زنگ تفریح

کمالگرایی چطور بر روابط عاطفی ما تاثیر میذاره؟ ازدواج با یه کمالگرا خوبه یا بد؟

کمالگرایی یکی از ویژگی هایی است که در جنبه های مختلفی از زندگی تاثیرات مثبت یا منفی میگذارد. در این بخش به بررسی موضوع کمالگرایی در ازدواج میپردازیم. همچنین به بررسی اینکه شریک عاطفی کمالگرا چه ویژگی هایی دارد، مزایا و معایب ازدواج با کمالگرا چیست را نیز بررسی میکنیم. در ادامه به موضوعات عمیقتری مانند اینکه چه زمانی کمالگرایی باعث طلاق می شود، میپردازیم.

کمالگرایی، در ظاهر، صفتی ستودنی به نظر می‌‌رسد. تلاشی بی ‌وقفه برای بهترین بودن، رسیدن به قله‌‌های موفقیت و بی ‌نقص انجام دادن امور! هر کدام از ما برای پیشرفت در زندگی و بهتر انجام دادن امور مقداری از کمال گرایی را باید در شخصیت خود داشته باشیم. اما آیا از آثار مخرب کمالگرایی افراطی و مشکل ساز بودن آن بر روی روابط عاطفی خود با خبر هستید؟ آیا می‌دانید این صفت چه نشانه‌هایی در رابطه از خود نشان می‌دهد؟ در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا بیشتر درباره این موضوع صحبت کرده و البته راه‌های درمان و راهنمایی درباره آن را نیز بیان کنیم.

با کمالگرایی چیست؟

در ابتدا برای اینکه بهتر بتوانیم مطالب دیگر در رابطه با این موضوع را درک کنیم، بهتر است بررسی کنیم که کمالگرایی چیست؟ کمال‌گرایی، تمایل وسواس‌گونه به بی‌نقص بودن و دستیابی به استانداردهای غیرواقعی و مطلق است. افراد کمال‌گرا، خود و دیگران را دائما در معرض قضاوت‌های سخت قرار می‌دهند و از کوچکترین اشتباهات به شدت آزرده خاطر می‌شوند.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
پوریا رضائی پوریا رضائی
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
محمد جواد اسکندری محمد جواد اسکندری
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
محمد حسین خانی محمد حسین خانی
مشاور روانشناس
از 62,500 هزار تومان
جمیله احمدپور جمیله احمدپور
دکترای روانشناسی
از 300,000 هزار تومان
پروانه صفایی مقدم پروانه صفایی مقدم
دكتراى روانشناسى
از 175,000 هزار تومان
پروانه طاهری خراسانی پروانه طاهری خراسانی
مشاور روانشناس
از 62,500 هزار تومان
سمیه بهاروند سمیه بهاروند
مشاور روانشناس
از 280,000 هزار تومان
نسرین ترابی صائین نسرین ترابی صائین
دکتری روانشناسی
از 112,000 هزار تومان

کمالگرایی در روابط عاطفی چیست؟

کمال‌گرایی در روابط عاطفی به معنای تلاش برای داشتن رابطه‌ای کامل و بی‌نقص است که همواره خوشبختی، شادی و آرامش را به صورت افراطی به همراه داشته باشد. این وهم از روابطی که هیچگاه با مشکلات و نقاط ضعف روبرو نشده و همیشه در حالت ایده‌آل قرار دارند، در واقعیت وجود ندارد و به طور طبیعی هیچ رابطه‌ای بدون چالش و مواجهه با اختلافات نیست.

این تصور اشتباه باعث می‌شود که فرد به خود برای رسیدن به این ایده‌آل‌ها فشار بیاورد و در نتیجه، هم به خود و هم به شریک زندگی‌اش اجازه داده تا احساسات منفی و ناامیدی را درون خود پرورش دهند. برای داشتن یک رابطه سالم و موفق، لازم است تا از واقعیت‌پذیری و قبول کردن نقاط ضعف و اختلافات در روابط، بهره گرفته شود و به جای جستجوی کمال، بر روی بهبود و پیشرفت مداوم در رابطه تمرکز شود. بنابراین از کمالگرایی افراطی در روابط عاطفی برای افراد کمالگرا استفاده می‌شود.

علائم شریک عاطفی کمالگرا

تصور کنید به تازگی با فردی آشنا شدید و قصد ازدواج با او را دارید. اما هنوز نمی‌دانید به دنبال چه نشانه‌هایی برای اینکه بدانید این فرد کمالگراست یا خیر باید بگردید. بنابراین در این قسمت این علائم را بررسی می‌کنیم.

 • انتقاد مداوم: افراد کمالگرا اغلب از جزئیات کوچک ایراد می‌گیرند و دائما در حال انتقاد از خود و دیگران هستند. آنها ممکن است به طور مداوم ظاهر، عملکرد یا رفتار شریک زندگی خود را نقد کنند.

 • ترس از شکست: کمالگراها از شکست و اشتباه به شدت می‌ترسند. این ترس می‌تواند منجر به تعلل، اجتناب از ریسک و عدم تمایل به امتحان چیزهای جدید شود.

 • نیاز به کنترل: افراد کمالگرا نیاز شدیدی به کنترل همه چیز در زندگیشان، از جمله روابطشان دارند. آنها ممکن است سعی کنند برنامه‌ها و فعالیت‌های شریک زندگی خود را کنترل کنند و دائما در حال چک کردن و نظارت بر آنها باشند.

 • معیارهای غیرقابل دسترس: کمالگراها معیارهای بسیار بالایی برای خود و شریک زندگیشان تعیین می‌کنند. رسیدن به این معیارها تقریبا غیرممکن است، که می‌تواند منجر به احساس ناامیدی و نارضایتی دائمی شود.

 • همه یا هیچ: افراد کمالگرا تمایل دارند دنیا را به صورت سیاه و سفید ببینند. آنها معتقدند که هر چیز باید کامل باشد، در غیر این صورت شکست محسوب می‌شود. این طرز فکر می‌تواند منجر به مشکلات در حل تعارض و بخشش شود.

 • فداکاری احساسات: کمالگراها اغلب احساسات خود را فدای رسیدن به اهدافشان می‌کنند. آنها ممکن است از بیان نیازها و احساسات خود به شریک زندگیشان خودداری کنند و به جای آن بر روی وظایف و تعهداتشان تمرکز کنند.

 • مشکل در ابراز قدردانی: افراد کمالگرا به دلیل تمرکزشان بر روی نقص‌ها، غالبا از قدردانی از شریک زندگی خود و تلاش‌هایشان غافل می‌شوند.

مزایا و معایب ازدواج با فرد کمالگرا

این امکان وجود دارد که کمالگرایی در ازدواج نیز خود را نشان دهد. اما با وجود نکات مثبتی که در این صفت وجود دارد، گاه ممکن است طبیعی جلوه داده شود. بنابراین نیاز است تا درباره مزایا و معایب کمالگرایی در زندگی بدانیم و بررسی کنیم که آیا کمالگرایی و ازدواج رابطه خوبی با یکدیگر دارند یا خیر.

تصویر مرتبط با کمالگرایی
تصویر مرتبط با کمالگرایی

مزایای ازدواج با کمالگرا

 • تلاش برای بهترین بودن: افراد کمالگرا معمولا در تلاش برای رسیدن به بهترین‌ها در تمام جنبه‌های زندگی خود هستند. این موضوع می‌تواند انگیزه و پشتکار آن‌ها را در کار و زندگی مشترک افزایش دهد.

 • داشتن استانداردهای بالا: کمالگرایان معمولا استانداردهای بالایی برای خود و اطرافیانشان دارند. این امر می‌تواند به ارتقای کیفیت زندگی در زمینه‌های مختلف مانند نظم، بهداشت و کارایی منجر شود.

معایب ازدواج با کمالگرا

 • انتقاد بیش از حد: کمالگرایان معمولا معیارهای سختگیرانه‌ای دارند و ممکن است از خود و دیگران انتقاد زیادی کنند. این موضوع می‌تواند منجر به ایجاد حس ناامیدی، عدم اعتماد به نفس و کاهش عزت نفس در طرف مقابل شود.

 • فشار روانی: زندگی با فرد کمالگرا می‌تواند فشار روانی زیادی به همراه داشته باشد. کمالگرایان ممکن است انتظارات غیرقابل دسترس از طرف مقابل داشته باشند و همیشه دنبال ایراد گرفتن باشند. این موضوع می‌تواند منجر به استرس، اضطراب و حتی افسردگی در طرف مقابل شود.

 • عدم انعطاف‌پذیری: کمالگرایان معمولا در تغییر برنامه‌ها و رویه‌های خود مشکل دارند. این موضوع می‌تواند منجر به ایجاد اختلاف و مشاجره در زندگی مشترک شود.

 • ترس از شکست: کمالگرایان معمولا از شکست بسیار می‌ترسند. این موضوع می‌تواند باعث شود از آزمایش کردن چیزهای جدید و برخورد با چالش‌ها خودداری کنند. این موضوع می‌تواند بر رشد شخصی و رابطه آن‌ها با طرف مقابل تأثیر منفی بگذارد.

چه زمانی کمالگرایی باعث طلاق می‌شود؟

در پاسخ به اینکه کمالگرایی خوبه یا بد باید بیان کنیم که با وجود معایبی که برای این صفت مخصوصا در یک رابطه عاطفی مانند ازدواج در نظر گرفته می‌شود، کمالگرایی می‌تواند یک صفت مخرب در نظر گرفته شود که حتی طلاق را نیز به همراه دارد.  زمانی که تلاش بی‌وقفه یکی از طرفین برای بی‌عیب‌بودن، فضایی از انتقاد و نارضایتی دائمی ایجاد کند، کمال‌گرایی می‌تواند ازدواج را تحت فشار قرار دهد. این رفتار می‌تواند منجر به رنجش و ناامیدی در رابطه شود، زیرا شریک غیر کمالگرا ممکن است احساس ناکافی بودن یا عدم قدردانی کند، بدون توجه به اینکه چقدر تلاش می‌کند تا استانداردهای غیرممکن شریک خود را برآورده سازد.

با گذشت زمان، این موضوع اعتماد و صمیمیت را از بین می برد و احساس ارتباط واقعی را برای هر دو شریک دشوار خواهد کرد. علاوه بر این، کمال گرایی اغلب با انتظارات غیر واقعی هم برای خود و هم برای رابطه همراه است. هنگامی که این انتظارات برآورده نمی‌شود، می‌تواند منجر به ناامیدی و سرخوردگی شود و بیشتر به درگیری و نارضایتی دامن بزند. بعلاوه، کمالگراها ممکن است با آسیب پذیری و ارتباطات دست و پنجه نرم کنند، زیرا اعتراف به نقص ممکن است برای آنها شکست محسوب شود. تمامی این موارد منجر به ایجاد شرایط غیر قابل تحمل برای زوجین می‌شود که طلاق را به همراه دارد.

تصویر از معایب کمالگرایی در زندگی
تصویر از معایب کمالگرایی در زندگی

آیا کمالگرایی در رابطه عاطفی درمان دارد؟

بعد از آشنایی با تمامی موارد این که کمالگرایی چطور بر روابط عاطفی ما تاثیر میگذارد، این سوال مهم پیش خواهد آمد که چگونه کمالگرایی را درمان کنیم؟ در این زمینه روانشناسی کمال گرایی نشان می‌دهد که این مشکل با استفاده از راهکارهایی قابل درمان بوده و این امکان وجود دارد تا با استفاده از انواع راه حل کمال گرایی رابطه عاطفی خود را از این مشکل نجات دهیم.

۱. شناخت الگوهای رفتاری

اولین قدم برای رهایی از کمالگرایی، شناخت الگوهای رفتاری و تفکری است که ما را در تار و پود انتظارات غیرواقع‌بینانه گرفتار کرده است. توجه به افکار و احساساتمان در روابط، به خصوص در زمان تنش و درگیری، می‌تواند سرنخ‌های ارزشمندی را در مورد این الگوها به ما بدهد. استفاده از مواردی مانند بسته آموزشی شفای کمالگرایی نیز می‌تواند به عنوان راهنما به شما در این زمینه کمک کند.

۲. به چالش کشیدن باورهای غلط

باورهای غلطی که در مورد خود، شریک زندگی و روابطمان داریم، می‌توانند زمینه‌ساز کمالگرایی باشند. به عنوان مثال، باور به اینکه “رابطه کامل باید عاری از هرگونه مشکل باشد” یا “من باید همیشه مورد تایید و تحسین شریک زندگی‌ام باشم” می‌تواند انتظارات غیرواقع‌بینانه‌ای را ایجاد کند که منجر به ناامیدی و اضطراب شود.

۳. پذیرش نقص‌ها

پذیرش این موضوع که هیچکس و هیچ‌چیزی کامل نیست، گامی اساسی در جهت رهایی از کمالگرایی است. نقص‌ها و اشتباهات بخشی از ذات انسان هستند و انکار آنها فقط رنج و عذاب ما را بیشتر می‌کند.

۴. تمرکز بر “بودن” به جای “داشتن”

کمالگرایی غالبا ما را به سمت تمرکز بر “داشتن” یک رابطه کامل سوق می‌دهد، در حالی که عشق واقعی در “بودن” در کنار شریک زندگی و تجربه لحظات ناب با او معنا پیدا می‌کند.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
مارال حقیقی کرمانشاهی مارال حقیقی کرمانشاهی
دکتری روانشناسی
از 150,000 هزار تومان
محمد امین چالاک محمد امین چالاک
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
سید محمد ستارزاده سید محمد ستارزاده
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
بهاره محسنی بهاره محسنی
مشاور روانشناس
از 175,000 هزار تومان
مهران گلزاری امجد مهران گلزاری امجد
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
نیایش مسلمیان نیایش مسلمیان
مشاور روانشناس
از 120,000 هزار تومان
کیومرث مروت کیومرث مروت
دکتری روانشناسی
از 75,000 هزار تومان
فاطمه نیسیانی فاطمه نیسیانی
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان

سخن پایانی

کمالگرایی در همه بخش‌های زندگی از جمله روابط عاطفی تاثیرات فراوانی را به همراه دارد. زندگی با فرد کمالگرا می‌تواند سخت و طاقت فرسا شده تا جایی که به طلاق منجر شود. اما با وجود راهکارهای موثر در این زمینه می‌توان این مشکل را برطرف کرده و رابطه عاطفی را به شرایط عادی بازگرداند. اگر تمایل به کسب اطلاعات بیشتر درباره کمالگرایی، اهمالکاری و چنین مشکلاتی دارید، به شما پیشنهاد مطالعه مقالات مجله سایت فرناز قورچیان را می دهیم. در این بخش به بررسی موضوعات مختلفی که در زندگی درگیر آن ها هستیم و مشکلات کوچک و بزرگی برای ما بوجود آورده اند، میپردازیم.

ویکی روان

ویکی روان سامانه سلامت روان با خدمات متنوع برای تمام فارسی زبانان است. می‌توانید در ویکی روان مشاوره روانشناسی برگزار کنید، در وبینارهای روانشناسی شرکت کرده و از مطالب مرتبط با روانشناسی استفاده کنید. جلسات مشاوره روانشناسی ویکی روان به صورت آنلاین، تلفنی و متنی برگزار می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا