پنهان کاری

چگونه با پنهان کاری همسرم مقابله کنم؟

یکی از مهم‌ترین مسائلی که در زندگی مشترک باید مدنظر قرار گیرد، گفتگوی سازنده و صمیمی بین زوجین است و وقتی یکی از همسران کاری را انجام می‌دهد که مربوط به زندگی هر دوی آنها می‌شود، همسر خود را هم باید در جریان موضوع قرار دهد و پنهان کاری نکند. (البته این مسئله در مواردی که ارتباط چندانی با زندگی مشترک زوجین ندارد صدق نمی‌کند و زوجین نباید در این زمینه کنجکاوی کنند).

لحاظ کردن این موضوع باعث افزایش اعتماد بین زوجین و بهبود صمیمیت ارتبا‌طی در زندگی مشترک می‌شود.

بررسی موضوع پنهان کاری همسر

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

گاهی اوقات این قضیه شکل دیگری به خودش می‌گیرد، به اینصورت که یکی از زوجین شفاف عمل می‌کند، ولی زوج مقابل سعی می‌کند با کلی گویی، پنهان کاری و عدم شفافیت، برتری اطلاعاتی خودش را حفظ کند!

در چنین مواردی همسری که شفاف عمل کرده، ممکن است به خاطر پنهان کاری طرف مقابل دچار احساس سرخوردگی شده و احساس کند همسرش از او فاصله گرفته و به او اعتماد نکند!  

بالطبع رابطه هم به سردی و زوال گرایش پیدا خواهد کرد. حالا اگر همسر شما هم مسائل را با شما درمیان نمی‌گذارد و پنهان کاری می‌کند انجام اقدامات زیر می‌تواند به شما کمک کند:

حتما بخوانید

* در فرصتی مناسب که حال روحی هردوی شما خوب است، یک گفتگوی صمیمی راه بیندازید. بهتر است موضوع بحث برای همسرتان جذاب باشد و شما هم با طرح پرسش‌هایی نظر همسرتان را جویا شوید و موقعی که همسرتان صحبت می‌کند سرا پا گوش باشید و بازخوردهای لازم را با تکان دادن سر و تأیید کردن بدهید.

عکس العمل در مقابل پنهان کاری در رابطه

این کار همسرتان را به صحبت کردن بیشتر ترغیب می‌کند و از پنهان کاری فاصله می گیرد.

* اگر موضوع به زندگی مشترک‌تان مربوط نمی‌شود بهتر است کنجکاوی نکنید. تجربه نشان داده تجسس و انجام فعالیت‌های پلیسی نظیر چک کردن تلفن همراه یا ایمیل همسر (در صورت افشا)، فقط باعث بدتر شدن اوضاع می‌شود.

پنهان کاری
پنهان کاری همسرم

* رازدار باشید! اگر همسرتان قبلا به شما اعتماد داشته ولی الآن این اعتماد کمرنگ شده، شاید دلیلش افشاگری‌هایی باشد که در گذشته انجام دادید! در چنین مواردی بهتر است صبور باشید و تلاش کنید به مرور زمان اعتماد همسرتان را جلب کنید.

* اگر اتفاقا همسرتان درباره موضوعی شفافیت به خرج داد به جای اینکه موضع بگیرید یا با طعنه و‌ کنایه جوابش را بدهید یا بزنید تو ذوقش، بهتر است بابت این شفاف‌سازی از او تشکر کنید و با دادن تأیید و پاداش همسرتان را به شفافیت بیشتر تشویق کنید. استفاده از جملاتی مثل؛ «واقعا اینجوریه؟!» یا «من نمی‌دونستم، ممنونم که گفتی!» یا «خیلی جالبه!» یا «ممنونم که روشنم کردی!» و‌… می‌تونه مفید باشه.

در مقابل پنهان کاری همسرتان با او در مورد عواقب عدم روراستی و عدم شفافیت و پیامدهای آن، همچنین احساس‌تان نسبت به این مسأله صحبت کنید.

* سعی کنید به جای واکنش نشان دادن و موضع گرفتن در برابر صحبت‌های همسرتان و پنهان کاری او و یا عکس‌العمل‌های هیجانی، شنونده فعالی باشید و در صحبت‌های‌تان از مهارت‌های همدلی و شنیدن فعال استفاده کنید و با این کار به همسرتان نشان دهید که از درک و ظرفیت بالایی برخوردارید. این مسئله باعث تشویق همسرتان به شفافیت بیشتر می‌شود.

* اگر همسرتان به هیچ‌ کس اعتماد ندارد و فکر می‌کند همه برای او نقشه کشیدند، ممکن است دچار بیماری سوء ظن باشد، بنابراین بهتر است از یک روان‌شناس بالینی راهنمایی بگیرید.

در صورت نیاز میتوانید از بخش مشاوره روانشناسی آنلاین برای ارتباط با مشاورین روانشناسی ویکی روان استفاده نمائید.

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره پروانه صفایی مقدم

متخصص روانشناسی بالینی عضو سازمان نظام روانشناسی عضو سازمان علوم شناختی سخنران برتر سمینارها 02177610857_09122849487

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *