زنگ خطر کودک آزاری و کودک آزار ها – مصاحبه با پروفسور باهر

یادم می‌آید دهه هفتاد بود. پرونده قضایی شاهرخ و سمیه به شدت سر و صدا به راه انداخته بود. همه رسانه‌های نوشتاری و دیداری تا مدت‌ها صفحات و بخش‌های حوادث خود را به آن اختصاص داده بودند. اتفاقی که در خیابان گاندی پایتخت وجدان عموم مردم کشور را جریحه‌دار کرد؛.

شاهرخ با سمیه به واسطه ارتباط، دست به قتل خواهر و برادر کوچک سمیه زده بودند و تا مدت‌ها خبر دستگیری و شکایت والدین سمیه از هر دوی آنها و زندانی شدن آنها سر زبان‌ها بود.

شاید علت رسانه‌ای شدن این خبر در آن سال‌ها کم بودن چنین اتفاقاتی بود. اما متاسفانه در چند ماه اخیر اخبار آتنا، بنیتا و… که مظلومانه به قتل رسیدند به شدت در رسانه‌ها پوشش داده می‌شود.

شاید تفاوت این پرونده‌ها با پرونده شاهرخ و سمیه در فاصله و محدوده زمانی آنها باشد. در طی این چند ماه اخیر شاهد اخبار تقریبا پیاپی از قتل و ربوده شدن کودکان در مناطق مختلف کشور بوده‌ایم.

به همین بهانه با پروفسور باهر گفتگویی در رابطه با کودک آزاری و افراد کودک آزار انجام داده‌ایم:

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

* تعریف شما از کودک آزاری چیست؟ علت این پدیده بیشتر به چه مسائلی بستگی دارد؟

 پاسخ: رنجاندن جسمانی، روحانی کودک به صورت‌های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی

 * وضعیت کودک آزاری را در جامعه ایران چطور ارزیابی می کنید؟

پاسخ: با ازدیاد جمعیت بویژه در اقشار پایین جامعه کودکان آسیب‌پذیر هم بیشتر می شوند.

کودک آزار

* گفته می‌شود که در مورد کودک‌آزاری قوانین ایران دارای نقص‌هایی است. نظر شما در این باره چیست؟

پاسخ: اصولاً قوانین ما یا کافی یا وافی نیستند و با تغییر و تحول جمعیت و جامعه محلی، ملی و بین‌المللی بایستی در قوانین و اجرای آنها تجدید نظر شود.

در واقع قانون نباید سلیقه‌ای باشد چون شرح قانون در علمی به نام علم حقوق مطرح می‌شود و مقایسه قانون و حقوق مانند مقایسه تکنولوژی و علم است.

* خانواده‌ها چه سهمی در کودک‌آزاری کودکان دارند؟

پاسخ: من در گفتگوهای دیگر هم نقش خانواده را در این معضل بسیار مطح کرده‌ام. به طور کلی عوامل که در کودک‌ آزاری نقش دارند عبارتند از وراثت بطور کلی، خانواده کودک آزار ،خانواده کودک آزار دیده، فرهنگ، محیط و پایبندی به دین.

همان‌ طور که می‌بینید خانواده در این موضوع بیشترین سهم را دارد چون شامل خانواده کودک آزار و خانواده کودک آزار دیده می‌شود.

* کودک آزاری در آینده فرد آسیب دیده و جامعه چه اثراتی بر جای می‌گذارد؟

 پاسخ: اگر کودکی که مورد آزار قرار گرفته دختر باشد افسردگی و اگر پسر باشد به دنبال انتقام و تقاص جمعی و فردی خواهد بود. مثل اصغر قاتل و خفاش شب. در واقع برای دختران آینده مهم‌تر است و برای پسران حال.

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره محسن باقری ابیانه

کارشناس روان‌شناسی 11 سال سابقه فعالیت در نشریات اجتماعی و روان‌شناسی کشور

این و هم چک کنید

وسواس احساس گناه

وسواس احساس گناه چیست و چه علائمی دارد؟

شاید عبارت وسواس احساس گناه تا به حال به گوشتان نخورده باشد اما یکی از …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *