خانه / موفقیت / مثبت اندیشی / راه های مثبت اندیشی که حتما باید بدانید
راه های مثبت اندیشی

راه های مثبت اندیشی که حتما باید بدانید

آیا می خواهید روش های مثبت اندیشی را یاد بگیرید؟ احتمالا چندین مزایا درباره مثبت اندیشی شنیده اید. تحقیقات در مورد راه های مثبت اندیشی که در ادامه به آنها اشاره میکنیم نشان می دهند که مثبت اندیشی از استرس و خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، جلوگیری می کند.

انواع راه های مثبت اندیشی

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

همچنین مثبت فکر کردن به جای دید منفی، مزایای سلامتی و روانی زیادی به همراه دارد.

پس چه چیزی می تواند به ما در رسیدن به اندیشه های مثبت کمک کند؟ راه های مثبت اندیشی زیادی وجود دارند.

یکی از این راه های مثبت اندیشی تشخیص افکار منفی و جایگزینی افکار مثبت با آن ها است. این روش، ممکن است کمی به طول بیانجامد. اما در نهایت، موجب افزایش تفکر مثبت و طبیعی می شود.

در این مقاله، به ۴ روش اساسی برای جذب افکار مثبت می پردازیم.

از افکار منفی در ذهنتان جلوگیری کنید

افکار ذهن، شامل صحبت ها و حرف هایی است که با خود می گویید و در ذهنتان جریان دارند.

به عبارت دیگر، به صدای درون ذهنتان، افکار ذهن می گویند. این افکار، نحوه عملکرد و ارتباط شما با سایر افراد را بررسی می کنند.

حتما بخوانید

اگر افکار منفی به ذهنتان وارد شوند، اعتماد به نفس شما کاهش می یابد و بررسی های این افکار نیز به صورت منفی برایتان تصور می شوند.

پس چه راه هایی برای مقابله با این افکار منفی در ذهن، وجود دارند؟ یکی از این راه ها، یادآوری به خود است.

با این روش، هر گاه چنین افکاری به سراغتان می آیند، به خود یادآوری می کنید که آن ها واقعی نیستند و هدف متوقف کردن شما را دارند. هر گاه خود را انتقاد می کنید، کمی صبر کنید و از روش یادآوری استفاده کنید.

توجه به گفتار خود، یکی از روش های عالی برای جذب افکار مثبت و رهایی از افکار منفی است. اگر متوجه شدید که در گفتارتان منفی هستید، از راه تغییر الگو های ذهنی و تصحیح رفتار استفاده کنید.

الیزابت اسکات، کارشناس مدیریت استرس، نکاتی مهم و قابل توجه درباره تبدیل افکار منفی به مثبت و انواع راه های مثبت اندیشی بیان می کند.

او به مردم توصیه می کند که با توجه به الگو های ذهنی، افکار منفی را به مثبت تبدیل کنند.

هنگامی که به یک الگوی منفی فکر می کنید، با خودتان بگویید “کافی است”. افکار منفی به صورت الگو ادامه دارند و مانند زنجیره ای به هم متصل هستند.

شوخ طبعی یکی از بهترین راه های مثبت اندیشی است

یکی از روش های رهایی از افکار منفی، افزایش شوخ طبعی و روحیه ای شاد است. حتی زمانی که در زندگی خود با چالش مواجه هستید، سعی کنید سرگرم طنز و شوخ طبعی باشید.

سختی مشکلات و مسائل را با شوخ طبیعی رفع کنید. مهم است که بخندید و سرگرم باشید.

بعضی وقت ها، طنز و شوخ طبعی به سادگی استرستان را کاهش می دهند. با خواندن جوک های خنده دار، تماشای سریال طنز و دیگر منابع آن، افکار منفی را کاهش و مثبت اندیشی را افزایش دهید.

خوش بین باشید

مثبت فکر کردن شبیه به تقویت عضله است. هر چه بیشتر تمرین کنید، شانس بهتری برای مثبت اندیشی دارید. محققان در بررسی انواع راه های مثبت اندیشی بر این باورند که خوشبین بودن، به مثبت اندیشی کمک می کند.

افراد خوشبین، سبک بیانی مثبتی دارند. اگر شما کار های خوبی که انجام می دهید را به مهارت و تلاشتان مربوط می کنید، فردی خوشبین هستید

از طرف دیگر افراد بد بین، دارای سبک بیانی منفی هستند. اگر کار های خوبی را که انجام می دهید، به نیرو های خارجی ربط دهید، فردی بد بین هستید.

افراد خوش بین مایل هستند تا اتفاقات ناگوار و بد را به اتفاقات خارج از کنترل آن ها ربط دهند. در حالی که افراد بد بین، چنین اتفاقاتی را تشدید می کنند و همیشه خودشان را از این بابت سرزنش می کنند.

با در نظر گرفتن چنین خصوصیاتی، سعی کنید مشکلات زندگی را به اشتباهات خود ربط ندهید و خودتان را سرزنش نکنید. این مشکلات را همیشه مشکلاتی خارج از کنترل بدانید.

ادامه دادن مثبت اندیشی

هیچ روشی برای کم و زیاد کردن میزان مثبت اندیشی وجود ندارد. حتی اگر خوش بین باشید، مثبت اندیشی در شرایط مختلف، تغییر می کند.

همچنین حتی ممکن است گاهی اوقات افراد بد بین، مثبت اندیش باشند. در نهایت، سعی کنید از دوستان و خانواده خود نیز کمک بگیرید.

وقتی که به چیزهای منفی فکر می کنید، یک دوست یا اعضای خانواده را دعوت کنید تا بتوانید بازخورد های مثبت را در نظر بگیرید.

برای کسب مهارت در انواع راه های مثبت اندیشی باید خودتان را پرورش دهید. برخورد با افراد پر انرژی و خوش بین، افکار مثبت را به ذهنتان منتقل می کند.

نتیجه نهایی

تفکر مثبت، روندی سریع نیست و نیازمند مراحل طولانی است. تجزیه و تحلیل عادت های روزانه و تغییر در رفتار های منفی، به افزایش سرعت این روند کمک می کند.

راه های مثبت اندیشی که حتما باید بدانید
امتیازدهی
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 7 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

رابطه جنسی بی صدا و آرام

راه های تجربه رابطه جنسی بی صدا و آرام

خیلی مواقع روابط جنسی نمیتواند طولانی و پر هیجان باشد، همیشه شرایط آنطور که دوست …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *