روانشناسی کودک و نوزاد

چرا دلمان برای لذت های کودکی تنگ میشود؟ روش بازیابی لذت های کودکی

بسیاری از ما ناراحت هستیم که چرا نمی توانیم مانند دوران کودکی از چیزهای ساده لذت ببریم، لذت های کودکی را تکرار کنیم، شیطنت کنیم و در زندگی شاد باشیم؟

شاید بتوان گفت که این مساله به این خاطر است که بخشی از وجودمان را در گذشته (و در دوره ای پیش از بلوغ) جا گذاشته ایم یا به عبارت دیگر خود را گم کرده ایم.

راه بازگرداندن لذت های کودکی چیست؟

اما این بدان معنا نیست که رهایی از این حالت و رسیدن به خوشبختی کار سختی باشد بلکه بسیار ساده تر از چیزی است که به نظر می رسد.

در سه یادداشت کوتاه به بیان مختصری از این موضوع، راه حل آن، و در آخر به شیوه حفظ نتیجه یعنی حفظ گنجینه لذت های کودکی و شادی هایی که به آن دست یافته ایم، می پردازم.

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

قبل از شروع

این را هم بگویم که این سه یادداشت ساده بر اساس نظریه ها و تحقیقات صاحب نظران و بر اساس راهکارهای روانشناسان مجرب (و البته تجارب، مطالعات و فعالیتهای خود من) تهیه شده و در کنار ساده بودن، موثر و کاربردی نیز هست.

اگر اختلاف یا ایرادی دیدید آن را به حساب ضعف نویسنده اش بگذارید و ادامه دهید. ضمنا روشن است که ایجاد تغییرات درونی و شخصیتی به کمک یک مشاور معتمد نیز، احتیاج دارد و مطالعه این یادداشت ها راهی تخصصی نیست.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
لاله دستوری لاله دستوری
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
مارال حقیقی کرمانشاهی مارال حقیقی کرمانشاهی
دکتری روانشناسی
از 150,000 هزار تومان
لیلا امینیان لیلا امینیان
دکترای روانشناسی
از 62,500 هزار تومان
مژگان افضلی مژگان افضلی
دکتری روانشناسی
از 62,500 هزار تومان
نسرین دشتبانیان نسرین دشتبانیان
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
محمد جواد افشاری نژاد محمد جواد افشاری نژاد
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
سمیرا رضایی سمیرا رضایی
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
جمیله احمدپور جمیله احمدپور
دکترای روانشناسی
از 250,000 هزار تومان

لذت های کودکی گم شده اند، مشکل کجاست؟

 معمولا کسانی که یک دوره سخت را پشت سر گذاشته اند و یا زمانی را بین افراد ناسالم و در محیط های نامناسب گذرانده اند که با احساسات و طبیعت آنها همسو نبوده به این مشکل مبتلا می شوند یعنی ناخودآگاه در یک شرایط نامناسب متوقف می شوند.

 این مشکل در بین کودکانی که در سن کم از طرف اطرافیانشان مورد کم توجهی قرار می گیرند یا مجبور به انجام کارها و تکالیفی بوده اند که با سن آنها سازگار نبوده، بسیار معمول است.

آنها بعنوان یک عکس العمل دفاعی ارتباطشان با اجتماع را قطع می کنند. کمتر می خندند و کمتر شادی می کنند تا راحت تر از خود محافظت کنند و قدرتشان را به “بزرگتر” ها نشان دهند.

اما چرا به اینجا رسیدیم؟

در آن دوره هر کدام از این واکنش ها می تواند موثر و نتیجه بخش باشد اما مساله این است که نباید ادامه پیدا کنند و باقی ماندن در گذشته یکی از ریشه های اصلی این مشکل است.

 یکی دیگر از ریشه های این مساله خشم ها و ناراحتی های غیرمنطقی و روزمرگی هایی است که با طبیعت انسان تضاد دارد.

لذت های کودکی ویکی روان

 علاوه بر همه اینها روشن است که خصلت های منفی فکری و رفتاری، عامل اکثر مشکلات و فراموشی لذت های کودکی هستند و برطرف ساختن آنها درمان تمام دردهاست.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
طاهره کیائی طاهره کیائی
دکتری روانشناسی
از 75,000 هزار تومان
زهرا محبوبی زهرا محبوبی
دکتری روانشناسی
از 62,500 هزار تومان
بهاره محسنی بهاره محسنی
مشاور روانشناس
از 110,000 هزار تومان
مریم بنی عامریان مریم بنی عامریان
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
فاطمه روحی فاطمه روحی
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
نیایش مسلمیان نیایش مسلمیان
مشاور روانشناس
از 120,000 هزار تومان
پریوش شیخ الاسلامی پریوش شیخ الاسلامی
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
محمد امین چالاک محمد امین چالاک
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان

درمان و بازگرداندن لذت های کودکی

 برای رهایی از هر مشکلی اول باید آن را شناخت و وجودش را پذیرفت. مرحله بعد یعنی درمان بسیار آسان است.

پس حال که بدنبال چیزی هستیم که خودمان آن را از دست داده ایم ابتدا باید بپذیریم که مشکل در خود ماست و سعی کنیم تا ریشه را بیابیم.

از چه زمان و به چه علت زندگی برایمان تلخ شده است و چرا از زندگی که داریم راضی نیستیم و تصور می کنیم که در دوران کودکی شادتر بوده ایم؟ چرا از اهمیت حاطرات کودکی غافل شده ایم؟

تمام انسان ها با گذر زمان به بخشی از آرزوهای خود دست می یابند اما بسیاری از ما ایرانیان بخاطر روزمرگی ها و بی توجهی که نسبت به خود داریم، از برآورده شدن آرزوهایمان چندان خوشحال نمی شویم و به شکوه کردن ها و گلایه هایمان ادامه می دهیم.

حال باید این رفتار معمول خود را متوقف کنیم و یکبار زندگی خود را مرور کنیم تا بفهمیم مشکل از کجاست؟

پس راه اصلی پیدا کردن مشکل به خصوص از دست دادن لذت های کودکی ، این است که نسبت به ذهن و گذشته خود آگاه شویم. بعنوان یک پیشنهاد می توانید با به خاطر آوردن و بررسی چند واقعه که برایتان از همه مهم تر است یعنی بهترین و بدترین خاطراتی که از گذشته دارید، کار خود را شروع کنید.

سپس سعی کنید رابطه میان آنها را پیدا کنید. چرا یکی را خوب و دیگری را بد می دانید یعنی بر چه اساس به یکی برچسب خوب و به دیگری برچسب بد می زنید؟

باید این را نیز دانست که انسانی که هدفمند زندگی کند و به هدفمند بودن جهان اعتقاد داشته باشد برای هر حادثه ای معنا و جایگاه خود را قائل است و هرگز در گذشته متوقف نمی شود.

 در آخر سعی کنید شادی های ساده و اصیلی که اکنون حسرت تکرار آنها در وجودتان است را بررسی کنید تا بفهمید مربوط به چه زمانی هستند و از کی ناپدید شده اند؟

با سپاس از زمانی که برای مطالعه صرف کردید؛ آرزو می کنم که هر روز از زندگی شما، به بهترین شکل که می توانید تصور کنید سرشار از خوشبختی و لذت های کودکی ناب شود.

دکتر لوح موسوی

روانشناس بین المللی، کارشناس برنامه های صدا و سیمای جمهوری اسلامی، مشاور شخصیت ها و مدیران ،برتر، نویسنده کتابهای روانشناسی تلفن دفتر مشاوره ۲۲۸۸۹۴۴۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا