خانه / موفقیت / دلیل تنبلی در کارهای روزمره چیست؟
دلیل تنبلی در کار های روزمره و درمان تنبلی

دلیل تنبلی در کارهای روزمره چیست؟

همانطور که میدانید سر منشاء بسیاری از مشکلات روزمره و اساسی زندگی تنبلی میباشد . شاید حتی سر منشاء کل مشکلات زندگی. خیلی اوقات برایتان پیش آمده به فرض مثال با یک شرکت قرار دارید و  یا باید مثلا برای برخی موارد مالی به بانک بروید ولی یک حسی مانع از انجام تمامی این کار ها میشود و در نهایت شما از زندگی عقب میمانید. اما دلیل تنبلی در کارهای روزمره چیست و راه های این تنبلی ها چه چیزی میباشد؟

دلیل تنبلی در کارهای روزمره

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه شوید.

تنبلی خوب، تنبلی بد

کلا روان شناس ها حالشان خوب است! اول می آیند ویژگی های منفی آدمیزاد را درمی آورند و ردیف می کنند و هشدار می دهند، بعدش می گویند البته این ویژگی های منفی همیشه هم بد نیستند!

تنبلی در کارهای روزمره هم همین طور است. حالا بگذریم از اینکه خود روان شناس های تنبلی کاری کرده اند و مطالعه صحیح این درد همیشگی بشر را تا همین ۲۰ سال پیش عقب انداخته اند.

تازه حالا بعد از چند سال به این نتیجه رسیده اند که ما اهمال کاری خوب هم داریم.

قضیه اینجاست که ما دو جور اهمال کار داریم. نوع منفی اش، آنهایی هستند که بهشان می گویند «اهمال کار منفعل».

همین طور که از اسم این اساتید برمی آید، آنها در مقابل وسوسه به عقب انداختن کارها کاملا تسلیمند و اساسا (اسمایلی بهنام تشکر در ساختمان پزشکان) توانایی تصمیم گرفتنشان مشکل دارد.

بر عکس «تنبل فعال» هستند. این آدم ها عمدا و آگاهانه کارهایشان را عقب می اندازند!

آنها خودشان می دانند که اگر کارهایشان را عقب بیندازند هم می توانند در دقیقه ۹۰ انجامش دهند و هم آن را بهتر انجام می دهند و هم دست آخر از نتیجه کارشان راضی ترند.

پس اگر اهمال کاری مثبت دارید اصلا احساس گناه کنید و اهمال کار بمانید و خوش باشید!

تنبلی در کارهای روزمره از کجا می آید؟

خب! حالا دوباره برگردیم سر اهمال کاری منفی. به نظرتان چرا آدم ها اهمال کاری می کنند.

دلیل تنبلی در کارهای روزمره

خیلی ها – مخصوصا آنها که یک اهمال کار روی اعصاب دور و برشان دارند – جوابشان بیشتر به فحش شبیه است و تنبلی در کارهای روزمره را با انواع و اقسام برچسب های روانی مثل «بی مسوولیتی» و «بی وجدانی» و ویژگی های غیرقابل چاپ دیگر همراه می کنند.

اما راستش را بخواهید باید وارد دنیای اهمال کارها بشوید تا بدانید پشت این «پشت هم اندازی» همیشگی علت های نادیده دیگری هم هست.

از علل تنبلی در کارهای روزانه اینه که اهمال کارها منطق ندارند

اهمال کارها برای تنبلی خودشان، دلیل هایی دارند. دلیل هایی که می توان آنها را « باورهای غیرمنطقی برای تنبلی در کارهای روزمره » نامید. افراد اهمال کار اول باید این باورهای غیرمنطقی را بشناسند تا بتوانند رفتارشان را تغییر دهند.

جالب اینجاست که اهمال کارها فکر می کنند افراد موفق هم همین باورها را دارند، درصورتی که افراد موفق هیچ کدام از این باورها را ندارند.

این باورها و وجه غیرمنطقی برای تنبلی در کارهای روزمره را اینجا ردیف کرده ایم.

۱- به تاخیرانداختن کارها باعث عملکرد دقیق و حفظ اعتماد به نفس می شود.

چالش: همیشه هم این طور نیست. بعضی وقت ها به تعویق انداختن کارها موجب انجام نشدنشان می شود یا باعث می شود به خاطر استرس زمان پایان کار غیردقیق تر انجام شود.

۲- تاخیر، باعث می شود فشار روانی از بین برود و شخص می تواند آزادانه و آسان کارش را انجام دهد.

چالش: تاخیر گاهی خودش باعث فشار روانی است.

۳- این کاری است که سال ها آن را انجام داده ام و تقریبا از آن خسته شده ام، پس دیگر میلی به انجام آن ندارم.

چالش: مشکل با کار تکراری را باید خود کار حل کرد، نه با به تعویق انداختنش.

۴- تاخیر و انجام دادن کار در آخرین لحظات باعث صرفه جویی در وقتم خواهد شد.

چالش: گاهی تبعات انجام کار در دقیقه نود خودش وقت گیر است.
در ضمن کار تمام نشده خودش درگیری های ذهنی ایجاد می کند که به صورت پنهان وقت آدم را می گیرد.

۵- امروز کاری بهتر و لذت بخش تر پیش رو دارم که با از دست دادن آن معلوم نیست
فردا چنین وضعیتی داشته باشم، پس همان بهتر که کار امروز را به فردا بیندازم.

چالش: این را لذت گراها خیلی باور دارند. اما واقعیت این است که همیشه کارهای لذت بخش و غیرلذت بخش محتملی در هر روز وجود دارند.

اگر ما کلا کارهای لذت بخش را ترجیح دهیم، همیشه بهانه ای برای به تعویق انداختن کارهای غیرلذت بخش وجود دارد. ضمنا می شود دنبال راه هایی برای لذت بخش تر کردن همان کارهای ناخوشایند هم بود.

دلیل تعلل آنها اینه که از شکست می ترسند

عمرا به ذهنتان برسد که اهمال کارها برای موفقیت خودشان پشیزی ارزش قائل شوند.

اما باید خدمتتان عرض شود که دقیقا برعکس. بعضی از تنبل ها چنان موفقیت برایشان مهم است که بزرگترین دغدغه شان این است که «نکند موفق نشوم»، «نکند فلان کارم را خوب انجام ندهم».

یک دلیل تنبلی در کارهای روزمره این است که کلا به استقبال کار نمی روند و از ترس شکست، کاری که احتمال شکست هم در آن وجود دارد (یعنی همه کارها) را عقب می اندازند. کلا پیچیده اند این اهمال کارها.

معیارهایشان برای کار خوب زیادی بالاست

شما یادتان نمی آید. یک زمانی ما توی همین صفحه یک مطلب داشتیم با تیتر «کمالگراها به بهشت نمی روند».

همان جا هم پته آدم هایی که توی ذهنشان فقط نمره ۲۰ و رتبه ۱ و مدال طلای موفقیت و بقیه حتی نمره ۱۹ و رتبه ۲ و مدال نقره یک شکست تمام عیار به حساب می آید را ریختیم روی آب.

این آدم ها که بهشان می گویند کمالگرا، مستعد تنبلی در کارهای روزمره هم هستند.

آنها خیلی معیارهای بالایی برای موفقیت دارند و اگر احتمال دهند که به آن معیارها نرسند، انگیزه شان می آید پایین یا کلا بی خیال می شوند یا فوقش کارشان را عقب می اندازند.

خودشان را دست کم می گیرند

دیگر دلیل تنبلی در کارهای روزمره این واقعیت است که آدم های اهمال کار خودشان و کارهایشان را دست کم می گیرند. وقتی تو کارهای کوچکت را دست کم بگیری، خب معلوم است که زمان انجام دادنش هم خیلی برایت اهمیت ندارد.

بالاخره زندگی روزمره از همین کارهای کوچک و جزیی تشکیل شده و اگر همین ها را هم به حساب نیاورید، فقط خستگی آخر روز توی تنتان می ماند و اهمال کاری مزمن توی روانتان.

دلیل تنبلی در کار های روزمره و درمان تنبلی

نمی توانند نه بگویند

خب پسر خوب! دختر خوب! یه نه ناقابل بگو و نه خودت را توی دردسر بینداز و نه دیگران را از انتظار ذله کن. بعضی از تنبلها کلا مهارت نه گفتن ندارند.

به همه می گویند بله و سر خودشان را شلوغ می کنند و زمانشان را نمی توانند مدیریت کنند و هی کار همه با هم عقب می افتد.

تازه این بخش آگاهانه ماجراست، در ناخودآگاهتان شما دارید از کسانی که این قدر کار ریخته اند روی سرتان انتقام می گیرید و عمدا کارهایشان را عقب تر هم می اندازید. گفتم که اهمال کارها آدم های پیچیده ای هستند. گفتم یا نگفتم؟

پشت گوش انداختن برزگترین دلیل تنبلی در کارهای روزمره

گاهی حتی می‌دانید انجام ندادن فلان کار به ضرر شماست،‌ اما ضرر را به جان می‌خرید و کاری را که باید،‌ انجام نمی‌دهید.

سوال اینجاست؛ چرا گاهی کارها را به تعویق یا به‌اصطلاح؛ پشت گوش می‌اندازیم و تنبلی میکنیم؟‌ در حالی که انجام آنها گاهی بیش از چند دقیقه از ما وقت نمی‌گیرد؟ پاسخ این سوال دلیل تنبلی در کارهای روزمره چیست را در ادامه بخوانید.

استرس دارید دیگر علل تنبلی در کارها

بدون این که خودتان بدانید ذهن ناخودآگاه شما از ارتباط با بعضی افراد دچار استرس و اضطراب می‌شود. بنابراین ناخودآگاه شما،‌ ارتباط به شخص مورد نظر یا کار موردنظر را پس می‌زند.

به همین دلیل وقتی عزم‌تان را هم جزم می‌کنید،‌ گاهی باز هم نمی‌توانید کار مورد نظر را به ویژه اگر مرتبط با شخص دیگری باشد انجام دهید و در این رابطه میتوانید مقاله ای را تحت عنوان از بین بردن استرس به صورت عملی که در همین پایگاه روانشناسی موجود است را مطالعه نمایید .

احساس منفی دارید

شیوه حرف زدن،‌ نوع کلمه‌ها،‌ لحن کلام و … بعضی افراد به شکلی است که با حرف زدن با آنها دچار احساس منفی می‌شویم.

بنابراین باز هم ذهن به شکل ناخودآگاه،‌ارتباط با آن شخص را پس زده و شما کاری که باید انجام دهید،‌ به تعویق می‌اندازید. این دیگر دلیل تنبلی در کارهای روزمره میباشد

می‌ترسید

یک دلیل تنبلی در کارهای روزمره این است که گاهی هراس از نتیجه کار،‌ شما را از ورود به انجام کاری باز می‌دارد.

برای مثال می‌‎‌خواهید کار تازه‌ای انجام دهید، اما چون نتیجه آن را نمی‌دانید،‌ باز هم آن را به تعویق می‌اندازید. این کار می‌تواند از یک خرید ساده تا کارهای جدی‌ را شامل شود.

قطع ارتباط با دیگران

گاهی احساس می‌کنید اگر با فلانی تماس بگیرید، ممکن است مشکل پیش بیاید و ارتباط ما برای همیشه قطع شود. بنابراین بازهم برقراری ارتباط را به بعد موکول می‌کنید.

در ارتباط با شروع کار هم ممکن است همین حس را داشته باشید و نگران باشید که با شروع کار یا فعالیت جدید و عدم موفقیت،‌ ارتباط‌ خود را با بعضی افراد از دست بدهید.

آمادگی ذهنی ندارید

از نظر روانی،‌ آمادگی ما برای انجام یا پذیرش بعضی کارها مهم است. در این شرایط اگر هرچه قدر هم که بخواهید،‌ تلاش‌تان بی‌فایده است. به این دلیل که ذهن شما برای انجام کار مورد نظر با شما همراهی نمی‌کند.

بنابراین در این شرایط طبیعی است که ذهن‌تان کار را به تعویق بیندازد. شاید این مورد سخت‌ترین مورد از موارد پس زدن کار یا ارتباط گرفتن با دیگران باشد. به این دلیل که ذهن باید آمادگی لازم را پیدا کند که معمولا این مساله زمان‌بر است.

چه کنیم؟

گاهی ناگزیر از انجام بعضی کارها یا برقراری ارتباط با بعضی  افراد هستیم. علاوه براین که نمی‌توانیم مانند افراد تارک دنیا،‌ از همه کس فاصله بگیریم.

برای یافتن دلیل تنبلی در کارهای روزمره  باید مشکل‌ را اول با ذهن‌مان حل کنیم. یکی از راهکارها ،‌شناسایی شخصی است.

به این ترتیب که  موارد مشکل‌ساز، ‌برای مثال دلیل ایجاد استرس در زمان برقراری تماس تلفنی یا دیداری با دیگران  را روی کاغذ بنویسید.

اگر توانستید راه حل آن را هم پیدا کنید، چه بهتر. راهکار دوم رجوع کردن به سابقه ذهنی- ارتباطی ما با فرد یا کار مورد نظر است.
برای مثال اگر قبلا صحبت کردن با شخصی اثر اضطرابی برای شما به جا گذاشته،‌ این اثر تا زمان حل نشدن این عارضه در ذهن شما،‌ ادامه خواهد داشت.
بنابراین مساله بعدی یافتن گره ارتباطی و باز کردن آن به روش درست است. راهکار سوم، کمک گرفتن از مشاور است. باید با روانشناسی مشورت کنید. او با یافتن گره‌های رفتاری- ذهنی شما یا طرف مقابل می‌تواند در رفع این مشکل شما را درمان کند.
دلیل تنبلی در کارهای روزمره چیست؟
امتیازدهی به مطلب
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره ویکی روان

ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب اطلاعات کاربردی مرتبط با رشته روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ما در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

روانشناسی ازدواج ماه تولد

روانشناسی ازدواج ماه تولد

خیلی ها به این موضوع اعتقاد ندارند که ماه های تولد میتواند بر روی کیفیت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *