خانه / روانشناسی / لبخند آگاهانه چیست؟ چرا خنده اهمیت دارد؟
لبخند آگاهانه چیست؟

لبخند آگاهانه چیست؟ چرا خنده اهمیت دارد؟

یکی از مهمترین علائم حیاتی انسان لبخند می باشد. مهمتریم علت اهمیت لبخند قدمت تاریخی آن در انسانهاست. یک نوزاد زمانیکه به دنیا می آید، در پاسخ به لبخند اطرافیانش لبخند می زند. از نظر علم روانکاوی مادرانیکه به لبخند فرزندشان پاسخ نمیدهند، فرزندان آنها در بزرگسالی دچار افسردگی میشوند. همچنین لبخند مادر به فرزند باعث ایجاد امنیت درونی و حس اعتماد در فرزندان می شود. در ادامه به لبخند آگاهانه و ناآگاهانه می‌پردازیم.

با ویکی روان همراه باشید.

لبخند آگاهانه چیست؟

در موضوع هوش میان فردی نیز لبخند یکی از مهمترین عوامل بالارفتن هوش میان فردی و ارتباطات انسانی می شود. زمانیکه افراد به یکدیگر لبخند آگاهانه میزنند روابط بهتری میانشان شکل میگیرد.

اما بهتر است بدانیم که این لبخند باید آگاهانه و معنادار باشد. بسیاری از افراد به اشتباه گمان میکندد لبخند زدن باید قسمتی از رفتار تکراری هر لحظه آنان باشد.

اگر شخصی همیشه لبخند بر لبان داشته باشد، دیگر نمیتواند با لبخندش معنایی را به دیگران منتقل کند. همچنین بهتر است بدانیم که لبخند مصنوعی تاثیر منفی بر روابط انسانها دارد.

جالب است بدانید یک تفاوت بزرگ میان لبخند تصنعی و واقعی وجود دارد. تفاوت در اینجاست که لبخند مصنوعی در کمتر از ۳ ثانیه تمام می شود اما لبخند واقعی بیشتر از این طول می کشد.

لبخند آگاهانه چیست؟

اهمیت لبخند آگاهانه

همچنین لبخند ناآگاهانه پس از مدتی باعث آشفتگی هیجانی می شود. کسانیکه دائما لبخند میزنند در هنگام خشمگین شدن یا غمگینی هم لبخند میزنند و خودشان و دیگران را در درک احساس واقعی درونی شان گمراه میکنند.

همیشه به یاد داشته باشیم لبخند واقعی بزنیم تا در روابطمان موفق باشیم.

به خندیدن اهمیت دهید

بهانه ای برای خندیدن پیدا کنید و سریعا بهتر شدن حال خود را احساس نمایید. همیشه لبخندی بر روی لبهایتان شکوفا باشد بگذارید دنیا به خاطر آنچه بر شما گذشته شگفت انگیز گردد.

در برخورد با دیگران حالت شادی و لبخند خود را حفظ نمایید. کلمات خوب و شادی بخش بر زبان آورید. حرفهای شاد بزنید. به این ترتیب بدون اینکه متوجه شوید باور می کنید که می توانید شاد باشید.

از دیگران با تبسم و بیان جمله ای دلنشین استقبال کنید. وقت بیشتری را با افراد شاد بگذرانید آن وقت کشف خواهید کرد که شادی گرفتنی است.

اخم را فراموش کنید و به اهمیت خنده فکر کنید

با خنده بیش از اخم کردن از نگرانی خلاص شوید. لبخند بزنید و بلافاصله بهتر شدن را احساس کنید. لبخند زدن، مرکز لذت در مغزتان را تحریک می کند.

استراحت کنید و از آن لذت ببرید. لحظه های لذت بخشی را جدی بگیرید. حتی هر قدر که کوچک باشند آنها را بپذیرید.

یادتان باشد که تلاش روزانه ما برای پیش آمدن همین لحظه هاست اما گاهی آنها را نادیده می گیریم یا برایشان کم وقت می گذاریم.

برای داشتن یک زندگی پر توان و نیرومند لازم است صبح خود را پیش از ترک خانه با خوشی و سرزندگی شروع کنید.

با خنده روزتان را شروع کنید. خورشید را غافلگیر کنید. لذت بخش ترین دقایق روز درست قبل از طلوع خورشید است. این را امتحان کنید. بدون اینکه به جز لذت ذهنی هدف دیگری داشته باشید هر روز صبح به خود بگویید:

امروز من شاد و سلامت هستم، امروز موفقیت بیشتری خواهم داشت. با یک لبخند به استقبال صبح بروید و همیشه خوشحال و خندان باشید.

اگر قرار است یک روزی تصمیم بگیرید شاد و خوشحال باشید چرا از همین امروز نباشید.

بنابراین با خنده به استقبال روز جدید بروید. امروز را به شادی بگذرانید و از سرزنش دیگران برای اینکه مانع شادی می شوند خودداری ورزید. روزهای بد خود را از طریق خندیدن به روزهای خوب و شاد تغییر دهید.

اهمیت خنده را دریابید

به زندگی خود شادی ببخشید. خنده را وارد زندگی کنید. به زندگی یاد بدهید مثبت و همراه با شوخ طبعی و نشاط نگاه نمایید. با نگرش امیدوارانه به زندگی محیط شادتری برای خود پدید آورید.

چیزهایی که باعث خوشی و شادی شما می شوند فکر کنید سپس تا آنجایی که ممکن است به سوی این شادیها بروید. تا می توانید چیزهای خنده دار وارد زندگی خود کنید تا شخصیت جذابتری داشته باشید.

به پارکهای تفریحی، کنسرتها، باشگاههای ورزشی و تفریحی و تماشای فیلمهای خنده دار بروید و بازیهای خنده دار انجام دهید.

این فعالیتها شما را در فعال کردن اثر درمانی خنده در زندگی یاری خواهد کرد. کوشش کنید کارهایی انجام دهید که به زندگی شما شادی ببخشد.

در هر زمان و مکان باید شاد باشید، اهمیت خنده را فراموش نکنید و زندگی را چنانچه هست با تمام مشکلاتش قبول کنید و شاد باشید. شادی را که دیران از آن لذت می برند جذب نمایید. برای تندرست زیستن خنده بهترین اکسیر است.

به ترسهایتان بخندید. وقتی ترسهایتان را ریشه یابی کنید و به منشا آنها برسید متوجه می شوید که تا چه اندازه مضحک و خنده دارند.

لبخند آگاهانه چیست؟ چرا خنده اهمیت دارد؟
امتیازدهی به مطلب
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره دکتر لوح موسوی

روانشناس بین المللی، کارشناس برنامه های صدا و سیمای جمهوری اسلامی، مشاور شخصیت ها و مدیران ،برتر، نویسنده کتابهای روانشناسیتلفن دفتر مشاوره ۲۲۸۸۹۴۴۸

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

تست کمال گرایی هیل

تست کمال گرایی; آیا به کمال گرایی مبتلا هستید؟

کمال گرایی معمولا به عنوان یک ویژگی شخصیتی در نظر گرفته میشود که با تلاش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *