جلوگیری از لوس شدن کودکان

اگر کودک دلبندتان برای رسیدن به خواسته‌هایش سلاحی به نام گریه و جیغ دارد، اگر نسبت به شما و سایر بزرگ‌ترها بداخلاق یا بی‌ادب می‌شود، اگر خودش را بالاتر از همسالانش می‌داند و می‌خواهد در مرکز توجهات باشد، یا با دیدن هر چیز جدیدی آن را طلب می‌کند، باید بگوییم فرزنتان در پروسه لوس شدن کودکان قرار دارد!

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

والدین بی‌مسئولیت عامل اصلی لوس شدن کودکان

خوشبختانه هیچ کودکی از بدو تولد لوس به دنیا نمی‌آید و این ویژگی رفتاری ارتباط مستقیم با نوع تربیت والدین دارد؛ تا زمانی که والدین شیوه فرزندپروری خود را اصلاح نکنند کودکان راهی جز لوس شدن ندارند؛ نیازی به یادآوری نیست، که از نظر کودک، پدر و مادر خوب، پدر و مادری است که اجازه می‌دهد کودکش هر چه می‌خواهد بکند، به همه چیز دست بزند، هیچ کس سد راه او نشود و ضمنا تمام خواسته‌های او را برآورده کند

پس اگر بخواهید دل به دل کودک عزیزتان بدهید، باید در انتظار روزهایی باشید که همین کودک معصوم و دلبند، قبل از هر کسی در مخالفت با خود شما قد علم کند.

چه کنیم تا مانع لوس شدن کودکان شویم

خوب به این موارد دقت کنید و تمام آنها را کاملا اجرا نمائید.

از تولد تا شش ماهگی

 اگر کودکی دارید که هنوز شش ماهش نشده، پس با خیال راحت او را در آغوش بگیرید و راه ببرید. هر وقت دل‌تان خواست او را ببوسید؛ اگر دلش شیر می‌خواست به او شیر بدهید و بگذارید پادشاه خانه شما باشد. یادتان باشد او تا شش ماهگی خود را جزئی از وجود شما می‌داند، پس نگران بغلی شدن یا زیاد شیر خوردنش نباشید.

از شش ماهگی تا یک سالگی

 نوزاد شش ماهه کم کم می‌فهمد که از مادرش جداست و به همین دلیل هم کودکان در این زمان نگران جدایی از مادرشان هستند پس تا یک سالگی کودک‌تان را زیاد در آغوش بگیرید تا احساس امنیت بیشتری کند.

اما کم کم او را وارد برنامه‌ای کنید که خودتان ریخته‌اید مثلا هر روز در ساعات مشخصی با او بیشتر بازی کنید و یا در زمان‌های مشخصی به او غذا دهید یا بخوابانید.

یک سالگی به بعد

مسئولیت شما از این زمان به بعد جدی‌تر می‌شود. شما باید به گونه‌ای رفتار کنید که فرزندتان با مسئولیت و مستقل بار بیاید یعنی می‌خواهید از لوس شدن او پیشگیری کنید پس نکات زیر را با دقت مطالعه کنید:

لوس شدن کودکان

  • محبت کنید ولی قاطع هم باشید: بسیاری از والدین گمان می‌کنند قاطع بودن یعنی پرخاشگر بودن درحالی‌که قاطع بودن به معنای پیروی از اصول و قوانینی است که برای فرزند خود وضع کرده‌اید مثل ساعت خواب یا ساعت تلویزیون نگاه کردنش.
  • کارهای خوبش را تشویق کنید تا مانع لوس شدن کودکان شوید : به محض انجام دادن یک کار خوب، او را تشویق کنید و حتما به خاطر داشته باشید که این تشویق را بدون فاصله زمانی به کودک بدهید تا بداند پاداشی که دریافت کرده نتیجه کار خوبش بوده است؛ اما مراقب این زنگ خطر هم باشید که مبادا در تشویق کردن کودک، افراط کنید؛ افراط در این زمینه سبب می‌شود که کودک شما فقط برای به دست آوردن جایزه کاری را انجام دهد.
  • به کودک رشوه ندهید: هیچ گاه کودک را در ازای ترک یک عمل بد، تشویق نکنید، رشوه دادن، عمل بد او را تقویت می‌کند، بنابراین اگر از روی عمد، عمل بدش را تکرار کرد، او را تنبیه کنید.
  • گریه و داد و فریاد را بی‌فایده کنید: وقتی برای اولین بار، برای دریافت چیزی شروع به گریه و داد و فریاد کرد آن وسیله را به او ندهید تا از همان ابتدا بداند که شما از گریه او نمی‌ترسید، اگر از ابتدا در مقابل گریه او مقاومت کنید، یاد می‌گیرد که برای رسیدن به خواسته‌اش گریه و اصرار بیجا فایده‌ای ندارد. کم صبری والدین یکی از عوامل لوس شدن کودکان است.
  • هنگامی‌که به او «نه» گفتید دیگر حرف‌تان را عوض نکنید: وقتی کودک بداند که بالاخره به او پاسخ مثبت می‌دهید بارها و بارها درخواستش را تکرار می‌کند تا سرانجام شما را تسلیم کند.
  • به او بیاموزید که نیاز با خواسته تفاوت دارد: هر بچه‌ای به یک جفت کفش نیاز دارد اما نه یک جفت کفش صد هزار تومانی! برای اینکه خواسته‌های کودک را در حد نرمال نگه دارید، در خرید کردن بیشتر مراقب باشید، گاهی والدین به محض بیرون رفتن با کودک برای او اسباب بازی‌های جدید می‌خرند و همین مسئله باعث لوس شدن کودکان میشود.

و اما سخنی با مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها

 این اصلا خوب نیست که نوه‌ها برای آمدن به منزل شما، لحظه شماری می‌کنند چرا که می‌دانند در خانه شما می‌توانند هر کاری دلشان خواست انجام دهند و هیچ قانونی نیست که آنها را محدود کند؛ ضمن اینکه اگر خطایی کنند و پدر و مادر قصد تنبیه‌شان را داشته باشند سپری به نام مادربزرگ و پدربزرگ وجود دارد که نمی‌گذارد آنها تنبیه شوند. پس با فرزندان خود در  تربیت نوه‌های‌تان همسو شوید و اگر آنها چیزی را برای نوه عزیزتان ممنوع کرده‌اند شما نیز آن را برای او ممنوع کنید تا از لوس شدن کودکان جلوگیری کنید.

خلاصه اینکه، لطفا نوه‌های‌تان را لوس نکنید!

شیما نادری

ویکی روان در اینستاگرام

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − سیزده =