیز ایدآل و بی‌نقص باشد

دنیای واقعی به ایدآل‌گراها جایزه نمی‌دهد، به کسانی پاداش می‌دهد که کار انجام می‌دهند.

آسان‌ترین راه را دنبال نکنید

زندگی و کسب موفقیت در زندگی اصلا آسان نیست، مخصوصاً وقتی برای به دست آوردن چیز باارزشی برنامه‌ریزی می‌کنید. راه آسان را انتخاب نکنید. کاری غیرعادی انجام دهید.

اگر همه چیز بر وفق مرادتان نیست، تظاهر نکنید که اینطور است

هیچ اشکالی ندارد که هر از گاهی خرد شوید. لازم نیست همیشه وانمود کنید که قوی هستید و نیازی هم نیست که مداوم ثابت کنید که همه چیز خوب پیش می‌رود.

نگران اینکه بقیه چه فکر می‌کنند هم نباشید. اگر لازم است گریه کنید. هر چه زودتر این کار را بکنید، زودتر قادر خواهید بود دوباره لبخند بزنید.

حتما بخوانید: دلایل موفقیت افراد موفق چیست؟

دیگران را بخاطر مشکلاتتان مقصر نکنید

اینکه تا چه اندازه بتوانید به آرزوهایتان دست پیدا کنید به این بستگی دارد که تا چه اندازه مسئولیت زندگی‌تان را قبول می‌کنید.

وقتی دیگران را بخاطر اتفاقاتی که برایتان می‌افتد مقصر بدانید یعنی از مسئولیت شانه خالی می‌کنید و به دیگران قدرت نفوذ به آن بخش از زندگی‌تان را می‌دهید.

لازم نیست برای همه، همه‌کس باشید

اینکار غیرممکن است و فقط خسته‌تان خواهد کرد. اما لبخند زدن به دیگران می‌تواند دنیا را تغییر دهد. شاید نه کل دنیا را، ولی دنیای آن آدمها را مطمئناً تغییر خواهد داد.

برنامه ای منظم

به خودتان رحم نکنید، یک برنامه ی کاری سفت و سخت برای خودتان ترتیب بدهید و سعی کنید که آن را انجام بدهید، مثلا صبح ساعت ۸ بیدار شوید، صبحانه، پیاده روی، کتابخوانی، تهیه ی غذا، کار، خرید، سر زدن به فامیل، شرکت در جلسات مذهبی، علمی، ‌اموزشی و … اصلا وقتی برای بیکاری نگذارید، اینقدر برنامه تان را شلوغ کنید که شب که به رختخواب رفتید، فرصت غصه خوردن و فکر کردن نداشته باشید، در جا بیهوش شوید.

زیاد نگران نباشید

نگرانی مشکلات آینده را حل نخواهد کرد، فقط لذت‌های امروز را هم از شما خواهد گرفت.

یک راه اینکه بفهمید چیزی ارزش نگران بودن را دارد یا نه این است که از خودتان بپرسید، “این مسئله در یک سال آینده مهم خواهد بود؟ در سه سال آینده چطور؟ در پنج سال چه؟”  اگر اینطور نبود، پس ارزش نگران بودن را ندارد.

روی چیزی که نمی‌خواهید اتفاق بیفتد متمرکز نشوید

برای موفقیت در زندگی روی چیزهایی متمرکز شوید که می‌خواهید اتفاق بیفتند. تفکر مثبت از لازمه‌های هر موفقیت است.

اگر هر روز صبح با این فکر بیدار شوید که اتفاقی فوق‌العاده در زندگی‌تان خواهد افتاد، و به آن توجه دقیق کنید، خواهید دید که حق با شما بوده است.

قدرناشناس نباشید

زندگی‌تان خوب باشد یا بد، هر روز شکرگزار بخاطر آن از خواب بیدار شوید. مطمئن باشید کسی در جایی دیگر از جهان وضعیتی بسیار بدتر از شما دارد.

بجای اینکه به چیزهایی که ندارید فکر کنید، سعی کنید به چیزهایی فکر کنید که دارید و دیگران افسوس آن را می‌خورند.

همچون بخوابید که گویی فردایی وجود ندارد

بدن شما یک ماشین است. ماشینی زیبا، دقیق و به طرزی دیوانه‌وار پیچیده که به مراقبت و استراحت نیاز دارد.

دقیقاً همچون کامپیوترتان که در انتهای روز خاموش می‌کنید، شما نیز باید بدن و ذهن خود را در انتهای روز مجدداً شارژ کنید.

مطالعات حاکی از آن است که خواب کافی شبانه اساساً ذهن را از سمومی که در طول روز جذب نموده پاک می‌کند، به همین دلیل هفت تا هشت ساعت خواب برای سلامت فیزیکی و روحی شما حیاتیست.

هشت ساعت کامل بخوابید و فقط نیم ساعت به زمان خواب کنونی خود بیافزائید، خواه این خواب شبانه باشد یا چرت نیم‌روزی.

در حین خوردن بیاندیشید

خوردن متفکرانه مستلزم تمرین است. تمرین بسیار. به ویژه اگر در زمره افرادی هستید که با یک دست ناهار می‌خورید و با دست دیگر به ایمیل‌ها و تلفن جواب می‌دهید.

خوردن متفکرانه شما را به چالش می‌کشد تا ضرورت هر آنچه می‌خورید اعم از اینکه، که از کجا آمده، از چه ارزشی برای بدن شما برخوردار است و چگونه به بشقاب شما رسیده است، را مدنظر بگیرید.

خوردن متفکرانه به شما کمک می‌کند تا رابطه‌ایی سالم و مناسب با غذا برقرار کنید که فراتر از رفع گرسنگی محض است و مطالعات دال بر آن است که خوردن متفکرانه می‌تواند حال شما را بهبود بخشد، استرس را کاهش دهد و منجر به کاهش وزن و رفتار تغذیه‌ایی سالم شود.

از کافئین پرهیز کنید

کافئین محرکی است که مستقیماً بر سیستم عصب مرکزی تاثیر می‌گذارد. بدین ترتیب مصرف کافئین ضربان قلب را بالا برده و به مغز صدمه می‌زند. چنانچه همواره احساس اضطراب، استرس یا درماندگی دارید، دو فنجان قهوه اسپرسو چاره کار در دراز مدت نیست.

در عوض، به راه‌حل‌های طبیعی، طولانی همچون ورزش و مدیتیشن بیاندیشید که انرژی‌زا هستند. اگر تصور زندگی بدون قهوه صبحگاهی برایتان غیرممکن است، رابطه‌ایی عاقلانه‌تر با قهوه برقرار کنید.

عطر غلیظ و طعم آن را از فنجان مورد علاقه خود استنشاق کنید به مرور در می‌یابید که بیش از خود قهوه به این تشریفات نیاز دارید.

فعال باشید (و فعال بمانید)

تحرک عامل حال خوب و کاهش استرس است و مطالعات نشان می‌دهد که از حافظه و مهارت تفکر محافظت می‌کند.

خواه روی دوچرخه خود بپرید یا به سراغ دویدنی کوتاه بروید یا چند دقیقه یوگا انجام دهید، بدانید که تحرک می‌تواند استرس را کاهش دهد.

ورزش صبحگاهی ضامن موفقیت روز شماست و تمرکز شما را بهبود می‌بخشد. گذشته از این، لازم است بدانید که افراد بسیار موفق حتماً روزانه ورزش می‌کنند.

روزانه فقط ۱۰ دقیقه از زمان خود را به انجام فعالیت‌های ورزشی اختصاص دهید و به مرور تا ۳۰ دقیقه در روز افزایش دهید.

راز موفقیت در زندگی این است که در سکوت استراحت کنید

بله، می‌دانیم. در هر مقاله‌ایی که درباره زندگی باشد از مزایای مدیتیشن صحبت می‌شود، اما فقط به این دلیل است که واقعاً موثر است. ۸۰٪ از ویزیت‌های پزشکان ناشی از مشکلات مرتبط با استرس است.

صرف هزینه و زمان برای چنین مشکلاتی قطعاً اگر با کمی مدیتیشن از خودمان مراقبت کنیم، کاهش خواهد یافت.

مدیتیشن استرس را کاهش می‌دهد، سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند، منجر به خواب بهتر و احتمالاً افزایش شادی در فرد می‌گردد. حتی فقط ۵ دقیقه مدیتیشن می‌تواند روز شما را روشن سازد.

علاوه بر این، افرادی که مدیتیشن می‌کنند در مواقعی که با چالشی مواجه می‌شوند، بیشتر از دیگران منطقی رفتار می‌کنند و کمتر عصبی می‌شوند.

از مراقبت‌های پوستی منظم و سالمی پیروی کنید

پوستی شاداب ناشی از شادابی درون است. و همچون چیزای دیگر، پیروی از عادت‌های پوستی سالم مستلزم زمان است. یک مثل قدیمی می‌گوید که، شکل‌گیری هر عادتی ۲۱ روز طول می‌کشد.

بیائید فقط مرور کنیم که تکرار و پذیرش عادات جدید بیش از ورق زدن بیهوده تقویم به موفقیت و پوست شما کمک خواهد کرد.

شاید یک لایه کرم‌پودر بیشتر بتواند چاره موقت چشمان خسته شما باشد، اما تغییرات اساسی پوستی سرمایه‌‌گذاری است که در طول زمان به بار می‌نشیند. به دنبال محصولات و غذاهایی باشید که برای پوستتان تغذیه خوبی محسوب می‌شوند.

از محصولات مراقبتی روزانه وشبانه استفاده کنید که موجب شادابی و زیبایی پوست می‌شوند تا به مرور زمان تغییرات را روی پوست و البته خلق و خوی خود مشاهده نمائید.

نفس خود را کُشته و روح خود را احیا کنید

این مورد بسیار ساده است: روش های شاد شدن که باعث شادی شما می‌شوند. فقط به این دلیل که موضوعی حس موفقیت به شما می‌دهد، نمی‌تواند عامل شادی و لذت شما نیز باشد.

قطعاً، کارکردن تا دیر وقت شاید سودبخش باشد، اما نیرویی که صرف آن می‌شود گاهی با هیچ استراحت یا آرامشی جبران‌ نمی‌شود.

کفش‌هایی که چشمتان دنبالش است را برای خودتان بخرید، برای خودتان بستنی بخرید یا تمام آخر هفته را فیلم‌های کلاسیک تماشا کنید.

هر آنچه که دوست دارید، انتخاب ‌کنید، زیرا موجب شادی روح شما می‌شود، و بدین ترتیب مجبور نیستید فقط به کارهای واجب لیست خود پردازید.

برای رسیدن به موفقیت در زندگی باید به ندای درون خود گوش دهید

در هنگام اتخاذ تصمیمات بزرگ حس درونیتان چیست؟ به آن گوش فرا دهید. اغلب اوقات بدن ما حقیقت امر را برای ما روشن می‌کند.

در هنگام خستگی چرتی بزنید. هنگامی که احساس درماندگی می‌کنید به سفر بروید. از خودتان بپرسید چرا اوضاع روبه راه نیست.

اگر فردی فوق‌العاده شهودی هستید، گوش دادن به صدای درونتان مستلزم تمرین است. از آنچه شما را به چالش می‌کشد، پرهیز کنید، نفس بکشید و با خودتان صادق باشید. در صورت لزوم تغییراتی ایجاد کنید، و شنیدن ندای درون را کم کنید.

روال عادی را برهم بزنید

برهم زدن عادت‌ها یکی از بهترین روش‌های درمانی برای رفع احساس درماندگی است. هفته‌ایی یک بار خود را با انجام اقدامی کاملاً جدید به چالش بکشید یا اگر واقعاً احساس خستگی مفرط دارید، روزی یک بار.

به مرور آن اقدام جدید همچون قدم زدن ساده خواهد شد. تجربیات جدید ذهن شما را به سوی افق‌های جدید در تفکر و درک باز خواهد نمود که در نهایت منجر به شادی شما در زندگی خواهد شد.

روی نکات مثبت اطراف خود سرمایه‌گذاری کنید

پی‌ریزی روابط سالم ناشی از رفتار عاقلانه با اطرافیان و آنچه در اطراف خود جمع نموده‌اید، می‌باشد. گاهی تغییر روابط مسمومی که در آن غرق هستید، خواه با دوستان، خانواده، غذا، کار یا حتی خودتان، ترسناک به نظر می‌رسد.

روابط خود را بازبینی کنید و درباره ارزش آنچه به زندگی شما می‌افزایند دوباره بیاندیشید. علاوه بر این، افراد متفکر و عاقل در روابط خود، بر قضاوت‌های خود اعتماد دارند.

چیزهای جدیدی بیاموزید

یادگیری موجب شادی می‌گردد. همچنین کمک می‌کند تا طولانی‌تر، روشنفکرانه‌تر و مفیدتر زندگی کنید. اگر درصدد اقدامی کوچک هستید، از کارهای کوچک همچون یادگیری بافت با تماشای کلیپ‌های آموزشی آغاز کنید.

اگر اقدامی بزرگ در سر می‌پرورانید، به دوره‌های طراحی وب بپیوندید. هر آنچه که بیاموزید فرقی ندارد، مغز شما بابت حفظ هوش و البته جوانی آن از شما سپاس‌گذار خواهد بود.

خاطرات خود را بنویسید

مطالعات حاکی از آن است که نوشتن خاطرات موجب کاهش استرس، افزایش درک، جرقه‌های خلاقیت، پایه‌ریزی اعتماد به نفس و تشویق افراد در به ثمر رساندن اهداف می‌گردد. همه این موارد از مزایای درمانی همین اقدام ساده است.

اما هر روز خود را تحت فشار نوشتن تمام جزئیات قرار ندهید. روند نوشتن به خودی خود از تعداد دفعاتی که می‌نویسید بسیار مهم‌تر است.

یک زمان‌سنج آماده کنید، به خودتان ضرب‌العجل بدهید و با خود فکر کنید که می‌خواهم امروزم چگونه باشد؟ و هر آنچه به ذهنتان می‌رسد را یادداشت کنید. چند بار در هفته به سراغ دفتر خاطرات بروید و جلسات ثبت خاطرات را با اشتیاق پیش ببرید.

موفقیت دور نیست متمرکز باشید.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

کسب موفقیت شغلی

مثل هر مورد دیگری، کسب موفقیت شغلی هم دارای اصولی است که برای کسب موفقیت …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *