اعتیاد به قلیان

بررسی علل اعتیاد به قلیان در جوانان ایرانی و پیامدهای آن

در بررسی علت اعتیاد به قلیان جوانان ایرانی باید گفت ابتدایی ترین هدف نوجوانان برای استفاده از سیگار و قلیان اعلام به بزرگ شدن، استقلال، جلب توجه و جا نماندن از هم سن و سالها و دوستانشان است.

در ادامه بهاره محسنی مشاور و روانشناس سایت ویکی روان بیشتر به روانشناسی قلیان کشیدن جوانان ایرانی میپردازند.

علت مصرف قلیان در بین جوانان ایرانی چیست؟

قلیان کشیدن

با سایت ویکی روان همراه باشید.

وقتی از کنار سفره خانه ها و کافه های سیگار آزاد عبور میکنیم صحنه هایی این چنینی توجه ما را جلب میکند.

اکیپ دخترانه یا پسرانه و یا متشکل از هر دو که قلیان به دست دود های حلقوی و دودهایی با شکل های دگر را از دهان و بینی خود خارج میکنن.

آنها برای بی نقص انجام دادن این کار چه بسا مسابقه هم میگذارند.

سیگار به دست گاهی ژست هنر پیشه ها را میگیرند و خاکسترش را در زیر سیگاری پر شده از پودر قهوه میتکانند که به اصطلاح بوی ناخوشایند آن حاضران دیگر در کافه را اذیت نکند.

زمان که بگذرد دلایلی دیگر و عمیق تری برای استفاده از سیگار و اعتیاد به قلیان نوجوانان میتوان یافت.

علت اعتیاد به قلیان چیست؟

مصرف قلیان در ایران

در پس خنده ها و ژست هایی که در گروه های نوجوانی مشاهده میشود هزاران علت وجود دارد.

 • بی ارزش شدن و نادیده گرفته شدن توسط پدر و مادر
 • بی اعتمادی
 • مقایسه شدن با دیگران
 • رابطه های ناامنی که از دوران کودکی بین فرزندان و پدر و مادرها ایجاد میشود
 • تنهایی
 • روابط ناسالم پدر مادر در منزل (طلاق عاطفی)
 • طلاق قانونی
 • یادگیری های مشاهده ایی
 • عدم وجود اعتماد به نفس در نوجوان
 • عدم توانایی در نه گفتن
 • ابراز اعتراض و مخالفت
 • تفریح و سرگرمی
 • و غیره

در واقع عامل اصلی که نوجوانان ما را به سمت انتخاب استفاده از قلیان و سیگار میکشاند رابطه ناسالم و غیر موثری است که در دوران کودکی با والدین تجربه کرده اند.

که این رابطه غیر موثر، در درون خود نامنی و مقایسه شدن و بی توجهی و بی ارزشی را دارد، که میتواند باعث تجربه تنهایی در فرد و عدم اعتماد به نفس، بیان مخالفت و اعتراض و نمایش استقلال و بزرگ شدن باشد.

خوب است که در بررسی چرایی اعتیاد به قلیان جوانان به طلاق عاطفی والدین توجه بیشتری داشته باشیم چرا که میتواند زمینه را برای فرار از جمع خانواده و پناه بردن به جمع دوستان ایجاد کند.

یعنی در مواردی شاید آسیب های طلاق عاطفی فراتر یا هم وزن با طلاق و جدایی شرعی والدین باشد

درمورد دیگر والدین توجه کمتری به سطح نیازهای اصلی فرزندانشان دارند و با عدم اطلاع از آنها ارتباط سازی میکنند که این خود آسیب هایی که در بالا گفته شد را با خود به همراه دارد.

یادمان باشد که همه اینها بعد از عدم وجود ارتباط سالم بین والدین و نوجوان قرار دارند.

رابطه با کیفیت میتواند قدرت همه عوامل محیطی و کنترل های بیرونی را برای رو  آوردن به سیگار و قلیان و تجربه های مشابه در نوجوانان کم کند.

پیامد های استفاده از سیگار و کشیدن قلیان

قلیان در بین جوانان

طبق آنچه همه می دانیم اصلی ترین پیامد اعتیاد به قلیان و سیگار ابتلا به سرطان هایی چون:

 • ریه
 • دهان
 • معده
 • لثه
 • و غیر

میباشد.

در عین حال عدم باروری در دختران، خرابی دندانها و لثه ها و آفت های دهانی و انواعی از هپاتیت ها را میتواند در بر داشته باشد.

گاهیی توتون های استفاده شده در قلیان ها غیر قابل استاندارد و دارای عوارض مضاعفی هستند که مسمومیت و بیماری ایجاد میکند.

راه های پیشگری از گرایش نوجوانان از مصرف قلیان و سیگار

ترک قلیان

اولین و مهم ترین قدم برای پیشگیری از سیگار و اعتیاد به قلیان رابطه سالم و با کیفیت بین نوجوان با والدین است که استاندارد این رابطه فاکتورهایی را شامل میشود.

شروع شکل گیری این رابطه از دوران کودکی میباشد که چنانچه این اتفاق رخ نداده لازم است با مراجعه به متخصص این حوزه در صدد ترمیم رابطه اقدام نمایید.

تاثیر خانواده در جلوگیری از اعتیاد به قلیان در بین نوجوانان

و گام دوم و مهم دیگر خانواده سالم و دارای ارزش های فردی و جمعی است.

به طبع خانواده ایی که آرامش و صمیمیت را پایه و اساس قرار دهد بهتر و بیشتر میتواند بر مبنای ارزشهای فردی و جمعی رفتار و تعامل کند.

وجود خانواده سالم در گرو داشتن ارزشهای فری و احترام گذاشتن و پذیرش ارزش های جمعی است.

میتوانید در بخش مشاوره روانشناسی آنلاین سایت ویکی روان از خدمات مشاوره بهاره محسنی به صورت آنلاین، صوتی یا تصویری از هر کجای دنیا استفاده نمائید.

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره بهاره محسنی

من بهاره محسنی دانش آموخته رویکرد واقعیت درمانی و برگزار کننده کارگاه های فرزند پروری، خود مراقبتی، تربیت جنسی، ارتباط موثر والد و کودک،مهارت های زندگی هستم. به عنوان روانشناس حوزه کودک و نوجوان با دغدغه حفظ روابط سالم بین والدین و فرزندان و بالا بردن میزان حرف شنوی فرزندان از والدین و سلامت روان خانواده فعالیت میکنم. به امید روزی که برای تربیت فرزندانمان به جای استفاده از داد و تنیبه بدنی از گفت و گو استفاده کنیم. میتوانید در بخش مشاوره روانشناسی سایت ویکی روان از خدمات مشاوره آنلاین من استفاده نمائید.

این و هم چک کنید

پایان دادن به رابطه عاشقانه

۱۵ راه پایان دادن به رابطه عاشقانه در روانشناسی

پایان دادن به رابطه عاشقانه هر چند حس خوبی ندارد اما گاهی یک ضرورت است، …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *