خانه / خانواده / تربیت فرزند / کمرویی کودکان و درمان آن
کم رویی کودکان و درمان آن

کمرویی کودکان و درمان آن

یکی از معضل هایی که از کودکی با انسان رشد میکند و در نهایت او را در همان سنین و سنین بعدی خود به شدت زمین میزند کم رویی میباشد. اما اگر خوب به آن شناخت پیدا کنیم خیلی راحت و با برنامه ریزی میتوان در مسیر درمان آن گام برداشت و در این صورت امکان پذیر میباشد که جامعه را از افراد سالم چه کودک چه نوجوان و چه جوان و دیگران پرورش داد. در ادامه به بررسی دقیق پدیده کمرویی کودکان میپردازیم.

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه شوید.

کمرویی کودکان

بررسی کمرویی کودکان

زمانی که والدین کمرویی کودکان را کشف می کنند نمی دانند که این قضیه امری طبیعی است و یا اینکه باید نگران آن باشند. به عنوان مثال در جامعه کودک به والدین خود می چسبد، به سختی صحبت می کند، میلی به ارتباط و تعامل با دیگران ندارد و در گروه هم سن و سالان خود تنها بازی می کند.

کم رویی و خجالتی بودن اگر موقتی باشد جایی برای نگرنی ندارد. برخی از کودکان در اصطلاح دیر جوش هستند ولی وقتی با کسی ارتباط برقرار می کنند تعاملات خوبی دارند.

برخی از کودکان پس از گذراندن دوره ابتدایی دیگر کمرو نیستند. با این حال کودکانی وجود دارند که کمرویی کودکان در آنها ادامه دار است.

اگر کودکی از هم سن و سالان خود خجالت بکشد این مساله نگران کننده است. کودکان معمولا از بزرگسالان مخصوصا مردان خجالت می کشند و این امری طبیعی است اما اگر کودکی از کودکان دیگر خجالت بکشد این مساله غیر طبیعی است.

اگر کودک شما در جمع همسن و سالان خود به تنهایی بازی می کند باید نگران او باشید و برای درمان کودک خجالتی به راه و روش صحیح اقدام کنید. کودکان در بازی با همسالان گفتگو های دوستانه، بسیاری از مهارت های اجتماعی، درک احساسات و دیدگاه های دیگران، بیان خواسته ها و نیاز هایشان را فرا می گیرند که همه ی این مهارت ها در رشد آن ها موثر و ضروری است.

کودکانی که تعاملات اجتماعی کمتری دارند کمتر از سایرین به مهارت های شناخت ها و یادگیری های اجتماعی دست پیدا می کنند. در نتیجه شناخت اجتماعی، مهارت های اجتماعی و خودشناسی آن ها دیرتر به بلوغ می رسد.

کم رویی کودکان و درمان آن

کمرویی کودکان و دوستیابی

خجالت کشیدن کودک از آشنایان نگران کننده تر از غریبه ها است. مخصوصا اگر کودک حتی از همکلاسی ها و یا دوستانی که مداوم آن ها را می بیند خجالت بکشد. خجالت کشیدن از آشنایان همسن و سال نشان دهنده این مطلب است که کودک نگران برخورد کودکان دیگر با وی و طرد یا پذیرفته شدن خود است.

اگر کودک خجالتی رفتارهای ضعیفی با دیگر همسالان خود داشته باشد نگران کننده تر از کودکی خجالتی است که برخوردهای مناسبی دارد.

کودکان خجالتی بیشتر از سایر کودکان در معرض طرد شدن و آسیب ها هستند و همین مساله باعث خدشه دار شدن سلامت روانی و اعتماد به نفس آن ها می شود. این قضیه با ادامه دار شدن بسیار حادتر خواهد شد.

کمرویی کودکان در پسران و دختران به یک میزان شایع است ولی این مساله در مردان کمی غیر طبیعی تر به نظر می رسد و ممکن است کودک پسر آسیب جدی تری ببیند. در هر حال باید به خاطر داشت که خجالتی بودن چه در پسران و چه در دختران تبعات بدی همچون طرد شدن از جمع همسن ها و قربانی شدن در پی دارد.

کم رویی کودکان و درمان آن

درمان خجالت و کمرویی کودکان

برای کودک خجالتی و کم رویی خود چه کاری می توانید انجام دهید ؟ اگر کودکی مبتلا به کم رویی است والدین باید به کمک او بیایند و از طرد شدن و قربانی شدن او در میان دوستان شان جلوگیری کنند. اگر کودکی در مدرسه خجالتی و کمرو است و والدین از این امر مطلع هستند باید با کمک گرفتن از معلمان و مربیان مدرسه و حمایت از کودکشان از آسیب دیدن این کودکان جلوگیری به عمل آورند.

مساله خجالتی بودن و کمرویی کودکان زمانی نگران کننده تر می شود که در تعاملات خانوادگی و فعالیت های روزانه خانواده و خود کودک تداخل داشته باشد. به عنوان مثال کودک به علت کم رویی در جمع های خانوادگی و یا تولد دوستان شرکت نمی کند و همواره شکایت از تنهایی و حالات افسردگی را دارد. در چنین مواردی حتما نیاز به مشاوره با یک روانشناس کودک وجود دارد.

نقش والدین در درمان کمرویی کودکان بسیار پر رنگ است. والدین کودکان خجالتی و مبتلا به کم رویی باید با صحبت کردن با کودکانشان درباره روابط دوستانه آن ها و تشویق کردن کودک به بازی در میان کودکان دیگر و ترتیب دادن فعالیت های فوق برنامه و … به درمان آن ها کمک کنند.

همچنین اگر کودک شکایتی از دوست خود دارد باید با احتیاط در نوع روابط او را به حل دوستانه مساله و حفظ روابط دوستی تشویق کنید. تمام کردن رابطه دوستانه کودک تان با دوستانش کاری اشتباه است. والدین باید کودک شان را به دوست یابس تشویق کنند!

درباره ویکی روان

ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب اطلاعات کاربردی مرتبط با رشته روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ما در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

درمان افسردگی بدون دارو

راه های درمان افسردگی بدون دارو

اگر از افسردگی بالینی رنج می برید، در این مقاله درباره درمان افسردگی بدون دارو …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *