خانه / فردی / شخصیت / بهترین راه های افزایش اعتماد به نفس
بهترین راه های افزایش اعتماد به نفس

بهترین راه های افزایش اعتماد به نفس

افزایش اعتماد به نفس رمز موفقیت در بسیاری از شاخه های زندگی در تمامی مراحل میباشد. افزایش اعتماد به نفس بدون شک دست موفقیت و آوردهای فراوانی برای ما به همراه خواهد داشت که میتوانیم اثرات آن را در زندگی فردی و اجتماعی خود مشاهده کنیم. در ادامه قصد داریم بهترین روشهای افزایش اعتماد به نفس را ذکر کنیم.

با ویکی روان همراه باشید.

وقتی نوجوان بودم یکی از دوستانم (که در آن زمان یک ورزشکار مشهوری بود) توصیه­ای عمیق و در عین حال ساده­ کرد، که برای همیشه نظر مرا نسبت به خودم تغییر داد. او گفت: “اگر خودت نظر مثبتی نسبت به خودت نداشته باشی، انتظار نداشته باش که دیگران نظر بالایی نسبت به تو داشته باشند.” این بدین معناست که تنها خود ما مسئول ایجاد اعتماد به نفس هستیم.

ما نمی­توانیم به دیگران تکیه کنیم. یا منتظر تایید دیگران بمانیم تا در افزایش اعتماد به نفس به ما کمک کنند. باید خودمان را ارزشمند و قادر به دستیابی به هر چیزی که انتخاب می­کنیم بدانیم. در نهایت، طریقی که خودمان را می­بینیم مهمتر از نظر دیگران است. اگر روی عشق ورزیدن به خویشتن و پذیرش خودمان کار نکنیم، نظر دیگران هیچ اهمیتی نخواهد داشت.

آیا تا‌کنون احساس کرده‌اید که در مقابل دیگران کم می‌‌آورید؟ در این صورت، لازم است به دفعات متعددی فکر کنید که با یک خانم و آقای زیبا و خوش ­هیکل برخورد کرده­اید ولی بلافاصله ظاهر جالب آنها برایتان بی­ معنی شده است چرا که هیچ حرف جالبی برای گفتن نداشته­ اند یا هیچ چیز ارزشمندی نداشته ­اند که دید شما را گسترش دهد. تصور من این است که این اتفاق بارها و بارها در زندگی تکرار می‌‌شود.

نتایج یک نظر‌سنجی در مجله سلامت مردان را در نظر بگیرید: ۱۰۰۰ زن آمریکایی در سنین ۲۱ تا ۵۰ سال در این نظرسنجی اینترنتی شرکت کرده بودند. این خانم­ها نمره بالایی به ویژگی­ های شخصیتی دادند، بسیار بالاتر از نمره­ای که به جذابیت فیزیکی داده بودند. در پرسشنامه­ های آنلاین دیگر که هم توسط مردان و هم توسط زنان پر شده بود، ویژگی شماره یکی که در افراد مطلوب یافت شده بود اعتماد به نفس بود. جذابیت فیزیکی حتی رتبه ۱۰ را هم نیاورد.

نتیجه اینکه نظر شما نسبت به خودتان و طریقی که خودتان را ارائه می­دهید بسیار مهمتر از ظاهر خوب است. ایجاد و افزایش اعتماد به نفس نه تنها روشی مطمئن برای داشتن احساس خوب نسبت به خودتان است، بلکه روشی عالی برای جذب دیگران است.

 افزایش اعتماد به نفس

نکاتی برای افزایش اعتماد به نفس

  • منحصر به فرد بودنتان را به رسمیت بشناسید. به خودتان ایمان داشته داشید و بدانید که تنها یک نفر در دنیا با ویژگیهای شما وجود دارد. به گفته والت ویتمن لازم است این را بدانید:شما هستید، مرگ و زندگی هست، و هویت هست. لازم است بدانید که در نمایش تاثیرگذار زندگی که در حال اجراست، شما قرار است فقط فردیت خودتان را بسرایید.”

هیچ­کسِ دیگری همچون شما روی این سیاره نیست. هیچ کس شبیه شما نیست. هیچ­کس استعدادها و تجربیات و دیدگاه شما را ندارد. شما منحصر به فرد هستید و بنابراین، در اینجا حضور دارید تا سهم منحصر به فرد خودتان را ایفا کنید. اگر هر یک از ما روی چیزی که به این جهان آورده است تا با دیگران تقسیم کند متمرکز شویم، در این صورت هیچ مقایسه و هیچ غبطه خوردن و پشیمانی وجود نخواهد داشت. ما اینجا هستیم تا تک‌ بیت خودمان را بسراییم.

  • همه تلاش خودتان را بکنید. وقتی همه تلاشتان را می‌کنید (با همه توان و ظرفیتی که در اختیار دارید)، غیر از این نخواهد بود که احساس خوبی نسبت به خودتان پیدا خواهید کرد و در هر کاری که انجام می‌­دهید اعتماد به نفس خواهید داشت و همچنین در راه افزایش اعتماد به نفس قدم برداشته اید. اینکه همه تلاش‌تان را می­کنید باعث می­شود از ریسک کردن نترسید و از درون محدوده راحتی (comfort zone) بیرون بیایید؛ دو موردی که باعث افزایش اعتماد به نفس می­شود.
  • پشتکار داشته باشید. هر کسی موانع و مشکلات خودش را دارد و باید بر آن غلبه کند. اجازه ندهید مشکلات‌تان اعتماد به نفس شما را تضعیف کند. با مشکلات و موانع به عنوان فرصت­هایی برای تقویت اراده­ تان برخورد کنید و سپس پشتکار به خرج دهید.
  • بر سختی­ها غلبه کنید. غلبه بر سختی­ها بر ایجاد و افزایش اعتماد به نفس نقش عمده ای ایفا میکند. بزرگ­ترین ترانه­ ها و آثار هنری و کارهای ادبی توسط کسانی خلق شده­اند که اعماق یأس و ناامیدی، از دست دادن­ها، و احساس توخالی بودن را تجربه کرده ­اند، و سپس بر احساساتشان غلبه کرده­ اند. تجربه فقدان و غم و سپس برخاستن، باعث امیدواری و احساس موفقیت می­شود. غلبه بر سختی­ها باعث رشد شما می‌شود، به نحوی که پس از پشت سرگذاشتن سختی­ها شما عظیم ­تر از آنی خواهید شد که بودید.
  • دست‌ آورد داشته باشید. اهدافی برای خودتان تعیین کنید و سپس تلاش کنید به آن اهداف دست پیدا کنید. افزایش اعتماد به نفس زمانی اوج می­گیرد که شما بدانید می­توانید کاری­ که اراده کرده­ اید را انجام دهید. این حالت باعث می‌شود احساس کنید توقف­ ناپذیر هستید. همچنین تلاش کنید تا به تسلط (mastery) برسید. تجربیه تسلط زمانی است که شما می‌دانید تلاش زیادی کرده­اید و این تلاش زیاد را ادامه داده­اید و مطمئن هستید که به موفقیت دست پیدا می­کنید.
  • خودتان را از رویدادها جدا بدانید. شما چیزی که برایتان اتفاق می‌‌افتد نیستید. شما چیزی که دیگران درباره شما فکر می­کنند نیستید. به عبارت دیگر، شما بواسطه آنچه برایتان اتفاق می‌افتد و همچنین طرز فکر دیگران نسبت به شما تعریف نمی­شوید. شما کسی هستید که انتخاب می­کنید باشید: فردی با‌شخصیت، بزرگ­منش و دارای اعتماد به نفس.
  • با ترس هایتان روبرو شوید. هیچ چیزی به اندازه زانو زدن در برابر ترس اعتماد به نفس را تخریب نمی­کند بهترین راه افزایش اعتماد به نفس مقابله مواجه با چیزی است که ازش میترسید. هر کسی ممکن هست گاهی ترس را تجربه کند. به هر حال، ما انسان هستیم. با این حال، روبرو شدن با شرایط، با شهامت و صلابت و وقار، باعث تقویت شخصیت و ایجاد اعتماد به نفس می‌شود. به وسط میدان بروید! اگر می‌ترسید که با افراد جدید ملاقات کنید یا در رویدادهای اجتماعی شرکت کنید و … ، در خانه نمانید و دلواپس نباشید. انجام دادن کاری باعث افزایش اعتماد به نفس می‌شود. البته، دفعات اولی که در موقعیت های جدید قرار می­گیرید، ممکن است احساس عدم اطمینان کنید. با این حال، هر چه بیشتر کاری را انجام دهید در آن کار بهتر خواهید شد و بنابراین احساس بهتری نسبت به خودتان پیدا خواهید کرد.
  • ظاهر خوب معادل اعتماد به نفس نیست. برخی از جذاب­ترین افراد در جهان گاهی تردید نسبت به خودشان را احساس می­کنند و اعتماد به نفس کافی ندارند. مرلین مونرو که یکی از جذابترین و زیباترین افراد در جهان محسوب می­شد، خود پنداره (self-image) مثبتی نداشته است. او به اشتباه به عوامل بیرونی (همچون تایید دیگران) اجازه می‌داد که ارزش او را تعیین کنند. ظاهر زیبا ممکن است باعث شود به‌ طور موقت احساس خوبی نسبت به خودتان پیدا کنید، اما اصلا کافی نیست.
  • مراقب ظاهرتان باشید. وقتی بدن متناسبی دارید و از سلامت فیزیکی برخوردار هستید و به سر و وضع‌تان می‌رسید، مسلما اعتماد به نفس پیدا خواهید کرد. البته این متفاوت از این است که دائما ظاهرتان را با دیگران مقایسه کنید. منظور این است که با خودتان احساس راحتی کنید. هر کسی وقتی تناسب اندام داشته باشد و به ظاهر خود برسد و سالم باشد، مسلما احساس خوبی نسبت به خودش خواهد داشت. وقتی مراقب ظاهرتان باشید، قاعدتا خواهید درخشید.
  • یاد بگیرید چگونه به خودتان انگیزه دهید. همه ما لحظات بی­حالی و بی‌انگیزه­ گی و لحظات تردید و ابهام و عدم قطعیت را داریم. وقتی این حالت به ما دست می­دهد، باید یاد بگیریم چگونه دوباره آنرا احیا کنیم و در افزایش اعتماد به نفس کوشا باشیم. یک روش برای ایجاد و افزایش اعتماد به نفس این است که درک کنیم همه افراد لحظات این­ چنینی را تجربه می­کنند. یک روش دیگر این است که موفقیت­های گذشته­ مان را به خاطر بیاوریم، نتایج مطلوب را در ذهنمان تصور کنیم، و کار لازم را انجام دهیم!

اعتماد به نفس قطعا برای دستیابی به موفقیت در هر عرصه­ای ضروری است. با انجام دادن، یاد گرفتن، دست یافتن به اهداف و مقاومت و پایداری، به طریقی مطمئن به اعتماد به نفس دست پیدا خواهید کرد.

ترجمه: سید مرتضی نظری

 

درباره Wikiravan

ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب اطلاعات کاربردی مرتبط با رشته روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ما در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

افزایش عزت نفس در کودکان

ویدئو | بالا بردن عزت نفس در کودکان

همان طور که همه ما می‌دانیم اعتماد به نفس و عزت نفس با هم متفاوتند. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *