کنجکاوی

وقتی کنجکاوی فرزندمان گل می‌کند

فرزند از والدین با کنجکاوی درباره اینکه از کجا و چگونه به دنیا آمده‌است سوال می‌کند در پاسخ می‌توان با ذکر مواردی مثل تبدیل یک درخت به میوه، تخم‌مرغ به جوجه، غنچه به گل توضیح داد.

زمان کنجکاوی کودک

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

 والدین توجه کنند که علت اصلی پرسیدن این سوال توسط فرزند ارضای حس کنجکاوی است و والدین در درجه اول باید آرامش خود را حفظ کرده و به صورت آرام و با مثال توضیح دهند.

مثلاً نگاه کن درخت‌ها شکوفه می‌دهند، تو هم مثل شکوفه از من بوجود آمدی، وقتی دو‌نفر عاشق هم هستند از همدیگر بچه‌دار می‌شوند.

با این شیوه پاسخ‌ دادن معمولاً کودک دیگر سوال نمی‌پرسد و قانع می‌شوند.

مگر اینکه در چهره والدین و در پاسخ آنها اضطراب ببیند، اگر فرزند دوباره این سوال را پرسید همین پاسخ را می‌دهیم.

باید توجه کرد که نحوه برخورد و واکنش ما به این سوال در کودک نقش مهمی در اعتماد کودکان به والدین به عنوان منبع پاسخگویی به سوالات بعدی دارد.

اگر پدر و مادر از جواب دادن طفره روند و یا بازخورد مضطرب نشان‌دهند و فرزند را برای پرسیدن این سوال سرزنش کنند کودک علاوه بر اینکه دنبال پاسخ این سوال از افراد و جاهای دیگر می‌رود که ممکن است باعث شود بیشتر از آن‌ چه لازم و متناسب با سنش است اطلاعات به دست آورد برای پاسخگویی به سوالاتی که بعدها برایش در مرحله نوجوانی و بلوغ پیش می‌آید دیگر ممکن است به والدین اطمینان نکند و از والدین فاصله بگیرد.

درباره دکتر لوح موسوی

روانشناس بین المللی، کارشناس برنامه های صدا و سیمای جمهوری اسلامی، مشاور شخصیت ها و مدیران ،برتر، نویسنده کتابهای روانشناسی تلفن دفتر مشاوره ۲۲۸۸۹۴۴۸

این و هم چک کنید

برقراری رابطه با فرزند خوانده

12 راه برقراری رابطه با فرزند خوانده که باید بدانید

برقراری رابطه با فرزند خوانده مشکل بسیاری از افراد است چون آنها نمی توانند حضور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار − چهار =