خانه / کودک و نوزاد / مشکل ناخن جویدن در کودکان
ناخن جویدن در کودکان

مشکل ناخن جویدن در کودکان

جالت های روحی و عاطفی ما نمودهای خارجی متفاوتی دارند. بعضی از ما در حالت خوشحالی اعمالی را انجام میدهیم که برای خیلی های دیگه قابل درک نیست. ناخن جویدن در کودکان یکی از رفتارهای اکثرا ناخود آگاهانه ای میباشد که در مواقعی همچون ناراحتی و اصطراب از ما نمایش داده میشود.

در این نوشتار قصد بررسی رفتار ناخن جویدن در کودکان را داریم و آن را از زوایای گوناگون مورد بررسی قرار میدهیم.

با ویکی روان همراه باشید.

پدیده ای به نام ناخن جویدن در کودکان

در اکثر مواقع ناخن جویدن در کودکان به دنبال وقایعی که میتوانند منشأ اضطراب کودک باشند، بروز میکند. وقایعی چون: تولد یک برادر (ورود یک نوزاد به خانواده)، ورود به مدرسه و آغاز سال تحصیلی و یا طلاق والدین.

کودکی که ناخنهایش را میجود، کودکی مضطرب، کمرو و نسبتا درونگراست که برای کنترل اضطرابی که در اثر واقع های استرس زا در او ایجاد شده و نمیتواند به گونه ای دیگر اضطرابش را اداره کند، این رفتار را از خود نشان میدهد.

ناخن جویدن در کودکان تنها روشی برای تخلیه اضطرابی است که در پشت آن چیزی عمیقتر را پنهان میکند، چیزی مثل خشمی فروخورده، عدم اطمینان یا نیاز به آرام کردن خود؛ اندکی شبیه مکیدن شست که نوزاد نمیتواند از مکیدن آن امتناع کند، با این تفاوت که به جای آنکه خشمش را بیرون بریزد یا آن را بروز دهد، با ناخن جویدن در کودکان خشمش را در خود نگه میدارد.

آنها از این طریق سعی می کنند با هیجانات و بحران های عاطفی درونی شان به مقابله برخیزند.

گروهی روانشناسی بر این باورند که نفس عمل جویدن ناخن عادتی زشت و ناپسند نیست، بلکه تنها راهی برای رهایی از تنش و استرس در کودک است.

تعداد دفعات، شدت و مدت زمان این رفتار از عواملی هستند که باید زمانی که کودک ناخنش را میجود به آنها توجه داشت. در حقیقت، گاهی پیش می آید که کودکان فقط در یک دوره زمانی این رفتار را از خود نشان میدهند که دقیقا به مدت زمانی که واقعهای استرسزا آنان را تحت تأثیر قرار داده است، مربوط میشود. اما همچنین ممکن است اگرچه واقعه استرس زا ناپدید شود، عمل ناخن جویدن در کودکان همچنان باقی بماند و هر بار که کودک با موقعیت خاصی روبرو میشود، به طور خودکار این عمل را انجام دهد.

مکیدن انگشت در کودکان

روش های درمان ناخن جویدن در کودکان

برای کمک به این کودکان می توان از ناخن آسیب دیده تصویری تهیه کرد و وضعیت آن را با ناخن سالم مقایسه کرد. همچنین هنگامی که کودک مشغول جویدن ناخن است بدون این که متوجه شود، از او فیلم تهیه کنید و سپس برای او به نمایش بگذارید. احتمال دارد با مشاهده فیلم به خود بیاید و این عادت را کنار بگذارد.

حتما بخوانید: استرس چیست؟

قرار دادن آیینه جلوی کودک او را متوجه این عادت ناپسند می کند. کودک را تشویق کنید در مجلات، تصویر دست های زیبا را جست وجو کند یا روی کتاب یا آینه بچسباند تا مرتب تصویر این دست ها را با دست های خود مقایسه کند.

اقدام دیگری که در این زمینه مفید است، شناسایی مکان و زمانی است که این رفتارها در او بیشتر می شود.

برای نمونه، شاید کودک با ایجاد موقعیت های خاص به جویدن ناخن می پردازد. این حالت را که در او استرس ایجاد می کند شناسایی و کاری کنید که در موقعیت های استرس زا قرار نگیرد.

اگر کودک هنگام تماشای برنامه تلویزیونی به جویدن ناخن میپردازد، شیئی به دست او بدهید تا سرش گرم شود. به مکان هایی که این عادت کودک زیاد می شود نیز دقت کنید تا علت این اختلال را بفهمید. هنگامی که این عادت کم شد، با تعیین پاداش، این رفتار خوب او را تقویت کنید. به عنوان مثال، برای تشویق هر بار جویدن ناخن ستاره ای به جدول برنامه های روزانه او اضافه کنید و به ازای هر ۱۰ ستاره به او هدیه دهید.

اگر فرزند شما دختر است به او لاک یا دستکش هدیه کنید تا با استفاده از آن جویدن ناخن را فراموش کند. اگر پسر است به او ناخن گیر یا ذره بین بدهید تا با استفاده از آن به آسیبی که به ناخن و اطراف آن رسانده است، توجه کند و ناخن های خود را کوتاه کند. در صورت آسیب رسیدن به دندان های کودک به دندان پزشک مراجعه کنید. اگر این عادت با اضطراب شدید همراه باشد، حتما از متخصصان بهداشت روان کمک بگیرید. گاهی رفتار والدین یا اطرافیان، زمینه اضطراب کودک را زیاد می کند.

تأثیر نوع رفتار والدین و ناخن جویدن در کودکان

جویدن ناخن
متخصصان علاوه بر بررسی رفتار کودک، بر رفتار والدین او نیز تمرکز می کنند. زیرا عامل اصلی این رفتار، ممکن است عملکرد والدین و اطرافیان باشد. متخصص در این شرایط به والدین کمک می کند تا رفتار و واکنش خود را نسبت به کودک سنجیده تر کنند تا اضطرابی به کودک وارد نشود.

کودک با جویدن ناخن به نحوه رفتار والدین یا اطرافیان با او واکنش نشان می دهد؛ در این زمینه والدین باید سعی کنند ناراحتی و مشکلات ناشی از مشغله های کاری خود را به منزل منتقل نکنند. از جمله روش هایی که یک روانشناس می تواند برای برطرف کردن این مشکل کودک از آن استفاده کند، روش های خاص ریلکسیشن است.

اگر به علت بالا بودن استرس کودک، این روش درمانی نیز جواب ندهد، پزشک داروهایی را تجویز می کند تا اضطراب کودک کمتر شود. لاک های با طعم تلخ که برای مقابله با جویدن ناخن از آن استفاده می شود، چندان موثر نیست و توصیه نمی شود.

والدین نباید به این عادت فرزند خود واکنش نشان دهند زیرا در برخی موارد ناخن جویدن در کودکان روشی برای جلب توجه دیگران است و عکس العمل والدین همان توجهی است که کودک خواستار آن است. در مورد این عادت با او صحبت کنید اما درباره رفتارش قضاوت نکنید.صحبت با او درباره جویدن ناخن نباید باعث افزایش اضطراب وی شود. به او بگویید که این مشکل را با کمک او حل خواهید کرد.

ناخن جویدن در کودکان بیشتر یک پدیده غیر ارادی میباشد که بیشتر از استرس پنهان و دیگر موارد که در بالا به آنها اشاره شد نشات میگیرد. میتوانید با رعایت نکاتی ساده از جویدن ناخن فرزند خود جلوگیری کنید.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

تمازپام

قرص تمازپام چیست؟ (عوارض و تداخل دارویی رستوریل)

قرص تمازپام (رستوریل – Temazepam) جزء دسته داروهای بنزودیازپین است که دارای اثرات آرام بخش، …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *