درمان تنبلی از نگاه روانشناسی

۱۲ راه درمان تنبلی از نگاه روانشناسی

تنبلی کردن از مواردی است که میتواند انسان را تا حد زیادی ضعیف کند و از بابت روحی و روانی که از بابت روانشناسی بسیار مورد نقد قرار گرفته است و در اینجا انواع راه درمان تنبلی را از نگاه روانشناسی بیان کرده ایم. آیا شما هم تنبل هستید؟ خب، این که تعجب ندارد. همه ما با پیشرفت تکنولوژی تنبل شده ایم.

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه شوید.

۱۲ راه درمان تنبلی که باید بدانید

اما این موضوع دلیل بر آن نیست که ناسالم بمانیم. ما در این مقاله راه هایی روانشناسی شده مبنی بر تندرستی شما تنبل ها ارائه می دهیم. پس با ما همراه شوید.

ویژگی های افراد تنبل

می گویند ما نسل تنبلی هستیم. این را آدم های نسل قبل می گویند و بعدش شرح کوشش های مدامشان را هم ضمیمه حرف هایشان می کنند و «زرنگ» بودنشان را به رخمان می کشند.

می گویند ما نسل تنبلی هستیم اما منظورشان دقیقا تنبلی به معنای «انجام ندادن هیچ کاری» نیست.

منظورشان بیشتر این است که ما کارهایمان را عقب می اندازیم. دیر تصمیم هایمان را عملی می کنیم و به قول روان شناس ها «اهمال کار» یا «تعلل ورزیم».

البته خیلی هم بیراه نمی گویند. جمله «مشکل اصلی من این است که تنبلی می کنم» اعترافی است که ترجیع بند در دل های خودمانی ما نسل سومی ها و شما نسل چهارمی هاست.

اما واقعا اهمال کاری همیشه همین قدر منفی است؟ چه کسانی اهمال کارند؟ و چه طور می شود اهمال کار نبود؟ «زندگی ماهرانه» این شماره راست کار اهمال کارهای حرفه ای است.

«گرایش فرد برای به تاخیر انداختن آغاز یا انجام کارهای مهم تا سرحد رنج و زحمت و ناراحتی». این تعریف آکادمیک و قلمبه سلمبه روان شناس ها از اهمال کاری است.

با این حساب خیلی از ما لااقل در دوره ای کوتاه از زندگی مان اهمال کاری را تعریف کرده ایم اما بعضی ها هستند که اهمال کاری جزیی از شخصیتشان است.

یعنی همان اول بسم الله باید اهمال کارهای گاه به گاهی را از اهمال کارهای بالفطره جدا کرد. تازه این اول ماجراست. اهمال کاری طبقه بندی های دیگری هم دارد.

۱. میوه جات و سبزیجات را فریز کنید

در راه درمان تنبلی این پیشنهاد عجیبه اما در حالی که خرید میوه ها و سبزیجات تازه فوق العاده است اما برای ما تنبل ها تسهیلات میوه ها و سبزیجات یخ زده هم کم نیست. بخصوص که بخواهیم سفر کنیم. در این صورت کمتر مجبور می شویم به فروشگاه ها سر بزنیم.

علاوه بر آن، اگر ما یک هفته میوه ها و سبزیجات فریز شده مان را فراموش کنیم رنگشان قهوه ای نمی شود، بوی بد نمی گیرند و لزج و چسبناک نمی شوند.

تازه می توانید میوه های یخ زده تان را با یک کاسه بلغور جو مصرف کنید یا سبزیجاتتان را در یک وعده غذا استفاده کنید.

راه درمان تنبلی از نگاه روانشناسی

۲. حین تمرین های ورزشیتان تلوزیون ببینید!

بله! درست خواندید. و این اصلا مسخره نیست. نکته این موضوع “انگیزه” است. و اصلا مهم نیست دیگران درباره تان چه فکری کنند.

در این راه درمان تنبلی مهم این است شما به واسطه تماشا کردن برنامه مورد علاقه تان انگیزه پیدا خواهید کرد که روی تردمیل بدوید!

۳. با خودتان یک بطری آب به همراه داشته باشید

آب بی نظیر است! حس طراوت بخشیده و بی کالری است. همچنین نوشیدن آن پس از وعده های غذایتان به شما احساس سیری می دهد.

علاوه بر آن، تحقیقات در مورد بررسی راه درمان تنبلی نشان داده کسانی که در طول روز آب بیشتری مصرف می کنند چربی های بیشتری می سوزانند. بنابراین همراه داشتن یک بطری یا قمقمه آب شما را به نوشیدن مایل می کند.

۴. غذاهایتان را در ظرف ها و کاسه های کوچکتر میل کنید

محدود کردن وعده های غذایی با استفاده از ظرف ها و کاسه های کوچکتر اثرات روانی بر مغز انسان دارد.

تحقیقات در مورد آشنایی با راه درمان تنبلی نشان داده است، افرادی که یک کاسه کوچک غذا را لبریز کرده اند بسیار راضی تر از افرادی بوده اند که همان مقدار غذا را در کاسه های بزرگتری میل کرده اند.

اجرای این ترفند ساده یک راه برای جلوگیری از پرخوری است که زحمتی هم ندارد.

۵. حداقل نیمی از بشقابتان را پر از سبزیجات کنید

و مطمئن شوید سبزیجات را پیش از هر چیز دیگری می خورید! زیرا که سبزیجات سرشار از فیبر و کم کالری هستند.

بنابراین خوردن آن ها پیش از خوردن هرچیز دیگری به شما احساس سیری می دهد. در این صورت احتمال کمتری برای مصرف بیش از حد کربوهیدرات وجود دارد.

راه هایی مبنی بر تندرستی تنبل ها‎ وجود دارد

۶. غذایتان را در آرام پز بپزید

این از ساده ترین نحوه پخت سالم غذاها می باشد. یکم گوشت، سبزیجات و مقداری آب گوشت… خوراک سالم شما وقت شام آماده است!

اگر آرام پز ندارید، بروید و آن را بخرید. باور کنید هزینه خرید آن از اضافه وزنتان کمتر است.

۷. یک راه درمان تنبلی این است که قهوه سیاه بنوشید

من عاشق قهوه هستم و مطمئنم بسیاری از افراد در سراسر جهان هم قهوه را دوست دارند.

درمان تنبلی از نگاه روانشناسی

قهوه یک آنتی اکسیدان است که کافئین موجود در آن سلول های چربی بدنتان را برای مصرف انرژی بسیج می کند.

وقتی که شما ورزش می کنید یا کالری می سوزانید، بدن شما تلاش می کند تا ابتدا سلول های چربی شناور در آن را بسوزاند.

۸. با لباس های ورزشیتان بخوابید

برنامه ریزی برای لباس پوشیدن به منظور ورزش سخت است؟

بمنظور راه درمان تنبلی پیش از آن که به رختخواب بروید لباس های ورزشیتان را بپوشید. در این صورت دیگر بهانه ای برای ورزش نکردن (فردا) ندارید!

فقط مطمئن شوید پیش از رفتن کفش هایتان را پوشیده اید!!

۹. برای شب خوابیدنتان ساعت تنظیم کنید!

صبر کن… چی؟ ممکن است گیج کننده به نظر برسد اما حدود یک ساعت پیش از خواب شبتان ساعت تنظیم کنید تا به شما یادآور شود راس یک ساعت بخوابید.

داشتن خواب کافی برای سالم ماندن و بهبود بدنتان مفید است.

۱۰. پیش از خواب شب پرده تان را کنار بزنید

با کنار زدن پرده ها، هر روز توسط نور خورشید یک پیام بیدارباش خواهید داشت. از آنجا که بدن انسان برنامه ریزی شده تا توسط نور خورشید بیدار شود، برای بیدار شدن انگیزه مضاعف پیدا خواهد کرد.

۱۱. در شب ترموستاتتان را برای دمای پائین تنظیم کنید

با توجه به بنیاد ملی خواب، دمای پائین در شب خوابتان را آرامتر می کند. همچنین در فصول سرد سال مجبور به پرداخت هزینه هنگفتی نیستید و این خود میتواند راه درمان تنبلی باشد.

۱۲. وقت خواب موبایلتان را در حالت پرواز بگذارید

پیش از آن که بخوابید، موبایلتان را به حالت هواپیما تنظیم کنید تا در طول خواب آشفته نشوید. یا حداقل موبایلتان را با فاصله دورتری از خودتان بگذارید و آن را روی لرزش تنظیم کنید.

داشتن خواب با کیفیت و بی وقفه برای بدنتان بسیار مهم است.

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره ویکی روان

ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب اطلاعات کاربردی مرتبط با رشته روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ما در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

وسواس احساس گناه

وسواس احساس گناه چیست و چه علائمی دارد؟

شاید عبارت وسواس احساس گناه تا به حال به گوشتان نخورده باشد اما یکی از …

یک دیدگاه

 1. سلام آقای دکتر
  من خیلی آدم تنبلی شدم واز این موضوع خیلی رنج می برم
  حس وحال کار کردن ندارم.در روز فقط ۴ساعت کارمی کنم،
  ۲۴سالمه و ۲سال که به این بیماری دچار شدم.
  برای رفع تنبلی داروی در داروخانه ها موجود هست؟
  لطفا راهنماییم کنید. ممنونم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *