جنون دزدی

اختلال جنون دزدی یا کلپتومانیا چیست؟ (دزدی بیمارگونه)

جنون دزدی یا کلپتومانیا (Kleptomania) یا به قولی جنون سرقت یک تمایل غیر قابل مقاومت برای دزدیدن وسایل کم ارزش است. این دزدی بیمارگونه باعث می شود فرد بدون توجه به نیاز مادی دست به دزدی های کوچک و متوسط بزند و از آن برای ارضای حس رضایت در خود استفاده کند. در جلسات مشاوره روانشناسی، اختلال دزدی بیمارگونه در دسته اختلالات روانی نسبتا شدید تقسیم بندی می شود که برای درمان نیازمند حضور یک متخصص در کنار فرد بیمار است. در ادامه این مطلب به بررسی کامل علائم جنون دزدی و راه های درمان آن می پردازیم.

آشنایی با اختلال جنون دزدی (Kleptomania)

با مطالب و مقالات روانشناسی در ویکی روان همراه باشید.

افراد مبتلا به اختلال جنون دزدی، به دنبال دزدیدن اشیاء نه‌ چندان ارزشمند نظیر:

 • خودکار
 • چسب
 • گیره کاغذ
 • زیر گلدانی
 • دمپایی
 • و بسیاری موارد ناچیز دیگر

هستند!

فقر اقتصادی عامل این کار نیست و فرد دزدی را برای تخلیه هیجانی انجام می‌ دهد

در واقع در جنون دزدى، عمل دزدیدن مهم است نه شئی دزدیده شده و کمتر از ۵ درصد دزدان فروشگاه‌ ها را شامل می‌ شود، بلکه آنها دوست دارند از افراد چیزی بدزدند تا اینکه فروشگاهی را مورد حمله قرار دهند!

در ادامه به بررسی این اختلال که از زیر مجموعه اختلالات کنترل تکانه می باشد از دید روانشناسی می پردازیم.

دلیل بروز اختلال دزدی بیمارگونه چیست؟

دزدی بیمارگونه
دزدی بیمارگونه

افراد مبتلا به جنون دزدی ممکن است دچار اختلالات دیگری مانند همایندی مرضی، اختلال شخصیت اسکیزوئید و اختلال شخصیت مرزی نیز باشند.

کلپتومانیا یا همان دزدی بیمارگونه می‌ تواند بعد از جراحی تومور مغزی یا مسمومیت به کربن مونوکسید هم به وجود آید، اما در حالت کلی این اختلال به مرور زمان و به واسطه وجود اختلالات شخصیتی بسیار در فرد به وجود می آید و نتیجه اش چیزی می شود که کمتر کسی فکرش را هم می کند.

یعنی افراد با موقعیت اجتماعی و سطح درآمد بالا هم بعضا به اختلال دزدی مبتلا هستند و عادت به دزدی کردن به بخشی از سبک زندگی آنها تبدیل شده است!

علائم جنون دزدی چیست؟

این علائم فرد به فرد و بر اساس جنسیت متفاوت می باشند اما با این حال نشانه های عمومی جنون دزدی کردن در ادامه بیان شده اند:

 • ناتوانی مکرر برای مقاومت در مقابل تکانه دزدیدن اشیایی که برای مصرف شخصی یا ارزش مادی مورد نیاز شخصی نیستند
 • احساس تنشی فزاینده بلافاصله قبل از ارتکاب دزدی
 • احساس لذت، رضایت یا رهایی به هنگام ارتکاب دزدی از راه های تشخیص جنون دزدی است
 • دزدی به منظور ابراز خشم و کینه صورت نگرفته و واکنشی در مقابلی هذیان یا توهم نمی‌ باشد
 • اختلال سلوک، دوره مانی، یا اختلال شخصیت ضد اجتماعی توضیح بهتری برای اختلال نیستند

بهترین روش درمان دزدی بیمارگونه چیست؟

روان‌ درمانی بینش‌ گرا به منظور فهم انگیزه‌ ها مثل احساس گناه، نیاز برای تنبیه و کنترل تکانه رفتار درمانی برای آموختن الگوهای تازه رفتار بسیار موثر است.

مهار کننده‌ های جذب مجدد سروتونین نظیر فلوگزتین ممکن است در بعضی از بیماران مبتلا به جنون دزدی مؤثر واقع شود.

به یاد داشته باشید برای درمان این اختلال حتما باید به مشاور روانشناس آنلاین یا حضوری مراجعه کنید، همانطور که قبلا هم در ویکی روان اشاره کردیم، این دست اختلالات نتیجه وجود دیگر اختلالات برای مدت زمان بسیار طولانی هستند که باید تحت نظر متخصص روانشناس ریشه یابی و درمان شوند.

چرا که نادیده گرفتن آن تبعات بسیار بدی بر تمام جنبه های زندگی شما خواهد داشت و می تواند شدت این اختلال را بیشتر هم کند.

شما دوست عزیز می توانید در بخش مشاوره آنلاین سایت ویکی روان، با مشاور مورد نظرتان از سراسر دنیا جلسه مشاوره برگزار کرده و به راحتی اختلال دزدی بیمارگونه را درمان نمائید:

مشاوره آنلاین و تصویری در ویکی روان

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره فاطمه صبوری پور

سی ساله ليسانس روانشناسی عمومی فوق ليسانس روان شناسی تربيتی دانشجوی دكتری روانشناسی تربیتی

این و هم چک کنید

تفاوت میگرن با سردردهای دیگر

تفاوت میگرن با سردردهای دیگر (تفاوت میگرن و سردرد)

تفاوت میگرن با سردردهای دیگر برای عده زیادی نامفهوم است به همین خاطر در بخش …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *