کمرویی

روش های مقابله با خجالتی بودن

هر کدام از ما دارای ویژگی هایی هستیم که در اکثر مواقع تنها به خود ما نسبت داده میشوند و مسئولیت آنها به عهده خودمان است. ویژگی های روحی و روانی ما تاثیر مستقیم بر روی عملکرد ما داشته و کیفیت زندگی را به دست میگیرند. مقابله با خجالتی بودن یکی از خواست های آشکار خیل عظیمی از مردم جامعه میباشد که بدون شک بر دست آورد های زندگی آنها تاثیر میگذارد.

مقابله با خجالتی بودن میتواند شما را از دستیابی به اهدافتان، گرفتن حق مسلمتان، روابط درست و دیگر حقوق منع کند. به یاد داشته باشید خجالتی بودن ویژگی مثبتی نیست و میبایست برای رفع آن تلاش کنید و در ذهن داشته باشید اگر خجالتی بودن را کنار بگذارید زندگی بهتری خواهید داشت. در ادامه قصد بررسی موضوع مقابله با خجالتی بودن از دیدگاه علم روانشناسی را داریم.

با ویکی روان همراه باشید.

خجالتی بودن چیست؟

همه انسان ها سزاوار لذت بردن از زندگی بدون این که چیزی باعث ناخوشی و ناراحتی آنها شود، هستند. با این حال، کسانی که خجالتی بودن را انتخاب کرده اند، خودشان را از این حق محروم می‌کنند.

اگر واقعا قصد تغییر دارید و می خواهید مقابله با خجالتی بودن را شروع کنید، بایستی از لاک خودتان بیایید بیرون و شخصیت خودتان را پرورش دهید. با نشستن در خانه و گوشه‌ گیری نمیتوانید انتظار داشته باشید که بقیه به سمت شما بیایند و با شما دوست شوند. عمیقا تلاش کنید تا بتوانید با دیگران معاشرت و تعامل داشته باشید. باید روحیه‌ای شما به گونه‌ای باشد که بتوانید بیرون بروید و با انرژی مثبت به دیگران نزیک شوید.

راه های مقابله با خجالتی بودن

برای یک فرد درونگرا، خجالتی بودن می تواند یک ویژگی شخصیتی ذاتی باشد. با این حال، تا حدی می توان آن را با کمک چند راه ساده کاهش داد. آنها به شرح زیر می باشند:

خجالتی بودن چیست

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
پروفسور حسین باهر پروفسور حسین باهر
پروفسور
از 800,000 هزار تومان
مشاهده
بهاره محسنی بهاره محسنی
مشاور روانشناس
از 110,000 هزار تومان
مشاهده
صبا مهرپور صبا مهرپور
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
مشاهده
لیلا امینیان لیلا امینیان
دکترای روانشناسی
از 62,500 هزار تومان
مشاهده
نیایش مسلمیان نیایش مسلمیان
مشاور روانشناس
از 120,000 هزار تومان
مشاهده
فاطمه آریان سپهر فاطمه آریان سپهر
دکتری روانشناسی
از 150,000 هزار تومان
مشاهده
فرشته همدانی فرشته همدانی
مشاور روانشناس
از 55,000 هزار تومان
مشاهده
فریبا روایی فریبا روایی
دکتری روانشناسی
از 75,000 هزار تومان
مشاهده

بالا بردن عزت نفس

به نقاط قوت خود پی ببرید و بر روی آنها تمرکز کنید. قبول کنید که شما متفاوت هستند و خودتان را آن‌ چنان که هستید، قدر بدانید. برای بهبود سر و وضع ظاهری خود بیشتر خرج کنید. این کار باعث ایجاد تفاوت بیشتری می‌شود چرا که با این کار اعتماد به نفس شما افزایش بیشتری پیدا می‌کند.

هنگامی که در آینه نگاه می‌کنید و در مورد خودتان احساس خوبی می‌کنید، می توانید با اطمینان بیشتری به یک شخص آشنا یا غریبه نزدیک شوید.

در اولین قدم، سعی کنید به علت ریشه‌ای خجالتی بودن خود پی ببرید. در واقع، دو دلیل عمده وجود دارد که باعث خجالتی بودن افراد می‌شود. یکی این که آن‌ها آنقدر کمرو و خودآگاه هستند که دائما حواسشان به این موضوع است که آیا شیوه رفتاری آن‌ها درست است یا خیر. دوم این که آن‌ها نسبت به زندگی خودشان، نگرش منفی دارند.

آنها احساس می کنند که هیچ چیز جالبی در مورد آنها وجود ندارد و نظر هیچ کس را به خودشان جلب نمی‌کنند. هر دوی این عوامل آنها را بسیار ناراحت می‌کند باعث می‌شود که آن‌ها در لاک خود فرو روند. همه ما نقاط قوت و ضعف خودمان را داریم. باز هم تکرار می‌کنم به نقاط قوت خود پی ببرید و بر روی آنها تمرکز کنید. نه بر روی خجالتی بودن خود.

برای مقابله با خجالتی بودن تمرین مکالمه

کسانی که خجالتی بودن را انتخاب کردند برایشان بسیار دشوار است تا با دیگران، ارتباط برقرار کنند اما مهارت‌های مکالمه را می توان با کمی تمرین بهبود داد. یک ضرب المثل قدیمی است که می‌گوید: تمرین، انسان را کامل می‌کند.

تمرین مکالمه

برای شروع به مقابله با خجالتی بودن ، رو به‌ روی یک آینه بایستید، به یک موضوع به انتخاب خودتان فکر کنید و در مورد آن با خوتان صحبت کنید. ممکن است خیلی لوس به نظر برسد اما واقعا تاثیر دارد. سپس، از یک دوست خوب که می تواند در این زمینه به شما کمک کند، درخواست کمک کنید. هر دو شما می توانید نقش بازی تا در طول مکالمه احساس راحتی کنید.

سپس بیرون روید، با غریبه ها دیدار کنید و با آن‌ها گپ بزنید. در ابتدا، به کسانی که در مکان‌های ساکت و آرام مثل فروشگاه کتاب یا کافی شاپ نزدیک شوید. دلیل آن، این است که نزدیکی به آن دسته از افراد راحت‌تر از نزدیک شدن به افرادی است که در محیطی پر سر و صدا مثل مهمانی هستند.
دفعه بعد، هنگامی که شما به مهمانی می‌روید، با دقت افرادی را که به راحتی با دیگران دوست می‌شوند را زیر نظر بگیرید. این کار به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید با افراد در مکان‌های شلوغ، به راحتی شروع به مکالمه کنید و خجالتی بودن را کنار بگذارید و به مقابله با خجالتی بودن بپردازید.

در یک جمعیت، با شخصی که یک گوشه ایستاده و کناره گرفته، صحبت کنید. تعامل فرد به فرد خیلی راحت‌ تر از صحبت کردن در جمع است. به محض این که مکالمه شروع می‌شود، متوجه می‌شوید که استرس شما هم شروع می‌شود. هر چه که با افراد بیشتری تعامل داشته باشید، زودتر متوجه خواهید شد که با چه نوع افرادی می‌توانید راحت‌ تر ارتباط برقرار کنید.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
محمد حسین خانی محمد حسین خانی
دکتری روانشناسی
از 62,500 هزار تومان
مشاهده
سارا مددزاده سارا مددزاده
مشاور روانشناس
از 50,000 هزار تومان
مشاهده
محمد رضا سعید فیروزه محمد رضا سعید فیروزه
دکترای روانشناسی
از 150,000 هزار تومان
مشاهده
بهاره بوربور بهاره بوربور
دکتری روانشناسی
از 62,500 هزار تومان
مشاهده
صديقه فنائی صديقه فنائی
دکتری روانشناسی
از 75,000 هزار تومان
مشاهده
جمیله احمدپور جمیله احمدپور
دکترای روانشناسی
از 200,000 هزار تومان
مشاهده
سعیده حسنی سعیده حسنی
مشاور روانشناس
از 300,000 هزار تومان
مشاهده
آرزو محمدی آرزو محمدی
مشاور تغذیه
از 75,000 هزار تومان
مشاهده

آرامش را برای مقابله با خجالتی بودن تمرین کنید

آرامش را برای نه به خجالتی بودن تمرین کنید

یک راه ساده برای غلبه بر ترس رد شدن از جانب دیگران و خجالتی بودن ، آماده کردن مغز برای رویارویی با بدترین رویدادهای احتمالی است. اگر از سوی شخصی نادیده گرفته می‌شوید، به دل نگیرید. پیش بروید، می‌توانید افراد جالب‌ تری را در دور و اطراف خود بیابید. زمانی که در یک جمع بزرگ احساس می‌کنید که کمرویی دارد شما را تحت کنترل خودش قرار می‌دهد، حواستان را به سمت چیز دیگری پرت کنید.
هنگامی که افراد خجالتی سعی می‌کنند به مقابله با خجالتی بودن بپردازند و با دیگران معاشرت کنند و یک گفتگو را شروع کنند، در انجام این کار استرس دارند. نمی‌توانند تصمیم بگیرند که چه بگویند. آنها یک ترس پنهانی دارند که حتی ممکن است حرف‌های واقعا احمقانه بزنند و احساس حقارت کنند. اضطراب و ترس احساساتی هستند که به سختی سرکوب می‌شود آن‌ها را سرکوب کرد.

تکنیک‌های تمدد اعصاب را یاد بگیرید تا از شر تشویش خلاص شوید. به محض این که افکار اضطرابی به سراغتان می‌آیند، چشمانتان را ببندید و تمام توجه‌تان را به تنفس خود متمرکز کنید. ریتم تنفس‌تان را آرام نگه دارید و بعد از مدتی متوجه خواهید شد که درگیری ذهنی‌تان از بین رفته است. تمرین یوگا و مدیتیشن نیز می تواند به شما کمک کند تا بر روی احساسات منفی خود، کنترل بهتری داشته باشید. ورزش‌های دیگر مانند پیاده‌ روی و آهسته دویدن نیز کمک می‌کند تا از تنش و فشار رهایی یابید و ذهن‌تان نیز نیروی تازه‌ای می‌گیرد.
برای کسب موفقیت و زندگی بهتر باید به خجالتی بودن و امتناع از برخورد داشتن با دیگران پایان دهید. به منظور دستیابی به اهداف شخصی خود و پیشرفت در زندگی لازم است تا این رفتار را در خود بهبود دهید.

مقابله با خجالتی بودن بدون شک در تمامی زمینه های زندگی شما را موفق خواهد کرد. وقت آن است که به خود بیایید.

تصویر ویکی روان

ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا