تحقیر در دوران کودکی چیست؟ (بررسی پیامدها)

عمل تحقیر در دوران کودکی بدون هیچ شکی آثار بسیار مخربی بر آینده بچه ها خواهد داشت. در واقع تحقیر شدن در دوران کودکی سنگ بنای ایجاد شخصیتی متزلزل به همراه اختلالات روانی بسیار را فراهم می کند. یکی از موضوعات همیشگی در جلسات مشاوره کودک و نوجوان در سایت ویکی روان به تحقیر در دوران کودکی بر می گردد که در ادامه بیشتر به آن می پردازیم.

منظور از تحقیر در دوران کودکی چیست؟

تحقیر در دوران کودکی

با سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

تحقیر در دوران کودکی به مجموعه رفتار و اعمالی گفته می شود که در طی که آن والدین و اطرافیان بچه ها، آنها را کوچک و بی ارزش می شمارند و حس بی ارزشی را به آنها منتقل می کنند!

جملات تحقیرآمیز بر روح و روان کودک اثرات مضرى مى گذارد. جملاتى از قبیل:

  • تو در آینده چیزى نمى شوى
  • تو دست و پاچلفتى هستى

تحقیر کردن بچه ها در تربیت فرزند کاری بس ناشایست است که بدون شک پشیمانی به بار می آورد!

نمونه اى دیگر از تحقیر کردن در تربیت فرزند، مقایسه کردن کودک با دیگر همسالانش مى باشد

کودک زمانى که با فرد دیگرى مقایسه شود، اعتماد به نفسش را از دست مى دهد و مقایسه کردن بیشتر در زمانى اتفاق مى افتد که کودک وارد مدرسه مى شود.

والدینى که از سرزنش کردن به عنوان ابزار براى تربیت فرزند خود استفاده مى کنند، اغلب آگاهى کاملى ندارند که در آینده نزدیک و دور، براى فرزندشان چه پیامدهایى را به همراه دارد!!!

تمام تلاش متخصصین در جلسه مشاوره آنلاین کودک در ویکی روان آموزش والدین درباره عواقب بسیار مخرب تحقیر در دوران کودکی است.

بر اساس یافته های روانشناسی کودکان، کودکان با یک دفترچه راهنما زاده نمی‌ شوند و موقعیت‌ هایی وجود دارند که باعث می ‌شوند والدین احساس درماندگی کنند.

همه ما کاری را انجام می ‌دهیم که فکر می ‌کنیم برای فرزندانمان بهترین می‌ باشد اما مهم است که یک دقیقه صبر کنیم تا درباره عواقب اعمال خود فکر کنیم. تحقیر کودکان هرگز واکنش درستی نیست.

چون همانطور که بارها در ویکی روان گفتیم، تحقیر در دوران کودکی می تواند آسیب های بسیار شدیدی به همراه داشته باشد و به نوعی نسل های بعد را هم تحت تاثیر قرار دهد.

نتایج مضر تحقیر کودکان چیست؟

همانطور که گفتیم،

تحقیر کودکان عبارت است از کوچک شمردن آنها و انکار شأن آنها به عنوان یک انسان

این نکته ای است که هرگز نباید فراموش کنیم: فرزندان ما انسان هستند. حتی اگر آنها از جهات مختلف به ما وابسته باشند، اشیایی نیستند که مالک آنها باشیم. بنابراین، حق نداریم آنها را بی ‌آبرو کنیم و یا بدون احترام با آنها رفتار کنیم.

هنوز هم بسیاری از خانواده ها هنگام تربیت فرزندان به قدرت و اقتدار متوسل می‌  شوند. بدون شک، این بزرگسالان همین نوع تربیت را از والدین خود یاد گرفته‌ اند‌ و احتمالا بر این باورند که آموزش بچه‌ ها مهم است و این نیاز به محکم بودن و تحمیل یک سلسله‌ مراتب دارد.

وقتی اوضاع بیش از حد به هم ریخته می ‌شود، والدین ممکن است در کنترل خود مشکل داشته باشند و در نهایت فرزندان خود را تحقیر کنند، حتی اگر آنها بدانند این کار اشتباهی است.

باید توجه داشته باشیم که این اقدامات در تربیت فرزندان ما اثری ندارند. بلکه روش ‌هایی هستند که والدین کنترل خود بر احساسات ‌شان را از دست می ‌دهند

تهمت و توهین، به کودکان نمی آموزد که چرا این کاری که انجام می ‌دهند اشتباه است و همچنین به آنها نمی ‌آموزد که چگونه کارها را بهتر انجام دهند.

این نوع مجازات ‌ها (تحقیر در دوران کودکی) فقط باعث احساس درماندگی و فقدان ارزش شخصی می ‌شوند.

خودتان را به جای بچه ها بگذارید

مشاوره-کودک-و-نوجوان-آنلاین-در-ویکی-روان

موثرترین راه برای درک تأثیرات تحقیر کودکان این است که خود را جای آنها بگذاریم. تصور کنید چیزی را روی زمین ریخته ‌اید و همسرتان شروع به فریاد کشیدن و کوچک شمردن شما می‌کند.

به شما می‌ گوید چقدر دست و پا چلفتی هستید و نمی ‌توانید کاری را درست انجام دهید.

چه احساسی خواهید داشت؟ تصور کنید اگر دیر به محل کار خود رسیده‌ اید و رئیس ‌تان به شما ضربه محکمی می ‌زند؟ آیا این قابل قبول است؟ آیا چیز مثبتی می‌‌آموزید؟

همه ما می ‌دانیم که این موارد در بزرگسالان غیر قابل قبول هستند، پس چرا فکر می ‌کنیم این یک گزینه مناسب کودکان است؟ آنها نیز همان احساس شرم، عصبانیت و ترس را دارند که ما احساس می‌ کنیم. همچنین این عدم انسجام را گیج ‌کننده می ‌دانند.

آنها از خود می ‌پرسند چرا بزرگسالان فریاد می ‌زنند، کتک می ‌زنند و توهین می ‌کنند و این برای بچه ‌ها اشکالی ندارد؟

عواقب تحقیر کودکان چیست؟

والدین باید بپذیرند که کودکشان علاوه بر نقاط قوت، داراى نقاط ضعفى هم مى باشند مانند انسان هاى دیگر. این نکته را فراموش نکنید که هیچ انسانى کامل نیست و همه ما در برخى زمینه ها استعداد و یا توانایى لازم را نداریم.

عواقب تحقیر در دوران کودکی خود را در بزرگسالی آنها بیشتر نشان می دهد و به نوعی شخصیت بچه ها را تخریب می کند.

در ادامه به مهم ترین تاثیرات تحقیر در دوران کودکی از دید روانشناسی می پردازیم.

۱- آموزش مبتنی بر قدرت و اقتدار در طولانی مدت کارساز نیست

ممکن است در آن زمان موثر به نظر برسد چون کودکان تسلیم و مطیع شما می‌ شوند.

اما حقیقت این است که واقعا هیچ چیز یاد نمی‌ گیرند و شما هیچ ارزشی به آن‌ها نمی‌ دهید. علاوه بر این، تحقیر شما احتمالا باعث ایجاد شورش، عصبانیت و نیاز به انتقام خواهد شد.

۲- بچه ‌های شما احتمالا دیگران را تحقیر خواهند کرد

شما الگو شماره یک برای کودکان خود هستید، بنابراین اعمال شما به آن‌ ها یاد می ‌دهد که تحقیر دیگران خوب است و آنها از تحقیر به عنوان وسیله ‌ای برای ارتباط با دیگران استفاده می‌ کنند.

۳- تحقیر کودکان رابطه شما را از بین می ‌برد

تحقیر کردن در تربیت فرزند

وقتی مرتب از فرزندان انتقاد می ‌کنید، فریاد می ‌کشید و آنها را آزار می‌ دهید، اعتماد آنها به شما را از بین می رود و زخمی عاطفی ایجاد می‌ کنید.

کودکان شما را به عنوان یک متحد یا محرم راز نخواهند دید بلکه یک منبع درد هستند. بر اساس یافته های مشاوره کودک، تحقیر کردن کودکان یکی از مخرب ترین کارهایی است که می توان به بچه ها کرد!

حتما در ویکی روان بخوانید: مشاوره کودک پرخاشگر چطور است؟

۴- تحقیر کودکان عزت نفس آنها را از بین می‌ برد

این اعمال باعث می ‌شود کودکان احساسات منفی نسبت به خود داشته باشند. در نتیجه، آنها احساس ناتوانی، بی لیاقتی و کم ‌ارزشی می ‌کنند که نتیجه نهایی آن بروز استرس و نگرانی در بچه ها است.

آنها ممکن است در وضعیت‌ های ویژه ‌ای هیچ واکنشی نشان ندهند و حتی دچار اضطراب و بیماری افسردگی کودکان شوند.

پیشنهاد می کنیم مطلب راه های افزایش عزت نفس کودکان را حتما در ویکی روان مطالعه نمائید.

۵- تحقیر کردن کودکان پیشگویی ‌های خود به خودی را به وجود می ‌آورد

اگر مرتباً به فرزندان خود می ‌گویید که احمق هستند، احتمالاً نمره بدی می‌ گیرند.

به همین ترتیب، اگر تمام وقت به آنها بگویید دست و پا چلفتی هستند، احتمال اینکه از ورزش لذت ببرند بسیار کم است.

چیزهایی که به فرزندان خود می ‌گویید ذهن آنها را برنامه ‌ریزی می ‌کند. اگر به بچه ها بگویید که نمی ‌توانند کاری را درست انجام دهند، آنها دیگر تلاش نخواهند کرد.

احترام کلید اصلی روابط با بچه ها است

شما مى توانید با روشى جدید، روش ارتباط با فرزندان که بر پایه احترام استوار است، جلو بروید و نه تحقیر کردن در تربیت فرزند که سرمایه آینه پدر و مادر و خانواده به شمار می آید.

بر طبق این روش باید تمام صحبت هاى خود را با احترام به شخصیت فرزند، بیان کنید.

بدون کنایه و سرزنش، حرفتان را به آنان بزنید و آنان بهتر مى توانند درک کنند، بدون آنکه تحقیرى شکل بگیرد

به این ترتیب، برای پرورش کودکان سالم و شاد، باید به آنها احترام بگذاریم. البته والدین باید قوانین و ارزش‌های مشخص را تعیین و حفظ کنند.

اما اگر کودکان سرپیچی کنند، ما باید آنها را با آرامش و با عشق اصلاح کنیم

مهم‌ تر از همه، درک کنید که چرا کودکان این رفتار را نشان می ‌دهند و سعی دارند چه جیزی به شما بگویند. صبورانه و با مهربانی توضیح دهید که چرا رفتار خاصی غیر قابل ‌قبول است و چگونه با آنها رفتار خواهید کرد.

پیشنهاد ویکی روان چیست؟

روی نکات مثبت و مثبت اندیشی تمرکز کنید و کودکان خود را متقاعد کنید که آنها خوب، با ارزش و توانمند هستند. این ایده ‌ها را چنان واضح در ذهن آنها حک کنید که هرگز خلاف این باور نداشته باشند.

بهتر است برای اصلاح بد رفتاری بچه ها از یک متخصص کودک و نوجوان کمک بگیرید و تحقیر کودکان را به هر شکل کنار بزارید تا آینده فرزندانمان در خطر نباشد.

شما دوست گرامی می توانید با مراجعه به بخش مشاوره آنلاین سایت ویکی روان از خدمات مشاوره روانشناسی غیرحضوری درباره کودکان با بهترین روانشناسان سایت به صورت صوتی و تصویری استفاده نمائید.

کافیست به لینک زیر مراجعه نمائید:

https://www.wikiravan.com/consultation/childpsychology

گردآوری مطلب: تیم تحریریه ویکی روان با کمک محیا یزدانی 

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

درمان شناختی رفتاری افسردگی چیست؟

درمان شناختی رفتاری افسردگی چیست؟ (۰ تا ۱۰۰)

درمان شناختی رفتاری افسردگی یکی از روش های کاربردی برای غلبه بر بیماری افسردگی است. …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *