اورفنادرین

اورفنادرین Orphenadrine

اورفنادرین یک داروی آنتی کولینرژیک است که برای درمان بیماری پارکینسون استعمال می‌گردد. اگرچه برای درمان پارکینسون از داروهای دیگر کم‌اثرتر است، اما عوارض جانبی کمتری دارد. مخصوصاً برای برطرف کردن خشکی یا سفتی ماهیچه‌ها که در بیماری پارکینسون ایجاد می‌شود مفید است.

با بخش داروهای روانپزشکی در ویکی روان همراه باشید.

گفتنی است این دارو برای اصلاح کندی حرکات که عموماً مبتلایان به این بیماری دچار می‌شوند، چندان سودمند نیست. اورفنادرین مخصوصاً دارای خاصیت شل‌کنندگی عضلانی است. این خاصیت با مسدودکردن مسیرهای عصبی که مسبب سفتی و گرفتگی ماهیچه‌ها هستند، به وجود می‌آید. برای برطرف کردن گرفتگی عضلانی ناشی از جراحت عضلانی، افتادگی دیسک و جای زخم‌ تجویز می‌شود.

عوارض جانبی اورفنادرین

عوارض جانبی رایج عبارتند از خشکی دهان، سرگیجه، خواب آلودگی، ناراحتی معده یا استفراغ، یبوست، احتباس ادرار، تاری دید و سردرد. برخی از عوارض جانبی می‌تواند جدی باشد. در صورت بروز هر یک از علائم زیر، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید، مانند ضربان قلب سریع یا نامنظم، گیجی، توهمات، بثورات پوستی.

احتیاطات در مصرف اورفنادرین

  • اورفنادرین ممکن است باعث خواب آلودگی، سرگیجه، تاری دید شود. اگر شما این دارو را با داروهای خاصی مصرف کنید ممکن است این عوارض بدتر شود.
  • با احتیاط از اورفنادرین استفاده کنید و تا زمانی که بدانید چگونه به آن واکنش نشان می‌دهید، کارهایی که احتیاج به تمرکز دارد را انجام ندهید.
  • در صورتی که سرگیجه رخ دهد، بخصوص در صبح، به آرامی ‌بلند شوید و بنشینید.
  • از مصرف بیش از دوز توصیه شده اجتناب کنید.
  • این دارو برای استفاده در کودکان توصیه نمی‌شود.
  • در زمان حاملگی و شیردهی با پزشک معالج مشورت کنید.

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره فاطمه صبوری پور

سی ساله ليسانس روانشناسی عمومی فوق ليسانس روان شناسی تربيتی دانشجوی دكتری روانشناسی تربیتی

این و هم چک کنید

اختلال اضطراب اجتماعی

اختلال اضطراب اجتماعی چیست؟ (معنی فوبی اجتماعی)

اضطراب اجتماعی یکی از اختلالات بسیار رایج در جامعه است و افراد بدون اینکه بدانند، …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *