خانه / بارداری و زایمان / بررسی تمام دانستنی های قبل بارداری که باید بدانید
دانستنی های قبل از بارداری

بررسی تمام دانستنی های قبل بارداری که باید بدانید

بارداری زمانی اتفاق می افتد که اسپرم یک تخمک را پس از بارور کردن در تخمدان آزاد کند. تخمک پس از آن به داخل رحم، جایی که تخمک گذاری رخ می دهد، حرکت می کند. نتیجه القاء موفقیت آمیز آن، بارداری است. به طور متوسط یک بارداری کامل  ۴۰ هفته طول می کشد. در ادامه به بررسی تمام دانستنی های قبل بارداری میپردازیم.

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

آشنایی با دانستنی های قبل بارداری

عوامل بسیار زیادی وجود دارد که می تواند بر بارداری تاثیر داشته باشند. زنانی که خیلی سریع تشخیص می دهند که باردارند و مراقبت های دوران بارداری را دریافت می کنند، احتمال بروز بارداری و تولد کودکی سالم را دارند. آنچه را در دوران بارداری انتظار می رود که بدانید نیز برای نظارت بر سلامتی و سلامت کودک اهمیت دارد. اگر می خواهید از بارداری جلوگیری کنید، روش های موثر کنترل تولد نیز وجود دارد.

جلوگیری از حاملگی و کنترل تولد

زنانی که از لحاظ فعالیت جنسی با همسران خود هستند، اگر علاقمند به بارداری نباشند باید روش های موثر کنترل تولد را در نظر داشته باشند. برخی روش های پیشگیری از بارداری در دانستنی های قبل بارداری برای برخی افراد بهتر است. با پزشک خود درباره جلوگیری از بارداری که برای شما مناسب تر است، صحبت کنید.

کاندوم ها

استفاده از کاندوم برای جلوگیری از حاملگی حدود ۹۸ درصد موثر است. با این حال، این آمار بر اساس استفاده “کامل” در شرایط ایده آل است. این بدان معنی است که عواملی وجود دارد که ممکن است اشتباه باشد و اثر کاندوم را کاهش دهد. این عوامل شامل:

 • استفاده از کاندوم تاریخ مصرف گذشته
 • گذاشتن کاندوم به طور نادرست
 • پاره شدن کاندوم در طول استفاده

مطابق دانستنی های قبل بارداری اگر برای جلوگیری از بارداری به کاندوم متکی هستید، ممکن است دوست داشته باشید روش های دیگر جلوگیری از بارداری را مانند اسپرمیسید (spermicide) یا قرص ضد بارداری هورمونی استفاده کنید.

حتما بخوانید: تغییرات روانی در دوران بارداری

قرص ضد بارداری

قرص های جلوگیری از بارداری هورمونی، یکی دیگر از روش های جلوگیری از بارداری هستند. این داروها با نسخه قابل دسترس هستند و با کنترل سطح هورمون در بدن زنان کار می کنند. قرص های کنترل بارداری در سه راه به کار می روند:

 1. مانع تخمک گذاری می شوند.
 2. موکوس سرویکس را نازک می کنند تا از رسیدن اسپرم به تخمک جلوگیری شود.
 3. از پوشش رحمی برای جلوگیری از القاء استفاده می کنند.

بر اساس دانستنی های قبل بارداری میزان موفقیت قرص های ضد بارداری متفاوت است. هنگامی که مورد استفاده قرار می گیرند، ۹۹ درصد موثر می باشد و زمانی که خطای انسانی (مانند فراموش کردن خوردن قرص در یک زمان در هر روز) مورد توجه قرار می گیرند، فقط ۹۱ درصد موثر است.

بررسی تمام دانستنی های قبل بارداری که باید بدانید

برنامه ریزی طبیعی خانواده

این برنامه با دنبال کردن علائم دوره قاعدگی زنان، پیش بینی زمان تخمک گذاری و همچنین خودداری از مقاربت در دوران باروری تخمک عمل می کند. متغیر های بسیاری وجود دارند که دوران قاعدگی زنان را هر ماه تغییر دهند، و در این مواقع بارداری های اتفاقی و ناخواسته می تواند اتفاق بیفتد. با توجه به برنامه ریزی والدین، میزان شکست روش NFP 24 درصد است.

پیشگیری اورژانسی

یکی از دانستنی های قبل بارداری این است که قرص های ضد بارداری بسیاری به نام “morning after” وجود دارد که هم بدون نسخه پزشک و هم با نسخه پزشک در داروخانه ها موجود هستند. این قرص ها برای جلوگیری از بارداری به طور منظم، مورد نظر واقع نمی شوند. در عوض، زمانی که جلوگیری از بارداری به هر روش در معرض شکست قرار می گیرد، به عنوان گزینه دوم عمل می کند. این قرص ها باید در عرض ۷۲ ساعت پس از تماس جنسی استفاده شوند.

دستگاه های داخل رحمی (IUD)

دستگاه های داخل رحمی (IUD) دستگاه های کوچکی هستند که در رحم قرار می گیرند تا روند القاء را مختل کنند. IUD ها، در حال حاضر با ۹۹ درصد، موثر ترین روش جلوگیری از بارداری است.

حال به سوالات اصلی شما میپردازیم که آنها را در قالب دانستنی های قبل بارداری مطرح کرده اید.

حتما بخوانید: اثرات استرس در دوران بارداری

چگونه متوجه خواهم شد که باردار هستم؟

قبل از انجام تست بارداری، ممکن است متوجه علائم اولیه بارداری شوید. برخی از علائم زودرس بارداری عبارتند از: خستگی، حالت تهوع (اغلب آن را “بیماری صبحگاهی” می نامند)، تورم یا حساس شدن سینه ها، و یبوست.

باید این مورد را به دانستنی های قبل بارداری اضافه کرد که برخی از زنان گرفتگی و خونریزی اندک (لکه بینی) را نیز تجربه کرده اند. این خونریزی، خونریزی القاء نامیده می شود و اغلب در عرض یک تا دو هفته پس از لقاح اتفاق می افتد.

ممکن است لکه های خونی در پی داشته باشید اما خونریزی به اندازه عادت ماهانه عادی جدی نیست. در بعضی موارد خونریزی لقاحی با خونریزی قاعدگی اشتباه گرفته می شود.

علائم بارداری در زنان متفاوت است. بعضی از آن ها ممکن است علائم مختلفی در دوران بارداری داشته باشند

به عنوان مثال، ممکن است در ابتدای دوران بارداری بیماری صبحگاهی را تجربه کنید. علائم اولیه بارداری نباید تنها منبع تایید بارداری باشند. درمانگاه Mayo اشاره می کند که بسیاری از این علائم نیز مربوط به سایر شرایط بهداشتی، از جمله PMS می باشد.

چگونه می توانم بارداری را تایید کنم؟

 بارداری با اندازه گیری سطح گونادوتروپین کوریونیک (HCG) در بدن تشخیص داده می شود. این هورمون به نام هورمون بارداری، پس از لقاح تولید می شود، اما ممکن است تا بعد از گذشت زمان طولانی، تشخیص داده نشود. سطح هورمون پس از گذشت زمان از بین می رود.

هورمون HCG توسط آزمایش ادرار یا خون تشخیص داده می شود. آزمایشات ادرار ممکن است در مطب دکتر انجام شود، اما این آزمایش همانند تست های بارداری خانگی است.

بر اساس دانستنی های قبل بارداری هنگام انجام تست بارداری خانگی، دستورالعمل ها را با دقت بخوانید. اگر نتیجه منفی دریافت کردید، تست را پس چند روز تکرار کنید. بزرگ ترین مزیت انجام این نوع آزمایش حفظ حریم خصوصی و همچنین مقرون به صرفه است.

آزمایش خون یکی دیگر از گزینه ها جهت تایید بارداری است. هورمون HCG ممکن است در یک آزمایشگاه توسط نمونه اندازه گیری شود. نتایج در مورد تست بارداری خانگی دقیقا درست است.

تفاوت آن در این است که HCG از طریق خون به راحتی حتی در مقادیر کم قابل شناسایی است. آزمایش خون ممکن است زودتر از شش روز پس از تخمک گذاری انجام شود.

طرح های مراقبت از بارداری

تست های بارداری خانگی پس از اولین روز قاعدگی بسیار دقیق تر هستند. اگر نتیجه تست بارداری خانگی مثبت بود، باید وقت خود را با پزشک تان تنظیم کنید. از سونوگرافی (ultrasound) برای تایید و تاریخ بارداری استفاده می کنند.

زمان اولین قرار ملاقات تان نیز ممکن است به سلامت کلی شما بستگی داشته باشد. همچنین پزشکان برای بیمارانی که در معرض خطر بالا قرار دارند، ارزیابی خاصی در نظر گرفته اند. این ارزیابی شامل زنان بالای ۳۵ سال و همچنین زنان مبتلا به بیماری قلبی یا دیابت است.

اگر با دانستنی های قبل بارداری آشنا باشید و هر چه زودتر متوجه شوید که باردار هستید، بهتر است زیرا می توانید از سلامت کودک خود مراقب کنید. بررسی ها یمنظم برای حصول اطمینان از سلامت شما و شناسایی هر گونه مشکل احتمالی در دوران بارداری، ضروری است.

در ایالات متحده، همه برنامه های بیمه درمانی تحت عنوان “Affordable Care Act” (ACA) که برای مراقبت قبل از زایمان مورد نیاز است. با این حال، جزئیات مقرراتِ مراقبت های قبل از زایمان بین ارائه دهند گان مراقبت های بهداشتی بسیار متفاوت است.

آشنایی با دانستنی های قبل از بارداری

هنگامی که کاملا مطمئن شدید که باردار هستید، با ارائه دهنده بیمه خود تماس بگیرید تا بدانید که چه چیزی در مراقبت های قبل از زایمان تحت پوشش قرار می گیرند. اگر در طول بارداری بیمه درمانی نداشتید، می توانید در مورد اقداماتی برای دریافت پوشش خود با پزشک تان صحبت کنید.

چیزهایی که باید به آن ها اهمیت دهید

در بیشتر موارد زنان می توانند در دوران بارداری، زندگی خود را به طور معمول انجام دهند. با این حال، در حالی که کودک شما در حال رشد است، چیز های مهمی وجود دارند که باید در نظر بگیرید.

پزشک تان به شما توصیه خواهد کرد که غذای سالم و ورزش منظم داشته باشید زیرا برای مادر و کودک مفید خواهد بود.

ویتامین پیش از زایمان می تواند به اسید فولیک و سایر مواد مغذی مورد نیاز نوزاد شما، برای رشد سالم مغز کمک کند. در طول بارداری، جلوگیری از هرگونه مصرف الکل یا تنباکو نیز ضروری است.

همچنین از داروهایی که از لحاظ ایمنی برای زنان باردار تایید نشده اند، اجتناب کنید. برخی از تمرینات و غذاهایی که به طور معمول در معرض خطر هستند، لزوما برای یک کودک در حال رشد مناسب نیستند.

تحقیقات درمورد بارداری سالم در حال انجام است و این تحقیقات ادامه دارد، به همین دلیل است که شما به دنبال یک پزشکی حرفه ای قابل اعتماد، جهت مشورت با او برای تغییرات شیوه زندگی و توصیه های رژیم غذایی هستید.

عوامل خطر چیست؟

اگر با دانستنی های قبل بارداری آشنایی نداشته باشید و بدون احتساب کنترل تولد، اگر با شریک جنسی تان مقاربت داشته باشید، احتمالا باردار خواهید شد. مهم است که به یاد داشته باشید، حتی داشتن یک رابطه جنسی برای باردار شدن کافی است.

اکثر زنان در اوایل ۳۰ سالگی یا کمتر، شانس بالایی از بارداری طبیعی را دارند. طبق گفته موسسه ملی بهداشت (NIH)، زنان بالای ۳۵ سال در معرض خطر بیشتری برای مشکلات سلامتی در دوران بارداری هستند.

بارداری های خطرناک، بیشتر برای شناسایی مشکلات بالقوه نظارت می شود.

خطرات دیگر که می تواند بر حاملگی سالم تاثیر بگذارد عبارتند از:

 • تولد چندگانه
 • فشار خون بالا
 • بیماری قلبی و عروقی
 • دیابت
 • سرطان
 • بیماری کلیوی
 • عفونت

پیش بینی کردن

بارداری سالم معمولا ۴۰ هفته طول می کشد. زایمان زودرس می تواند در بسیاری از مشکلات سلامتی، وزن کم هنگام تولد و زردی و حتی عدم رشد اندام ها نقش بسزایی داشته باشد.

سه ماهه اول بارداری

هر بارداری متفاوت است، اما برخی از مراحل پزشکی که پزشکان برای پیش بینی بارداری استفاده می کنند وجود دارد. در طول سه ماهه اول بارداری، احتمال سقط جنین بسیار بالا است.

بیش از ۱ در ۴ بارداری قبل از هفته دوازدهم منجر به سقط جنین می شود. پس از دوازده هفته، احتمال سقط جنین به طور چشمگیری کاهش می یابد.

مقاله مشابه: روابط زناشویی در دوران بارداری

همچنین در طول سه ماهه اول، پزشک تان از جنین در حال رشد با استفاده از دستگاه داپلر (Doppler)، ضربان قلب را بررسی خواهد کرد.

سه ماهه دوم بارداری

در سه ماهه دوم بارداری، سونوگرافی اسکن اندام ها انجام خواهد شد. این مرحله نقطه عطف بدن کوچک کودک شما را برای هر نوع اختلال رشدی بررسی می کند.

اگر می خواهید قبل از تولد کودک تان جنسیت او را بدانید، این آزمایش می تواند جنسیت نوزاد را تشخیص دهد. در اواسط سه ماهه دوم به احتمال زیاد می توانید جنبش کودک خود را درون رحم تان در قالب لگد های کوچک و مشت زدن احساس کنید.

سه ماهه سوم بارداری

در هفته بیست و هفتم، یک نوزاد در رحم ” ماندنی ” در نظر گرفته شده است. به این معنی که این شانس خوبی برای زنده ماندن او در خارج از رحم را داشته باشد.

در طول سه ماهه سوم، افزایش وزن شما سریع تر خواهد شد و ممکن است خستگی بیشتر را نیز احساس کند. به عنوان یک رویکرد درد زایمان، ممکن است در ناحیه لگن احساس ناراحتی و درد کنید.

خونریزی بیش از حد و جمع شدن آب باعث ورم پا می شود. انقباضاتی که به زایمان منجر نمی شوند، انقباضات Braxton-Hicks، ممکن است در هفته های قبل از زایمان شروع شوند.

از آنجایی که ممکن است برای دیدن کودک خود دچار اضطراب شوید، اگر دکتر از نظر پزشکی ضروری بداند، باید خیلی سریع مادر را برای زایمان آماده کند.

آمادگی برای زایمان

روش های بسیاری برای آماده سازی ذهنی و فیزیکی برای درد زایمان وجود دارد. بسیاری از بیمارستان ها کلاس های زایمان برگزار می کنند به طوری که زنان بهتر می توانند علائم و روند زایمان را درک کنند.

شاید بخواهید کیسه هایی آماده برای وسایل توالت یا لباس خواب و دیگر نیاز های ضروری روزانه در سه ماهه سوم آماده کنید. این کیسه ها هنگامی که درد زایمان شروع شود همراه شما خواهند بود.

در طول سه ماهه سوم، شما و پزشک تان باید جزئیات کار و برنامه زایمان تان را در نظر بگیرید. دانستن زمان رفتن به بیمارستان، این که چه کسی در بیمارستان به شما کمک خواهد کرد و نقش پزشک شما در فرایند تولد، می تواند موجب آرامش بیشتر ذهن شود و به مرحله زایمان می رسد.

بررسی تمام دانستنی های قبل بارداری که باید بدانید
امتیازدهی به مطلب
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

زندگی سالم در دوره سالمندی

زندگی سالم در دوره سالمندی

دوران سالمندی زمان افت کیفیت زندگی نیست، سالمندی وقت ناامیدی و بی انگیزگی نیست بلکه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *